آیا عکس و فیلم در دادگاه قابل استناد است؟

در دادگاه هرکسی که ادعا دارد دعوا و شکایت را آغاز کرده است باید برای اثبات حقانیت خود دلیل و مدرک و یا به اصطلاح ادله محکمه پسند ارائه کند. تا بدین وسیله بتواند حق خود را اثبات کند و دادگاه به آن حکم بدهد.

اما این حق به چه وسایلی قابل اثبات است؟ و اساسا چه مدرکی قابل استناد است؟ آیا فیلم و صوت و عکس مانند سند و نوشته ها قابل استناد است؟ باید گفت فیلم و عکس را هم می توان در شمار مواردی دانست که قاضی می تواند به آن توجه کند. در ادامه همراه ما باشید تا به این مورد بیشتر بپردازیم.

چه ادله ای در قانون وجود دارد؟

در قانون برای اثبات حق به ادله مختلفی اشاره شده است مانند سند برای مثال اگر کسی علیه مال شما ادعایی داشت شما با ارائه سند آن مال یا ملک اثبات می کنید که مال خودتان است. دلیل دیگر شهادت شاهد است که معمولا ۲ نفر لازم است.

اما مهمترین و محکم ترین دلیل، اقرار و اعتراف فرد است برای مثال فرد به مجرم بودن و یا بدهکار بودن خود اقرار می کند. علم قاضی و قسامه نیز از موارد دیگر است.

به جز موارد بالا یک سری شواهد و قرائن وجود دارد که می تواند باعث اثبات حق شود؛ برای مثال وقتی کسی در ملکی تصرف دارد حتی بدون سند هم می توانیم بگوییم مالک آن است.

و یا گوشی دست شما بدون ارائه کارتن و فاکتور و باقی مشخصات چون در دست شمااست نشانه ای است بر این که مال شما است مگر خلاف آن اثبات شود برای مثال کسی مدرک گوشی را ارائه کند و قاضی بفهمد که گوشی برای آن شخص است.

به این موارد امارات (یعنی علامتها و نشانه هایی که حاکی از کشف واقع و حقیقت هستند) گفته می شوند. پس هر چیزی که به علم قاضی کمک کند نوعی اماره است که برای مثال همین عکس و فیلم های مورد استناد دادگاه در این بحث قرار می گیرند.

آیا فیلم و عکس در دادگاه قابل استناد است؟

آیا فیلم و عکس در دادگاه قابل استناد است؟

در بالا دلایل را برشمردیم که شامل سند و اقرار و شهادت شهود و قسامه در امور جنایی است (برای مطالعه بیشتر در همین سایت آن را سرچ کنید) حال در این موارد فیلم و عکس دیده نمی شود آیا نمی توان به عنوان دلیل به آن استناد کرد؟ باید بگوییم این موارد را می توان به عنوان اماره که کشف حقیقت می کنند مبنای حکم قرار دهیم.

شاید شما دیده باشید که بسیاری از درگیری ها و نزاع ها توسط دوربین ها ضبط می شوند؛ حال اگر بگوییم اینها معتبر نیستند حرف غیر منطقی زده ایم زیرا در حال حاضر هم در بسیاری از آرای دادگاه ها به فیلم و عکسها اشاره شده است. و بر اساس آن حکم صادر می کنند البته که باید اصالت و درستی فیلم و عکس ثابت بشود.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

استناد به اسکرین شات

اسکرین شات یا عکس از صفحات کامپیوتر و گوشی نیز در بسیاری از موارد مورد استناد طرفین قرار می گیرد اما آیا قابل استناد است؟ برای مثال فرد برای توهین هایی که به وی شده است اسکرین شات های صفحه را مورد استناد قرار می دهد در اینجا باید گفت که اگر طرف مقابل آن را قبول کرد؛ معتبر و قابل استناد است اما اگر رد کرد قاضی باید به کارشناس ارجاع بدهد که مبادا جعلی باشد.

در هر حال اسکرین شات هم می تواند به عنوان دلیل از نوع اماره قابل اتکا باشد.

مشاوره حقوقی استناد به فیلم و عکس

اگر برای شما مسئله ای پیش آمده است که نیازمند ارائه دلیل است می توانید مشکل خود را با وکلا و مشاوران موسسه وکیل تاپ در میان بگذارید.

برای مثال گاهی دلیل فرد برای شکایتش اسکرین شات و یا عکس و … دیگر باشد برای این مورد می توانید با مشورت کردن با وکلایی که با ساز و کار دادگاه و قانون آشنا هستند از راه کار های لازم برای پیش برد پرونده تان و اثبات حقتان کسب اطلاع کنید.

برای این کار سامانه وکیل تاپ مکانیسم مشاوره آنلاین را برای افراد سراسر کشور فراهم کرده است و همچنین می توان از طریق تماس تلفنی هم مسئله خود را مطرح کنید با شماره تلفن هایی که در این سامانه درج شده اند.

مشاوره حقوقی استناد به فیلم و عکس

نتیجه گیری

گفتیم که استناد به فیلم و عکس، امروزه جزو موارد اجتناب ناپذیر است از این جهت که اگر چه داخل در ادله قانونی نیست اما در علم قاضی بسیار کمک کننده خواهد بود و نوعی اماره قضایی در نظر گرفته می شود.

چه بسا در بسیاری از موارد فیلم دوربین های مدار بسته تعیین کننده همه چیز خواهد بود و مبنای رای قرار می گیرد. لذا باید گفت فیلم و عکس هم در صورت اصالت داشتن و جعلی نبودن می تواند در دادگاه قابل استناد باشد.

سوالات متداول

بله؛ این موارد می تواند به علم قاضی برای کشف حقیقت کمک کند و در واقع قابل استناد هستند اما گاهی گرفتن عکس و فیلم خود جرم است برای مثال در جاهایی که مختص بانوان است این کار جرم به حساب می آید.

بله؛ این مورد هم در واقع کشف کننده واقع است که قاضی می تواند به وسیله آن کشف حقیقت کند و بر اساس آن حکم کند.

اسکرین شات هایی که از پیام ها گرفته می شود در صورتی که اصالت آن اثبات بشود می تواند در دادگاه قابل استناد باشد که معمولا قاضی برای اثبات اصالت آنرا به کارشناس ارجاع می دهد .

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟
10 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  سلام.لطفا درخصوص قرار منع تعقیب .شاکی باید طبق چه ماده ای اقدام کند برای محکومیت طرف ها وقرارکیفر خواست را طبق چه ماده ای اقدام کند. مستندات مثل عکس وتایید کردن کلانتری محل شاهد عینی هم موجود هست…….ممنونم از شما.

  1. زینالی می گوید

   سلام: قرار منع تعقیب براساس ماده ۲۷۸ولی کیفرخواست توسط دادستان صادر می شود برای کمک بیشتر به وکلای انلاین سامانه وکیل تاپ مراجعت نمایید.

 2. سجاد می گوید

  سلام آیا فیلم که با گوشی گرفتم و کنار من یه خانم نشسته بود حالا اون فیلم پخش شده افتاد دست زن من آیا میتواند کاری کند آیا قاضی قبول میکن فیلم

  1. زینالی می گوید

   سلام: می تواند به اتهام افشای و انتشار عکس خصوصی از شما شکایت نماید برای راهنمایی از طریق وکلای انلاین وکیل تاپ مشاوره نمایید.

 3. مینا می گوید

  یه نفر با انگشت به سمت من کرد و گفت ازت شکایت میکنم واسم وفامیلیتون میدونم دوربین مداربسته هم بود گن میتونم شکایت کنم ۳

  1. زینالی می گوید

   سلام: به صرف اشاره یک شخص نمی توان علیه اون شخص شکایت مطرح کرد مگر اینکه قصد توهین داشته باشد.

 4. عظیم.پدیداری می گوید

  با عرض سلام خسته نباشید.گزارش.نیروی انتظامی.خلاف.کهتوصحنه درگیری اتفاق.افتاده.رو.نوشته.که دوربین.مداربسته .تمام.جزیات.توشه.وموجوده.ولی.قاضی پرونده.واسم.۵ماه حکم.حبس.تعزیری.و۳۷ضربه شلاق.تجدید نظرم.پرونده.ولی رأی.قطعی خورد.وپرونده رفته اجرای احکام.ممنون میشم.راهنمای کنید.چطوری.یاکجا باید برم مراجعه کنم.وفیلم.بدم.نگاه.کنن.ببینن.که.متهم.هستم.یا.ازناموس.ازادی.تن.دیگری.درگیر.شدم واز خود ودیگران.دربرابر اراذل اوباش.دفاع.کردم..ممنون.تشکر

 5. مصطفی می گوید

  سلام وقت بخیر خانوم من چند شب پیش سوار ماشین مردی بود که باهاش مدتی در ارتباطه.من وقتی بیرون اومدم از خونه تو خیابون ماشین دیدم و دنبالش انداختم چون پلاک و مشخصاتش درآورده بودم و تو یه کوچه که فقط از سمت راست میتونست بره فرار کنه کیپ ماشینش کردم اما اونجا اون با دنده عقب گرفتن های مداوم ماشین من به عقب کشوند و فرار کرد و در حین فرار با یه ماشین ۲۰۶ تصادف میکنه چون خیلی سرعت داشته و فکر کرده من مجدد دنبالش انداختم بعد تصادف بازم فرار میکنه که به دلیل اینکه ۲۰۶ دنبالش داشته ماشین به حالت که در رانندهسمت زمین اومده چپ میشه.حالا من یه فیلم گرفتم که تو خونه خانومم دقیق ماجرارو توضیح داده که گفته از شیشه عقب فرار کرده تا پلیس نرسه و اینکه خودش به طرف گفته فرار کن میشه استناد کرد و شکایت کرد ازش بخاطر روابط نامشروع؟چون سوار ماشین طرف بوده و حین حرفاش تو فیلم مشخصا میگه که باهم دوست بودن.میشه پرینت پیاماشون گرفت؟اگه میشه پیگیری کنم خواهش میکنم راهنماییم کنین

 6. سعید شریفی می گوید

  سلام ، میخواستم بدونم(📸 عکس )قرارداد خرید خودرو ، مدرک حساب میشه یانه باید حتما کپی یا اصل قرارداد دستمون باشه

  1. زینالی می گوید

   سلام: مبایعه نامه یک سند عادی است و اگر کپی باشد باید برابر اصل باشد ولی در کل قرارداد خودرو سند عادی است

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

1 × 2 =