مرجع رسیدگی به تخلفات مشاورین املاک و نحوه ثبت شکایت

مشاورین املاک و به اصطلاح عرفی بنگاه املاک، غالبا نقش ویژه ای در معاملات املاک در سطح شهر ها دارند و به همین دلیل هم ممکن است به واسطه این گستردگی بیشترین شکایت را از این صنف وجود داشته باشد.

طبق گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران روزانه بین ۳۰ تا ۷۰ شکایت علیه مشاورین املاک ثبت می شود که به نظر می رسد عدد کمی نیست و نارضایتی مردم را از این صنف می رساند.

شکایت از مشاور املاک یا بنگاه املاک

برای این کار اگر فردی ساکن تهران است، می تواند با شماره تلفن ۷۳۳۴ تماس بگیرد که شماره ثبت مشکلات مردمی است و مشکل خود را در میان بگذارد.

وقتی که در این سامانه شکایت فرد ثبت شود؛ کارشناسان مربوطه با فرد مشاوره املاک تماس می گیرند و جریان شکایت را برای ایشان توضیح می دهند و توضیحات لازم را نیز دریافت می کنند و از مشاور می خواهند که برای رفع مشکل اقدامات لازم را انجام دهد‌.

این گام اول است در شکایت از مشاورین املاک. در گام بعدی اگر مشاور املاک مشکل مشتری با فرد را حل نکرد؛ از طرفین دعوت می شود در اتحادیه حضور یابند و مشکل را مطرح کنند.

لذا در این مرحله هم از فرد بنگاهی خواسته می شود به صورت دوستانه مشکل را حل کند.

حال اگر مشاور املاک باز هم از انجام و اقدام لازم خودداری کرد و تخلف وی مسجل شد؛ پس از ۲۰ روز بنگاه وی پلمپ می شود.

شکایت از مشاور املاک یا بنگاه املاک

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

چگونگی شکایت از مشاور املاک

اتحادیه و صنف مشاورین املاک، اصلی ترین مرجعی است که به تخلفات مشاوران در این زمینه رسیدگی می کند.

برای مثال ممکن است که یکی از این دفاتر مشاور املاک بیش از میزان مصوب کمیسیون دریافت کند. حال اماکن شکایت از وی از طریق اتحادیه وجود دارد.

راه حل دیگر این است که این تخلفات را از طریق سازمان تعزیرات حکومتی پیگیری کرد.

 و راه دیگر طبق اصل صلاحیت دادگاه های عمومی اگر از اقدامات مشاورین املاک خسارت هایی به فرد وارد شده می توان هم از طریق شورای هم حل اختلاف و هم دادگاه عمومی حسب مورد از آن فرد شکایت کرد.

طبیعتا اگر مشاور املاکی مزبور مرتکب جعل و کلاهبرداری و موارد دیگر شده باشد از دادسرا و دادگاه کیفری نیز می توان علیه وی طرح شکایت کرد.

در چه مواردی باید از طریق اتحادیه شکایت کنیم؟

مشاوران املاک معمولا پای ثابت معاملات ملک ها در کشور هستند و حتی اگر برای خرید و اجاره به آن ها مراجعه نکنید و خود شما از طریق دیگری ملک را پیدا کنید باز هم نیاز است که برای نوشتن مبایعه نامه و کد رهگیری به این بنگاه ها مراجعه کنید.

اگر در این بنگاه توسط بنگاه که وظیفه او می باشد اقدام به گرفتن کد رهگیری نشد یا اینکه بیش از میزان مصوب، کمیسیون و پول دریافت کرد و یا اینکه طبق وظیفه خود در نوشتن مبایعه نامه احراز هویت طرفین را انجام نداد.

در اینجا باید به اتحادیه مشاوران مراجعه کرد که هم می توان حضوری باشد و هم تلفنی با شماره ۷۳۳۴ و روند را هم در بالا توضیح دادیم.

در نهایت اگر مشاور املاک راضی به پرداخت خسارت و رفع مشکل نشد با کمک نیروی انتظامی پلمپ می شود.

در چه مواردی باید از طریق اتحادیه شکایت کنیم؟

در چه مواردی اتحادیه مشاوران رسیدگی نمی کند؟

 در مواردی هم اتحادیه صلاحیت به رسیدگی ندارد و این دادگاه است که باید وارد رسیدگی بشود. برای مثال: شخص مشاور از اسنادی که نزد وی گذاشته اید سوء استفاده کرده است.

یا اینکه عمل دیگری را انجام داده و موجب بروز خسارت به فرد شده است.

لذا در اینجا حسب مورد باید در دادسرا، دادگاه یا شورای حل اختلاف طرح دعوا کرد.

رسیدگی به شکایت از مشاور املاک در اتحادیه

اتحادیه برای رسیدگی به پرونده، شخصی را مامور و بازرس رسیدگی قرار می دهد. این فرد معمولا یکی از افراد قدیمی در حوزه فروش ملک است.

اگر چه ظن تبانی و داوری تبعیض آمیز به وجود می آید با وجود این اتحادیه می تواند در صورت لزوم فرد بازرس را عزل کند.

رسیدگی به شکایت از مشاور املاک در اتحادیه

زمان رسیدگی به پرونده شکایت از مشاور املاک

آن مدتی که معمولا نیاز است نا پرونده رسیدگی شود مدت ۱۰ روز می باشد. که طی آن طرفین باید مدارک و دلایل خود را به اتحادیه ارائه دهند.

البته اگر پرونده نیازمند رسیدگی قضایی باشد اتحادیه ارجاع می دهد که از آن طریق رسیدگی شود و در اینجا هم باید منتظر رای مقام قضایی بود و مدت آن را به صورت دقیق نمی شود تعیین کرد.

نتیجه گیری

مشاور املاک معمولا و غالبا در معاملات ملک نقش زیادی را ایفا می کنند. به این صورت که افراد برای یافتن موارد ملک و خرید و فروش و یا اجاره به ایشان مراجعه می کنند و حتی اگر ملک مورد نظر خود را از طریق سایت و فضای اینترنت پیدا کنند بازهم به ناچار باید برای مبایعه نامه و گرفتن کد رهگیری به ایشان مراجعه کرد.

در هر حال ممکن است در این میان تخلفی از مشاور رخ بدهد.

برای مثال بیشتر از استحقاق خود کمیسیون دریافت کند یا اینکه وظایف خود را انجام ندهد که می تواند هم از طریق حضوری و هم از طریق تلفنی از وی به اتحادیه مشاوران املاک شکایت کرد که رسیدگی در آن جا به ترتیبی که شرح دادیم شروع می شود.

اما اگر مشاور با اقدامات خود ضرری به فرد وارد کرد؛ از باب مسئولیت مدنی و یا جرمی مرتکب شد از باب کیفری قابل پیگیری در دادگاه و دادسرا خواهد بود.

سوالات متداول

در بالا توضیح دادیم که هم می توان از طریق تلفنی ۷۳۳۴ و هم از طریق حضوری در اتحادیه شکایت کرد.

در اینجا هم توضیح دادیم که می توان از اتحادیه علیه ایشان شکایت کرد تا اضافه بر میزان را پس بگیرند.

4.3/5 - (3 امتیاز)
52 نظرات
 1. بهلولی می گوید

  متراژ خانه را ۱۸۰ متر اعلام نمودند و در قولنامه با کد رهگیری وقتی که تحویل گرفتیم ۱۶۰ متر بوده است

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: می توانید نسبت به فسخ قرارداد اقدام نمایید.

 2. راتین می گوید

  سلام من یک ملک خریدم که توی قولنامه ۱۰۰ متر بوده ولی متراژ کردم ۹۵ متر هستش و نمی خوام معامله رو فسخ کنم بلکه مطالبه ۵ متر کسری رو دارم مقداری از مبلغ رو به خاطر کسری ملک پرداخت نکردم با توجه به اینکه امکان اضافه کردن ۵ متر رو دارن وبه دفتر خدمات قضایی مراجعه کردم جهت شکایت و عنوان شکایتم تو سیستم تعریف نشده بود ایا میتونم احضاریه بفرستم جهت سازش و اگه میشه لطفا مراحلش رو بگید از ابتدا که چکار کنم تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله می توانید سازش نمایید .

 3. مهدی می گوید

  سلام
  مشاور املاک از دادن قولنامه به من امتناع کرده و هر دو قولنامه مالک و مستاجر رو به مالک داده آیا میتوانم از مشاور املاک شکایت کنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله می توانید شکایت نمایید.

 4. مهناز می گوید

  سلام خسته نباشید.من یه خونه اجاره کردم که کلی مشکل داشته و روز اول قبل قرار داد تاکید کردم که این مشکلات باید حل بشه.املاک و صاحب خونه قبول کردن ولی بعد گرفتن پول پیش کلا دیگه پیگیری نکردن.بعد که شاکی شدم گفتن همینی که هست و کلی به من توهین کردن و تهدید هم شدم از طرف املاک.منم طی دو ماهی که ساکن شدم اجاره رو نریختم تا تکلیفم معلوم شه.الان مشاور املاک همش منو تهدید میکنه.رفتم اتحادیه هم میگن این مشاور املاک اشنامونه نمیتونیم کاری کنیم.صاحب خونه هم بجای اینکه بیاد مشکلاتو حل کنه هی میگه میندازمت بیرون خونه رو تخلیه کن.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: می توانید به دادگاه عمومی حقوقی شکایت کنید و موجر را الزام به تعمیرات اساسی نماید.

 5. حسین می گوید

  سلام
  من یک ملک خریدم و بنگاه تقاضای حق کمیسیون خیلی زیادی از من کرده ولی من مخالفت کردم . باتوجه به اینکه هنوز قولنامه به ما تحویل نداده آیا میتونه توی سامانه برای گرفتن کد رهگیری ثبت نکنه؟ یا کلاً برای ما مشکلی ایجاد کنه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: باید کد رهگیری را دریافت نمایید.

 6. علی می گوید

  سلام .من یه خونه رهن کردم ۷۵ میلیون داخل یه شهر از استان خوزستان.چقدر کمیسیون باید بدم؟ مشاور املاک گفته ۸۲۵ هزار تومان، در ضمن کد رهگیری هم نمیده. ممنون میشم سریعتر جواب بدین.تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: توسط اتحادیه املاک شکایت نمایید.

 7. مرادي می گوید

  سلام
  من يك واحد فروختم و زمان تنظيم قولنامه چون روز تعطيل بود خريدار نميتونست مبلغ از بانك بگيره. با درخواست املاك خريدار ٥٠ ميليون در دستگاه پوز املاك كارت كشيد تا فردا به من تحويل بده. حالا بعد از مدت يك ماه ميگه اين پول بابت كمسيون و حق مشاوره منه. نه قولنامه به من ميده نه پول.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: باید دادخواست استرداد از دادگاه تقاضا نمایید.

 8. بهنام می گوید

  سلام وقت بخیر.شخصی به بنده چک داده بود وچک را پاس نکردن بنده هم برگشت زدم وشکایت کردم. ابشان بنگاه آشنا دارن و گفتن که چکها بابت رهن خانه از من بوده و بنگاه هم شهادت دادن .در صورتی که بنگاه در محل دیگری است وهیچ قولنامه ای ندارن حتی بنده رو ندیدن میتونم از بنگاه شکایت کنم.واصلا همچین چیزی نبوده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله میتوانید علیه املاکی اقدام نمایید.

 9. یاسی می گوید

  سلام جریان این کد رهگیری چیه ؟ باید بعداز بستن قرارداد کدرهگیری بگیریم ؟ میشه لطفا واسم کامل توضیح بدید؟

 10. زارعی می گوید

  سلام پدر من ملکی را با کسی شریک هست و قصد فروش ملک رو داشتند و شریک با تبانی با املاک طوری قولنامه بستند که به ضرر پدر من تموم بشه و چون پدر من سواد خوندن و همچنین در شنوایی مشکل دارد متوجه مفاد قولنامه نشده اند و امضا کرده اند و مشاور املاک پدر من رو توجیه نکردند و الان هم علاوه بر اینکه کلی ضرر به پدرم زدند درخواست ۱ درصد از ارزش ملک بعنوان کمیسیون رو دارند

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام
   اگر مشاور با اقدامات خود ضرری به فرد وارد کرد؛ از باب مسئولیت مدنی و یا جرمی مرتکب شد از باب کیفری قابل پیگیری در دادگاه و دادسرا خواهد بود. جهت کسب اطلاعات دقیق تر و راهنمایی های لازم از وکلای متخصص ما در این زمینه کمک بگیرید. موفق و موید باشید.

 11. عادل ایزدخاستی سامانی می گوید

  سلام من سال قبل یک واحد اپارتمان در کرج رهن کامل کردم ۸۰تومن.اما امسال املاک گفته ۱۰۰ تومن ماهی یک و دویست.یعنی اگر تبدیل هم کنه میشه به عبارتی ۱۴۰میلیون.این تخلف از مصوبه دولت نیست؟
  من باید چکارکنم.لطفا راهنماییم کنید.باتشکر از حسن نیت شما جناب زینالی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   حسب مورد باید در دادسرا، دادگاه یا شورای حل اختلاف طرح دعوا کرد. جهت کسب اطلاعات تکمیلی از وکلای متخصص ما در این زمینه کمک بگیرید. موفق و موید باشید.

 12. خاکیانی می گوید

  به شماره ۷۳۳۴ زنگ میزنم هم با کد ۰۲۱ و هم بدون کد ولی شماره در شبکه موجود نیست

 13. حبیبی می گوید

  سلام قصد فروش اپارتمانی را داشتم که املاک با تبانی با خریدار مبلغ ده میلیون با پوز به کارتم ریختند و بیقیه پول را که بایدبخشی با چک رمزدار و مابقی در دفترخانه پرداخت شود را نمیدهد و املاک با سواستفاده از عدم اگاهی من در صورت عدم تعهد خریدار نسبت به پرداخت ها حق فسخ را ننوشته ایا میتوانم تقاضای فسخ مبایع نامه را نمایم ( کد رهگیری را امضا نکردم ) فقط مبایع نامه است

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   از دادگاه درخواست الزام متعهد به ایفای تعهد و پرداخت مابقی ثمن را نمایید در صورت عدم انجام تعهد می توانید فسخ نمایید.

 14. رضائی می گوید

  سلام من یه خونه رهن و اجاره کردم اولا املاکی کمیسیون بیشتر گرفته چون از چند نفر بنگاهی پرسیدم گفتند اینقده کمیسیون دوما کد رهگیری نداذ میگه باید ۴۰۰بدی تا کد رهگیری بهت بدم میتونم از املاک شکایت کنم ؟ و خونه ای که گرفتم کنتور آب نداره درصورتی که تو قولنامه نوشته آب و برق و گاز داره همسایه ها میگن جریمه آب میاد ماهی ۲۰۰واسه هر واحد صاحب خونه میگه جریمه آب خودم میدم ولی روزی که بخوای بری از رهن خونت مقداری پول برای آب کم میکنم من نمیخوام اینجوری پول کم کنه چون بیشتر روزا خونه نیستم میتونم بدون ضرر فسخ کنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بابت حق کمسیون می توانید از اتحادیه املاکی شکایت نمایید وهم چنین می توانید قرارداد را فسخ نمایید.

 15. مرتضی روحی می گوید

  سلام من یک واحد آپارتمان خریداری کردم طبق قولنامه قبلی و رویت که در قولنامه تراس نوشته شده الان که میخوام تحویل بگیرم میگن باید پول تراس بدهید من تو قولنامه تو بنگاه طبق رویت گفته و نوشته ام که تراس دارد اونا میگن تراس داخل بود الان بیرون ساخت کردیم باید بیست میلیون بدهید ولی من طبق شاهد تو قولنامه آورده ام تراس دارد لطفا راهنمایی فرمایید من چکار کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   درصورتی که تعهدات نوشته شده در قولنامه توسط هر کدام از طرفین انجام نشده باشد، طرفین می توانند به آثار حقوقی قولنامه استناد ، و جهت احقاق حق خود اقدام کنند.

 16. سپید می گوید

  سلام
  من یک واحد اپارتمان رو خریداری کردم که طبق گفته فروشنده ، سازنده ان یک شرکت تعاونی بوده که به خریداران بابت خرید هر واحد یک دفترچه صادر میکرده و عنوان کردن ساختمان هنوز پایانکار نداره و در حال گرفتن پایانکار هستش ،و املاکی بر اساس فقط اون دفترچه که ممهور به مهر شرکت تعاونی بوداقدام به تنظیم مبایعانه نمود و حدود ۷۰ درصد رو هم پرداخت کردیم و مابقی رو چک ۱۵ روزه دادیم ، اما متاسفانه پس از رفت و امد در ساختمان متوجه شدیم اون شرکت سازنده عملا فراریه و بابت هزینه های رفع خسارت و پایانکار خودش رو کنار کشیده و این هزینه ها متوجه خریداران شده و تخلف ساختمان هم زیاد بوده ، بنده پس از تماس با فروشنده و مطرح کردن مشکل ، خواستار فسخ شدم و فروشنده هم کاملا پذیرفت فسخ انجام شد اما متاسفانه مشاور املاک هزینه کمسیون دوطرفه رو از بنده کسر کرده در حالی که من فکر میکنم برای تنظیم مبایعنامه میبایست به مستندات بیشتری نیاز می بوده و به علت سهل انگاری املاک ، بنده متضرر شدم ایا میتونم از املاکی شکایت کنم؟ و اینکه صرفا با رویت یک دفترچه ایشون مجوز تنظیم مبایعنامه رو داشته؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   از وظایف مشاور املاک بررسی هویت طرفین معامله و ادعای مالکیت است. عدم بررسی این موضوع یعنی احراز هویت و مالکیت، از تخلفات بنگاه های املاک می باشد. شما می توانید جهت دریافت اطلاعات جامع تر درخصوص حق کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید تا وکلای متخصص ما در این زمینه شما را راهنمایی نمایند. موفق و موید باشید.

 17. سلیم علیوند می گوید

  سلام مشاور املاکی در اردبیل در سایت دیوار پیش فروش ساختمان اگهی کرده بود بنده هم اقدام به خرید کردم حالا بعد از شش ماه متوجه شدیم که آپارتمان فوق به اسم پدر فروشنده مشارکت شده است و طرف هم متواری شده است البته ساختمان هم اسکلت وهم دیوار چینی تمام شده که بدون پروانه و مجوز از شهرداری ساختمان ۷ طبقه به متراژ ۲۰۰ متر هر طبقه ساخته شده است بنده هم ۷۵۰ میلیون پول دادم و۶۵۰ در سه فقره چک حامل دست طرف دارم
  لطفا راهنمایی کنید مشاور املاکی که مدارک طرف را چک نکرده و طرف صاحب ملک نبوده چرا اقدام به آگهی وفروش مال غیر را کرده لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   درصورتی که مشاور املاک اقدام به گرفتن کد رهگیری ننماید یا اینکه بیش از میزان مصوب، کمیسیون و پول دریافت کرده باشد و یا اینکه طبق وظیفه خود در نوشتن مبایعه نامه احراز هویت طرفین را انجام نداد. امکان شکایت وجود دارد جهت آشنایی از نحوه طرح دعوا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید. موفق باشید.

 18. ارفع می گوید

  سلام شماره ۷۳۳۴ پاسخگو نیست و بنگاه کد رهگیری نمی دهد ارایه طریق فرمایید تشکر

 19. حمید می گوید

  با سلام
  زمینی را خریداری نموده ام و املاک به ما گفت که سند هیچ مشکلی ندارد ولی بعد از مدتی فهمیدیم که ملک برای بنیاد می باشد به املاک مراجعه کردیم و خواستار فسخ قرارداد شدیم از طرفی کلا فروشنده هیچ کاره بوده و همه مشکلات از طرف املاک است و فهمیدیم که فقط فروشنده یک فرد هست که املاک اجیر نموده و ملک های بنیاد را از طریق این فرد به فروش می رساند و هیچ امضایی از طرف خودش پای اسناد نیست و این فرد امضا می نمایید و بابت امضا پول دریافت می کند و در نهایت بعد از متوجه شدن املاک می گویید که بیا پول را پس بگیر البته با کلی دوندگی و ماههای زیاد- املاک خودش قراداد را فسخ کرده بدون حضور ما و فروشنده و در برگه فسخ که از سامانه دریافت می شود هیچ کسی نه ما و فروشنده امضایی نکرده- با این وجود که میدانیم فقط از این طریق میتوانیم املاک را گیر بیندازیم به نظر شما باید چگونه و به کدام مرجع شکایت کنیم
  با تشکر

 20. محمد می گوید

  سلام شماره تماس ۷۳۳۴اشتباه است باید با کد چه شهری زده شود

 21. غلامرضابزرگان می گوید

  باسلام واحترام
  بعداز کلی جستجو درسایت دیوارمتوجه شدم که اغلب بنگاه های املاک محله های مختلف با بارگذاری لیست خانه های موجود خوددرسایت دیوار وبا درج قیمت های سوری ودروغین که خیلی هم نجومی هستن سعی در بالابردن نرخ اجاره و ،،،را دارند که این تخلف نتنها برای آنها سوداوره بلکه مالکین هم به استناد این قیمتها بار سنگینی بر دوش مستاجرین میگذارند،لذا خواهشمنداست برای جلوگیری از سودجویان بنگاهها املاک راهنمایی بفرمایید،کجا رسیدگی باید بشود؟چه کسانی متولی این مسئله هستند

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   اتحادیه و صنف مشاورین املاک، اصلی ترین مرجعی است که به تخلفات مشاوران در این زمینه رسیدگی می کند.

 22. صادقی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه خونه رو از مشاور املاکی رهن و اجاره کردم قراردادمون تموم شده والان پول رهن رو بهم نمیده و با بهانه اینکه فعلا ندارم و دستم خالیه پول رهن رو پس نمیده باید به کجا مراجعه کنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   مستاجر نخست باید به صورت کتبی و از طریق تقدیم اظهارنامه، مبلغ ودیعه را مطالبه کند سپس به مراجع قضایی( شورای حل اختلاف یا دادگاه) شکایت نماید. با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید تا وکلای متخصص در زمینه اجاره شما را راهنمایی نمایند. موفق باشید.

 23. عبدالبصیر صدیقی می گوید

  سلام خسته نباشید ما یه خونه اجاره کردیم ۸۰ متر پول پیش ۸۰ میلیون بود ماهی ۶۰۰ تومن کرایه بعد بنگاه گفت شما به من ۱۰ میلیون بدید من هرماه از اون ۱۰ میلون ۳۰۰ تومنش من میدم ۳۰۰ تومنش شما موقعی که قراداد نوشتیم یه ماه نشده فرار کرد پول کشید بالا ما رفتیم شکایت کردیم هیچ خبری نشده الان چیکارکنیم
  ممنون میشم جواب بدید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   اگر مشاور با اقدامات خود ضرری به فرد وارد کرد؛ از باب مسئولیت مدنی و یا جرمی مرتکب شد از باب کیفری قابل پیگیری در دادگاه و دادسرا خواهد بود.

 24. مهدی می گوید

  سلام
  بنگاهی در محله ما، عامدانه ملک مسکونی را به کارگاه اجاره داده و هیچ مدارکی هم صادر نمی‌کند، با توجه به مزاحمت شدید کارگاهی که در منزل مسکونی احداث شده، از بنگاه چطور می‌توانم شکایت کنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   اتحادیه و صنف مشاورین املاک، اصلی ترین مرجعی است که به تخلفات مشاوران در این زمینه رسیدگی می کند. و راه دیگر طبق اصل صلاحیت دادگاه های عمومی اگر از اقدامات مشاورین املاک خسارت هایی به فرد وارد شده می توان هم از طریق شورای هم حل اختلاف و هم دادگاه عمومی حسب مورد از آن فرد شکایت کرد. با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید تا وکلای وکیل تاپ شما را راهنمایی نمایند. موفق باشید.

 25. ابراهیمی می گوید

  باسلام مشاور املاک ملک ثبتی محصور این جانب را بدون احراز هویت به افرادی تحت عنوان فروشنده وخریدار تنظیم سند نموده است براساس کدام مواد قانون مجازات اسلامی کیفری می توانم شکایت کنم/ باتشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   یکی از وظایف مشاور املاک بررسی هویت طرفین معامله و ادعای مالکیت است. عدم بررسی این مورد یعنی احراز هویت و مالکیت، از تخلفات بنگاه های املاک محسوب می شود. جهت طرح دعوا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید تا وکلای متخصص در زمینه تخلفات مشاورین املاک شما را راهنمایی نمایند. موفق باشید.

 26. علی فر می گوید

  سلام آپارتمانی به قیمت دو میلیارد هفتصد و چهل میلیون تومان خریداری کردم مشاور املاک بعنوان حق کمیسیون ۲۰ میلیون تومان از من دریافت کرده است آیا می توانم بابت این موضوع ازش شکایت کنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   از اتحادیه علیه ایشان شکایت نمایید تا اضافه بر میزان را پس بگیرند. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی درخصوص طرح دعوا علیه مشاورین املاک با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید تا وکلای متخصص وکیل تاپ شما را راهنمایی نمایند.

 27. امیر می گوید

  سلام
  مدیر املاک موقع فروش اصالت اسناد فروشنذه را بررسی نکرد . الان متوجه شدم که فروشنده دلال بوده و وکالت فروش محصری نداشته ،و در موقع فروش حقیقت را کتمان کرده ،که این ملک را من تازه خریده ام ،ضمنا ملک در رهن و اجاره مستجر بوده ، که فروشنده موقع فروش آن را به رهن برداشته است . بدون اینکه از حقوق مستاجر فعلی صحبتی در قرار داد بشه . و در ثانی مشاور املاک موقع تحویل ملک را ذکر نکرده و از دادن کد رهگیری خوداری می نماید . و بیش از دو برابر حق کمسیون گرفته است . نحوه شکایت از ایشان باید چگونه باشد

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   اگر فردی ساکن تهران است، می تواند با شماره تلفن ۷۳۳۴ تماس بگیرد که شماره ثبت مشکلات مردمی است و مشکل خود را در میان بگذارد.
   وقتی که در این سامانه شکایت فرد ثبت شود؛ کارشناسان مربوطه با فرد مشاوره املاک تماس می گیرند و جریان شکایت را برای ایشان توضیح می دهند و توضیحات لازم را نیز دریافت می کنند و از مشاور می خواهند که برای رفع مشکل اقدامات لازم را انجام دهد‌. جهت آشنایی از روند طرح دعوا علیه مشاور املاک با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید تا وکلای متخصص در زمینه دعاوی ملکی وکیل تاپ شما را بطور دقیق راهنمایی نمایند. موفق باشید.

 28. سارا می گوید

  سلام ما حدود یک ونیم سال گذشته یه خونه به قیمت ۴۳۸میلیون به صورت شرایطی معامله کردیم که بنگاه ۱۰میلیون برای کمسیون از ما نگهداشت تا پرداخت کامل چک‌ها که معامله به صورت سازشی از طرف خریدار فسخ شد. حالا از آن زمان تا حالا بنگاه ۱۰تومن مارو نمیده هی امروز و فردا میکنه آیا میتونیم به صنف شکایت کنیم؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   میتوانید شکایتتان را از طریق تلفنی ۷۳۳۴ و هم از طریق حضوری در اتحادیه مطرح نمایید.

  2. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: می توانید به اتحادیه املاک و مشاوران ملکی شکایت نمایید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

3 × یک =