طلاق از طرف مرد چگونه است و چقدر طول میکشد

در طول زندگی مشترک، اختلافات و تغییرات فراوانی رخ میدهد و همیشه همه چی به خوبی روزهای اول شروع زندگی نیست. در این میان ممکن است بروز اختلافات و مشکلات به قدری وسعت یابد که طرفین و یا یکی از آنها تصمیم بر متارکه و جدایی بگیرد، البته هستند زوج هایی که بدون اختلافات مهم و یا حتی بدون وجود مشکلی خاص اقدام به جدایی میکنند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

قانون کشورمان به هر یک از زوجین برای طلاق اختیاراتی را اعطا نموده است تا بتوانند اقدام بر جدایی نموده و مسیر زندگی خود را از همسر خود جدا نمایند. بسته به اینکه طلاق از جانب کدام یک از زوجین درخواست میشود وضعیت متفاوت خواهد بود و مدت زمانی هم که فرد متقاضی طلاق، طول میکشد تا وی به هدف خود یعنی جدایی برسد، متفاوت است. در این مطلب به بررسی مدت زمان لازم برای طلاق از جانب مرد خواهیم پرداخت.

مدت زمان طلاق از طرف مرد

چگونگی طلاق از طرف مرد

به موجب ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، مرد با رعایت شرایط قانونی می تواند با مراجعه به دادگاه، همسر خود را طلاق دهد. بنابراین مردان میتواند با پرداخت حق و حقوق همسر خود اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل و همچنین شرط تنصیف دارایی هر زمان که خواست وی را طلاق دهد. طلاقی که از جانب مرد باشد طلاق رجعی محسوب می شود طلاق رجعی طلاقی است که در مدت زمان عده مرد میتواند بدون نیاز به رعایت تشریفات خاصی، به همسر خود رجوع نماید و تاثیر طلاق از بین میرود.

حقوق زنی که طلاق داده می شود

همانطور که گفته شد مرد زمانی می تواند همسر خود را طلاق دهد که شرایط مقرر قانونی را رعایت کرده باشد بر اساس قانون مرد باید تمام حق و حقوق همسر خود را به وی بپردازد که این حق و حقوق عبارت است از مهریه و نفقه و اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی که در این قسمت به صورت خلاصه هر یک از این موارد را توضیح میدهیم.ایکون مدت زمان طلاق از طرف مرد

مهریه، مالی است که به موجب عقد ازدواج زن مالک آن می گردد و مرد مکلف به پرداخت آن است. مهریه را یا طرفین با توافق یکدیگر تعیین می نمایند و یا تعیین آن را به شخص ثالثی واگذار می کنند. همچنین ممکن است طرفین، مهریه برای زن تعیین نکنند که در این صورت مهریه وی مهرالمثل خواهد بود. در ازدواج دائم تعیین مهریه برای زن شرط صحت عقد نیست بنابراین حتی طرفین می توانند در عقد شرط کند که زن هیچ نوع مهریه ای نداشته باشد.

مهریه تعیین شده یا عندالمطالبه است و یا مشروط به شرطی مثل توان مالی مرد برای پرداخت در نظر گرفته میشود که به آن مهریه عندالاستطاعه گفته میشود. مهریه در صورتی که عندالمطالبه باشد باید قبل از طلاق به زن پرداخت گردد ولی در صورتی که مرد دادخواست اعسار دهد و اعسار وی ثابت گردد مهریه به صورت اقساط به زن پرداخت خواهد شد و دادخواست طلاق از طرف مرد با دادخواست اعسار منافاتی با هم ندارند. ولی در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد زن باید توان مالی مرد را ثابت نموده و یا مالی از اموال مرد را جهت توقیف معرفی نماید در این نوع از مهریه اعسار مرد مفروض است مگر اینکه زن خلاف آن را ثابت نماید.

مهریه حقی است که متعلق به زن می باشد و در هیچ صورتی از بین نخواهد رفت حتی اگر عدم تمکین زن و یا داشتن رابطه نامشروع زن با دیگری و سایر موارد نیز به اثبات برسد باز مستحق مهریه خواهد بود.

مدت زمان طلاق از طرف مرد

یکی دیگر از حقوق مالی که پس از جاری شدن عقد نکاح برای وی ایجاد می گردد نفقه است. نفقه همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن است که شامل خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه های درمانی بهداشتی و … است. زمانی که مرد بخواهد همسر خود را طلاق دهد باید نفقه وی را نیز بپردازد حتی در صورتی که برای مدتی به همسر خود نفقه پرداخت نکرده باشد در صورتی که همسرش درخواست کند میتواند نفقه مدت پرداخت نشده را نیز از مرد مطالبه کند همچنین به دلیل رجعی بودن طلاق از جانب مرد، در مدت عده نیز نفقه زن بر عهده مرد خواهد بود.

یکی دیگر از حقوق مالی زن اجرت المثل است که زمانی موضوعیت پیدا می‌کند که طلاق از جانب مرد باشد. اجرت المثل مالی است که به دلیل انجام کارهایی که زن در مدت زندگی مشترک انجام داده است به وی پرداخت می گردد زیرا اصل بر این است که زن این کارها را به صورت رایگان انجام نداده است. در صورتیکه زن از انجام کارهایی که بر عهده وی نبوده است قصد تبرع و مجانی داشته باشد به جای اجرت المثل به وی نحله تعلق خواهد گرفت.

نحله مالی است که با توجه به سالهای زندگی مشترک و نوع کار های انجام گرفته از سوی زن و وضعیت اقتصادی مرد با تعیین دادگاه به زن پرداخت می شود.

نحله از باب بخشش است و قابل جمع با اجرت المثل نیست یعنی زن نمیتواند هم اجرت المثل دریافت کند و هم نحله. در صورتی که مرد بخواهد همسر خود را طلاق دهد باید این موارد را به همسر خود بپردازد.

شرط تنصیف دارایی یکی از شروطی است که در قباله های ازدواج وجود دارد و در صورتی که مرد ذیل آن را امضا نموده باشد؛ باید تا نصف دارایی خود را که در مدت زندگی مشترک با همسرش به دست آورده را به وی بپردازد شرط تنصیف دارایی زمانی اجرا می گردد که درخواست طلاق از جانب مرد باشد و به تشخیص دادگاه تقاضای طلاق به دلیل تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار آن نباشد.

مدت زمان طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از جانب مرد

برای این که بدانید طلاق از جانب مرد چه مدت طول میکشد لازم است به مراحل طلاق اشراف داشته باشید ما در این قسمت به بیان مراحل طلاق از جانب مرد می پردازیم و سپس مدتی که این مراحل به طول می انجامد را بیان می داریم. در گذشته در صورتی که مردی می خواست همسر خود را طلاق دهد بسیار ساده می توانست به هدف خود برسد به این صورت که او به دفترخانه مراجعه و با تنظیم یک دادخواست همسر خود را طلاق می داد ولی امروزه برای طلاق از جانب مرد پروسه ارائه دادخواست طلاق کمی سخت تر از گذشته است به این دلیل که از آمار زیاد طلاق و افزایش آن در کشور جلوگیری گردد.ایکون مدت زمان طلاق از طرف مرد

در صورتی که مردی بخواهد همسر خود را طلاق دهد در ابتدا باید به دادگاه خانواده رجوع نموده و دادگاه، موضوع را به داوری ارجاع دهد و پس از صدور گواهی عدم امکان سازش برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن به دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق مراجعه می‌شود دفترخانه پس از پرداخت مطالبات زن از سوی مرد اعم از مهریه نفقه و جهیزیه صیغه طلاق را جاری کرده و آن را به ثبت می رساند.

بنابراین در ابتدا مرد باید به دادگاه خانواده یا یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه نموده و دادخواستی مبنی بر صدور گواهی عدم امکان سازش را تقدیم نماید. دادگاه برای صدور این گواهی، زوجین را به داوری ارجاع می دهد که در این مرحله هر یک از زوجین باید داور معرفی نماید. البته لازم به ذکر است که امروزه داوری در پرونده‌های طلاق صرفاً امری تشریفاتی است و کارگشا نیست و نظریه داوران اهمیت چندانی برای دادگاه ندارد.

مدت زمان طلاق از طرف مرد

پس از داوری دادگاه گواهی عدم امکان سازش را صادر خواهد نمود همچنین بر اساس ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده دادگاه موظف است نسبت به مهریه و اجرت المثل و نفقه و حضانت فرزندان و ملاقات فرزندان و نفقه آنها نیز تعیین تکلیف نماید. مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش سه ماه از زمان صدور آن است که در این مدت مرد متقاضی طلاق باید به دفترخانه رسمی طلاق مراجعه نموده و با پرداخت حقوق زن رای دادگاه را اجرا نماید و طلاق را ثبت کند در غیر این صورت گواهی عدم امکان سازش از اعتبار ساقط خواهد شد.

مدت زمان طلاق از جانب مرد

طلاق از جانب مرد می‌تواند از سه ماه تا یک سال طول بکشد و مدت آن بستگی به اعتراض زن خواهد داشت. معمولاً در چنین مواردی چهار تا پنج ماه زمان نیاز است. در صورتی که زن برای طلاق حاضر نگردد و دادگاه حکم غیابی صادر کند زن میتواند از آن حکم غیابی واخواهی نماید. علاوه بر این مورد باید گفت که طلاق از جمله دعاوی است که می تواند دارای سه مرحله باشد مرحله بدوی، مرحله تجدیدنظر و مرحله فرجام خواهی در صورتی که راضی به طلاق نباشد می تواند پروسه طلاق را طولانی تر نموده و آن را تا یک سال و یا حتی مقداری بیشتر از یک سال به تعویق بیاندازد.

“برای مطالعه بیشتر و درک جامع تر و جزیی تر این موضوع می توانید به کتاب طلاق در رویه دادگاه به قلم گروه پژوهش از انتشارات چراغ دانش رجوع نمایید.” 

15 نظرات
 1. لیلا می گوید

  سلام خسته نباشید اگه شوهرم بخواد طلاقم بده ومن ازخدامه که طلاقم بده چون اصن باهم سازش نداریم چقد زمان میبره واسه اجرایه طلاق

  1. بهزاد زینالی می گوید

   طلاق توافقی کمتر از طلاق عادیه و از یک تا سه ماه طول میکشه و بستگی داره وکیل چقدر بتونه کارو جلو ببره

 2. سمانه می گوید

  سلام
  ما برای طلاق توافقی اقدام کردیم و من مهریه ام رو در قبال طلاق قراره ببخشم
  حدود ۴سالم هست که از هم جدا زندگی میکنیم و بارها اقدام کردیم ولی هردفعه به بهونه های مختلف طلاقمون رو انجام نداده دادگاه
  اینبار میخام یه سوال بپرسم و بدونم با اینکه ما ۴ساله جدا زندگی کردیم بازم برای طلاق توافقی نیاز به مشاوره و … هست یا همون روز دادگاه بهمون نامه دفترخونه رو میدن ؟
  واینکه برای بخشش مهریه راهنماییم کنید چی بگم و چجوری ببخشم که شوهرم ازم سو استفاده نکنه
  راستش شنیدم قانون های مختلفی برای بخشش مهریه وجود داره و حتی گفتن یه کلماتی میتونه برام دردسر بشه تو متن بخشش
  لطفا یه راهنمایی بهم بدید ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   میتونید به دفتر خانه برید و بخشش را رسمی انجام بدید .درخصوص طلاق توافقی نیز مشاوره اجباری است.

 3. زهرا می گوید

  شوهرم زن دوم گرفته حالا بعد از یکسال می خواهد زن دوم را طلاق دهد است زنه طلاق نمی خواد است شوهرم می تواندمهریه را قسط بندی کند واو را طلاق دهد

  1. وکیل تاپ می گوید

   شوهر شما در هر صورتی می تواند ایشان را طلاق دهد اما تقسیط مهریه منوط به نداشتن مال و اموال است

 4. مهدی می گوید

  سلام.من میخاهم زنم راطلاق دهم وهیچ مال واموالی هم ندارم.آیامیتوانم مهریه راقسط بندی بدهم

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام اگر ندارید که بله تقسیط میشه

 5. ارام می گوید

  سلام
  من میخوام خیلی خیلی زود زنم رو طلاق بدم چه باید کرد ممنونم

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام روند طلاق با حضور وکیل تسریع میشه

 6. يوسف غفاري می گوید

  سلام و وقت بخير
  بنده اگر بخوام همسرم رو طلاق بدم
  با توجه به اينكه هيچ اموالي ندارم
  آيا بايد مهريه اش را يكجا پرداخت كنم ؟
  لازم است عرض كنم كارمند موسسه خصوصي هستم و مي توانم فيش حقوقي و شهود
  و استشهاديه در خصوص عدم توان پرداخت مهريه بصورت يكجا را ارائه نمايم
  با سپاس

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام خیر وقتی ندارید تقسیط میشه

 7. صفیه می گوید

  سلام خسته نباشید سوال داشتم خدمتتون..من شوهرم دادخواست طلاق داده ۱۲.۱۲ دادگاه واسه مشاوره خواستش..وکیل داریم ..چقد زمان میبره از یک جلسه دادگاه واسه مشاوره بره تا حکم طلاق بیاد..لطفا واتساپ پیام بدید مرسی

 8. ایمان می گوید

  سلام. کارمند جز هستم حکم کارگزینی من ۵ میلیون با اضافه کاری میشه ۷ میلیون احتمال داره مدیر چند ماه خوشش نیاد به من اضافه کاری ندهد ملاک تقسیط مهریه به حکم کارگزینی هست یا فیش حقوقی هرماه ?

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام فیش حقوقی

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند