هزینه نقل و انتقال سند ملکی (سند خانه)

اغلب در هنگام خرید ملک این پرسش ایجاد می شود، که آیا ملک دارای سند معتبری می باشد؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است با انواع ساز و کار قانونی سند ملکی آشنایی داشته باشید و بایستی با در نظر داشتن اختلاف و تفاوت بین سند عادی و رسمی از موارد حقوقی و قضایی هر یک اطلاعات لازم را کسب کنید که در غیر این صورت با توجه به بی تحریکی و ناکافی بودن داده ها احتمال فقدان امنیت لازم در معامله بالا می رود.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

در یک تعریف جامع و برحسب ماده ۱۲۴۸ قانون مدنی آورده: «سند» عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد. در ادامه برای شما انواع سند ملکی و مشخصات مربوط به هر یک را می آوریم.

انواع سند ملکی

«سند ملکی» انواع مختلفی دارند و هر یک دارای ویژگی و قوانین منحصر به فردی می باشند.

 • سند مشاع
 • سند شش دانگ
 • سند مفروز
 • سند منگوله دار
 • سند تک برگ
 • سند اعیان
 • سند عرصه
 • سند وقفی
 • سند ورثه‌ای
 • سند المثنی
 • سند معارض
 • سند شورایی
 • سند وکالتی
 • سند بنچاق

هزینه نقل انتقال سند ملکی

مراحل سند زدن ملک

بعد از به نتیجه رسیدن و توافق بین هر دو طرف نوبت آن است تا مبایعه نامه یا همان قولنامه نوشته شود که در آن بایستی چگونگی پرداخت هزینه های انتقال سند ذکر گردد، برخی از این هزینه ها به عهده ی فروشنده و برخی بر دوش خریدار میباشد.

ضمن انجام این کار باید اقدام به دریافت کد رهگیری در بنگاه معاملات کنید تا قولنامه در سیستم ثبت و سپس فروشنده ملزم است در دفتر اسناد رسمی مدارک لازم برای انتقال سند مهیا سازد تا نتیجتاً با حضور هر دو طرف در دفتر اسناد رسمی انتقال سند انجام گیرد.

انتقال سند ملک چه مراحلی دارد؟

مرحله اول- توافق

ابتدایی ترین مرحله از مراحل انتقال سند ملک توافق دو طرف معامله است. این توافق اگر مکتوب شود «قولنامه» نامیده می شود. قولنامه تعهد بر بیع است و چنانچه بیع واقع شود، «مبایعه نامه» ثبت می شود. مبایعه نامه یک سند عادی است و جهت افزایش ارزش مبایعه نامه موارد ذیل باید در آن ذکر شود:

مشخصات، آدرس، کد پستی و تلفن همراه فروشنده و خریدار

ذکر مشخصات کامل موضوع مورد معامله

قیمت و ثمن معامله

نحوه پرداخت ثمن و زمان حضور در دفترخانه  جهت تنظیم سند.

مرحله دوم- دریافت کد رهگیری

برای جلوگیری از این مساله که فروشنده ملک را به چند نفر نفروشد، طرفین معامله بعد از تنظیم مبایعه نامه به بنگاه املاک رفته و مبایعه نامه خود را در سیستم جامع ثبت می کنند و پس از ثبت مشخصات، کد رهگیری صادر می‌شود.

مرحله سوم- تشکیل پرونده در دفتر اسناد رسمی

فروشنده با اوراق هویتی و اصل سند، به «دفترخانۀ اسناد رسمی» مراجعه  و با نشان دادن مدارک ذیل جهت انتقال سند ملک، پرونده تشکیل می‌دهد:

کپی اوراق هویتی فروشنده و خریدار

اصل و کپی سند مالکیت

اصل و کپی پایان کار و یا عدم خلافی شهرداری

اصل و کپی بنچاق

کپی وکالت‌نامه و اوراق هویتی وکیل

صورت مجلس تفکیکی

اصل و کپی انحصار ورثه

اصل و کپی فرم مالیات بر ارث

کد رهگیری بنگاه

مرحله چهارم- انتقال سند ملک

پس از پرداختن هزینه‌ها و مالیات طرفین باید برای تکمیل مراحل انتقال سند ملک در همان تاریخی که در مبایعه نامه آمده است در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و در صورت عدم حضور طرف دیگر می تواند گواهی عدم حضور بگیرد.

مرحله پنجم- هزینه های انتقال سند ملک

جهت دریافت کد رهگیری از بنگاه، ۵ درصد از ارزش ملک را خریدار و فروشنده باید بپردازند.

هزینه نوسازی، خلافی و پسماند، مالیات و هزینه های مربوط به دارایی.

مراحل نامبرده در بالا نیازمند پرداخت هزینه هایی می باشد که در ادامه برای شما ذکر کرده ایم.

 • هزینه ثبت مبایعه نامه در سیستم سراسری: در دفتر معاملات املاک پنج درصد از ارش ملک را هر دو طرف تحت عنوان حق کمیسیون می پردازند.
 • هزینه شهرداری: فروشنده باید هزینه ای به شهرداری در ازای خلافی، نوسازی و پسماند بدهد.
 • هزینه دارایی: این نوع هزینه، قیمت نقل و انتقال را در بر می‌گیرد. اگر ملک قبلا اجاره بوده باشد، دارایی، مالیات‌ بر اجاره هم می گیرد. معمولا این هزینه شامل ۴ درصد ارزش ملک است. البته ارزشی که دارایی روی ملک می گذارد معمولا با قیمت واقعی تفاوت دارد و کمتر است.
 • هزینه دفترخانه (حق التحریر): این هزینه به طور برابر بین خریدار و فروشنده تقسیم می گردد. که تقریبا بین ۲۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان می باشد. .
9 نظرات
 1. امینی می گوید

  سلام، وقتی در آگهی مزایده ملک موروثی نوشته شده که هزینه تقل و انتقال بعهده خریدار است، آیا خریدار باید تمام هزینه های فوق را پرداخت کند و وراث نباید هزینه ای پرداخت کنند؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله ولی فقط در خصوص نقل و انتقال ملک

 2. نوری می گوید

  سلام .ملکی بصورت ۴ دانگ و ۲ دانگ بین دو شریک خریداری شده است . هنگام فروش هزینه های شهرداری و دارایی و دفترخانه به چه صورت بین دو شریک تقسیم میشود؟ تحت شرایطی با مستاجر همان ملک بدلیل عدم تخلیه به مشکل برمیخورن و به دادگاه شکایت میکنن .هزینه های شکایت چطور تقسیم میشه ؟آیا هزینه نیز بر اساس درصد شراکت است

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام به نسبت مقداری که مالک هستند حساب میشه مگر اینکه قرارداد و توافقی مبنی بر تساوی هزینه ها امضا کنید

 3. محمدرضا می گوید

  سلام برای انتقال سند قطعی، حتما باید به دفتر اسناد مراجعه کنم یا اداره ثبت برم؟دفتر اسناد برای یک سند سه دانگ که دارایی ارزش انرا ۶ملیون تومان براورد کرده، یک ملیون و دویست هزار تومان خواسته.ممنون میشم جواب بدین.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   دفتر اسناد رسمی ولی باید مطابق تعرفه پرداخت بشه و اگر تعرفه رعایت نشه به یه دفتر دیگه مراجعه نمایید

 4. ناصر زارع می گوید

  مسکن اپارتمانی اجاره بشرط تملیک ۱۹سال پیش خریدم حالاوام پراخت شده بصورت وکالت از طرف قبلی خریدم که اول بایدسند بنام صاحب قبلی باشه بعد انتقال بشه به خودم یعنی دو تا سند ، هزینه دارایی چند میشه بابت دارایی سندقبل ۹۰۰ تومان پرداخت کرده بودم

 5. جمالي می گوید

  براي انتقال آپارتماني به مساحت ۶۵ متر مربع واق در نارمک ۲۵ سال ساخت هزينه هاي انتقال سند به نام کسي چقدر مي باشد مثلا شهرداري دارايي ودفتر خانه آيا قانوني دارد مثلا آپارتمان بين ۶۰۰تا ۸۰۰ميليون تومان ارزش داشته باشد بما گفتند ۴تا پنج ميليون تومان

 6. جمالیفر می گوید

  مت اعتبار پرداخت واتسعلام دارایی چقدر است

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند