الزام به تنظیم سند رسمی ملک و نمونه دادخواست آن

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی یکی از دعاوی رایج در دادگاه هاست که ناشی از معامله ملک بین خریدار و فروشنده است که بعد از معامله ملک‌، فروشنده از انتقال و تنظیم سند رسمی به نفع خریدار خودداری میکند که در این صورت خریدار می تواند از دادگاه الزام فروشنده را به تنظیم سند رسمی از دادگاه تقاضا کند.

همراه ما باشید تا مطالبی کاربردی از الزام به تنظیم سند رسمی را برای شما بیان کنیم.

اجبار فروشنده برای بنام کردن

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی با قولنامه

یکی از مواردی که در عرف رایج است معامله در قالب قولنامه است اگر چه در حقوق قول نامه معنای خرید و فروش قطعی نمیدهد اما در عرف قول پنامه به معنای انجام معامله است که البته مفاد آن نیز می تواند کمک کننده باشد که قصد طرفین چه بوده است با این وجود خریدار قولنامه ای می تواند فروشنده را با تقدیم دادخواست مربوطه ملزم به تنظیم و انتقال سند رسمی کند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

مدارک لازم برای دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

در این باره حسب مورد مدارکی لازم است از قبیل اینکه باید تصویر مصدق قرارداد بین خریدار و فروشنده ضمیمه دادخواست شود.

همچنین گواهی که وی در دفترخانه حضور داشته و فروشنده از حاضر شدن خودداری کرده نیز باید ضمیمه بشود.

به جز این موارد می توان به مدارکی مثل تصویر پرداخت مبلغ و قیمت و یا ثمن ملک، استعلام از اداره ثبت و … نیز لازم است که به دادخواست پیوست شود.

نحوه تنظیم دادخواست به الزام به تنظیم سند رسمی

در دادخواست باید فروشنده خوانده قرار بگیرد اما این برای  زمانی ست که سند رسمی به نام آخرین مالک و با فروشنده باشد اگر ملک به صورت پیاپی چند بار منتقل شده و سند رسمی منتقل و تنظیم نشده لازم است کسی که سند به نام وی است به همراه فروشنده خوانده قرار بگیرند. که این امر خود دارای پیچیدگی هایی است که توصیه ما این است از وکلا و کارشناسان متخصص در حوزه ملک تنظیم حرفه ای دادخواست را درخواست کنید.

شرایط اقامه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

در این باره لازم است بدانیم که تنها در مورد ملکی اقامه چنین دعوایی ممکن است که سابقه ثبتی داشته باشد به این معنا که دارای سند رسمی باشد و برای ملکی که سند آن از اصل قولنامه ای است و سند رسمی ندارد نمی توان چنین دعوایی طرح کرد.

هزینه دادرسی الزام به تنظیم سند رسمی

این دعوا از این جهت که دعوای مرتبط با ملک است هزینه دادرسی آن معادل۳/۵ درصد ارزش منطقه ای ملک خواهد بود.

که البته این رقم را میتوان از خوانده در صورت محکومیت وی نیز مطالبه کرد و همچنین در صورت نداشتن توانایی مالی میتوان درخواست اعسار از هزینه دادرسی را تقدیم دادگاه کرد‌. برای آشنایی بیشتر با اعسار می توانید از همین سایت مطالب آن را مطالعه کنید. همچنین میتوانید از وکلا و کارشناسان موسسه وکیل تاپ در این زمینه مشورت بگیرید‌.

نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

ریاست محترم دادگاه حقوقی …………

باسلام؛ احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب …………… مطابق مبایعه نامه شماره …………… مورخ …………… یک واحد آپارتمان به پلاک ثبتی …………. واقع در ……………… را از خوانده پرونده خریداری و قسمتی از ثمن قولنامه را نیز پرداخت نموده ام و مطابق بند ………… ماده ………. قرارداد، فروشنده متعهد شده است که در تاریخ …………….. در دفترخانه شماره ……………. اسناد رسمی حاضر و سند ملک را به نام بنده تنظیم نماید ولیکن متأسفانه در تاریخ تعیین شده در دفترخانه حاضر نشده و از اجرای تعهد امتناع می نماید که گواهی صادره از دفتر خانه اسناد رسمی شماره ……. اثبات کننده این مطلب است.

لذا تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر الزام خوانده به تنظیم سند رسمی ملک را دارم.

دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

مشاوره حقوقی الزام به تنظیم سند رسمی

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی هم مانند موارد دیگر که جنبه حقوقی دارند دارای پیچیدگی هایی خواهد بود مانند جایی که فروشندگان متفاوت بوده اند و سند بین آن ها منتقل نشده و همچنین در جایی که سند معامله قول نامه ای است لذا توصیه ما این است که از تجربه و تخصص کارشناسان و وکلای ملکی سامانه وکیل تاپ بهره ببرید تا در دعوای مزبور با اتلاف زمان و هزینه و مشکلات دیگر مواجه نشوید.

نتیجه گیری

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی از دعاوی رایج دادگاه هاست که از طرف خریدار ملک دارای سابقه ثبتی علیه فروشنده و یا مالکان قبلی برای انتقال سند اقامه می شود. در بالا از نحوه اقدام و مدارک لازم و همچنین نمونه دادخواست برای اقدام در این زمینه مطالبی را بیان کردیم

سوالات متداول

برای این کار لازم است که خریدار در دادگاهی که مال غیر منقول و یا ملک در آن جا موجود است طرح دعوا کند.

این دعوا می تواند هر زمانی طرح شود اما مهم این است که مورد معامله ملک باشد و دارای سند رسمی تا قابل تحقق باشد.

هزینه دادرسی این دعوا بر اساس ارزش منطقه ای ملک حساب می شود و میزان آن ۵/۳ درصد ارزش مزبور خواهد بود

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
2 نظرات
  1. غلامرضا راک می گوید

    باسلام درود یک نمونه داد خواست باتوجه به شماره ماده و قانون برای مجوز تخریب و نوسازی میخوام برعلیه میراث فرهنگی وگردشگری مبنی براینکه ملک مخروبه وموریانه زده درحال تخریب است باتشکر

    1. زینالی می گوید

      سلام: برای تنظیم دادخواست باید از طریق وکلای متخصص قراردادها اقدام نموده و درخواست تنظیم این را داشته باشید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.



سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند