حبس تادیبی چیست آیا قابل خرید است + تفاوت آن با تعزیری

تادیب به معنای ادب کردن است که فرد با مجازات مورد نظر به اصطلاح عرفی سر راه بیاید. در حال حاضر این عنوان از قانون نسخ شده و از بین رفته زیرا حبس تادیبی مربوط به قانون مجازات سال ۱۳۰۴ بود و در حال حاضر وجود ندارد. و تقسیم بندی جرایم در قوانین جدیدترین تغییر کرده اند.

حبس تادیبی حبسی است که در جرم جنبه ای وجود داشت. در ادامه این امر را بیشتر بررسی میکنیم.

حبس تادیبی به زبان ساده

در قانون مجازات قدیم مجازات ها به واسطه این که خفیف باشند یا شدید این گونه تقسیم میشدند:

 •  جنایت: جرم سنگینی بود که مجازات آن اعدام یا حبس ابد بود.
 • جنحه: اگر عمل خلاف قانون متوسط بود به آن جنحه میگفتند و اگر سبک بود به آن خلاف میگفتند‌.
 • خلاف: حال در این جرایم جنحه ای که جرائم متوسط بودند برای مجازات فرد حبس در نظر میگرفتند به نام حبس تادیبی محکوم می شد که ممکن بود از ۸ روز تا ۲ سال باشد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

مصادیق حبس تادیبی در قانون قدیم

 1. قتل دختر یا خواهر در حال زنا حبس تادیبی یک ماه تا ۶ ماه.
 2. سقط حمل زن با ادویه یک تا ۳ سال.
 3. توقیف غیر قانونی. تمرد نسبت به مامور دولت‌، سرقت طفل یا متعلق به دیگری معرفی کردن و… جرایم بسیاری دیگری در قانون سال ۱۳۰۴.

حبس تادیبی به زبان ساده

مجازات ها در قانون جدید

 طبق مقررات جدید مجازات ها عبارت اند از:

 1. حدود
 2. قصاص
 3. دیات
 4. تعزیرات

به زبان ساده بعد از انقلاب قانونگذار جدید بر خلاف قبلی از غرب فاصله میگیرد و احکام اسلام را پیاده سازی میکند. مجازات ها را یا خداوند در شرع مشخص کرده است مثل قصاص برای قتل عمد مثل زنا و لواط و… که به آن حدود میگویند.

یا اینکه در شرع مجازات برخی موارد را نگفته که دولت لازم است برای حفظ نظم یک سری مجازات ها را تعیین کند که به آن تعزیرات میگویند مثل حبس تعزیری یا شلاق تعزیری.

حبس تعزیری چیست؟

گفتیم که برخی مجازات ها را شرع مشخص کرده است و برخی را که شده ساکت است دولت و حکومت مشخص می کند یکی از این موارد حبس تعزیری است برای مثال کلاهبرداری در شرع حرام است اما مجازات آن را نگفته و دولت می آید مجازات آن را حبس تعیین میکند که به آن حبس تعزیری میگویند.

در واقع حبسی را که در شرع و قرآن نام برده حبس ابد است (مثل حبس ابد در سومین سرقت حدی) در برخی جرایم که در مقابل آن حبس تعزیری را داریم.

مصادیق حبس تادیبی در قانون قدیم

تفاوت حبس تادیبی و تعزیری چیست؟

گفتیم که اگر از نظر اصطلاح حبس تادیبی بگوییم این امر در قانون قدیم بوده و در حال حاضر وجود ندارد اما از نظر لغوی میتوان گفت حبس در کل جنبه تادیبی دارد.

اما حبس تعزیری را توضیح دادیم حبسی است که در شرع تعیین نشده و دولت و قانون گذار میزان آن را تعیین میکند مثلا حبس کلاهبرداری، جعل و… تمام حبس های قانون مجازات تعزیری هستند الا موارد اندک که حدی هستند.

خرید حبس چگونه است؟

طبق قانون حاکم و صحیح در حال حاضر در مواردی دادگاه میتوان به جای حکم به جایگزین های حبس بدهد که یکی از این جایگزین های حبس جزای نقدی است .

 در جایی که مجازات فرد تا ۳ ماه و یا تا ۶ ماه حبس است تحت شرایطی، دادگاه الزاما باید آن را تبدیل به جزای نقدی کند. پس در مواردی که مجازات فرد سبک باشد ممکن است جایگزین آن پول شود اما به طور کلی حبس قابل خرید نیست‌.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با وکلای کیفری و مشاوران کیفری سامانه آنلاین وکیل تاپ مشورت نمایید.

تفاوت حبس تادیبی و تعزیری چیست؟

مشاوره حقوقی درباره خرید حبس

گفته شد که خرید حبس به این معنا وجود ندارد اما اگر مجازات حبس فرد سبک باشد میتواند تبدیل به مجازات جایگزین بشود یکی از مجازات های جایگزین هم جزای نقدی یا همان پول است.

برای بررسی پرونده خود میتوانید از طریق موسسه وکیل تاپ و وکلای با تجربه آن از راه کار های لازم مطلع شوید.

 برای این کار از طریق تماس تلفنی و به صورت آنلاین از طریق سامانه میتوانید درخواست خود را مطرح کنید.

نتیجه گیری

حبس تادیبی که در قانون مجازات گذشته وجود داشت که برگرفته از حقوق غرب بود در حال حاضر وجود ندارد و ما حبس تعزیری در قوانین جدید را پیش رو داریم، در بالا پس از بررسی حبس تادیبی و اشاره به برخی مصادیق آن در قانون قدیم به حبس تعزیری و مجازات های جایگزین اشاره کردیم.

سوالات متداول

حبسی که برای جرائم متوسط و گاها سبک وجود داشت که در قانون قدیم بوده و در حال حاضر نسخ شده است.

میزان حبسی را که دولت و حاکمیت از طریق وضع قانون مشخص کرده حبس تعزیری و یا مجازات تعزیری است در مقابل مجازاتی که شرع و خداوند تعیین کرده که مجازات حدی نامیده می شود.

منظور از خرید حبس همان اعمال مجازات های جایگزین است که به آزادی فرد می انجامد که در بالا به آن اشاره شد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
2 نظرات
 1. حسین نجا خدابخش می گوید

  سلام برای جرم استفاده از عنوان مجعول که درسال ۹۴ درپرونده ای انجام شده باشد وامروز ثابت شودیاشکایت کنندوثابت شودآیا مشممون مرور مان می شود؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: اگر سند عادی باشد بله با توجه به قابل گذشت بودن جرم مرور زمان شکایت را شامل میشودولی اگر سند رسمی باشدخیر

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند