كد رهگيري املاك یعنی چه و چه كاربردي دارد؟

در سال ‌های پیش، افراد جهت نوشتن قرارداد برای خرید خانه و آپارتمان، از روش‌ های سنتی نوشتن قول نامه‌های کاغذی استفاده می‌کردند. صفحات رنگی قولنامه اگرچه برای سالیان سال توسط مشاوران املاک استفاده می‌شد، اما با توجه به کلاهبرداری ‌هایی که در بازار مسکن اتفاق می‌افتاد، دیگر از ضمانت و اطمینان کافی برخوردار نبودند و حالا فقط به عنوان پیش نویس در معاملات از آن ‌ها استفاده می‌شود.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت، راه‌ های مطمئن‌ تری به وجود آمده است که یکی از این راه ‌ها، دریافت کد رهگیری املاک است. در ادامه این مطلب به تعریف کد رهگیری املاک و کاربرد و شرایط دریافت آن می ‌پردازیم.

تعریف کد رهگیری املاک

یکی از مراحلی که در هنگام خرید یا اجاره کردن یک خانه باید انجام دهیم، دریافت کد رهگیری آن ملک است. این کد ۱۳ رقمی، از مهم‌ترین دغدغه‌ های کسانی است که فرایند معامله ملک را به صورت خرید و فروش یا اجاره پشت سر می ‌گذارند.

طبق مصوبه ‌ای که در سال ۸۷ توسط هیئت دولت تنظیم شد، همه دفاتر مشاور املاک باید در سامانه هوشمند معاملات مسکن ثبت نام کرده و با درج کردن مبایعه نامه‌ ها در این سامانه، کد رهگیری را به مشتری اعلام کنند.

 براساس این سامانه، کلیه معاملات انجام شده در بازار مسکن به صورت هوشمند و سیستماتیک ثبت شده و می ‌توان اطمینان یافت که معاملات انجام شده براساس ضوابط قانونی کشور است. در این صورت هیچ کدام از طرفین دیگر نمی ‌تواند تغییری در محتوای معاملات ایجاد کنند. همچنین خریدار و فروشنده متعهد می ‌شوند که طبق شروط قرارداد عمل کرده و حق فسخ یا تغییر قیمت را ندارند.

کاربرد کد رهگیری املاک

کاربرد کد رهگیری املاک

طبق شرایط اعمال شده در این سامانه، دو طرف معامله جهت انجام هرگونه معاملات ملکی مثل خرید و فروش، رهن و اجاره در سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور اطلاعات خود را ثبت کرده و قرارداد خود را رسمی کنند.

پس از آن، سامانه یک قرارداد الکترونیکی که دارای کد رهگیری و بارکد دو بعدی است صادر کرده و در سه نسخه تنظیم می‌ شود. تمامی اطلاعات لازم در مورد معامله مورد نظر توسط بارکد قابل شناسایی است و دیگر امکان جعل و کلاهبرداری وجود ندارد.

همچنین به دلیل این‌ که این سامانه در کل کشور و به صورت سراسری است، باعث می ‌شود که از فروش همزمان یک ملک به چند نفر جلوگیری شود.

طبق ماده ۲۸ قانون نظام امور صنفی:

« انجام هر گونه معامله ملکی در بنگاه ها و بدون صدور کد رهگیری تخلف احراز شده و واحد صنفی مربوطه پلمب خواهد شد.»

مزایای کد رهگیری املاک چیست؟

مزایای کد رهگیری املاک چیست؟

مهم‌ترین مزیت کد رهگیری املاک، جلوگیری از کلاهبرداری و تامین امنیت در حوزه مسکن است.

از دیگر مزایای کد رهگیری املاک می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1.  پیگیری آسان معاملات ملکی: کد رهگیری نزد مراجع قانونی و قضایی دارای اعتبار بالایی است و ادعای هر یک از طرفین معامله توسط این کد قابل پیگیری خواهد بود.
  2. جلوگیری از دخالت فروشنده در فسخ معامله: در برخی از مواقع، با افزایش قیمت ملک، فروشنده ملک معامله شده را افزایش می‌ دهد، اما با صدور کد رهگیری، مالکیت انتقال یافته و فروشنده دیگر حق افزایش قیمت را ندارد.
  3. تخلیه به موقع ملک اجاره‌ ای: زمانی که مالک یا مستاجر جدید قصد تحویل خانه اجاره ای را داشته باشند، از طریق کد رهگیری املاک می توانند حکم تخلیه خانه را به راحتی دریافت کنند.
  4. پیگیری دریافت مبلغ معامله: اگر خریدار، به موقع مبلغ معامله شده را پرداخت نکند، فروشنده می ‌تواند از طریق کد رهگیری املاک، نسبت به پیگری آن در مراجع قضایی اقدام کند.
  5. استعلام ملک از شهرداری: از طریق کد رهگیری املاک، می توانید در زمان معامله، از ویژگی ‌های ملک مورد نظر اطلاع پیدا کرده و از قرار نگرفتن ملک در طرح ‌های شهرداری اطمینان پیدا کنید.

نحوه دریافت کد رهگیری املاک

در صورتی که مشاور املاک هستید و قصد دریافت کد رهگیری برای مشتریان خود را دارید، در قدم نخست باید در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نام کرده و با ورود به سامانه اطلاعات لازم در مورد ملک را وارد کنید.

بعد از تایید اطلاعات و ثبت قرارداد شما، کد رهگیری از طریق پیامک برای هردو طرف قرارداد ارسال می ‌شود. همچنین دریافت کد رهگیری املاک طبق قانون هیچ هزینه ای برای طرفین ندارد.

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند