کاملترین مطلب درمورد اخذ پاسپورت و ویزا + مدارک لازم برای اخذ پاسپورت

در کنار سایر مدارک هویتی و شناسایی گذرنامه یا پاسپورت یکی دیگر از مدارک  شناسایی رسمی است که دولت‌ها برای شهروندانشان به عنوان کارت شناسایی معتبر در نظر گرفته اند.

با این تفاوت که گذرنامه علاوه بر مدرک شناسایی هویتی، یک مدرک معتبر شناسایی بین المللی هست که دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا اجازه گذر یا ورود به خاک آن کشور‌ها به شهروندان مربوطه را بدهند.

اما این اجازه‌ای که از دیگر دولت‌ها که به این منظور گرفته می‌شود خود روادید یا ویزا نامیده می شود که پیش شرط گرفتن ویزا، داشتن گذرنامه می باشد.

هرچند که گذرنامه به همراه ویزا مجوز خروج از کشور است اما هم چنان تابع سیاست داخلی آن کشور است.

گذرنامه، تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشور‌ها به معنی پذیرش آن از سوی کشور مبدا است. این موضوع، تابع قدرت سیاسی و بین‌المللی کشور صادر کننده گذرنامه است.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

قانون گذرنامه

 مصوب ۱۳۵۱/۱۲/۱۰

با آخرین اصلاحات تا تاریخ ۱۳۹۰/۰۸/۲۳

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

‌فصل اول – کلیات

ماده ۱ گذرنامه سندی است که از طرف مأموران صلاحیتدار دولت شاهنشاهی مذکور در این قانون برای مسافرت اتباع ایران بخارج و یا اقامت‌ در خارج و یا مسافرت از خارج به ایران داده میشود.

ماده ۲- اتباع ایران برای خروج از کشور و یا اقامت در خارج و یا مسافرت از خارج بایران باید تحصیل گذرنامه نمایند. صدور گذرنامه منوط به ارائه اسنادی است که هویت و تابعیت ایرانی تقاضا کننده را ثابت نماید. اسناد مزبور بموجب آئین ‌نامه اجرائی این قانون تعیین خواهد شد.

ماده ۳- خروج از کشور بدون ارائه گذرنامه یا مدارک مسافرت مذکور در این قانون ممنوع است.

ماده ۵- بازرسی گذرنامه و مدارک مسافرت و رسیدگی به آنها در مرز با شهربانی کل کشور و در نقاطی که شهربانی نباشد بعهده ژاندارمری کل‌ کشور است.

مأموران مربوط مکلفند از ورود افرادی که فاقد گذرنامه یا مدارک لازم برای ورود به ایران باشند جلوگیری نمایند.

تبصره ـ در مواردیکه افرادی فاقد گذرنامه و یا مدارک مسافرت برای مراجعه به ایران باشند در صورتیکه تابعیت ایرانی و یا ایرانی آنان محرز شود با رعایت ماده ۲۰ این قانون مکلفند برگ بازگشت به ایران را از مأموریت های سیاسی یا کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارجه دریافت نمایند. ضوابط تشخیص و ایرانی بودن این قبیل اشخاص بموجب آئین نامه اجرائی این قانون تعیین خواهد شد. (اصلاحی مصوب ۱۳۵۸/۱۰/۵

ماده ۶- برگ مسافرت موضوع ماده ۹ و همچنین برگ بازگشت موضوع ماده ۲۰ و پروانه‌های گذر موضوع مواد ۲۹ و ۳۰ از نظر این قانون در حکم ‌گذرنامه است.

‌فصل دوم – انواع گذرنامه

ماده ۷  گذرنامه بر سه قسم است:

 • الف – گذرنامه سیاسی.
 • ب – گذرنامه خدمت (‌اعم از فردی یا جمعی).
 • ج – گذرنامه عادی (‌اعم از فردی یا جمعی).

تبصره – مشخصات انواع گذرنامه از لحاظ رنگ و شکل و قطع و تعداد اوراق و نظایر آن و همچنین سازمان تهیه ‌کننده آنها بموجب آئین‌نامه ‌اجرائی این قانون تعیین میگردد.

ماده ۸- از تاریخ تصویب این قانون گذرنامه‌های تحصیلی بتدریج به گذرنامه‌های عادی تبدیل خواهد شد

ماده ۹- وزارت امور خارجه میتواند در موارد لزوم با موافقت وزیر امور خارجه برای کسانی که به مأموریتهای خاص اعزام میشوند بجای‌ گذرنامه برگ مسافرت انفرادی و یا دسته‌جمعی صادر نماید. مشخصات برگهای مذکور در آئین‌نامه اجرائی قانون تعیین خواهد شد.

‌به موجب قانون اصلاح فصل سوم قانون گذرنامه مصوب ۱۳۶۲/۳/۳۱ از تاریخ تصویب و لازم‌الاجرا شدن این قانون فصل سوم قانون گذرنامه مصوب ۱۰ اسفند ماه ۱۳۵۱ ملغی و مقررات زیر بعنوان ‌فصل سوم این قانون جایگزین آن میگردد.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

فصل سوم – گذرنامه‌های سیاسی و خدمت

ماده ۱۰ برای شخصیت‌های زیر گذرنامه سیاسی صادر می‌شود:  (اصلاحی مصوب ۱۳۷۷/۲/۲۰)

 1. رهبر
 2. رییس جمهور
 3. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس مجلس شورای اسلامی، رییس قوه قضائیه، معاون اول رییس جمهور، اعضای شورای نگهبان، تولیت‌ آستان قدس رضوی، وزراء دولت جمهوری اسلامی ایران و معاونان رییس جمهور.
 4.  نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای  مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای عالی امنیت ملی، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و‌ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی.
 5. رییس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، رییس دیوان عدالت اداری، رییس و دادستان دیوان محاسبات، معاونان رییس قوه قضائیه، رییس ‌سازمان بازرسی کل کشور، رییس دفتر مقام معظم رهبری، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.
 6.  رییس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، رییس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و جانشینان ایشان، ‌فرماندهان نیروهای سه‌گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران،‌ فرماندهان حفاظت اطلاعات نیروهای یاد شده.
 7.  نمایندگان مستقیم مقام معظم رهبری با معرفی رییس دفتر ایشان، نمایندگان ویژه رییس جمهور یا معاون اول رییس جمهور به معرفی دفتر ایشان، ‌نمایندگان ویژه هیأت وزیران جهت مأموریتهای خاص به معرفی دفتر هیأت دولت و رؤسای دفاتر روسای قوای سه‌گانه و مجمع تشخیص مصلحت‌ نظام.
 8. رؤسای بنیاد مستضعفان و جانبازان، سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد شهید انقلاب اسلامی، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، کمیته ملی‌المپیک جمهوری اسلامی ایران و استانداران کشور و شهردار تهران.
 9. رؤسای جمهور سابق، نخست‌ وزیران سابق، معاونان اول سابق رییس جمهور، رؤسای سابق مجلس شورای اسلامی، رؤسای سابق قوه قضائیه، ‌اعضای سابق شورای عالی قضایی با معرفی بالاترین مقام دستگاه مربوطه.
 10. مشاوران مقام معظم رهبری و معاونان دفتر معظم‌له با معرفی رییس دفتر ایشان، معاونان و مشاوران رییس جمهوری، معاونان معاون اول رییس‌جمهور، دبیر شورایعالی امنیت ملی و رؤسا و دبیران کمیته‌های شورای مزبور، معاونان وزراء، رؤسای دفاتر تخصصی تحت سرپرستی بلافصل رییس‌ جمهور.
 11.  شخصیتهای عالی‌ مقام علمی، دینی، فرهنگی و رؤسای فرهنگستانها با موافقت رییس جمهور.
 12. رؤسای دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور و سایر مقامات مندرج در جزء ۵ و اعضای شورای عالی قضایی، وزراء و نمایندگان مجلس شورای ‌اسلامی و مجلس خبرگان و معاونان ریاست جمهوری و رییس قوه قضائیه که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عهده ‌دار مناصب فوق بوده ‌اند و رؤسای ‌سابق نمایندگیهای سیاسی و کنسولی و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با معرفی بالاترین مقام دستگاه مربوطه.
 13. سفرا، مدیران کل و معاونان آنان و رؤسای ادارات وزارت امور خارجه، ماموران ثابت سیاسی و کنسولی.
 14. مأموران رمز و مخابرات و کسانی که به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران مقامی را در مؤسسات و نهادهای بین‌المللی عهده ‌دار می‌شوند، ‌پیکهای سیاسی و کسانی که به مأموریت موقت سیاسی و کنسولی اعزام می‌شوند با موافقت وزیر امور خارجه.
 15. رییس، معاونان و مدیران کل منطقه‌ای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنان و وابستگان فرهنگی که در پوشش کادر وزارت امور خارجه به‌خارج از کشور اعزام می‌شوند.
 16. مدیران کل مدارس خارج از کشور و دفتر همکاریهای علمی و بین‌المللی و سرپرستی‌های مدارس خارج از کشور به پیشنهاد وزیر آموزش و‌پرورش.
 17. در غیر از موارد یاد شده در بالا برای انجام مأموریتهای خاص سیاسی حسب ضرورت، با تشخیص وزیر امور خارجه.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

 • تبصره ۱  همسران مشمولین بندهای ۱ و ۲ و ۳ این ماده میتوانند از گذرنامه سیاسی جداگانه استفاده نمایند.
 • تبصره ۲  نام همسران افراد موصوف در بندهای ۴ تا ۱۴ این ماده در صورتیکه همراه دارنده گذرنامه باشند به تقاضای دارنده گذرنامه در گذرنامه ‌سیاسی ثبت و از همان گذرنامه استفاده خواهند نمود و تفکیک گذرنامه و صدور گذرنامه سیاسی جهت آنان با موافقت وزیر امور خارجه امکان پذیر‌ خواهد بود.
 • تبصره ۳ نام فرزندان ذکور کمتر از (۱۸) سال مشمولین این ماده و فرزندان اناث آنان تا هنگام ازدواج درصورتی که همراه دارنده گذرنامه باشند، به ‌تقاضای دارنده در گذرنامه سیاسی ثبت و از همان گذرنامه استفاده خواهند نمود و درصورت نیاز به تفکیک پس از استعلام از وزارت امور خارجه و‌ در صورت موافقت طبق مقررات این قانون برای آنها گذرنامه خدمت یا عادی صادر خواهد شد.
 • تبصره ۴ همطرازان مقامات مندرج در این ماده (بر طبق قانون نظام هماهنگ پرداخت) اعم از شاغل و سابق با معرفی بالاترین مقام دستگاه مربوطه از‌گذرنامه سیاسی استفاده خواهند نمود.‌

ماده ۱۱  برای اشخاص زیر گذرنامه خدمت صادر میگردد.

 1. اشخاصی که بعنوان همراه با رهبر یا یکی از اعضای شورای رهبری به خارج از کشور مسافرت مینمایند.
 2. اشخاصی که به‌ عنوان همراه در ارتباط با مأموریت با ریاست جمهور یا معاون اول رییس جمهور به خارج از کشور مسافرت می‌نمایند با معرفی‌ مقام مربوط.  (اصلاحی مصوب ۱۳۷۷/۲/۲۰)
 3. اشخاصی که به موجب تصویب نامه هیأت وزیران برای انجام مأموریت به خارج از کشور اعزام می‌شوند با معرفی دفتر هیأت دولت. (اصلاحی مصوب ۱۳۷۷/۲/۲۰)
 4. کارمندان وزارتخانه‌ها و سازمانها و ارگانهای وابسته به دولت و ارگانهای نظامی که به خارج از کشور اعزام میگردند با معرفی وزیر مربوطه و ذکر‌ علت مأموریت.
 5. مأموران اداری و فنی وزارت امور خارجه و همسران آنها با موافقت وزیر امور خارجه.
 • تبصره ۱  نام همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال مشمولین این ماده در صورتی که همراه دارنده گذرنامه باشند به تقاضای دارنده گذرنامه خدمت در همان‌گذرنامه ثبت میشود.
 • تبصره ۲  نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج نمیتوانند برای همسر و فرزندان همراه، گذرنامه خدمت جداگانه صادر نمایند ولی در صورت‌ نیاز به تفکیک پس از استعلام از وزارت امور خارجه و در صورت موافقت طبق مقررات این قانون برای آنها گذرنامه عادی صادر خواهد شد.

ماده ۱۲  صدور گذرنامه سیاسی و خدمت بعهده وزارت امور خارجه است.

ماده ۱۳ مدت اعتبار گذرنامه سیاسی و خدمت یک سال است مگر در مورد مأموران ثابت دولت در نمایندگیهای شاهنشاهی در خارجه که اعتبار‌ گذرنامه تا خاتمه مدت مأموریت آنان خواهد بود.

 • تبصره ۱  تمدید مدت گذرنامه‌های سیاسی و خدمت طبق مقررات این قانون با موافقت وزارت امور خارجه در مرکز توسط اداره گذرنامه و روادید و در‌ خارج از کشور توسط نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد.
 • تبصره ۲ کلیه دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت در موقع ورود به کشور باید گذرنامه خود را به وزارت امور خارجه تحویل دهند.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

‌فصل چهارم – گذرنامه عادی

ماده ۱۴- صدور گذرنامه عادی در ایران بعهده شهربانی کل کشور و در خارج از ایران با مأمورین کنسولی کشور شاهنشاهی یا مأموران سیاسی‌ عهده‌دار امور کنسولی خواهد بود. مقررات مربوط بترتیب صدور و تمدید و تجدید و اصلاح گذرنامه بموجب آئین‌نامه اجرائی این قانون تعیین ‌خواهد شد.

ماده ۱۵- محصلینی که برای تحصیل عازم خارج از کشور میباشند با رعایت قانون وظیفه عمومی در مورد تحصیلات غیر دانشگاهی از طرف ‌وزارت آموزش و پرورش و در مورد تحصیلات دانشگاهی از طرف وزارت علوم و آموزش عالی به شهربانی کل کشور معرفی میشوند.

شغل آنها در گذرنامه محصل ذکر میگردد و از پرداخت کلیه وجوه مربوط به صدور گذرنامه معاف میباشند. این معافیت شامل محصلینی که گذرنامه‌ تحصیلی آنان تدریجاً بگذرنامه عادی تبدیل خواهد شد نیز میباشد محصلینی که گذرنامه تحصیلی آنان به گذرنامه عادی تبدیل میشود از مقررات ‌معافیت تحصیلی احضار بخدمت زیر پرچم استفاده خواهند کرد.

ماده ۱۶ با اشخاص زیر هیچ نوع گذرنامه برای خروج از کشور داده نمیشود:

 1.  کسانیکه بموجب اعلام کتبی مقامات قضائی حق خروج از کشور را ندارند.
 2.  کسانیکه در خارج از ایران بسبب تکدی و یا ولگردی و یا ارتکاب سرقت و کلاهبرداری و یا به هر عنوان دیگر دارای سوء شهرت باشند. (اصلاحی مصوب ۱۳۶۲/۸/۳)
 3. کسانیکه مسافرت آنها به خارج کشور به تشخیص مقامات قضائی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران باشد.
 • تبصره ۱ رسیدگی و تشخیص افراد مذکور در بند ۲ این ماده واحده بعهده کمیسیونی مرکب از نمایندگان:
  ۱ – وزارت امور خارجه.
  ۲ – وزارت دادگستری
  ۳ – وزارت کشور
  ۴ – شهربانی جمهوری اسلامی.
  ۵ – وزارت اطلاعات که بدعوت وزارت کشور تشکیل خواهد شد میباشد.
 • تبصره ۲ ـ از تاریخ تصویب این ماده واحده، ماده ۱۶ قانون گذرنامه مصوب ۱۳۵۱ و تبصره و بندهای آن و همچنین لایحه قانونی اصلاح ماده ۱۶‌قانون گذرنامه مصوب ۱۳۵۸/۱۲/۴ شورای انقلاب نسخ میشود. (اصلاحی مصوب ۱۳۶۲/۸/۳)

ماده ۱۷- دولت میتواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفین از انجام تعهدات ارزی‌ طبق ضوابط و مقرراتی که در آئین‌نامه تعیین میشود جلوگیری نماید.

ماده ۱۸  برای اشخاص زیر با رعایت شرایط مندرج در این ماده گذرنامه صادر می‌شود:

 1.  اشخاصی که کمتر از هجده سال تمام دارند و کسانی که تحت ولایت و یا قیمومت می‌باشند با اجازه کتبی ولی یا قیم آنان. (اصلاحی مصوب ۱۳۸۰/۳/۲۳)
 2.  مشمولین وظیفه عمومی با اجازه کتبی اداره وظیفه عمومی.
 3.  زنان شوهردار ولو کمتر از ۱۸ سال تمام با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه که‌ مکلف است نظر خود را اعم از قبول درخواست یا رد آن حداکثر ظرف سه روز اعلام دارد کافی است. زنانی که با شوهر خود مقیم خارج هستند و زنانی‌که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند از شرط این بند مستثنی می‌باشند.

ماده ۱۹- در صورتیکه موانع صدور گذرنامه بعد از صدور آن حادث شود یا کسانیکه بموجب ماده ۱۸ صدور گذرنامه موکول به اجازه آنان است‌ از اجازه خود عدول کنند از خروج دارنده گذرنامه جلوگیری و گذرنامهتا رفع مانع ضبط خواهد شد.

ماده ۲۰- با ایرانیانی که به کشور مراجعت میکنند و فاقد گذرنامه یا اسناد در حکم گذرنامه باشند و یا اینکه مدت اعتبار آن اسناد منقضی شده باشد‌ بشرط آنکه تابعیت ایرانی آنها مسلم باشد برگ بازگشت که فقط برای بازگشت به ایران معتبر است داده میشود.

تبصره  برگ بازگشت از طرف مقامات سیاسی و کنسولی شاهنشاهی در خارج از کشور بطور رایگان صادر میشود و در مرز از دارنده آن اخذ ‌میگردد.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

فصل پنجم همراهان

ماده ۲۱- نام اطفال کمتر از ۱۸ سال تمام که همراه هر یک از والدین یا جد یا جده پدری یا مادری یا زن پدر یا شوهر مادر و یا خواهر و برادر خود ‌مسافرت مینمایند در صورت درخواست ولی یا قیم آنها بر حسب مورد در گذرنامه اشخاص مذکور ثبت خواهد گردید.

ماده ۲۲- نام نوزادانی که از زنان ایرانی مقیم خارج هنگام توقف مادر در ایران متولد میشوند در گذرنامه مادر ثبت میشود و در این مورد نیازی بجلب موافقت پدر نیست و همچنین در مواردیکه در خارج از ایران شوهر ایرانی در کشور محل تولد نوزاد حاضر نباشد.

تبصره  اطفال موضوع بند ۴ ماده ۹۷۶ و موضوع ماده ۹۷۸ قانون مدنی مادام که تحت ولایت یا حضانت پدر یا مادر خود هستند میتوانند بمعیت والدین خود با گذرنامه خارجی آنان بخارج از کشور مسافرت نمایند.

ماده ۲۳- برای یک خانواده که با هم مسافرت میکنند در صورت تقاضا یک گذرنامه صادر میشود و نام زن و اولاد کمتر از ۱۸ سال در آن ثبت‌ خواهد شد. هیچ یک از همراهان مستقلاً حق استفاده از گذرنامه را

ندارد و در صورتیکه بخواهد از دارنده گذرنامه جدا شود باید گذرنامه جداگانه ‌تحصیل نماید.

‌فصل ششم – اعتبار گذرنامه عادی

ماده ۲۴- گذرنامه برای مسافرت به کلیه کشورها اعتبار دارد مگر به کشورهایی که دولت در موارد مقتضی مسافرت اتباع ایران را بآن کشورها ‌ممنوع و یا محدود نموده باشد. در صورتیکه بعد از صدور گذرنامهمحدودیتی مقرر شود وجوه پرداختی کسانیکه از مسافرت محروم شوند با آنها‌مسترد میگردد. نحوه اجرای مفاد این ماده ضمن آئین‌نامه اجرائی این قانون معین خواهد شد.

ماده ۲۵  مدت اعتبار گذرنامه جدید از تاریخ صدور پنج سال است و فقط برای مدت پنج سال دیگر قابل تمدید می‌باشد. (اصلاحی مصوب ۱۳۷۳/۷/۳)

تبصره  گذرنامه‌هایی که تا تاریخ تصویب این قانون سه سال آنها خاتمه نیافته تا پایان مدت مذکور، معتبر خواهند بود. ‌

ماده ۲۶ به موجب قانون اصلاح مواد ۲۵ و ۲۶ قانون گذرنامه مصوب ۱۳۷۳/۷/۳ حذف شده است

ماده ۲۷- در صورتیکه گذرنامه غیرقابل استفاده و یا مفقود شود پس از رسیدگی لازم که نحوه آن در آئین‌نامه تعیین خواهد شد گذرنامه دیگری با‌ اخذ هزینه‌های صدور صادر میشود.

هرگاه قابل استفاده نبودن یا مفقود شدن گذرنامه ناشی از عمل متصدیان مسئول باشد برای بقیه مدت اعتبار گذرنامه جدید بدون دریافت هزینه‌های‌ صدور صادر خواهد شد.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

‌فصل هفتم – گذرنامه جمعی

ماده ۲۸- گذرنامه جمعی اعم از خدمت یا عادی فقط در ایران و برای گروههای زیر صادر میشود:

این نوع گذرنامه‌ها به نام رئیس گروه صادر و نام و مشخصات همراهان در برگ ضمیمه آن درج خواهد گردید.

 1.  افسران – درجه‌داران – افراد و بطور کلی کارکنان مشمول قانون استخدام نیروهای مسلح شاهنشاهی که بطور جمعی و بمنظور انجام ‌مأموریت عازم خارج از کشور باشند.
 2.  گروه‌های ورزشی که بمنظور انجام مسابقات عازم خارج هستند بمعرفی سازمان تربیت بدنی ایران.
 3. گروه‌های پیشاهنگی بمعرفی سازمان پیشاهنگی ایران.
 4. دانشجویان و دانش‌آموزان و معلمان و استادان که برای مطالعات آموزشی و فرهنگی بمعرفی وزارتخانه‌های مربوط بخارج میروند.
 5. گروه‌های هنری که توسط وزارت فرهنگ و هنر یا وزارت اطلاعات معرفی میشوند.
 6.  گروه‌های معرفی شده از طرف سازمانهای دولتی و یا وابسته بدولت و یا جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران.
 7.  گروه‌های کارگری برای کارآموزی یا کسب مهارت فنی با تأیید و معرفی وزارت کار و امور اجتماعی.
 • تبصره ۱  هر یک از اعضای گروههای فوق که هنگام مسافرت از گروه خود جدا شود باید گذرنامه جداگانه تحصیل نماید.
 • تبصره ۲  حداقل تعداد افرادی که میتوانند از گذرنامه جمعی استفاده نمایند پنج نفر و حداکثر چهل نفر خواهد بود.
 • تبصره ۳  صدور گذرنامه جمعی در صورتیکه بمنظور انجام مأموریتی بخرج سازمانهای دولتی یا جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران باشد ‌مجانی است و در غیر اینصورت علاوه بر هزینه صدور یک گذرنامه از هر نفر ده درصد هزینه صدور اخذ خواهد شد.
 • تبصره ۴  اعتبار گذرنامه جمعی یکسال است و در صورت موافقت سازمان مربوط حداکثر یکسال دیگر تمدید میشود.

‌فصل هشتم – پروانه گذر

ماده ۲۹- در موارد زیر به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیأت وزیران بجای گذرنامه پروانه گذر صادر میشود:

 1. برای تشرف بمکه معظمه و عتبات مقدسه.
 2. برای کارکنان وسائط نقلیه آبی و هوائی و زمینی.
 3. برای رفت و آمد اتباع دولت شاهنشاهی که در نقاط مرزی کشور و نقاط واقع درسواحل و جزایر خلیج فارس و دریای عمان (دریای مکران) سکونت دارند بمناطق مرزی مجاور و نواحی جنوبی خلیج فارس.
 • تبصره ۱  مشخصات و ترتیب صدور و مدت اعتبار و مرجع صدور پروانه‌های گذر مذکور در این ماده و هزینه صدور آنها بموجب آئین‌نامه ‌اجرائی این قانون تعیین خواهد شد.
 • تبصره ۲  حدود مناطق مرزی و سواحل و همچنین نقاط مرزی مجاور و نواحی جنوبی خلیج فارس به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیئت‌ وزیران تعیین خواهد شد.

ماده ۳۰ شهربانی کل کشور بر حسب اعلام وزارت امور خارجه بکسانی که ترک تابعیت ایران را نموده‌اند پروانه گذر خواهد داد و این پروانه فقط ‌برای خروج از ایران معتبر است.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

‌فصل نهم – برگ گذر بیگانگان

ماده ۳۱- شهربانی کل کشور میتواند با موافقت سازمان اطلاعات و امنیت کشور و تأیید وزارت امور خارجه برای بیگانگان بدون تابعیت یا‌ خارجیانی که بجهاتی قادر بتحصیل گذرنامه از کشور متبوع خود نیستند برگ گذر بیگانگان صادر نماید این برگ دلیل تابعیت ایرانی دارنده یا‌ همراهان او محسوب نمیشود.

 • تبصره ۱_ مشخصات برگ گذر بیگانگان از لحاظ رنگ و شکل و قطع وغیره بموجب آئین‌نامه اجرائی این قانون تعیین خواهد شد.
 • تبصره ۲ نام فرزندان کمتر از ۱۸ سال این قبیل افراد در برگ گذر والدین همچنین نام زن در برگ گذر شوهر به شرط آنکه واجد شرایط مذکور در‌این ماده باشند ثبت میشود و استفاده جداگانه از این برگ بوسیله همراهان ممنوع است.

ماده ۳۲- مدت اعتبار برگ گذر بیگانگان برای مراجعت به ایران از تاریخ صدور یکسال است و دارنده آن برای هربار خروج از کشور باید تحصیل‌ اجازه نماید.

‌فصل دهم – آیین‌نامه‌های اجرایی

ماده ۳۳ آیین‌نامه‌های مربوط به وجوهی که از متقاضیان گذرنامه و یا اسناد در حکم گذرنامه و یا برگ گذر بیگانگان طبق مقررات باید دریافت شود ‌و سایر آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون از طرف وزارت امور خارجه – وزارت کشور با جلب نظر وزارت دادگستری و وزارت علوم و آموزش عالی و‌ وزارت دارایی تهیه و پس از تصویب کمیسیونهای کشور – دارایی – دادگستری و امور خارجه مجلسین به موقع اجرا گذارده خواهد شد و تا تصویب‌آیین‌نامه‌های مزبور مقررات فعلی قابل اجرا است. (اصلاحی مصوب ۱۳۸۰/۳/۲۳)

گرفتن پاسپورت

‌فصل یازدهم – مجازاتها

ماده ۳۴  هر ایرانی که بدون گذرنامه یا اسناد در حکم گذرنامه از کشور خارج شود، به حبس از ۱ تا ۲ سال یا پرداخت جزای نقدی از یکصد هزار تا ‌پانصد هزار ریال محکوم خواهد شد. (اصلاحی ۱۳۶۷/۷/۱۴)

ماده ۳۵ – هر ایرانی که از نقاط غیر مجاز وارد کشور شده یا از کشور خارج شود به ۲ ماه تا یک سال حبس و یا جریمه نقدی از یکصد هزار ریال تا‌ پانصد هزار ریال محکوم میگردد. (اصلاحی ۱۳۶۷/۷/۱۴)

ماده ۳۵ مکرر  هر ایرانی که بدون داشتن گذرنامه یا اسناد در حکم گذرنامه بخواهد از مرز غیر مجاز خارج شود و به هنگام عبور دستگیر گردد، به یک ماه تا یک سال حبس یا پنجاه هزار ریال تا سیصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد و چنانچه مرتکب دارای گذرنامه و یا اسناد در حکم‌ گذرنامه باشد، به حبس از یک ماه تا شش ماه یا جزای نقدی از پنجاه هزار ریال تا دویست هزار ریال محکوم خواهد شد. (الحاقی ۱۳۶۷/۷/۱۴)

تبصره کسانیکه به تبع اغنام و احشام با سوء نیت مرتکب عبور غیر مجاز از مرز شده باشند، به مجازات فوق محکوم میگردند و صاحب اغنام و ‌احشام که عبور از مرز با علم و اطلاع یا دستور او بوده، برای مدت پنج سال از سکونت در نوار مرزی محروم میشود.

ماده۳۶ـ  هر ایرانی که بر خلاف ماده (۲۴) این قانون عمل نماید، به حبس از دو سال تا پنج سال و محرومیت از داشتن گذرنامه از سه سال تا پنج سال محکوم می‌گردد. (اصلاحی مصوب ۱۳۹۰/۹/۳)

ماده ۳۷- هر کس برای دریافت گذرنامه یا اسناد در حکم گذرنامه بنام خود یا نام دیگری اسناد و مدارک خلاف واقع یا متعلق بغیر را عالماً عامداً‌ به مراجع مربوط تسلیم نماید به حبس تأدیبی از دو ماه تا شش ماه محکوم میشود و در صورتیکه عمل او منجر بصدور گذرنامه شود به حبس‌ تأدیبی از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

ماده ۳۸- هر کس از گذرنامه یا اسناد در حکم گذرنامه متعلق به دیگری برای ورود به کشور یا خروج از آن استفاده نماید به حبس تأدیبی از دو ماه تا ‌یکسال محکوم میشود.

ماده ۳۹- هر مستخدم دولت اعم از لشگری و کشوری بدون رعایت قوانین مربوط در اجرای وظیفه خود عالماً عامداً گذرنامه یا اسناد در حکم ‌گذرنامه بدهد به حبس تأدیبی از دو ماه تا یکسال محکوم میشود.

ماده ۴۰- هر مستخدم و مأمور دولت اعم از کشوری و لشگری که برای عبور غیرمجاز اشخاص بخارج از کشور بنحوی از انحاء مساعدت و یا‌ تسهیل وسیله نماید به حبس تأدیبی از ۶ ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

ماده ۴۱- هر کس برای تحصیل گذرنامه یا اسناد در حکم گذرنامه عالماً و عامداً و بقصد تقلب هر گونه اطلاع مربوط بخود و همراهان را که در‌ صدور گذرنامه مؤثر است برخلاف واقع در پرسشنامه ذکر نماید بشرط استفاده از گذرنامه به حبس تأدیبی از دو ماه تا شش ماه محکوم خواهد شد.

ماده ۴۲- از تاریخ اجرای این قانون – قانون گذرنامه مصوب سال ۱۳۱۱ و آئین‌نامه‌های مربوط با آن و مواد ۱۰۷ و ۱۰۸ قانون جزا و همچنین ‌قوانین مربوط به گذرنامه تحصیلی و سایر قوانینی که با مواد این قانون مغایرت دارد در آن قسمت که مغایر است لغو میگردد.

قانون فوق مشتمل بر چهل و دو ماده و هجده تبصره پس از تصویب مجلس سنا در جلسه روز دوشنبه ۸ /۳ /۱۳۵۱ در جلسه روز پنجشنبه دهم‌ اسفند ماه یکهزار و سیصد و پنجاه و یک شمسی بتصویب مجلس شورای ملی رسید.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

ماده واحده

برای صدور گذرنامه جهت رانندگان و کمک ‌رانندگان و‌ میهمانداران ترانزیت علاوه‌ بر مقررات قانون گذرنامه رعایت موارد زیر الزامی است:

 1. ارائه معرفی‌نامه کتبی از بنگاهها، مؤسسات و شرکتهای مسافربری یا باربری که از طرف وزارت راه و ترابری فعالیت آنها مجاز شناخته شده‌ است دائر بر اشتغال متقاضی در بنگاه یا مؤسسه و یا شرکتهای مزبور به شغل رانندگی یا کمک‌رانندگی یا ‌میهمانداری که توسط دفتر اسناد رسمی گواهی امضاء شده‌ باشد.
 2. ارائه تعهدنامه مبنی بر عدم اشتغال به شغل دیگری غیر از رانندگی یا کمک‌ رانندگی یا ‌میهمانداری که توسط دفتر اسناد رسمی گواهی امضاء شده باشد.
 3.  ارائه برگ عدم محکومیت مؤثر کیفری.
 4.  ارائه برگ عدم اعتیاد به مواد مخدر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
 • تبصره ۱ – صدور گذرنامه برای رانندگان یا کمک‌ رانندگان و‌ میهمانداران موضوع این قانون که دارای محکومیت مؤثر کیفری هستند ولی از تاریخ پایان محکومیت ایشان ۲ سال گذشته باشد به شرط معیل بودن با رعایت دیگر موارد فوق مجاز میباشد.
 • تبصره ۲ – در صورت ثبوت تخلف نسبت به بند ۱ و ۲ این ماده، در دادگاه صالح راننده و کمک‌ راننده و میهماندار متخلف با رعایت شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و مراتب تأدیب از وعظ و توبیخ و تهدید و درجات تعزیر به مدت پنج الی ده سال از مسافرت به خارج بعنوان راننده و ‌کمک ‌راننده و میهماندار ترانزیت محروم میشود.

در صورتیکه تخلف، مربوط به صدور معرفی‌نامه خلاف باشد صادرکننده معرفی‌نامه خلاف از طرف شرکت یا مؤسسه یا بنگاه موضوع بند ۱ این ماده، ‌با رعایت شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و مراتب تأدیب از وعظ و توبیخ و تهدید به مجازات تعزیری محکوم میشود.


بیشتر بخوانید: انواع گواهینامه رانندگی و شرایط اخذ گواهینامه


ماده واحده (الحاقی مصوب ۱۳۶۷)

برای صدور گذرنامه جهت رانندگان و کمک ‌رانندگان و ‌میهمانداران ترانزیت علاوه‌ بر مقررات قانون گذرنامه رعایت موارد زیر الزامی است: (اصلاحی مصوب ۱۳۸۱/۳/۲۹)

 1. ارائه معرفی‌نامه کتبی از بنگاهها، مؤسسات و شرکتهای مسافربری یا باربری که از طرف وزارت راه و شهرسازی فعالیت آنها مجاز شناخته شده‌ است دائر بر اشتغال متقاضی در بنگاه یا مؤسسه و یا شرکتهای مزبور به شغل رانندگی یا کمک‌ رانندگی یا ‌میهمانداری که توسط دفتر اسناد رسمی گواهی امضاء شده‌ باشد.
 2. ارائه تعهدنامه مبنی بر عدم اشتغال به شغل دیگری غیر از رانندگی یا کمک‌رانندگی یا ‌میهمانداری که توسط دفتر اسناد رسمی گواهی امضاء شده باشد.
 3. ارائه برگ عدم محکومیت مؤثر کیفری.
 4. ارائه برگ عدم اعتیاد به مواد مخدر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
 • تبصره ۱ صدور گذرنامه برای رانندگان یا کمک‌ رانندگان و‌ میهمانداران موضوع این قانون که دارای محکومیت مؤثر کیفری هستند ولی از تاریخ پایان محکومیت ایشان ۲ سال گذشته باشد به شرط معیل بودن با رعایت دیگر موارد فوق مجاز میباشد. (اصلاحی مصوب ۱۳۸۱/۳/۲۹)
 • تبصره ۲  در صورت ثبوت تخلف نسبت به بند ۱ و ۲ این ماده، در دادگاه صالح راننده و کمک‌ راننده و میهماندار متخلف با رعایت شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و مراتب تأدیب از وعظ و توبیخ و تهدید و درجات تعزیر به مدت پنج الی ده سال از مسافرت به خارج بعنوان راننده و ‌کمک ‌راننده ترانزیت محروم میشود. (اصلاحی مصوب ۱۳۸۱/۳/۲۹)

در صورتیکه تخلف، مربوط به صدور معرفی‌نامه خلاف باشد صادرکننده معرفی‌نامه خلاف از طرف شرکت یا مؤسسه یا بنگاه موضوع بند ۱ این ماده، ‌با رعایت شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و مراتب تأدیب از وعظ و توبیخ و تهدید به مجازات تعزیری محکوم میشود.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

 

 نحوه ی صدور گذرنامه

معمولا محدودیت سنی برای دریافت گذرنامه وجود ندارد. دریافت فرم و پوشه ثبت‌نام در ایران هم از پلیس +۱۰ و هم از شعبات پستی امکان‌پذیر است. پوشه ثبت‌ نام بعد از تکمیل باید به پلیس +۱۰ تحویل داده شود. هزینه آن در حال حاضر (۱۳۹۸) واریز دو فیش به مبالغ ۱۰۰ هزار تومان و ۳۷۵۰ تومان از طریق دستگاه کارت خوان پلیس است که ۳۷۵۰۰ ریال  متعلق به شهرداری است.

مبلغ صدور گذرنامه در خارج از ایران در نمایندگی‌های کنسولی ایران در در سایر نقاط کم و بیش به ارز معادل آن کشور است. در ایران گذرنامه ۱۰ روز بعد از ارسال مدارک از طریق پست به محل سکونت ارسال می‌شود. جزییات مدارک مورد نیاز را می‌توانید از وبگاه خدمات الکترونیکی پلیس ایران ببینید.

شرایط مشترک جهت اخذ گذرنامه برای همه متقاضیان

در  ایران از طریق شعبات پلیس ۱۰+ صدور گذرنامه امکانپذیر است.

حضور شخص متقاضی الزامی است.

 1. اصل شناسنامه و کارت ملي و يا تأئيديه ثبت احوال براي کليه متقاضيان.
 2. ارائه اصل آخرين گذرنامه (در صورت معتبر بودن)
 3. عکس بيومتريک
 • الف: آقايان بدون کلاه و عينک کراوات و زيور آلات و آرایش مو و محاسن به طوري که پيشاني و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.
 • ب: خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با استفاده از روسري و یا مقنعه ساده و تیره به طوري که گردي صورت مشخص باشد. (برای دختران بالاي ۶ سال با حجاب کامل)

پاسپورت

شرایط خاص گذرنامه

 • برای افراد زير ۱۸ سال اجازه محضري از سوی پدر و یا قیم قانونی.
 • افراد بالاي ۱۵ سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست شناسنامه عکسدار ارائه نمايند.
 • افراد زیر ۱۵ سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست گواهي اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار ارائه نمايند.
 •  برای افراد زیر ۶ سال، کودک می‌بایست در دفتر حاضر شده و ولی کودک یک قطعه عکس از کودک خود را ارایه نماید.
 • بازنشستگان نظامي که ۵ سال تمام از بازنشستگي آنها نگذشته است ارائه نامه از حفا يگان مربوطه الزامی است.
 •  بازنشستگان نظامي که ۵ سال از بازنشستگي آنها مي‌گذرد می‌بایست اصل و کپي کارت کانون بازنشستگان را ارایه دهند (نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع نمی‌باشد)
 •  نظامیان شاغل می‌بایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارایه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای بانوان جهت اخذ گذرنامه

 • برای بانوان متأهل از سوی همسر، اجازه محضری و برای فرزندان مؤنث زیر ۱۸ سال از سوی پدر و یا قیم قانونی.
 • همسر بانوان مقیم خارج احتیاج به اجازه محضری  ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ایرانی قابل قبول است.
 • بانوانی که همسر آنها فوت نموده، می‌بایست اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه می‌بایست اصل طلاق‌ نامه را ارائه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای آقایان جهت اخذ گذرنامه

 • ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفاً هوشمند (کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و یا موافقت‌نامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین.
 • آقایان دانشجو و یا دانش آموز برای خروج از کشور می‌بایست نامه از محل تحصیل خود دریافت و به سازمان وظیفه عمومی تحویل نمایند.

توجه: کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نموده‌اند، بعد از گذشت ۲۴ ساعت از درخواست تعویض، می‌توانند با ارائه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند.

توجه: آقایان بالای ۵۰ سال احتیاج به ارایه کارت پایان خدمت ندارند.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

تجدید گذرنامه

شرایطی که موجب تجدید گذرنامه و صدور گذرنامه جدید می‌شود

 • زمانی که اعتبار ۵ساله آن پایان یابد.
 • تمام صفحات مورد نیاز گذرنامه جهت اخذ ویزا پر شود.
 • نام و نام خانوادگی به هر دلیلی و یا تاریخ تولد به استناد شناسنامه ایرانی تغییر یابد .
 • درخواست تغییر محل اقامت
 • درخواست شود که نام فرزندان از گذرنامه تفکیک شود.
 • تجدید گذرنامه در ایران در شعبات پلیس +۱۰ و در خارج از ایران در سفارت‌خانه‌ها یا نمایندگی‌های کنسولی ایران امکان‌پذیر است. مراحل آن تقریبا شبیه به اخذ اولین گذرنامه است.

مفقود شدن گذرنامه در خارج از ایران و مراحل گرفتن گذرنامه المثنی

 1.     دو برگ فرم صدور گذرنامه تکميل شود.
 2.    ارائه يک سري فتوکپي از صفحات ۲ و ۳ و صفحه داراي مهر آخرين خروج (درصورت موجود بودن)، اگر مدرکي دال بر تاريخ خروج قانوني از کشور در اختيار نمي باشد، فرم استعلام خروج قانوني بايد تکميل و ضميمه شود.
 3.    ارائه اصل شناسنامه جمهوری اسلامی ایران و دو سري فتوکپي از کليه صفحات (شناسنامه افراد بالاي ۱۵ سال بايد عکسدار باشد)
 4.    سه قطعه عکس بیومتریک ۴*۳ جديد تمام رخ، از روبرو، بدون کلاه و عينک، براي خانمها با رعايت حجاب کامل اسلامي
 5.     شرح کامل چگونگي مفقود شدن گذرنامه بصورت مشروح و خوانا در دو نسخه بصورت کتبی اعلام شود.
 6.    ارائه نامه پليس محلي، مبني بر مفقود شدن گذرنامه اعلام و تأييد شود.
 7.     ارائه فتوکپي کارت شناسائي ملي
 8.    ارائه اصل رسيد پرداخت هزينه صدور گذرنامه براساس جدول هزينه هاي کنسولي

ویزا

ضمنا دارندگان گذرنامه خارجي بايد علاوه بر مدارک فوق، مدارک زير را نيز ضميمه نمايند

 • الف) ارائه دو نسخه فتوکپي از گذرنامه خارجي
 • ب) تکميل فرم تقاضاي بقا به تابعيت جمهوري اسلامي ايران (فرم بقا به تابعیت در ضمیمه فرم گذرنامه می باشد)

نکاتی درباره گذرنامه که باید بدانید

 • مواردی نظیر نداشتن عینک، زیور آلات و داشتن حجاب اسلامی برای خانم ها برایتهیه عکس اجباری است.
 • نبایداز  عکس شما بیشتر از ۳ ماه گذشته باشد.
 • حضورخودتان برای دریافت گذرنامه الزامی است.
 • در ایران گذرنامه ها۵ ساله هستند و بعد از آن باید تعویض شود.
 • ارائه نشانی پستی دقیقی برای تحویل گذرنامه ضروریست.
 • همرا داشتن گذرنامه های قبلی برای تعویض پاسپورت خود  لازم است.
 • حتما به مهر خروج در گذرنامه قبل از خروج از ایران توجه داشته باشید.
 • پس از تکمیل مدارک، فرآیند صدور پاسپورت شما حداکثر تا ۱۰ روز بعد طی و به نشانی پستی ارائه شده، خواهد رسید.
 • واما نکته آخر درباره گذرنامه، سالم نگه داشتن آن است. بسیاری از کشورها در صورت مخدوش بودن پاسپورت، اجازه ورود شما به کشور را صادر نخواهند کرد.

گذرنامه پیش شرط گرفتن ویزا

مفقود شدن گذرنامه

از گذرنامه به عنوان مدرک شناسایی خود مراقبت کنید و بهتر است فقط در موارد نیاز  آن را با خود جابجا کنید. در صورت مفقود شدن گذرنامه اولین مرحله اطلاع هر چه سریعتر مورد را به اداره ی  گذرنامه در ایران و یا  به سفارات یا نمایندگی‌های کنسولی در خارج از ایران دهید.

در خارج از ایران باید مفقودی را به پلیس و مقامات محلی و همچنین به سفارات و نمایندگی‌ها کنسولی ایران اطلاع داد. نمایندگی‌های کنسولی ایران در بسیاری از کشورها صدور گذرنامه ی جدید را بعد از گذشت یک ماه از اعلام مفقودی و بررسی گزارش پلیس محلی به جریان می‌اندازند.

در ایران پیش از این کسانی که گذرنامه آنها مفقود می‌شد بایستی تا ۶ ماه منتظر دریافت گذرنامه جدید می‌ماندند که این مدت زمان به ۲۰ روز کاهش یافت.

مزیت نگهداری کپی از گذرنامهی خود

معمولا بهتر است یک سری کپی از صفحات مختلف گذرنامه ی خود رادر محل سکونت خود داشته باشید. از جمله صفحاتی مهمی که می‌توانید از آنان کپی داشته باشید ،مثل صفحاتی که اطلاعات شخصی، ویزا و صفحات مهرهای ورود و خروج دارد.

مزیت به همراه داشتن کپی این هست که در مناطق ناامن، پرمخاطره و مشکل‌ساز به همراه نداشتن گذرنامه برایتان دردسرساز نخواهد شد و یا حداقل مشکل کمتری در برخورد با مقامات انتظامی محلی خواهید داشت.

در صورتی که از شما مدرک هویتی درخواست شد می‌توانید کپی گذرنامه ی خود را نشان دهید. چراکه در برخی از کشورها نداشتن مدرک هویتی نشانه ی مهاجر غیرقانونی بودن شما را به ذهن نیروهای امنیتی می رساند.

گذرنامه

انقضای گذرنامه

روزی که روی برگ اول گذرنامه شما درج شده آخرین روز اعتبار گذرنامه ی شما نیست. معمولا پیشنهاد می‌شود که ۶ ماه زودتر از انقضای گذرنامه نسبت به تجدید آن اقدام کنید زیرا معمولا بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل (خطوط هوایی، شرکت‌های کشتیرانی و …) مسافرینی با گذرنامه‌ای که مدت  اعتبار  آن محدود هست را  نمی پذیرند.

در صورتی که در کشوری خارجی هستید و گذرنامه‌تان منقضی شده ممکن است از نظر قانونی دچار دردسر شوید. گذرنامه ی کشورهای مختلف مدت اعتبار مختلفی دارند. بعضی از آنان اعتبار ۱۰ ساله و بقیه ۵ ساله دارند. اعتبار گذرنامه‌های ایرانی ۵ ساله است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
6 نظرات
 1. هوگو می گوید

  سلام. حدود ۱۰ روز قبل، درخاست صدور گذرنامه جدید داده و امروز پست، گذرنامه را برایم آورده. غیر از گذرنامه، برگه ای در پاکت آن بود که متن زیر در آن نوشته بود:
  “دارنده گذرنامه مجاز است از ۹۸/۹/۱۶ تا ۱۴۰۳/۹/۱۶، پس از پرداخت عوارض خروج از کشور، فقط یکبار از مرزهای مجاز کشور خارج شود. خروج تا ۱۴۰۳/۹/۱۶ بلا مانع است”

  فکر می کنم یعنی اینکه در این مدت ۵ سال فقط یک بار می تونم از کشور خارج شوم! آیا واقعا چنین چیزی هست و آیا دولت چنین اختیاری داره که چنین محدودیتی رو بوجود بیاره؟
  ممنونم

  1. محدثه لواسانی می گوید

   منظور این است که هر سفر شامل عوارض جداگانه ای خواهد شد

 2. هوگو می گوید

  سلام. امروز رفتم دفتر پلیس گذرنامه و در مورد محدودیت اجازه خروج پرسیدم.
  گفتند: چون کارت پایان خدمت شما هوشمند نبوده و با درخاست گذرنامه، اقدام به تعویض کارت پایان خدمت کردین، این محدودیت (اجازه خروج از کشود فقط یکبار در ۵ سال) برای شما صادر شده. در صورت داشتن کارت پایان خدمت هوشمند، میتونید با ارائه مدارک، اجازه خروج دائم بگیرید.

 3. رویا می گوید

  آیا شماره گذرنامه المثنی با شماره گذرنامه اصلی یکی هست یا با هم فرق دارن؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 4. حامد می گوید

  من معافیت اعصاب و روان بخش افسردگی دارم برای گرفتن هر نوع ویزایی بر به مشکل میخورم؟

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند