حکم و مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره

در نظامهای حقوقی پیشرفته، اصولاً روابط آزادانه دختر و پسر پذیرفته شده و تنها دو مانع در این باب وجود دارد، زیرسن قانونی بودن و همسر داشتن یکی از طرفین. منتها در مقررات ایران که مبنای فقهی دارد رابطه عاطفی و جنسی با دیگری خارج از چارچوب ازوداج جرم تلقی می شود و این امر بستگی به باکره بودن یا نبودن دختر ندارد.

در واقع مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره از این جهت خصوصیت دارد که زنای زن شوهردار برای زن مجازات سنگسار در پی خواهد داشت و زنا با دختر باکره صرفاً شلاق و پرداخت ارش البکاره (مبلغی که در ازای از بین بردن بکارت دختر باید به او بپردازند.) را درپی خواهد داشت.

جرم انگاری رابطه نامشروع‪

مبحث رابطه نامشروع در قانون تعزیرات سال ۱۳۷۵ در ماده ۶۳۷ جرم انگاری شده است و برای آن مجازات تعزیری در نظر گرفته شده. البته مصادیقی مانند هم بستر شدن و بوسیدن وجود دارد و صرف نوشتن نامه عاشقانه برای کسی یا بودن با کسی در خانه رابطه نامشروع تلقی نمی گردد.

رابطه نامشروع با دختر باکره

رابطه نامشروع با دختر باکره چیست؟ و مجازات زنا با دختر باکره چه می‌باشد؟

هرگونه ارتباط فیزیکی و اعمال منافی عفت میان جنس مؤنث و مذکر رابطه نامشروع تلقی شده و زنا نیز عبارت است از عمل زناشویی و  دخول با شخصی غیر از همسر شرعی اعم از دائم و یا موقت.

جرم رابطه نامشروع که در ماده ۶۳۷ قانون تعزیرات جرم انگاری شده است جدای از مبحث زنا و رابطه جنسی می باشد. در این ماده به طور تمثیلی اعمالی مانند تقبیل و مضاجعه یعنی بوسیدن و در آغوش گرفتن به عنوان رابطه نامشروع بیان شده است که مجازات آن تا نود و نه ضربه شلاق تعزیری است بر خلاف زنا که مجازات آن شلاق حدی می باشد.

در خصوص رابطه نامشروع با دختر باکره باید بیان داشت که در صورتی که بین آنها رابطه جنسی اتفاق بیفتد که از موارد زنا می باشد اما اگر رابطه بین آنها کمتر از زنا و در حد همان بوسیدن و در آغوش کشیدن باشد به نود و نه ضربه شلاق محکوم می شوند و فرقی ندارد که دختر داخل رابطه نامشروع باکره باشد یا نه.

آیا پیگیری رابطه نامشروع حتماً باید شاکی خصوصی داشته باشد؟

باید در نظر داشت که جهت پیگیری رابطهٔ نامشروع با دختر باکره، به وجود شاکی خصوصی نیازی نیست و مراجع قضایی خود مدارک و شواهد موجود را بررسی می‌نمایند و به صحت آن دست پیدا می‌کنند. زیرا این جرم از جرائم غیر قابل گذشت می باشد که پیگیری و گذشت کسی در آن دخیل نمی باشد.

جرم زنا که در ماده با ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی آمده است عام است و هم زنان و هم دختران باکره را شامل می شود و چنین بیان شده است که زنا شامل داخل نمودن آلت تناسلی مرد به آلت تناسلی زن به اندازه ختنه گاه مرد را گویند و اگر با عنف باشد که مجازات مرد اعدام است و دختر مجازات نمی شود.

ولی اگر هر دو راضی به زنا باشند در صورتی که همسر دائمی نداشته باشند مجازات آنها صد ضربه شلاق است ولی زنا مرد زن دار (که با همسر دائمی اش رابطه داشته) با دختر باکره موجب سنگسار مرد است (لازم به ذکر است که سنگسار اجرا نمی شود و جای خود را به اعدام داده است) و مجازات دختر باکره صد ضربه شلاق است.


بیشتر بخوانید: اهمیت باکرگی در ازدواج 


باید توجه داشت که زنایی که مطرح می‌شود هیچ تفاوتی ندارد  این عمل منتسب به دختر باکره از جلو صورت گرفته باشد و یا از عقب لکن جهت ارش البکاره و خسارات مرتبط با آن (فقط در صورتی که دختر راضی به عمل نباشد زیرا در موارد رضایت دیه ساقط است) ازاله پرده بکارت از جلو لازم می‌باشد.

هرچند امکان این وجود دارد که زنای از عقب نیز به جهت آسیب رساندن به مقعد زن مشمول پرداخت ارش گردد اما این امر تاثیری در میزان مجازات نخواهد داشت.

در توضیح زنای به عنف می توان گفت که مجازات زنا با دختری که باکره است، از طرق زیر در حکم زنای به عنف بوده و زانی محکوم به اعدام خواهد شد:

 • اغفال دختر نابالغ
 • فریب دادن دختر نابالغ
 • ربایش دختر نابالغ
 • تهدید زن
 • ترساندن زن
 • اجبار زن

همچنین زنا کردن با زنی که در حالات ذیل است و رضایت ندارد نیز در حکم زنای به عنف قرار دارد و مشمول مجازات اعدام می‌گردد:

 • زن در حال بیهوشی
 • زن در حال مستی
 • زن در حال خواب

رابطه نامشروع

مطالبه ارش البکاره توسط دختر باکره چگونه است؟

دختری که باکره است و او را مجبور به عمل شنیع زنا نموده‌اند و از این جهت ازاله بکارت صورت گرفته است، می‌تواند مهرالمثل را مطالبه نماید و در صورتی که به او جراحت دیگری وارد شده باشد مانند اینکه دختر دیگر نتواند ادرار خویش را نگهدارد، نیز حسب مورد به او ارش و یا دیه تعلق می‌گیرد. اگر زنا با عنف و در حکم آن انجام شود نیز علاوه بر مهر المثل، ارش البکاره نیز باید پرداخت گردد.

اثبات رابطه نامشروع با دختر باکره

اثبات جرائم منافی عفت بسیار دشوار است. راه های اثبات جرم شامل اقرار، شهادت علم قاضی قسامه و سوگند می باشد.در مبحث رابطه نامشروع یک بار اقرار ثابت کننده این جرم است و دیگر نوبت به بررسی دلایل دیگر نمی رسد مگر اینکه قاضی به تشخیص خود اقرار را معتبر نداند و آن را رد کند.

راه دیگر شهادت دو شاهد مرد عاقل و بالغ است که این روش اثبات نیز کاربردی نیست زیرا رابطه نامشروع اصولاً در خفا اتفاق می افتد.

سوگند نیز در رابطه نامشروع جایی ندارد زیرا سوگند مخصوص دیه و قصاص است.

مهمترین روش اثبات جرم رابطه نامشروع علم قاضی می باشد که عبارت است از یقین قاضی با توجه به مستندات پرونده. چت های خصوصی، فیلم و عکس و صدای ضبط شده همه میتواند علم قاضی را تشکیل دهد.

تاثیر توبه در رابطه نا مشروع

همانطور که در بالا ذکر شد رابطه نامشروع در حد بوسیدن به آغوش کشیدن و این دست اعمال منافی عفت، جرم تعزیری محسوب می شوند که با توجه به مجازات آنها درجه شش محسوب می شود.

توبه مرتکب در صورتی که قاضی رسیدگی کننده پشیمانی و ندامت او را محرز بداند موجب می شود که مجازات ساقط شود. ولی اگر بعد ها ثابت شود که توبه صرفا جهت به اشتباه انداختن قاضی باشد مرتکب به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

نیاز به مشاوره رایگان با وکیل خوب دارید؟ بله، تماس فوری خیر
2 نظرات
 1. یونس می گوید

  اگرمردی بادختری چندسال دوست باشد والان دخترفقط ازمردبخاطرایجادمزاحمت تلفنی وتهدیدبه قتل شکایت کندحتی درموقع دوستی پیامک عاشقانه به همدیگه داده باشن چه اتفاقی میفتدآیاواقعٱاین مزاحمت تلقی میشوددرحالیکه پیامهای خودش موجودهست حتی به خانه همدیگه رفت وآمدداشته اند

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام رابطه دوستی نافی مزاحمت نمیباشد و بله میتونن شکایت مزاحمت و تهدید مطرح کنند.

سوال حقوقی خود را مطرح کنید

وکلای متخصص ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد

نیاز به مشاوره رایگان با وکیل خوب دارید؟ بله، تماس فوری خیر