نحوه باطل كردن وكالت بلاعزل

باید توجه داشت که وکالت بلا عزل اصولاً در مواردی داده می‌شود که بین وکیل و موکل، اعتماد و رابطه‌ی قابل ‌اطمینانی وجود دارد. اما گاهی اوقات این اعتماد به جا نبوده و آثار سوء و نامناسبی به همراه دارد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

از این‌رو، این سؤال مطرح می‌شود که چه راه‌هایی برای انحلال چنین عقدی وجود دارد و موکل با تمسک به چه وسیله‌ای می‌تواند راه گریزی بزند.

در این نوشتار نیز سعی شده ابتدا تعریفی از عقد وکالت و بررسی ویژگی‌های آن شود تا با آگاهی از خصوصیات این عقد بتوان بهتر در این رابطه تصمیم‌گیری کرد.

تعریف عقد وکالت

بر اساس ماده‌ی ۶۵۶ قانون مدنی:

«وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام کاری، نایب خود می‌کند. باید توجه داشت که وکالت نوعی نمایندگی و نیابت در امور حقوقی و اعتباری است؛ نه در امور مادی».

ویژگی‌های قرارداد وکالت

 1. عقدی عهدی و اذنی است. یعنی نتیجه‌ی مستقیم آن ایجاد تعهد برای وکیل می‌باشد و تملیکی صورت نمی‌گیرد.
 2. عقدی رضایی است. یعنی برای ایجاد و انعقاد این عقد به تشریفات خاصی نیاز نیست.
 3. وکالت نوعی نمایندگی و نیابت در امور حقوقی و اعتباری است؛ نه در امور مادی. برخلاف عقد اجاره‌ی اشخاص و جعاله.
 4. عقدی جایز است. یعنی پس از انعقاد عقد، هر یک از طرفین هر وقت که بخواهند می‌توانند این عقد را برهم بزنند. مثلاً وکیل می‌تواند استعفا بدهد و موکل می‌تواند وکیل را عزل کند. در عقود جایز مانند وکالت اگر یکی از طرفین بمیرد یا دچار جنون شود، عقد خودبه‌خود از بین می‌رود.

وکالت مطلق و خاص

وکالت مطلق و خاص

وکالت ممکن است مطلق باشد یا خاص. وکالت مطلق وکالتی است که مقید به انجام امر خاصی از امور موکل نیست؛ بلکه برای تمام امور موکل انشا شده است.

اما وکالت خاص یعنی وکالت برای امری مشخص و معین. اگر وکالت مطلق باشد:

این وکالت فقط برای امور مالی است . امور غیرمالی را دربر نمی‌گیرد مگر اینکه تصریح شود.

این وکالت فقط برای اداره ی امور مالی موکل است؛ نه دخل و تصرف در اموال موکل.

روش‌های غیر قابل‌ فسخ کردن عقد وکالت

بیان شد که عقد وکالت عقدی جایز است که پس از انعقاد عقد هر یک از طرفین هر وقت که بخواهند می‌توانند این عقد را برهم بزنند.

حال وکیل یا موکل اگر بخواهد از این کار جلوگیری کند، چه طرقی وجود دارد؟

 1. اگر این عقد وکالت که جایز است در ضمن یکی از عقود لازم (عقد لازم نقطه‌ی مقابل عقد جایز است پس از انعقاد آن، هر یک از طرفین هر وقت که بخواهند نمی‌توانند این عقد را برهم بزنند و اگر یکی از طرفین بمیرد یا دچار جنون شود، عقد از بین نمی‌رود) درج شود.
  مثلاً اگر عقد وکالت در قرارداد خرید و فروش یا قرارداد اجاره درج شود. آن هم به صورت شرط نتیجه.
  مثال: در ضمن قرارداد فروش یک خودرو شرط شود که خریدار وکیل فروشنده است تا برود دفترخانه و خودرو را به نام خود بزند.
  در این حالت با اینکه عقد وکالت جایز است اما چون در ضمن قرارداد خرید و فروش (که عقدی لازم است) آمده، دیگر موکل نمی‌تواند هر وقت که خواست وکیل را عزل کند. مگر اینکه عقد اصلی (در اینجا قرارداد خرید و فروش) به دلیلی از بین برود.
 2. اسقاط حق فسخ به صورت شرط نتیجه ضمن یک عقد لازم. یعنی عقد وکالت مستقلاً منعقد می‌شود ولی در عقد لازمی مانند اجاره درج شود که وکیل یا موکل یا هر دو حق فسخی که در رابطه با عقد جایزِ وکالت دارند را از خود سلب و ساقط نموده‌اند.
 3. اگر در ضمن عقد لازمی مانند اجاره توافق شود که وکالت منعقدشده، دارای مدت است و این تعیین مدت حاکی از اراده‌ی طرفین باشد که آن‌ها می‌خواستند در این مدت، عقد قابل‌فسخ توسط طرفین نباشد.

تذکر: در تمامی سه شیوه‌ی فوق اگر یکی از طرفین فوت کند یا دچار دیوانگی شود، عقد خودبه‌خود منحل می‌گردد. فایده ‌ی شیوه‌های مذکور فقط در این است که طرفین اگر زنده و در حالت غیر جنون هستند، نتوانند هر وقت که مایل بودند عقد را برهم بزنند.

موارد انحلال وکالت بلا عزل

موارد انحلال وکالت بلا عزل

 1. فوت وکیل یا موکل

تذکر: می‌توان در عقد وکالت مقرر کرد که بعد از فوت وکیل، وکالت همچنان باقی بماند و وراث وکیل وکالت را بر عهده بگیرند. این امر به منزله‌ی آن است که در زمان انشای عقد وکالت برای وکیل، وکالت معلقی هم برای وراث او انشا شود؛ بدین سبب ترتیب که وکالت وراث وکیل، معلق به فوت خود وکیل باشد و با فوت وکیل، وکالت وراث او از حالت تعلیق خارج‌شده و قطعی می‌گردد.

 1. جنون یا دیوانگی وکیل یا موکل
 2. اگر وکالت در امور مالی باشد، سفاهت وکیل یا موکل
 3. انجام دادن موضوع وکالت توسط خود موکل: بدین توضیح که اگر شخصی به دیگری وکالت بلاعزل دهد که مثلاً خانه‌اش را به فلان قیمت بفروشد، اما قبل از انجام این کار توسط وکیل، خود موکل این کار را انجام دهد و خانه‌اش را به غیر بفروشد.
  در اینجا چون دیگر موضوعی (خانه‌ای) برای فروش وجود ندارد، طبیعتاً وکالت بلاعزلی برای فروش هم باقی نخواهد ماند.
 4. از بین رفتن موضوع وکالت: یعنی اگر مثلاً شخصی به دیگری وکالت بلاعزل فروش خانه‌اش را بدهد اما پیش از انجام این کار آن خانه در اثر زلزله یا آتش‌سوزی یا…. از بین برود، وکالت بلاعزل خودبه‌خود از بین می‌رود.
 5. هرگاه عقد وکالت بلا عزل اقاله شود: یعنی وکیل و موکل با رضایت یکدیگر درباره‌ی انحلال و یا تفاسخ عقد به تفاهم برسند.
 6. اگر عقد وکالت بلا عزل مدت‌دار باشد و این مدت منقضی شده باشد.
 7. اگر عقد وکالت بلا عزل ضمن عقد لازمی بوده باشد و آن عقد لازم به دلیلی منحل گردد: این عقد وکالت بلاعزل قابلیت بلاعزل بودن خود را از دست می‌دهد و تبدیل به عقد جایزی می‌شود که هر یک از طرفین هر وقت که بخواهد می‌توانند آن را فسخ کنند.
 8. ممنوعیت وکیل از وکالت: مانند انفصال دائمی از وکالت دادگستری. در این حالت چون برای وکیل انجام وکالت ناممکن می‌گردد یعنی اجرای تعهد به‌طور همیشگی غیرممکن می‌شود، عقد وکالت خودبه‌خود منفسخ خواهد شد.
 9. اگر موضوع وکالت بلا عزل مالی باشد: ورشکستگی موکل باعث انفساخ وکالت است. چون ورشکسته از تصرف در اموال خود ممنوع است؛ اما ورشکستگی وکیل موجب انفساخ وکالت نیست. چون شخص ورشکسته در اموال دیگران به نحو وکالت ممنوع نیست.

چه مدارکی برای تنظیم وکالت‌نامه لازم می‌باشد؟

برای نوشتن وکالت‌نامه و یا کلاً وکالت دادن به غیر برای انجام امری، به همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه وکیل و موکل ضروری است و کپی آن‌ها هم باید به همراه باشد.

در ضمن اگر قرار شده است برای خرید و فروش خودرو یا ملکی یا … وکالت داده شود، باید سند و مدارکی که نشان‌دهنده مالکیت موکّل است هم به دفترخانه‌ ارائه گردد. اساساً هر حقی که قرار است از سوی موکل به وکیلی داده شود، باید مدارکی مبنی بر داشتن آن حق توسط موکل ارائه گردد.

نمونه وکالت‌نامه‌ی بلا عزل در فروش

وکالت بلا عزل فروش آپارتمان

موکل: آقای / خانم ………. فرزند ……… با شناسنامه به شماره‌ی …. متولد ….. صادرشده از ….. به شماره ملی …….. ساکن ……………

وکیل: آقای / خانم: ………. فرزند ……… با شناسنامه به شماره‌ی …. متولد ….. صادرشده از …. به شماره ملی …….. ساکن ……………

موضوع وکالت: مراجعه به ادارات شهرداری، ثبت اسناد و املاک و احوال، دفاتر اسناد رسمی و دیگر ادارات و مراجع و مقامات صالح برای انجام کلیه‌ی امور ساختمانی و اداری و قانونی راجع به شش‌دانگ …….. با پلاک ثبتی …… واقع در بخش ….. ثبت‌شده به شماره‌ی ……. دفتر ….. صفحه‌ی ….. و گرفتن مجوزها و استعلام‌های لازم و سپس در صورت نبود هرگونه منع قانونی، فروش و انتقال قطعی سهم موکّل. ضمناً موکل ضمن عقد خارج لازم حق عزل وکیل و ضمّ وکیل را به مدت پنج سال از خود سلب و ساقط نمود.ه است

حدود اختیارات: وکیل یادشده دارای اختیارات تام و کامل در رابطه با مورد وکالت و لوازم آن، ازجمله: حق توکیل به غیر ولو کراراً است و عمل و امضای او همانند عمل و امضای موکل معتبر است.

نمونه وکالت بلا عزل در طلاق

نمونه وکالت بلا عزل در طلاق

به تاریخ. /. / … هجری شمسی.

موکل: آقای….. فرزند….. با شماره شناسنامه‌ی….. صادرشده از….. متولد….. به شماره ملی….. ساکن…..

وکیل: خانم….. فرزند….. با شماره شناسنامه‌ی….. صادرشده از….. متولد….. به شماره ملی….. ساکن…..

مورد وکالت: تمامی اختیارات در رابطه با امر دادرسی در هر یک از مراجع قضایی و محاکم عمومی و خانواده و دیگر مراجع صالح و مرتبط و تقدیم دادخواست و درخواست و انتخاب و انعقاد قرارداد وکالت با هر یک از وکلای دادگستری و مطلّقه کردن خانم … (وکیل) از قید زوجیّت موکّل و یا صدور حکم طلاق فی‌مابین ایشان به هر قسم از طلاق، اعم از بائِن، رِجعی، خُلع یا مُبارات با هر شرط و قبول کردن بذل عین مهریه یا معادل یا کمتر و یا بیشتر از مهریه و با هر شرط ضمن‎العقد، معرفی و انتخاب داور و قبول یا رد نظریه‌ی داوری، حق اعتراض به رأی، تجدیدنظر و فرجام‎خواهی و حق اسقاط موارد مذکور، مسترد کردن دعوی یا دادخواست و حضور در هر یک از دفاتر رسمی ثبت طلاق و اجرای صیغه‌ی شرعی طلاق و امضاء ذیل و ظهر کلیه‌ی اوراق و اسناد و دفاتر مربوط و ثبت کردن طلاق در شناسنامه‌ی موکل و همچنین انجام سایر تشریفات لازم و قانونی با اختیارات کامل به نحوی که در هیچ‌یک از مراحل نیازی به حضور و امضاء مجدد موکّل نباشد.

حدود اختیارات: وکیل یادشده دارای اختیارات تام و کافی در رابطه با مورد وکالت و لوازم آن ازجمله حق توکیل به غیر ولو کراراً است و عمل و امضای وی به جای عمل و امضای موکل معتبر است. موکل ضمن عقد خارج لازم حق عزل و ضم وکیل و انجام هرگونه عمل مغایر با مفاد این سند را تا انجام کامل مورد وکالت از خود سلب و ساقط نموده است.

نتیجه گیری

وکالت عقدی جایز است به این معنی که هر کدام از طرفین هر وقت که بخواهد میتواند آن را بهم بزند لکن شرایطی وجود دارد که یک وکیل قابل عزل نگردد مانند انکه ضمن عقد دیگری که اتفاقا لازم است و قابلیت بر هم زدن ندارد عقد وکالت نیز شرط شود در این حالت وکالت جایز از عقد لازم تبعیت می کند و لازم می‌گردد

البته باید توجه کرد که وکالت بلا عزل نیز با موت و سفه و از بین رفتن موضوع وکالت و ورشکستگی وکیل باز از بین خواهد رفت.

سؤالات مبحث وکالت بلا عزل

این کار مصداق فروش مال غیر است و به مجازات آن محکوم می‌گردد.

در این زمینه بین حقوق‌دانان و رویه قضایی اختلاف است. اما آنچه در عمل در دادگاه‌ها رخ می‌دهد این است که باز هم می‌شود این عقد را فسخ کرد و وکیل را عزل کرد. چون در ضمن عقد جایز توافق شده نه لازم.

3 نظرات
 1. بهرام می گوید

  با عرض سلام خدمت وکلای عزیز و زحمتکش بنده حدود یکسال و نیم پیش ماشینی که بصورت نقد واقساط یعنی لیزینگی از شرکت سایپا خریداری نموده بودم لذا بعلت عدم پرداخت بدهی ها توسط شرکت مذکور توقیف گردیده بود بعد ۹ ماه از زمان توقیف برای پرداخت مقداری پول و گرفتن زمان برای بازپرداخت بقیه بدهیها از طریق سایت دیوار در دام وکیل نماهایی که خود را وکیل رفع توقیف خودروهای لیزینکی مینامند افتادم و با اغفال ایشان برای فروش خودروی مورد نظر و رها شدن از دردسر اقساط و با معرفی کردن خودش بعنوان خریدار تصمیم به واگذاری خودرو به ایشان نمودم و یک توافقنامه بین خودمان نوشتیم و در آن شرح ماوقع را قید کردم که ماجرا ماشین تحت چه شرایطی به ایشان در قبال پرداخت تمامی اقساط و معوقات و پارکینگ و خلافی و همه را بروزرسانی کرده و ماشین را تحت اختیار خود قرار دهد و بعلت مبلغ بالای بدهی های قابل پرداخت به شرکت سایپا پولی از خریدار دریافت نکردم و فقط ۳/۵ میلیون گرفتم و بقیه اقساط که در حدود ۴۰ میلیون میشد به ایشان محول نمودم و در توافقنامه قید نمودم در صورت انجام ندادن امورات قید شده از طرف خریدار از تاریخ قرارداد بمدت یکماه اگر به توافقات حاصل شده انجام ننماید معامله فسخ خواهد شد و در این امور یک وکالتنامه بلاعزل هم به ایشان در مورد انجام امورات مربوطه محول کردم لذا بعد از یکسال و نیم از ماجرا طرف ماشین را با مدارک جعل و ساختگی رفع توقیف نموده و بدون پرداخت ریالی ماشین را صاحب گردیده و طبق تحقیقات بعمل آمده متوجه شدم به شخص دیگری هم به قیمت بالا فروخته حال بنده بعد از گذشت یکسال و نیم و با مشاوره عده ای از وکلا تصمیم به شکایت در جهت فسخ معامله و ابطال وکالتنامه اعطایی گرفتیم و بعد از شش ماه از تاریخ طرح شکایت و با گذراندن جلسات شورای حل اختلاف و دادگاه شهر مورد معامله و حاضر نشدن خوانده در هر دو جلسه و تحقیقات قاضی پرونده در مورد استعلام شرکت سایپا برای پرداخت شدن یا نشدن مبلغ بدهی و بعلت حاضر نشدن خوانده قاضی دستور ارسال پرونده به شهر خوانده را داد و بعد از رسیدن وقت دادرسی دادگاه بعدی اظهار عدم امکان فسخ وکالتنامه رو میکند و ادعا میکنه وکالت بلاعزل امکان ابطالش نیست و بعد از کلی بحث و توضیحات و بلاتکلیفی ادعا نمود که باید در قانون مطالعه کند که اگر امکانش باشه انجامش دهد و میگفت در طول زمان قضاوتم پرونده ابطال وکالتنامه بلاعزل نداشتم اطلاع دقیق ندارم که شدنیه یا نه و با مطالعه موارد قانونی اگر راهی برای اینکار بود تصمیمی گرفته میشه این حرفها و ادعاهای قاضی خیلی نگرانم کرده در صورتیکه خلاف طرف محرز هست و در دادگاه حاضر نمیشود و ماشین منو مفت صاحب شده و با پلاک من جولان میدهد حتی به شخص دیگری فروخته دست من هیچ جایی بند نیست از طرفی سایپا بدهیها با جرایم و… حدود صد میلیون از من پول میخواد و به چکهای بنده اقدامات انجام داده و توقیف اموال نموده و جالب اینکه ماشین با وجود بدهی هیچ توقیف یا شکایتی ندارد و راحت با ماشین مردم حال میکنن لطفن راهنماییم بکنین چیکار کنم من

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام. در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی سایت زیر از وکلا بپرسید
   https://vakiltop.com/

 2. فرهاد می گوید

  با عرض سلام همسربنده من راگول زدند وحق طلاق بلاعزل گرفتند.حالادادخواست دادند چگونه میتوانم ثابت کنم که گول خوردم وندانسته دست به چنین کاری زدم
  آیامیتوانم خودم عزل کنم.ممنونم

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند