خیانت در زندگی مشترک، روابط فرازناشویی و تاثیر آن بر نظام خانواده

با رشد تکنولوژی و ظهور مدرنیسم یکی از نهادهایی که دچار آسیب شد نهاد خانواده بود. کشورهایی مانند کشور ما که در دوره گذار از سنت به مدرنیته هستیم برخی مزایای دوره سنت را کنار نهاده و آسیبها و مشکلات دوره مدرن در جامعه ما خود را نشان داد. شاید بزرگترین متهم در زمینه اضمحلال نهاد خانواده نظام آموزشی ما باشد، در دوران مدرسه، خانه و دانشگاه و نه حتی از طریق رسانه های جمعی مهارتهای انتخاب همسر و همسرداری به افراد آموخته نمی شود. تابوها نیز مزید برعلت شده و در برخی زمینه ها مانند زمینه های جنسی و تا حدی عاطفی افراد کاملا بدون آموزش وارد جامعه و رابطه عاطفی و زندگی مشترک می شوند.

رابطه فرازناشویی یا خیانت چه عللی دارد؟

در وهله اول، خیانت به همسر و رابطه فرازناشویی و دوستی با فرد متاهل از نبود اخلاق در جامعه سرچشمه می گیرد. اگر افراد صرف نظر از این که مذهبی باشند یا غیرمذهبی، به اخلاق پایبند باشند در روابط خود احتیاط بیشتری می کنند و ارتباط با متاهل (چه مرد و چه زن) را یک تابو می داند. متاسفانه افول اخلاقی جوامع منجر به ارتباط های این چنینی شده است.

دومین علت آن عدم ارضای نیازها از طرف شریک زندگی است. متاسفانه در جامعه ما دختران و پسران قبل از بلوغ شخصیتی و عقلی و بدون یاد گرفتن اموری مانند همسرداری و مهارت های جنسی و عاطفی ازدواج می کنند و عموما یا در انتخاب خود دچار اشتباه می شوند و یا در رفتار خود با همسر. بخصوص عدم آگاهی در باب امور عاطفی و جنسی منجر به خیانت طرف مقابل است. از نظر علم روانشناسی مردان به رابطه جنسی اهمیت بیشتری می دهند و در این زمینه حساسیت بیشتری دارند منتها همین مردان از نیازهای جنسی زنان و تفاوت نیازهای این دو آگاهی ندارند و همین امر سبب می شود تا رابطه جنسی و عاطفی ایشان با همسرشان افت کند. خانمها به امور عاطفی اهمیت بیشتری می دهند منتها توانایی تامین نیازهای عاطفی همسرشان را ندارند. هنوز بسیاری از خانمها و آقانایان نمی دانند که نیاز خانمها، محبت و نیاز آقایان، اقتدار است. وقتی افراد از نیازهای هم خبر ندارند قاعدتاً نمی توانند نیازهای هم را درست برآورده کنند.

سومین علت که بیشتر در مردها وجود دارد تنوع طلبی ناشی از عقده های کودکی است. فرد در کودکی از نظر عاطفی تحت فشار بوده و محبت کافی دریافت نکرده و اکنون در بزرگسالی این نقص را از طریق تنوع طلبی جنسی رفع می کند. به همین دلیل است که افراد حتی در ازدواجی که با شوق و ذوق خودشان شکل گرفته پس از مدتی به سمت خیانت می روند.

رابطه فرازناشویی یا خیانت

علت بعدی آموزشهای نادرست رسانه هاست. در فیلم ها و رسانه های جمعی بخصوص در فیلم های ماهواره ای این امور بسیار عادی نمایش داده می شود.

البته هیجان طلبی برخی افراد را نیز باید درنظر گرفت. برخی افراد اصولا ماجراجو و هیجان طلب هستند و مدام به دنبال امتحان مسایل جدید و روابط جدید هستند. این افراد باید سعی کنند هوش هیجانی و مهارتهای اجتماعی خود را افزایش دهند و در جهت بهبود زندگی قدم بردارند.

نهایتاً این که اصولا در جامعه ما کسی به فکر اصلاح خود نیست همیشه افراد دنبال این هستند که انگشت اتهام به سمت دیگران ببرند. دختران و پسران مجردی که سمت متاهل می روند می گویند همسر طرف مقصر است و خودشان را فریب می دهند یا همسرانی که دچار مشکل می شوند و یا دچار طلاق عاطفی می شوند به جای اصلاح رابطه و زندگی مشترک شان دنبال زنگ تفریح و روابط فرازناشویی می روند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

با فرد خیانت کار چه رفتاری کنیم؟

برخی در مواجهه با همسر خیانت کار لجبازی در پیش می گیرند و برخی طلاق را اولین گزینه می دانند منتها پیشنهاد ما به شما مراجعه به یک متخصص بی طرف در زمینه روانشناسی خانواده است. با یک مشاور مناسب مشورت و درباب زندگی تان تصمیم بگیرید. مطرح کردن این امر با همسر خطاکار و اطرافیان بزرگترین اشتباه است. لطفاً خوددار باشید و با مشورت یک مشاور مناسب اقدام کنید.

آیا همسر خیانتکارم را ببخشم؟

نمی توان یک قاعده کلی و نسخه واحدی برای همگان تعیین کرد. باید شما ابتدا بایک مشاور مشورت نمایید و علل این وضعیت را بررسی نمایید. بخصوص در وضعیتی که فرزند مشترکی دارید به شما پیشنهاد می کنیم با طمأنینه بیشتری در این زمینه رفتار کنید.

برای یادگیری نحوه اقدام در امور خانوادگی و دانستن جزییات این مساله می توانید به کتاب پرسش وپاسخ دعاوی خانواده به قلم گروه پژوهش از انتشارات چراغ دانش رجوع نمایید.”

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
2 نظرات
 1. اسلامی می گوید

  سلام خستا نباشید، همسر من مدت ۱۰ساله با یک خانمی رابطه داره، من باهردوشون صحبت کردم، این میگه خانمه تماس میگیره و پیام میده اونم میگه شوهرت، میخواستم ببینم من چجوری میتونم پرینت پیامک و مکالمه ی شوهرمو بگیرم؟ واقعا زندگیم داره میرسه به آخرش

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   با توجه به موضوع پرونده و در مواردی خاص، محاکم درخصوص کنترل پیامک ها و تلفن‌های فیمابین همراه با کسب مجوز قانونی مجوز پرینت مکالمات و پیامک ها را صادر مینمایند.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند