اثبات بی گناهی در سرقت(دزدی) | روش های اعاده حیثیت در مورد اتهام سرقت

اثبات بی گناهی فرد با هر دلیلی قابل اثبات است البته باید بدانیم اصل بر برائت و بی گناهی افراد است و اگر کسی مدعی باشد که فلان شخص سارق اموال اوست باید دلیل بیاورد و آن را ثابت کند حال اگر طرف دلیلی ارائه کرد طرف مقابل هم میتواند دلیل بر ضد آن ارائه کند برای مثال ثابت کند در آن موقع اصلا جایی دیگر بوده یا در مسافرت بوده و…

این مطلب اثبات بی گناهی با اعاده حیثیت اگر چه مرتبط اما یکی نیستند. در ادامه به بررسی اثبات بی گناهی در سرقت و نحوه اعاده حیثیت خواهیم پرداخت.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

 جرم سرقت چیست با مثال

جرم سرقت طبق قانون یعنی ربودن مالی که متعلق به دیگری است در همینجا باید گفت که اگر مال شخصی پیش شما باشد و آن را بدون اجازه شما بردارد سرقت نیست.

آیا برداشتن طلاها توسط همسر سرقت است؟

مورد بعد برای مثال این که اگر مثلا مرد برای همسر خود طلاهایی خریده باشد و بعد در اثر اختلاف با طرفین زن خانه را ترک کند و طلا ها را هم با خود ببرد سرقت انجام نگرفته است زیرا مرد آن را به زن هبه کرده و می تواند از طریق حقوقی و با طرح دعوای دیگری آن را پس بگیرد.

اثبات بی گناهی در سرقت

پس اگر کسی در سرقت مورد اتهام قرار گرفت اگر مال خودش بوده این میتواند بهترین دفاع باشد که این مال متعلق به خودش است و یا مثلا فاکتور خرید آن را ارائه بدهد و اگر چنین اتفاقی از ناحیه وی سر نزده میتواند با دلایل مختلف ثابت کند که این کار توسط وی انجام نگرفته.

مورد دیگر اینکه اگر شاکی با شهادت شهود سرقت فرد را اثبات کرد وی هم میتواند بر صلاحیت شاهد ها ایرا بگیرد و اصطلاحا جرح کند و مثلا بگوید این شاهد با من دشمنی دیرینه دارد و یا اصلا  از اعضای خانواده شاکی است و جانبداری میکند در شهادت و…

نکته مهم دیگر نباید اگر واقعا سرقت را انجام نداده اید اقرار به این کار کنید زیرا اثبات سرقت را بسیار راحت میکند و علیه شما سند خواهد بود.

مشاوره حقوقی برای اثبات بی گناهی در سرقت

مشاوره حقوقی برای اثبات بی گناهی در سرقت

توصیه ما این است که با وکیل دادگستری موضوع را در جریان بگذارید تا توسط وکیل که مسلط به این پرونده ها و مسلط به ادله کیفری است بهتر بتوانید از خود دفاع کنید.

برای ارتباط با وکیل کیفری می توانید از طریق سامانه وکیل تاپ اقدام کنید همچنین میتوانید از طریق شماره تلفن های موجود در سامانه درخواست مشاوره با وکیل کیفری را مطرح کنید مشاوران و وکلای وکیل تاپ در کوتاه ترین زمان پاسخ شما را خواهند داد.

اعاده حیثیت از اتهام سرقت

برای اعاده حیثیت از اتهام وارد شده لازم است فرد ابتدا بی گناهی خود را ثابت کند و در مرحله دادسرا قرار منع تعقیب بگیرد و یا اگر در دادگاه است تبرئه شود حال که بی گناهی وی ثابت شر میتواند از شاکی پرونده که وی را متهم کرده شکایت کیفری کند.

برای این کار باید شکواییه ای از باب اعاده حیثیت تنظیم شود. برای تنظیم شکواییه می توانید از وکلا و مشاوران موسسه وکیل تاپ کمک بگیرید.

مجازات  افترا زننده طبق قانون جدید

در این مسئله فرد شاکی به دیگری اتهام سرقت وارد کرده و وی هم بی گناهی اش اثبات شده حال میتوان با شکایت افترا  اعاده حیثیت کرد.

طبق ماده ۶۹۷ و اصلاحات انجام شده مجازات افترا جزای نقدی است و مجازات حبس برای آن حذف شده است.

ماده ۶۹۷ (اصلاحی سال ۱۳۹۹) – هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را‌ صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که ‌موجب حد است به جزای نقدی درجه شش محکوم خواهد شد.

انواع افترا

گاهی افترا به این شکل است که فرد با طرح شکایت جرمی را به کسی منتسب میکند و گاهی هم با عملی خاص این کار را میکند برای مثال مالش را در اموال فرد پنهان میکند و سپس به وی افترا و تهمت دزدی میزند در هر دو صورت در با اثبات بی گناهی میتوان از فرد افترا زننده شکایت کرد.

هر یک از این نوع افتراها مجازات خاص خود را دارد.

اعاده حیثیت از اتهام سرقت

مشاوره حقوقی برای اعاده حیثیت، افترا و تهمت

نوع تهمت و افترا و نحوه انجام آن باعث می شود حکم قانونی آن فرق کند و نحوه استدلال در شکواییه نیز فرق بکند ممکن است افترا عملی باشد که به عبارتی نوعی پاپوش باشد و این فرق میکند با زمانی که افترا به صورت شکایت انجام شده.

توصیه می شود برای شکایت اعاده حیثیت و تهمت و افترا و تنظیم شکواییه با مشاوران حقوقی در ارتباط باشید و از آنان مشورت های لازم را دریافت کنید.

نتیجه گیری

اثبات بی گناهی سرقت برای زمانی است که ابتدا شاکی دلایلی را ارائه کرده است و بعد از آن لازم است که فرد با آوردن ادله آن دلایل را بی اثر کند. در بالا به مواردی از این دست اشاره کردیم نکته دیگر این که بعد از اثبات بی گناهی فرد میتواند با شکواییه افترا اعاده حیثیت کند.

سوالات متداول

با دلایلی مثل آوردن شاهد مبنی بر این که در آن زمان شما در فلان محل نبوده اید یا اصلا در مسافرت به سر برده اید و موارد دیگر مثل این که ثابت کنید این مال اصلا مال خودتان بوده نه مال دیگری.

اگر شاکی کسی را متهم معرفی کند باید با دلایلی این را اثبات کند زیرا اصل بر بی گناهی همه افراد است.

زمانی که به فرد اتهام و تهمت سرقت زده شور و این امر ثابت نشود میتوان علیه شاکی شکایت افترا و تهمت مطرح کرد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟
10 نظرات
 1. امیری می گوید

  سلام شخصی از ما سرقت موتور جلوی مسجد کرده ، منزل ما در مسجد و خادم آن مکان هستیم . دوربین ها ثبت کرده اند اما کیفیت ندارن ، ب شخصی مظنون شدیم ولی ادعا میکند کار او نیست و از ما شکایت میکند . آیا میتواند شکایت کند ؟ و آیا راهی برای اثبات سرقت متهم هست ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .

 2. میلاد می گوید

  با سلام.خاهرم به بنده تهمت دزدی و خیانت در امانت زده..و در دادگاه بدون حضور من و نداشتن عدله کافی پرونده مختومه شده است…آیا بنده میتوانم اعاده حیثیت کنم و جرم طرف مقابل چیست..با تشکر

  1. زینالی می گوید

   سلام: بله می توانید بابت افترای وارد شده از این فرد شکایت کرده و درخواست اعاده حیثیت نمایید برای راهنمایی بیشتر از طریق وکلای انلاین وکیل تاپ مشاوره نمایید.

 3. مهدی مسعودی می گوید

  سلام
  شخصی از ما شکایت کرد بابت سرقت درب حیاط بعداز کش مکش دادگاه معلوم شد که خودش درب حیاط را با راننده وانتی بردن و من هم که شماره پلاک ماشین رو گرفته بودم دادگاه راننده را خواست و او شهادت داد که طرف که شاکی شده خودش درب حیاط را بذرده رای به نفع ما صادر شد حالا من بعد از بیست رو میخواهم شکایت اعاده حیثیت کنم میشه کمکم کنید ابروی از دست رفته ام را که در روستا رفته و مدت ۲۰ روز درگیر این پرونده بود از کارم افتادم را جبران کنم ممنون میشم تا فرداجوابم را بدهید

  1. زینالی می گوید

   سلام: می توانید با توسط حکم محکومیتی که وارد شده از طرف مقابل بابت افترای وارد شده شکایت نمایید برای راهنمایی بیشتر از طریق وکلای انلاین سامانه وکیل تاپ مشاوره نمایید.

 4. علی می گوید

  سلام.بنده از یک ساختمان مخروبه و متروکه مقداری آلومینیوم که چهارچوب در بود برداشتم و لی در مسیر افرادی بنده رو گرفتند و گفتند که آلومینیومها رو از اونجا برداشتم درصورتیکه من تو عمرم دارد اون مجموعه نشدم.الان ماشینم توقیفه و به قید قرار بیرونم.چطوری ثابت کنم و واقعا من بی گناهم و از اون مجموعه هیچی برنداشتم و از ساختمانه مخروبه ای که سالها متروکه بوده برداشتم.آسیا میتوان اثبات بی گناهی کرد و بعد از آن اعاده حیثیت کنم و آیا آلومینیومها رو به خودم تحویل میدهند؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: باید اثبات نمایید این موضوع را یعنی باید شاهدی برای این قضیه داشته باشید.

 5. رضا می گوید

  سلام و عرض ادب فردی در دادگاه تهمت دزدی و تهدید به بنده بسته بود و بی گناهی بنده برای قانون ثابت شد امروز در دادگاه شکایت اعاده حیثیت کردم چند نفر گفتن قاضی فقط جزای نقدی حکم می دهد
  ولی بنده می خواهم قاضی برای طرف بنده فقط زندان حکم بدهد نه جزای نقدی لطفا راهنمایی بفر مائید
  ممنون

  1. زینالی می گوید

   سلام: خیر نمی توانید چون افترا حبس ندارد اصلا

 6. تحسین توحیدی می گوید

  سلام با دوستم ک یک خانم معلم هستش در گیر، شدم پارسال یک شکایت ازم به عمل اورد و طی چند مرحله دادگاهی بلاخره یک احضاریه ابلاغیه از اجرای احکام با نوع تعیین مهلت جهت انجام کاری برای شخص ذی سمت و مرتبط صادر شده و ذکر کرده ک. عدم حضور بعد از ۱۰ روز جلب است. اتهام وارد شده بر من تهدید و مزاحمت تلفنی و افترا بوده ک اقرار هم کردم…. دوباره امسال هم یک شکایت مجدد با همین موضوع انجام داده و سرقت مستوجب تعزیز هم به شکایت اضافه شده و برای اون منع تعقیب زدن و الباقی شکایت دومی من رو به ۵ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کردن. سوالم اینه چطور دادگاه دو پرونده و یک موضوع رو برام تشکیل داده و برای اولی نترسم؟در ضمن فاقد سابقه هستم و چون دوستم در خیالم هنوز عزیز بوده از خودم اصلا دفاع نکردم وگرنه بیگناهم

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

16 − یک =