شرایط مهریه در صورت خیانت همسر (زن)

هنگام اجرای صیغه نکاح، زوج، مال معین یا چیزی که قائم‌مقام مال باشد را بر ذمه خود قرار می‌دهد که در صورت عندالمطالبه بودن و مطالبه زن، مکلف است آن را بپردازد. مهریه ممکن است عندالمطالبه باشد یا عندالاستطاعه. در هر صورت مرد موظف به پرداخت مهریه همسرش می باشد مگر در شرایط خاص فسخ نکاح که به زن مهریه تعلق نمی گیرد. اصولاً پرداخت مهریه تکلیف مرد است و یکی از استثنائات عدم پرداخت مهریه این است که اگر بین زن و مرد نکاح برقرار شود منتها رابطه زناشویی شکل نگیرد زن می تواند نصف مهریه را مطالبه کند و تمام مهریه به او تعلق نمی گیرد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

آیا به زن خیانتکار مهریه تعلق می گیرد؟

سوالی که برخی مخاطبان ما نموده اند این است که آیا به زن خیانتکار مهریه تعلق می گیرد یا خیر؟ پاسخ به این سوال مثبت است و خیانت زن چه در حد رابطه نامشروع مادون زنا باشد و چه زنا و حتی اگر زنای محصنه باشد باز نافی مهریه او نخواهد بود. درهرصورت زن می تواند مهریه خود را مطالبه کند و بگیرد. گاهی مشاهده شده که صرف این که یک خانم متاهل با یک آقای دیگر مکالمه داشته شوهرش شکایت رابطه نامشروع کرده و اعلام کرده مهریه به او نمی پردازم. این ادعا هیچ سند و دلیل حقوقی ندارد.

هیچ مردی نمی تواند به ادعای این که همسر من خیانت کرده و رابطه نامشروع داشته از پرداخت مهریه خودداری کند.

اگر زن مرتکب زنای محصنه شود یعنی درحالی که همسر قانونی دارد و با او امکان رابطه جنسی متعارف دارد با مرد دیگری رابطه جنسی برقرار نماید و چهار شاهد عادل نیز شهادت دهند که این اتفاق افتاده است این خانم ممکن است به جرم زنای محصنه اعدام شود منتها مهریه او ساقط نخواهد شد. مهریه در عوض بضع، یعنی بهره مندی جنسی مرد از زن قرارداده شده و اعمال زن نمی تواند نافی مهریه باشد.

2 نظرات
 1. حامد می گوید

  زمانی که با همسرم ازدواج کردم سکه بود ۸۰۰ هزار تومان و بنده هم با توجه به وضعیت مالی و توان پرداختم , ۱۴ سکه برای مهریه در نظر گرفتم که همسرم هم قبول کرد .
  الان که قصد جدایی از یکدیگر را داریم سکه شده ۱۰ میلیون تومان , بنده از کجا این همه پول رو باید جور کنم.همسرم هم حاضر به توافق نیست و در طول ۴ سال زندگی بارها و بارها ازم مبالغی تحت عنوان مهریه و حق و حقوقش مطالبه کرده و داشتم بهش پرداخت کردم .

  الان میگن هرچی پرداخت کردی فقط به صورت ریالی محاسبه میشود و نه معادل ارزش ریالی سکه , تا به الان حدود ۵ برابر ارزش ریالی سکه در سالی که ازدواج کردیم ازم پول گرفته که میگن باید ازش رسید میگرفتی و این حرف ها . آخه من بدبخت از کجا میدونستم هر پولی که بهش دادم باید از رسید بگیرم یا ببرمش دفترخونه و داخل عقدنامه ثبت بشه و این حرفا یا اگر روزی به مشکل بربخوریم فقط ارزش ریالی محاسبه میشه نه معادل سکه در زمان پرداخت !!!.

  ای کاش قانونی بود که هر کس در هر سالی عقد کرده و هر چندتا سکه مهر گذاشته در زمان های بحران اقتصادی و شرایط خاص به همان میزان ارزش ریالی اش را پرداخت کند تا از سواستفاده بعضی از زنها جلوگیری شود .

  یا هر مبلغی که طی سالیان به همسر پرداخت شده است معادل ریالی سکه در همان زمان پرداخت , در نظر گرفته شود .

  یا برای پرداخت مهریه ارز دولتی برای افرادی که ناتوان در پرداخت مهریه هستند در نظر گرفته شود( برای جلوگیری از سواستفاده , خوده بانکها سکه ها رو به زن تحویل دهد و مرد فقط مبتفاوت ریالی آن را به بانک به صورت نقد یا اعسار پرداخت کند )

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام دوست عزیز با توجه به اینکه سکه مربوط به همان سال بر عهده شما قرار می گرفته شما می بایست اونو پرداخت می کردید و حالا که انجام ندادید مسئول افزایش قیمتش هستید

انتقادات و پیشنهادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

متخصصین ما به آنها جامع عمل می پوشانند.