مجازات زنا و حکم زنا زن شوهردار (شلاق، اعدام و سنگسار)

امروز بیش از پیش شاهد موضوع خیانت زوجین به یکدیگر هستیم. اين موضوع را نمی‌توان اختصاص به یکی از آنها داد بلکه هر دو آنها ممکن است مرتکب این امر گردند. هر یک از طرفین که در چنین موقعیتی قرار می گیرد، خود را با دلایلی توجیه می نماید تا از عذاب وجدان به وجود آمده برای خود بکاهد اما هیچ یک از آن دلایل توجیه کننده عمل زشت و غیر اخلاقی و غیر شرعی او نیست.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

ممکن است فرد خیانتکار بگوید چون همسرم به من بی توجه است، بنابراین مجوز این کار را دارم ولی در حقیقت اینطور نیست و هیچ دلیلی نمی تواند چنین کاری را توجیه نماید این که فرد به چه دلیلی اقدام به این کار می کند از نظر دین اسلام و قانون اهمیتی ندارد بلکه نفس تمام خیانت ها یکی است.

خداوند در قرآن می فرماید” …. و نزدیک زنا نشوید که کار بسیار زشت و بد راهی است.” بنابراین شرع مقدس همواره برقراری رابطه با جنس مخالف را نهی نموده و سفارش به دوری از این عمل کرده است. علاوه بر تاکید بر این امر در قرآن مجید، در قانون مجازات اسلامی نیز برای آن مجازات در نظر گرفته شده است. خیانت یکی از زوجین به دیگری ممکن است به حد زنا برسد و یا اینکه زنا بین او و جنس مخالف برقرار نگردد که در هر دو صورت فرد مرتکب شده مستحق مجازات خواهد بود ولی مجازات او در هر مورد متفاوت می باشد.

در صورتی که بین فرد خیانتکار و فرد دیگری که بین آنها رابطه زوجیت وجود ندارد رابطه نامشروع برقرار شده باشد، میتوان عمل آنها را تحت عنوان رابطه نامشروع مورد شکایت قرارداد که در صورت محکومیت مجازات تعزیری خواهد داشت، ولی در صورتی که رابطه برقرار شده به زنا منتهی گردد می توان بابت زنا مرتکب شده از وی شکایت نمود که در این صورت عمل آنها یک جرم مستوجب حد تلقی می گردد که مجازات آن در شرع و قانون تعیین گردیده است که از نوع حد میباشد.

حال که تفاوت بین رابطه نامشروع و زنا را فهمیدید وارد بحث اصلی این نوشتار می‌شویم که در خصوص زنای زن شوهردار می باشد.

مجازات زنا

زنا چیست و زنا زن شوهردار کدام است

آیا می دانید چه مواردی تحت شمول جرم زنا قرار میگیرد؟ شاید تا به حال فرق بین رابطه نامشروع و زنا را نمی دانستید به همین دلیل باید گفت به موجب ماده ۶۳ قانون مجازات اسلامی زنا ایجاد رابطه جنسی نزدیکی مرد و زنی است که بین آنها علقه زوجیت وجود ندارد به عبارتی دیگر رابطه جنسی بین دو نفری که در حقیقت زن و شوهر نیستند. به زن زناکار زانیه و به مرد زناکار زانی گفته میشود.

زنا یکی از جرایمی است که مستلزم حد می باشد و مجازات مرتکب از مجازات های حدی است. زنا انواع متفاوتی دارد که از آن جمله می توان به زنای محصن، زنای به عنف و زنای غیر محصنه اشاره نمود.

زنای زن شوهردار از جمله موارد زنای محصنه می باشد که در ادامه زنای محصنه و شرایط احصان را توضیح خواهیم داد.

احصان چیست؟ محصن و محصنه کیست؟

احصان وضعیت مردی است که دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده از طریق قبل ( آلت تناسلی) با وی در حال بلوغ نزدیکی کرده باشد و هر وقت بخواهد امکان نزدیکی را از طریق قبل با همسر خود داشته باشد. همچنین احصان برای زن، زمانی است که او دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده با از طریق قبل نزدیکی کرده باشد و امکان نزدیکی از طریق قبل را با شوهر داشته باشد به چنین زنی که مشمول این تعریف قرار بگیرد محصنه و به مردی که مشمول تعریف فوق قرار گیرد محصن گفته می شود.

مسافرت، حبس، حیض، نفاس، بیماری مانع مقاربت یا بیماری که موجب خطر برای طرف مقابل می گردد مانند ایدز و سفلیس زوجین را از احصان خارج می کند.

با این تعریف مشخص می‌شود که زنای زن شوهردار در صورت وجود سایر شرایط برای احصان از جمله موارد زنای محصنه بوده و مجازات این نوع را خواهد داشت.

بنابراین فرقی ندارد که مردی که با زن شوهردار زنا میکند، مجرد باشد یا متاهل همینکه زن شوهردار مشمول احصان گردد مجازات وی مجازات محصنه می باشد. البته مجازات طرف مقابل در صورتی که مجرد یا متاهل باشد متفاوت خواهد بود.

زنا چگونه ثابت می شود؟

برای اثبات زنا که یکی از جرایم حدی میباشد؛ راههایی وجود دارد که معمولا این راه و روشها با سختگیری بیشتری همراه است به این دلیل که نتوان به راحتی به کسی اتهام زنا زد.

مجازات زنااولین راه اثبات آن، اقرار خود شخص زناکار میباشد به این ترتیب که شخص زناکار بگوید من مرتکب زنا شده ام و اقرار وی بر اساس اختیار او بوده باشد و او عاقل و بالغ باشد. اقرار فرد زناکار باید نزد قاضی و چهار مرتبه باشد و در صورتی که کمتر از چهار مرتبه باشد جرم زنا اثبات نمی شود.

دومین راه اثبات زنا شهادت شهود می باشد. قانون به جهت اینکه افراد به راحتی نتوانند به یکدیگر اتهام زنا وارد کنند شرایط خاصی پیش بینی نموده است. برای اثبات جرم زنا با شهادت شهود باید حداقل چهار مرد عادل یا سه مرد و دو زن زنا را دیده باشند. راه سوم برای اثبات زنا علم قاضی می باشد به این ترتیب که اگر به هر صورتی برای قاضی محرز گردد که زنا محقق شده است می‌تواند مرتکبين را به مجازات آن محکوم نماید.

مجازات زنا زن شوهردار

در صورتی که زنی دارای شرایط احصان باشد و مرتکب زنا گردد بر اساس ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی مجازات رجم (سنگسار) خواهد بود در صورتی که امکان رجم وجود نداشته باشد با پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضاییه در صورتی که جرم وی با بینه ثابت شده باشد به جای رجم اعدام اجرا می گردد و اگر جرم او با غیر بینه ثابت شده باشد به جای رجم صد ضربه شلاق اجرا خواهد خواهد شد.

مجازات دیگری در قانون در نظر گرفته شده است و آن زمانی است که زن شوهردار با یک شخص نابالغ مرتکب جرم زنا می گردد که در این حالت زن شوهردار به صد ضربه شلاق محکوم می شود ولی فرد نابالغ مجازات نمی گردد.

مجازات فرد مقابل که با زن شوهردار مرتکب جرم زنا شده است در صورتی که وی غیر محصن و مجرد باشد مجازات او ۱۰۰ ضربه شلاق خواهد بود ولی در صورتی که متاهل و دارای شرایط احصان باشد مجازات وی همان مجازات زن یعنی رجم خواهد بود.

لازم به ذکر است مجازاتی که به آن اشاره نمودیم مجازات زنی است که با رضایت با مرد دیگری که بین آنها رابطه زوجیت نیست؛ مرتکب زنا شده باشد ولی اگر زن، رضایت نداشته باشد و زنا در حال بیهوشی خواب و یا مستی یا فریب و اغفال بوده باشد اگرچه او تسلیم شده باشد در حکم زنای به عنف و اکراه است که شخص زانی مجازات خواهد شد و زن مجازاتی نخواهد داشت. مجازات زانی در صورتی که با زن شوهردار در حال خواب و بیهوشی و امثال این موارد زنا کرده باشد علاوه بر اجرای حد، پرداخت مهرالمثل زن نیز می باشد.

آیا امروزه حکم سنگسار اجرا می شود؟

سنگسار عبارتست از، حفر یک گودال و قرار دادن مجرم داخل درآن و پرتاب سنگ به سمت او تا به هلاکت برسد. اجرای حکم سنگسار از احکام شرعی محسوب می شود که درسال های اخیر به واسطه واکنش هایی که درداخل و خارج از کشور نسبت به آن صورت گرفته است همواره با حاشیه های زیادی روبه رو بوده است تا جایی که در زمان ریاست آیت الله شاهرودی در قوه قضاییه طی آئین نامه ای نسبت به لغو آن اقدام نمود.اما امروزه نیز به ندرت حکم به سنگسار صادر می شود و همانطور که در متن قانون نیز اشاره شده است شخص به اعدام محکوم می شود.

“برای مطالعه بیشتر و درک جامع تر و جزیی تر این موضوع می توانید به کتاب زنا در رویه دادگاه به قلم گروه پژوهش از انتشارات چراغ دانش رجوع نمایید.”  

15 نظرات
 1. بهزاد می گوید

  با سلام و عرض ادب
  من پسری مجرد ۲۷ ساله هستم که مدت یک سال با زنی شوهردار زنا انجام میدادم ولی بارها بارها به اون زن گفتم که دست از سر من برداره و بر دنبال زندگیش اما دست بر نمیداشت تا شوهرش از طریق گوشی مطلع رابطمون شد ، کسی تا حالا مارو باهم ندیده ولی کلی مدرک تلفنی مثل پیام و تماس از ما دارن که دقیقا ثابت میکنه ما باهم سکس داشتیم ، من میخوام توی دادگاه اعتراف کنم میخواستم ببینم جرم من چیه…
  با تشکر فراوان

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام در صورت اثبات حکم شما شلاقه ولی خانم اعدام

   1. بهزاد می گوید

    ممنون از پاسختون🙏

 2. بهزاد می گوید

  فقط مدرک تلفنی از ما دارن اما خیلی زیاد مکالمه و پیامک از رابطه های جنسمون رد بدل شده که مشخص میکنه باهم خیلی زیاد رابطه جنسی داشتیم،ایا میشه بگیم این مکالمها و پیامکا همش در ازای پول که خانوم از من دریافت میکرد زده شده و فقط جنبه چت و تلفنی داشته و کتمان کرد چون هیچ کس باهم ندیدمون؟

 3. گمنام می گوید

  اگر زن متاهل با یک پسر محجور مجرد وراد عمل زشت زنا شود حکم برای زن متاهل و پسر محجور چه خواهد بود ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   خانوم شلاق میخوره و آقا هم اقدام تامینی

 4. بهزاد می گوید

  با سلام و عرض ادب متن پیام اولش تکراریه لطفا تا اخر بخونید جواب بدید🙏
  من پسری مجرد ۲۷ ساله هستم که مدت یک سال با زنی شوهردار زنا انجام میدادم ولی بارها بارها به اون زن گفتم که دست از سر من برداره و بر دنبال زندگیش اما دست بر نمیداشت تا شوهرش از طریق گوشی مطلع رابطمون شد، بعد از گذشت دو هفته که مطلع شد اومد با تفنگ وینچستر شورشی ساعت یازده شب هنگام رفتن به خونه منو از فاصله دو متری زد و رفت، و بعد از گذشت چند روز دسگیر شد و در اگاهی اعتراف کرد که منو زده، اما من از ناحیه کمر بدجور اسیب دیدم و استخوان دنبالچم شکسته، الان هشت ماه رودم بیرون و سوند بهم وصله امکان داره تا اخر عمر سوند بزنم و صدودهتا ساچمه توی کمرمه، آلتم فلج شده ، دیگه نمیتونم بشینم ، مثانم کلا حسش از بین رفته کلا نابودم کرد اسیب زیاد دیدم جای گفتن نیست اینجا، فقط خواستم بدونم اگه ثابت بشه با زنش رابطه داشتم توی جرم اون تاثیر داره ، از جرمش کم میشه یا از دیه من کم میشه،
  و اینکه دیه من حدود چقدر میشه با این اسیبی که دیدم؟
  با تشکر…

 5. بهزاد می گوید

  اینم‌ بگم تا الان حدود ۱۰۰ ملیون خرج کردیم و نتیجه خاصی نگرفتیم ، حداقل ۱۰۰ تا ۲۰۰ ملیون دیگه هزنیه دوسه تا عمل دیگه که دارم میشه اخه چون تیر زدن بیمه هیچ هزینه ای پرداخت نمیکنه، ایا این خرجا حساب میشن؟ ایا دیه من به اندازه ای میشه که حداقل پول خودمون رو برگردونه؟

 6. صادق عیلیپور می گوید

  اینایی که گفتی واقعا راست بودند؟

 7. گمنام می گوید

  اقدام تامینی پسر محجور که با زن شوهر دار سکس کرده است .چگونه هستش ؟

 8. بهزاد می گوید

  عکساش موجود خواستی بیا تا نشونت بدم

 9. متین می گوید

  زنا هم در این دنیا و هم در اخرت دامن گیره شاباش به اون مردی که اینکارو باهات کرد

 10. حامد می گوید

  عجب کاری باهات کرد نازشستش میدونی چه کارکثیفی میکردی میدونی باعث چه چیزایی میشدی توزندگی اینا

 11. سجاد می گوید

  سلام تیر خوردن شما ربطی به زنا نداره اون اقا مجازاتش بسیار سنگین و تمام دیه شما پرداخت میشه ولی زنای شما اگه خودت میگی زنا کردم شلاق و یک تا سه سال زندان خانم زناکار هم اعدام میشه وسلام علیکم

 12. سجاد می گوید

  باسلام در مورد زنا کسانیکه میبیند این پیام رو فکر زنا رو تو سرتون بیرون کنید مرد متاهل با زن متاهل یا مرد مجرد با زن متاهل اهای به اون دسته از کفتارهای از خدا بی خبر برید با خودتون یه جایی ور برید ولی دنبال زن شوهر دار نرید گناهی است بس عظیم یعنی شما از یزید شرابخوار و میمون باز که جنایتش کشتن کسی بود که پدر ک مادرش سرور تمام مخلوقات هستن همچین ادمی با این جنایت یه روز اون ددلقک کنارش بهشدگفت چرا ناراحتی گفت عاشق شدم گفت تو که اشاره میکنی زنان لخت تو اطاقت حاضر میشن دیگه دردت چیه گفت بدبختانه زنه شوهر داره این سند معتبر هم اهل سنت و شیعه تایید شده حالا خودتو با یزید مقایسه کن ببین زنا کردی جایگاهت با یزدید لعنت الله یکی میشه یا بدتر از اونه نکنید دنبال زن شوهر دار نرید جوری تیپ نزن که اون زن رو سمت خودت بکشی یا اون زن جوری راه نرو که اون مرد مادر مرده رو از هوش ببری صبر کوچیک خدا ۴۰ساله حواستون باشه خدواند لعنت کند زنان و مردان زناکار را که باعث میشه روزی و رزق اون جامعه کم بشه بلا زیاد بشه

انتقادات و پیشنهادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

متخصصین ما به آنها جامع عمل می پوشانند.