آيا مطالبه طلب بدون مدرك ممكن است؟

گاهی پیش می آید که شخصی طلبی از دیگری پیدا می کند بدون اینکه مدرکی و یا رسیدی از او داشته باشد. مثلا ممکن است شخصی، مقداری پول به دیگری قرض دهد ولی در اثر فراموشی یا اعتماد از او نه رسیدی بگیرد و نه سفته و…در این موارد سوالی که مطرح می شود این است که آیا گرفتن طلب بدون مدرک ممکن است؟

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

چگونه شخصی که طلبی از دیگری دارد می توان این موضوع را بدون داشتن هیچ سند و مدرکی در دادگاه اثبات نماید؟ در این نوشته به بررسی این مساله می پردازیم.

آیا دریافت طلب بدون مدرک ممکن است؟

اصولا زمانی که شخصی از دیگری طلبکار می شود، رسید یا مدرکی از وی دریافت می کند. اما گاها به دلیل اعتمادی که بین طرفین وجود دارد مثلا به دلیل نسبت خویشاوندی و یا آشنایی و… سند و مدرکی رد و بدل نمی شود و بنابر قول شفاهی بین طرفین قرار می شود شخص طلبش را پرداخت نماید.

آیا دریافت طلب بدون مدرک ممکن است؟

حال در صورتیکه در موعد مقرر بدهکار از پرداخت بدهی خود امتناع ورزد، مسئله ای که مطرح می شود اینست که شخص طلبکار چگونه می تواند طلب خود را در دادگاه اثبات و مطالبه نماید.

در موردی که سند کتبی بین طرفین رد و بدل نشده است نیز با استفاده از راهکار هایی می توان طلب را اثبات نمود که در ادامه به این راه ها خواهیم پرداخت.

راه های دریافت طلب بدون داشتن مدرک

در صورتی که شما از شخصی طلبی دارید ولی هیچگونه مدرکی از او در دست ندارید، می توانید از راهکار های قانونی زیر استفاده نمایید تا طلب خود را اثبات و مطالبه نمایید. از جمله اقرار شفاهی بدهکار، شهادت شهود، ارسال اظهارنامه و سوگند دادن متهم که در ادامه هر یک برسی خواهند شد.

 • اقرار شخص بدهکار: آسان ترین راه ممکن برای اثبات داشتن طلب از یک شخص، اقرار شفاهی یا کتبی بدهکار می باشد. در صورتیکه شخص، نزد قاضی اقرار نماید که به دیگری بدهکار می باشد، به راحتی می توان از وی طلب را مطالبه کرد.

البته ممکن است سوال شود اگر اقرار شخص از طریق ضبط مکالمه تلفنی و یا در فیلم و .. باشد نیز به همان میزان سندیت دارد؟

در این خصوص باید گفت خیر، اقرار حضوری و مستقیم نزد قاضی بسیار محکمه پسند تر است از اقرار در فیلم یا مکالمه تلفنی و این موارد می توانند تنها نشانه ای باشند برای قاضی مبنی بر وجود طلب که در صورت وجود سایر دلایل قاضی به مدیون بودن بدهکار، یقین پیدا کند.

 • ارسال اظهارنامه توسط شاکی برای بدهکار: یکی دیگر از راه های ثابت کردن و مطالبه طلب برای شخصی که مدعی طلب می باشد ارسال اظهارنامه از طریق پست می باشد که در این حالت، شخص بدهکار می تواند در برابر این اظهار نامه واکنش نشان دهد و یا از کلماتی استفاده نماید که نشان از اقرار او باشد و یا به صورت واضح اقدام به اقرار درباره ی واقعیت ماجرا نماید.

مثلا ممکن است، فرد مدعی حق با ارسال اظهارنامه و به کار بردن عباراتی مانند اینکه بدهکار از پرداخت بدهی خود خودداری کرده زیرا توانایی پرداخت آن را نداشته، نشانه ای برای پاسخ اظهار نامه و قاضی باشد که حق با طلبکار است و فرد بدهکار توانایی پرداخت طلب خود را ندارد و این اقرار به ناتوانی فرد در پرداخت مال یا قرض به نوعی اقرار محسوب می شود و به نفع شخص مدعی حق قابل استناد است.

 • شهادت شهود: شما می توانید برای اثبات طلب خود در صورتی که شاهدی دارید در دادگاه حاضر نمایید تا با شهادت آن ها مدیون بودن بدهکار اثبات شود و البته شاهدان میبایست واجد شرایط شهادت دادن باشند از جمله عقل و بلوغ و ایمان و عدالت و نداشتن نفع شخصی در دعوا و..
 • ادای سوگند: در صورتی که از طریق راه های دیگر نتوانستید طلب خود را اثبات نمایید می توانید از دادگاه درخواست نمایید که جلسه ای را ترتیب دهد برای ادای سوگند. که در این جلسه شاکی باید بر طلبکار بودن خود از شخص قسم بخورد و مدیون نیز بر عدم بدهی خود.

آیا فیلم و عکس ثابت کننده طلب می باشد؟

آیا فیلم و عکس ثابت کننده طلب می باشد؟

یکی از شیوه های طلب استفاده از اماره برای اثبات طلب خود است.

اماره، نشانه هایی می باشد که در کنار سایر دلایل می تواند در قاضی علم و یقین حاصل نماید ولی به تنهایی نمی توانند برای اثبات ادعا مورد استفاده قرار گیرد. یکی از موارد آن که در بخش های قبل نیز به آن اشاره شد استفاده از فیلم و عکس و یا پیام هایی می باشد که نشان دهنده وجود طلب می باشند و ممکن است موجب یقین قاضی شوند.

نحوه مطالبه طلب بدون مدرک

برای اینکه بتوانید طلب خود را وصول کنید در صورتیکه به یکی از موارد بالا را یعنی شهادت، اقرار، اظهارنامه و سوگند و اماره می توانید استناد کنید به سه صورت میتوان عمل کرد.

که این سه صورت به شرح زیر است:

 • ارزش ریالی طلب خود را دقیق محاسبه کنید. اگر طلب شما پول نیست بلکه جنس یا کالایی می باشد ارزش آن را محاسبه کنید.
 • اگر ارزش طلب شما کمتر بیست میلیون تومان است به شورای حل اختلاف و اگر بیشتر از آن است به دادگاه باید مراجعه نمایید. البته قبل از آن بهتر است به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید و در آنجا شکایت خود را ثبت نمایید.
 • یک دادخواست باید تنظیم کنید که برای اینکار می توانید از وکیل کمک بگیرید. در ادامه جهت آشنایی شما با نحوه نوشتن دادخواست در این زمینه یک نمونه متن دادخواست مطالبه طلب بدون مدرک ارسال می نماییم.

نمونه دادخواست مطالب طلب از طریق شهادت شهود


ریاست محترم مجتمع قضایی…/ دادگستری شهرستان…/ دادگاه عمومی بخش، محل اقامت خوانده و یا محل انجام تعهد………

با سلام و احترام، با توجه به اینکه بر اساس دادخواست تقدیمی، اینجانب به شرح زیر از خوانده محترم طلبکار هستم، شرح دادخواست تقدیم می‌شود:

اینجانب در تاریخ ۵/۳/۹۹ مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰ تومان به خوانده به عنوان قرض پرداخت نمودم و بدون دریافت رسید یا مدرکی مقرر شد ایشان یک ماه بعد این مبلغ را به بنده بازگرداند ولی در موعد مقرر از پرداخت امتناع نمود و تنها مدرکی که من از ایشان دارم شاهدی می باشد که هنگام پرداخت پول بنده به ایشان حضور داشت.

با توجه به خلف وعده خوانده، با ارسال اظهارنامه قانونی، از وی انجام تعهد را خواستار شدم. در پاسخ به اظهارنامه قانونی، خوانده اقرار به دریافت وجه نمود ولی از پرداخت ان نیز استنکاف نمود.

با توجه به اینکه شرط داوری تعیین شده بود و اینجانب در اظهارنامه ارسالی، عدم تمایل خود برای ارجاع به داوری را اعلام نمودم و خوانده نیز عدول از شرط داوری را پذیرفته است، با تقدیم دادخواست حاضر و مستندات پیوست، تقاضای صدور حکم به محکومیت خوانده به پرداخت مبلغ ۱۵ میلیون تومان را به عنوان اصل خواسته و پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ ابلاغ اظهارنامه تا زمان اجرای حکم و پرداخت هزینه‌های دادرسی را دارم.

با احترام مجدد. خواهان (امضا)

نحوه مطالبه طلب بدون مدرک

نتیجه گیری مبحث دریافت طلب بدون مدرک

در پایان باید گفت که برای دریافت طلب از سوی طلبکار به هر حال باید مدرکی وجود داشته باشد. در حقیقت مطالبه طلب بدون مدرک امکان پذیر نیست بلکه حداقل باید نوعی مدرک شفاهی یا هرچه دال بر ادعای طلب از سوی طلبکار است وجود داشته باشد.

ممکن است که مدرک به صورت نوشته کتبی یا امضا نباشد اما باید مدرکی مانند اقرار خود مدیون یا سوگند یا شهادت وجود داشته باشد تا بتوان دین را اثبات کرد

پرسش و پاسخ

توسل به اقرار بدهکار، شهادت شهود، ارسال اظهارنامه، سوگند و اماره قضایی.

خیر در حال باید یک مدرکی اعم از کتبی یا شفاهی وجود داشته باشد.

صدای ضبط شده مدیون پشت تلفن مبنی بر اقرار وی به وجود طلب دلیل نمی باشد اما با سایر امارات می تواند علم قاضی را تشکیل دهد.

44 نظرات
 1. مرادی می گوید

  سلام من باغی رو فروختم به کسی که در پرداخت پول کم لطفی کرد و منو پیچوند و با پیامک همش تاریخ را جلو و عقب کرد حتی زمینی امانت به صورت سه دونگ به نامم زد تا روزی که پول رو بهم بده اظهار نامه هم فرستادم ولی جوابی نداد شکایت کیفری کردم برائت گرفت برا کلاهبرداری الان میخوام حقوقی شکایت کنم به نتیجه میرسم ممنونم از شما

 2. علی علیزاده می گوید

  سلام خسته نباشید اقا برای ما یه باغ پیدا کردن برم اونجا به اعنوان سرایدار رفتم بعد یکم کارش مونده بود قرارشد من انجام بدم آخرتم م شد ب طبق فاکتور هرچی خرج شده پرداخت کنن فاکتور گرفتن ازم بعد گفتن نمیدیم برو شکایت کن از وانجام انداختن بیرون من الان اواره شدم پول هم ندارم خونه بگیرم ایا میتونم پولم بگیرم

  1. وکیل تاپ می گوید

   اکر قراردادی در بین نباشه اثبات مشکل است

 3. مرتضی می گوید

  سلام و خدا قوت، دست بنده از روی اعتماد حدود ۲۲۰ میلیون بدون سفته یا رسیدی به من داده و خواسته که در بورس برایش کار بکنم و ماهیانه سودی به او بپردازم ولی متاسفانه با توجه به ریزش بورس این امر محقق نشد و دوست بنده تصمیم به شکایت گرفته که پولش رو از من بگیرد! ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگرشما دریافت مبلغ راقبول داشنه باشید باید به طرف مقابل خودتان عودت نمایید واگرهیچ ادله مبنی بر پرداخت به شما نداشته باشند به عنوان اخرین نوع ادله میتوانند باستناد به سوگند یا شهادت شهود اگر موجود باشد نسبت به استرداد مبلغ پرداختی اقدام نمایند

 4. علی می گوید

  سلام خدمت شما من برای شخصی با کنباین گندم درو کردم و با وی به صورت حرف قیمت را تموم کردم روی هر هکتار ۶۰۰۰۰۰ هزار تومان و ۱۰۰ هکتار براش گندم درو کردم و موقعی حساب میگه من هکتاری ۳۰۰۰۰۰ بیشتر نمیدم هیچ مدرک ندارم راهنمایم کنید چه جوری پولم را از این طرف بگیرم

 5. اکرم میرزایی می گوید

  سلام من یک معازه نانوایی اجاره کردم ومبلع ۶۰ میلیون پول دادم وقرداد به نام پدر شوهرم نوشتم الان پول ور داشت ونمیده من شاهد وفیش بانکی که به حساب احاره داره قبلی بود دا م

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید اقدام به مطالبه نمایید

 6. رخشانی می گوید

  سلام،اینجانبان ۴ورثه هستیم که زمین اوقافی رو واگذار کردیم .اقدام به تنظیم سند کردیم.روزی که در محضرهمراه متولی زمین حاضرشدیم خریدارکه ۳برادرهستندبعدازیک ساعت و نیم تاخیررسیدندموقع امضاگفتندنتونستن پول ازبانک بیارن و باهزار قول وقسم که تا صبح ساعت ۹واریز می‌کنن.روحساب آشنایی قبول وامضاکردیم.این قضیه برای ۷روز پیش است.حالاامروز وفردا میکنه.خواهش میکنم راهنماییم کنید.ممنونم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید دادخواست مطالبه ثمن نمایید

 7. فهد حزباوی می گوید

  سلام من ی شاکی علیه من شکایت کرده که مبلغی ۵۰ملیون ب تومان ب حساب شخصی دیگری واریز کرده ومن از ای پول استفاده کردم ن رسیدی ن اقرار نامه ن هیچ مدرک علیه من وطرف اول که پول واریز شده ب حسابش با من خصومت داشته در پرونده دیگر بوده متعلق ب ضمانت وام بوده که من ضامنش بودم وخود شاکی خصومت هم داشته بعنوان شاهد معارض در پرونده دیگری من باید چکار کنم

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بایستی ثابت شود اشتباه در پرداخت بوده

 8. مسعود می گوید

  سلام
  من برج هفت سال نود و شش کاری یک پروژه‌ای را شروع کردم و تا اوایل سال نود و هشت کار را تمام اش کردم و درپایان طلبم به مبلغ ۵۳میلیون روی صاحبکار ماند و از آن مبلغ ۳۸میلیون برایم پرداخت و باقی طلبم را امروز و فردا میکندو میپچاند من متاسفانه قرارداد هم ندارم البته برگه صورت حساب دارم و همین طور کپی از برگه چکهای که از ایشان دریافت کردم تایه حدودی مستند دارم لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم ؟؟؟؟؟

 9. سمانه داودی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من حدود ۶ سال پیش ازدواج کردم و در دوران عقد به شوهرم بخاطر اجاره کردن مغازه مقداری سکه و طلا به ارزش ۳۰ میلیون همراه با فاکتور دادم که بفروشه و کسب و کار راه بندازه ولی بعد از گرفتن طلاها دیدم هیج کاری انجام نداد و دعوامون شد باهم که ایشون هم بخاطر اینکه اعتماد منو جلب کنه سه برابر قیمت طلا بهم سفته داد بدون تاریخ امضا داره و آدرس و کد ملی خودش هم هست پدرش به هم به عنوان ضامن امضا کردند پشت سفته رو ولی بجز همین سفته هیچ مدرک دیکه ای ندارم ازشون آیا میتونم اقدام کنم الان در خال حاضر فراری هستند. منزل رو دو سال هست ترک‌کردند .

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله میتوانید

 10. مهرزاد می گوید

  سلام .من ۳۰ میلیون از شخصی گرفتم و ماهیانه تا به امروز ۳۶ ماه ماهی ۱۹۰۰ به عنوان سود بهش دادم تقریبا ۷۵ میلیون سود بش دادم .الان میگه من ۱۵۰ میلیون میخام .هیچ مدرک و قراردادی هم نداره حتی ۳۰ تومن رو به حساب کارت دوستم ریخت .ولی من قبول دارم سی تا بدهکارم ..بهش میگم ۳۰ تات امادست بیا بهت بدم میگه تورم شد ۱۵۰ تا میخام درصورتیکه هز ماه ۱۹۰۰ براش واریز میکردم به عنوان سود ۳۰ میلیون ..اومد ماشینمو دزدید در مغازه ..چطور باید شکایت کنم ماشینو ازش پس بگیرم .۱۱۰ هم زنگ‌زدم صورتجلسه شد برادرش اومد کلانتری گفت طلبکارشه ..کلانتری هم نوشت اختلااف مالی ..الان ۱۵ روزه ماشین رو برد قائم کرد ..چطور باید ماشینو پس بگیرم .

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام شما سوددادین پس اصل مبلغ بایستی بدین نه خسارتش را چون پول بابت سودش بوده اشت نه قرض

 11. بابک زینالی می گوید

  باسلام،،،اگه بنده یک خودروی وکالتی خریداری کنم،،،و این خودرو مربوط به یک کلاه برداری در گذشته باشد بنده نیز شریک جرم محسوب میشم؟خودرو هم از فامیل دارم میخرم،،،خبری هم ندارم که ایشون ماشینو تو چه معامله ای از چه کسی برداشته،،،درکل نمیدونم با کلاهبرداری خریده یه چی،،،،درضمن وکالت هم گرفته از طرف،،،و بنده هم به عنوان طلبی که ۱۰ سال پیش بهش دادم ماشینو ازش برمی دارم حالا ما باید قولنامه داشته باشیم که یه زمانی من پول به قرض دادم،،،لطفا راهنمایی کنین،،،اگه پای بنده به خاطر این معامله میوفته دادگاه،صرف نظر کنم از برداشتن این ماشین به عنوان طلبم

 12. ارمغان نظری می گوید

  سلام خسته نباشید ، پدر من چند سال پیش زمینی به متراژ ۲۰۰متر در روستا به عمه بنده فروخت. عمه من برای اینکه پروانه ساخت بگیره به ۳۰۰ متر زمین احتیاج داشت و بعد میخواست بفروشه زمینو. پدر من ۱۰۰ متر دیگه زمین بهش داد همراه با فروشنامه اما بابت این ۱۰۰ متر پولی دریافت نکرد ،به صورت شفاهی بین خودشون قرار گذاشتن که هر موقع عمه من اون ۳۰۰ متر زمین رو فروخت بابت اون صد متر به پدر بنده طبق نرخ همون فروش بهش پول بپردازه.
  الان فقط نصف پول رو بهش پرداخته
  پدرم شهود هم داره
  اما دادگاه رای رو به پدرم نداد
  الان اعتراض کنه جای امیدواری هست که بتونه ثابت کنه ؟

 13. بهنام برزگر می گوید

  سلام من ماشینی فروختم ولی متاسفانه سند زدم وکالت فروش الان طرف ۶۲ملیون نمیده بهم چطور میتونم اثبات کنم شاهد هم دارم ممنون از راهنمایتون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام دادخواست مطالبه طلب طرح نمایید

 14. مریم می گوید

  سلام‌من‌مادرشوهرم‌بعدفوت‌همسرش‌هرچی‌پول‌طلا‌داشت‌بدون‌مدرک‌بعنوان‌امانت‌به‌بچهاش‌داد‌حالا‌بعد‌فوتش‌طوری‌رفتارمیکنن‌انگاربدهکارورثه‌نیستن‌وبه‌روی‌خودشون‌نمیارن‌آیاراهی‌هست‌ورثه‌به‌ارثشون‌برسن

 15. حمید می گوید

  با سلام واحترام.سال نو شما مبارک . من از شخصی مدرک نوشتن دارم وان نوشته رو تایپ کردم که چقدر بهشون دادم وازشون امضا واثر انگشت دارم وتمام مشخصات ایشون در ان نامه هست میتونم ازشون شکایت کنم وبه حقم میرسم ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله میتوانید

 16. محمد می گوید

  سلام یکی از من بدوت مدرک نه چک وسفته ونه قراری الزامی وخلاصه هیچ مدرکی نداره فقط چندتا پیام داره وشاید صدام رو ضبط کرده وشوهر این خانم کلی فهش ناسزا بارم کرده چگونه شکایت کنم تا مطالبه جق نمایم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید مطالبه طلب نمایید وشکایتی به جهت توهین مطرح نمایید

 17. جوادحامد می گوید

  سلام‌من‌درسال‌۹۸مبلغ‌۷۹ملیون‌تومان‌یک‌برگ‌چک‌بین‌بانکی‌‌که‌بابت‌فروش‌
  منزل‌مسکونی‌ام‌بودرابه‌یکی‌ازدوستانم‌
  که‌به‌اواعتمادداشتم‌دادم‌که‌به‌حسابم
  واریز‌کنه‌ولی‌ایشان‌به‌حساب‌خودش‌
  واریزکرده‌والان‌پانزده‌ماهه‌که‌امروزوفردا
  میکنه‌وطلب‌من‌رانمیده‌من‌باپدرش‌
  صحبت‌کردم‌گفت‌من‌آبرومندم‌وپول‌تو
  رامیدهم‌اما‌هنوزخبری‌نشده‌هرچه‌زنگ
  میزنم‌منو‌باوعده‌ووعیدسرکارمیزارند‌
  دیگه‌خسته‌شدم‌میخوام‌ازطریق‌قانون
  اقدام‌کنم‌ومدرکم‌همان‌چک‌بین‌بانکی‌که
  به‌تاریخ‌۱۸/۹/۹۸صادرشده‌وطرف‌به
  حساب‌خودش‌واریزنموده‌است‌آیامن
  میتوانم‌ازوی‌شکایت‌وطلبم‌رانقدکنم

 18. ارمین می گوید

  سلام مبلغ ۳۳۰میلیون به اقای جهت کار در بورس دادم با ۱۲/ماهیانه. ماه بعد ۳۷۰میلیون شد. و با دست خودشخص امضا وشاهد هم امضا نمودن تا برج ۱۱که وقت تسفیه حساب طرف گفتش ندارم وفقط اصل پول را میدهم. من. هم در قرداد جدید تا برج یک. بعنوان امانت بهش دادم بازم کلمه ندارم و فقط ۳۳۰میلیون اصلی را میدهم و برگه اخری امضا من.نیست و.جعل لطفا راهنمایی بفرمایید.

 19. مهدی می گوید

  سلام وقت شما بخیر، من از کسی پول طلب دارم ولی اصلا برام مهم نیست، فقط میخوام به مرحله ای برسه که دست رو قرآن بذاره که به من بدهکار نیست، همین برام کافیه، میخوام بدونم امکان این کار رو دارم و باید چیکار کنم؟
  ممنون از شما بزرگواران

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 20. داودمحمدی می گوید

  سلام خسته نباشید من دادشم رفته ترکیه بعد یکی از دوستانم بهم پیشنهاد داد که دادشم از ترکیه ببره ایتالیا ما دوسوم پول دادیم دوستم ترکیه هستش پدرش ضامن شد حالا نه دادشمو رد کرده نه پول میده تنها چیزی که دارم شاهد میشه از طریق دادگاه اقدام کرد

 21. ارسطو فلاحی می گوید

  سلام روز بخیر من ۷ماه پیش با رفیقم تو مرز بانه بارخارجی خریدیم تا تو تهران بفروشیم ولی طرفی که از من خرید چون همیشه بهش بار میدادم هیچ مدارکی ازش نمیگرفتم و هربار خوش قول بود ولی این بار ۵۰میلیون بهش بار دادم و الان ۷ماه منو اذیت میکن و پول نمیده ونصف این پولم مال دوستم و الان بهم فشار آورده میگه پولمو میخوام و منم ندارم بهش بدم و میگه ازت شکایت میکنم و هیچ مدارکی ازمن ندار واز حساب دوست خودش برای من واریز کرده ولی من بهش پیام دادم که الان ندارم و میگه پیاماتون نگه داشتم میبرم دادگاه خواهشم یه راهنمایم کنید چکار کنم تشکر اگه جواب بدین

 22. محمود می گوید

  سلام من سال ۹۸ گوسفندبه مبلغ ۱۰۹میلیون به کسی دادم قراربوده ۱۰روزه پول رابده هیچ مدرکی ندارم حالا من باید چکار کنم به پولم برسم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید داداخواست مطالبه ثمن نمایید واگزهیچ مدرکی نداشته باشین تنها ادله شما سوگندمیباشد

 23. محمد امین می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  میشه زمین وقفی را باز پس گرفت
  اگه میشه چجوری لطفاً راهنمایی کنید
  ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام وقف ملک باعث خروج مالکیت از تصرف مالک میشودبه نوعی فک ملک صورت میگیرد پس نمیتواند اقدام به باز پس گیری مال
   وقفی اقدام نمایید

 24. هنگامه می گوید

  سلام.من از آبان سال ۹۸ به مدت ۱۲ماه هرماه ۴۰۰هزارتومان به حساب شخصی واریز میکردم به امید گرفتن وام خانگی ولی تا الان پول بنده را پس نمی دهد تمام رسیدهای بانکی و رسید آپ هارا دارم برای شکایت کردن همین مدارک کافیست؟یا باید رسیده تایید شده از بانک بگیرم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام براساس پرینتی ازبانک میتوانید اقدام به استرداد وجوه پرداختی اقدام نماید وباید اثبات شود که پرداخت براساس تبرع یا مجانی نبوده باشد وگرنه قابل استردادنیست مگرتوسل به سوگند شوید

 25. فاطمه حسینی می گوید

  سلام. من بافردی که کار پرورش گل میکرداز تیرماه۹۹ شروع به کار نمودم بطوریکه ایشان از من پول میگرفتند و کار انجام میدادند و در مهلتی مقرر پول با سودش را بمن برمیگرداندند و پول را بصورت کارت به کارت بنام فردی دیگر میریختم چون میگفتند کارت ملی هنوز نگرفته ام نمیتوانم حساب باز کنم و همینطور اعتماد مرا جلب کرد تا اینکه مبلغ به صدمیلیون تومان رسید با ترفندی از ایشان یک سفته که آدرس ندارد از ایشان بدون تاریخ گرفتم و نوشته ای گرفتم که من هشتاد میلیون به ایشان داده ام الان ادعا میکند که نمیتوانم پولی بشما بدهم ایشان اظهار میدارد که زمینی در خمین اجاره کرده و گل میکارد آیا این مدارک قابل طرح در دادگاه است یا شورای حل اختلاف؟ آیا میتوانم به پولم با خسارت دیرکرد برسم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید بااثبات شهادت شهودنسبت به مطالبه طلب دادخواست به طرفیت طرف دعوا طرح نمایید

 26. جواد تحویلی می گوید

  با سلام؛ بنده مبلغ تقریبا پانزده میلیون به یکی از دوستانم بایت شراکت در کار قرض دادم. شراکت ما صورت نگرفت و او شفاهی سه هفته از بنده مهلت خواست! من هم سه هفته به ایشان مهلت دادم! تنها مدرکی که از ایشان دارم ، تراکنش بانکی از اپلیکیشن آپ است. که نام و نام خانوادگی و شماره کارت ایشان است که در تلفن همراه من موجود است. خواستم بدونم که آیا این تراکنش واریزی مبلغ ، میتونه مدرکی دال بر اثبات طلب بنده باشه یا خیر. مچکرم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: میتوانید با استفاده ازرسید به عنوان سند عادی اقدام نمایید.

 27. محمدیوسف محسنی می گوید

  باسلام وقبولی طاعات بنده حدود۵ماه قبل ۳عدد سکه تمام بهار ازادی متعلق به خودم را به دوستم دادم که بفروشد وبا پولش مشکلش را حل کند و مبلغ کل ان را که ۳۲میلیون مشخص کردیم ۵ماهه به بنده مسترد کند ولی ایشان ۱۴میلیون به حساب بنده ریخته والباقی را واریز نکرده وبنده بدلیل حفظ حرمت پدر مرحوم ایشان اقدامی نکردم در صورتی که رسید امضاشده واثرانگشت ایشان را دارم ودر حال حاضر ایشان به بنده تهمت بدهکاری من را میزند وبدهکاری خود را انکار میکند وپیامک میدهد که پول من را بدهید ضمن اینکه شواهد نشانگر این است چند وقتی دچار اعتیاد شده لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:بله میتوانید براساس همان نوشته اقدام نمایید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

12 − 1 =