جرم ضرب و جرح عمدی با چاقو (چاقوکشی) چه حکمی دارد؟

ضرب و جرح عمدی از جمله جرایمی است که در قانون مجازات اسلامی شقوق مختلف آن و مجازات آن تعیین شده است. این جرم ممکن است به وسیله چاقو یا سلاح دیگری نیز رخ دهد. طبق ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی؛ هر کس به وسیلۀ چاقو و یا هر نوع اسلحۀ دیگر، تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا دو سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد. جرم موضوع این ماده جرم علیه امنیت و آسایش عمومی است و جرمی مطلق است.منظور محارب کسی است که با اقدامات خود موجب نوعی ناامنی و وحشت در جامعه ایجاد کند برای مثال اقدامات عبدوالمالک ریگی و در به شهادت رساندن بسیاری از هموطنان را می توان نمونه ای از محاربه نام برد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

جرم ضرب و جرح عمدی مستلزم قصاص عضو چه ارکانی دارد؟

طبق ماده ۶۱۴ قانون مجازات: هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دائمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.» باید ایراد ضرب یا جرح به نتایج یاد شده منتج گردد و الا مجازات تعزیری ندارد.

رفتار مجرمانه :

 1.  شخص آسیب دیده باید انسان زنده باشد: انسان زنده به کسی اطلاق می‌شود که مراحل رشد و دوران جنینی خود را پشت سر گذاشته و با تولد، حیات خویش را ثبت نموده است. هرگونه تجاوز و تعرض به تمامیت جسمی فردی که در قید حیات نیست، از شمول این حکم خارج و تحت عنوان جنایت بر میت مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 2.  وسایل ارتکاب جرم: وسایل ارتکاب جرم شامل هر نوع وسیله‌ای از قبیل مشت زدن، آچار، چکش، کلنگ و اجسام برنده، وسایل آتشین مانند سلاح گرم و سرد و سایر موارد منفجره و آتش‌زا می‌باشد.

قصد مجرمانه: قصد و فعل و انفعالات ذهنی مرتکب  اصولا نقش مهمی در وقوع این جرائم دارد. چرا که بسیاری از این قبیل جرائم به قصد انتقام،کینه و… می باشد.

سلاح سرد

ضرب و جرح عمدی با چاقو

طبق ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی؛ هر کس به وسیلۀ چاقو و یا هر نوع اسلحۀ دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا دو سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

سلاح در یک تقسیم بندی کلی به سلاح سرد و گرم تقسیم می شود. سلاح سرد، خود به سلاح سرد جنگی و سلاح سرد غیرجنگی تقسیم می شود، حمل و نگهداری سلاح سرد جنگی مانند انواع سرنیزه های قابل نصب روی تفنگ و انواع کاردهای سنگری متداول در نیروهای مسلح یا مشابه آن ها مانند شمشیر و مانند آن هر چند که هیچ استفاده ای از آن نشود به موجب مواد یک و دو قانون تشدید مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و قاچاقچیان مسلح مصوب ۲۶/۱۱/۱۳۵۰ و بنا به فهرست انواع اسلحه سرد جنگی و شکاری موضوع تبصره ۲ ماده یک قانون تشدید مجازات، قاچاق اسلحه و مهمات محسوب می شود. نگهداری و حمل سلاح سرد غیر جنگی مانند کارد آشپزخانه و انواع چاقوهای ساده جرم تلقی نمی شود و مجازاتی برای آن در نظر گرفته نشده است مگر این که شخص نگه دارنده یا حمل کننده سلاح، از آن استفاده مجرمانه کند.

طبق ماده ۶۱۸ همان قانون، هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی‌ گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

جرم فوق جرمی مقید است.باید هیاهو و جنجال موجب اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی‌گردد.

چگونه برای ضرب و جرح با چاقو شکایت کنیم؟

برای اثبات هر نوع جرمی نیازمند دلایل کافی هستیم اما در برخی جرائم خود اوضاع و احوال شخص شاکی می تواند دلیلی برای اثبات ادعای خود باشد به عنوان مثال در جرم تجاوز یا ضرب و جرح عمدی ، وضعیت ظاهری وی بیان گر جرم تحقق یافته است مشروط بر اینکه شخص اقدامات لازم و ضروری را انجام دهد مثلا حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت به پزشکی قانونی مراجعه کند تا آثار به جای مانده ازبین نرود. همچنین از استحمام نیز باید خودداری شود. اشخاص میتوانند با داشتن مدارک، شاهد و هر دلیل دیگری اقدام به طرح شکایت نمایند. برای این کار می بایست با مراجعه به دادسرا یا پلیس اقدام به طرح شکایت و یا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و شکایت خود را ثبت نمایند.

چاقوکشینمونه شکوایه  ایراد ضرب و جرح عمدی

حتراماً به استحضار می رساند:

آقای/خانم … در تاریخ … در محل … (مکان وقوع جرم) به بنده حمله ور شده و اینجانب را با … (وسیله ضرب و جرح) مورد ضرب و جرح قرار دادند که از ناحیه … دچار جراحات و آسیب شدیدی شده ام که به بیمارستان منتقل شده و به مدت … بستری بودم. همچنین با معرفی اینجانب به پزشکی قانونی در گزارشی به … در تاریخ … شماره … وضعیت بنده را شرح دادند. در حال حاضر نیز به دلیل شدت جراحات بهبودی کامل پیدا نکرده ام. لذا با استناد به دلایل اینجانب از جمله شهادت شهود، استشهادیه و نامه پزشکی قانونی و همچنین به استناد ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی تعزیرات رسیدگی و مجازات متهم را استدعا دارم. در ابتدا نیز با توجه به خسارات وارده به بنده به مبلغ … ریال صدور قرار تامین خواسته و اجرای فوری آن را تقاضا دارم.


بیشتر بخوانید:  جرم ضرب و جرح عمدی و مجازات آن قوانین ایران


هزینه شکایت ضرب با چاقو چقدر است؟

مطابق بندهای ۴ و ۱۷ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین شاکی باید از بابت شکایت خود و تصدیق اوراق پیوستی شکوائیه، هزینه پرداخت نماید که به صورت الحاق تمبر «۵۰.۰۰۰ ريال» و «۵۰۰۰ ريال» می‌باشد که با مراجعه به واحد تمبر دادسرای صالحه، این هزینه را پرداخت می‌کند.

ضرب و جرح عمدی با چاقو

در جرح با چاقو شاکی و مشتکی عنه(متهم) چه کسانی هستند؟

ماده ۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری در تعریف شاکی اشعار می‌دارد: «بزه‌دیده شخصی است که از وقوع جرم متحمل ضرر و زیان می‌گردد و چنانچه تعقیب مرتکب را درخواست کند»، «شاکی» و هرگاه جبران ضرر و زیان وارده را مطالبه کند، «مدعی خصوصی» نامیده می‌شود و در مقابل به کسی که عنوان مجرمانه به او نسبت داده شده است تا زمانی که قرار مجرمیت علیه وی صادر نگردیده «متهم» می‌گویند و پس از صدور قرار مجرمیت «مجرم» خواهد بود که پس از صدور حکم محکومیت از وی به عنوان «محکوم علیه» یاد می‌شود.

تقاضا و اسناد و مدارک لازم برای شکایت در باب جرح با چاقو

شاکی باید تعقیب و رسیدگی و جلب به دادرسی متهم یا مشتکی عنه را به دلیل ارتکاب جرم از مرجع قضائی تقاضا نماید و ادله و مدارک خود را پیوست شکوائیه کند. مهمترین آنها عبارتند از:

 1.  دلایل و مدارک دال بر وقوع درگیری و ضرب و جرح؛
 2.  مدارک اورژانس و بیمارستان و نظریه پزشکی قانونی؛
 3.  اسامی شهود و مطلعین به همراه مشخصات کامل و نشانی آن‌ها و …

ضرب و جرح با چاقو

تقدیم دادخواست برای جبران ضرر و زیان و خسارات ناشی از ضرب و جرح

شاکی طبق ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری جدید می‌تواند جبران تمامی ضرر و زیان مادی و معنوی و منافع ممکن‌الحصول ناشی از جرم را به دو طریق ذیل درخواست نماید.

با تقدیم دادخواست به دادگاه کیفری: هرچند رسیدگی به ضرر و زیان و خسارات از ویژگی‌های ذاتی محاکم کیفری نیست؛ لیکن مقنن به جهت وصول هرچه سریع‌ تر خسارات و ضرر و زیان وارده به شاکی و همچنین آگاهی محکمه کیفری نسبت به موضوع اجازه داده پس از آنکه متهم تحت تعقیب قرار گرفت شاکی تا قبل از ختم دادرسی، دادخواست ضرر و زیان خود را با رعایت تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی تسلیم دادگاه نماید که به تکلیف ماده ۱۷ ق.آ.د.ک. دادگاه کیفری مکلف است: «ضمن صدور رأی کیفری، در خصوص ضرر و زیان مدعی خصوصی نیز طبق ادله و مدارک موجود رأی مقتضی صادر کند، مگر آنکه رسیدگی به ضرر و زیان مستلزم تحقیقات بیشتر باشد که در این صورت، دادگاه رأی کیفری را صادر و پس از آن به دعوای ضرر و زیان رسیدگی می‌نماید.»

با تقدیم دادخواست به دادگاه حقوقی: مطابق مقررات آیین دادرسی مدنی و قانون مدنی مطالبه خسارت و ضرر و زیان از سبب یا مقصر یا مرتکب جرم از طریق محاکم حقوقی همیشه به عنوان یک راهکار اصلی موجود بوده و هست اما طبق ماده ۱۶ قانون آیین دادرسی کیفری؛ هرگاه دعوای ضرر و زیان ابتدا در دادگاه حقوقی اقامه شود، دعوای مذکور قابل طرح در دادگاه کیفری نیست، مگر آنکه مدعی خصوصی پس از اقامه دعوی در دادگاه حقوقی، متوجه شود که موضوع واجد جنبه کیفری نیز بوده است که در این صورت می‌تواند با استرداد دعوی، به دادگاه کیفری مراجعه کند؛ اما چنانچه دعوای ضرر و زیان ابتدا در دادگاه کیفری مطرح و صدور حکم کیفری به جهتی از جهات قانونی با تأخیر مواجه شود، مدعی خصوصی می‌تواند با استرداد دعوی، برای مطالبه ضرر و زیان به دادگاه حقوقی مراجعه کند. چنانچه مدعی خصوصی قبلاً هزینه دادرسی را پرداخته باشد نیازی به پرداخت مجدد آن نیست.

اگر قصور پزشک باعث شود مجروح ناشی از جرح با چاقو بمیرد چه کسی مسئول است؟

در فرضی که ضربات وارده به قصد قتل مجنیٌ‌علیه بوده یا عمل نوعاً موجب قتل شود و نتیجه حاصله (مرگ) با قصد مرتکب یا نوع عمل منطبق باشد، با توجّه به بند ب ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ قتل، عمدی است و قصور پزشکان ماهیّت قتل عمدی مرتکب را تغییر نمی‌دهد. اگرچه قصور پزشکان ممکن است موجب مسئولیت انتظامی آنان باشد، در هر صورت تشخیص موضوع و تطبیق آن با قانون به عهده قاضی رسیدگی‌کننده است.

88 نظرات
 1. مامان ستیا می گوید

  سلام من‌همسرم تویه درگیری ی نفروباقمه زده البته چندنفر بودن ولی متاسفانه اونا متوارین همسرم الان بازداشته خاستم بدونم میتونم باقیدضمانت بیرون بیارمش

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله امکان صدور قرار وثیقه وجود داره

 2. Aghall می گوید

  سلام پسر من بایک نفر درگیر شده یه چاقو به پسر من زدنند بعد درگیری ان شخص با چاقو خودزنی کرده که تو دادگاه علیه ما اقدام کنه بگه که مازدیم آیا خودزنی قابل تشخیص است ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام سخته ولی بله

 3. مهسا می گوید

  سلام برادر من با چاقو شیشه ی ماشین را تو دعوا خانوادگی شکسته و طرف ازش شکایت کرده میخواسم ببینم حکم دادگاه چی میتونه باشه و چیکار باید بکنیم تا زندانی نشه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام حبس از شش ماه تا سه سال باید رضایت بگیرید چون جرمیه که با رضایت حبس نداره

 4. امید می گوید

  سلام برادر من تو دعوا چاقو میکشه ولی نمیزنه ایا میتونن ازش شکایت کنن؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله مصداق قدرت نمایی با چاقو هست و جرمه

 5. یاسین می گوید

  سلام من یکی رو با چاقو زدم و متواریم چ کنم 🤣

  1. بهزاد زینالی می گوید

   علاوه بر دیه دو تا پنج سال حبس در انتظار شماست اگر خودتونو معرفی نکنید ممکنه اشد مجازات براتون در نظر بگیرند

 6. Z. R می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید. پسر من در یک دعوا چاقو خورده. که پزشکی قانونی جراحات رو اینجور تفسیر کرده: ۱_جراحت حارصه پیشانی ۲_جراحت بخیه شده دامیه سمت چپ گردن که ارش آن برابر ۲% دیه کامل انسان است ۳_جراحت حارصه شکم در دو ناحیه که ارش آنها جمعابرابر با ۱% دیه کامل انسان است. که ضایعه بند۱ بر اثر اصابت جسم سخت و سایر ضایعات بر اثر اصابت جسم برنده است میخواستم بدونم دیه کامل چقدر میشه؟ ممنون میشم خیلی زود جوابم رو بدید.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام تماس بگیرید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ با مشاورین حقوقی صحبت کنید

 7. Z. R می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید. فرزند من در یک دعوا چاقو خورده. که پزشکی قانونی جراحات رو اینجور تفسیر کرده: ۱_جراحت حارصه پیشانی ۲_جراحت بخیه شده دامیه سمت چپ گردن که ارش آن برابر ۲% دیه کامل انسان است ۳_جراحت حارصه شکم در دو ناحیه که ارش آنها جمعابرابر با ۱% دیه کامل انسان است. که ضایعه بند۱ بر اثر اصابت جسم سخت و سایر ضایعات بر اثر اصابت جسم برنده است میخواستم بدونم دیه کامل چقدر میشه؟ ممنون میشم خیلی زود جوابم رو بدید.

 8. پریسا نیکزاد می گوید

  سلام همسر من توسط باجناقش بدون درگیری از پشت به قصد کشت ۶ ضربه چاقو خورده و خوشبختانه بعد از عمل جراحی زنده مونده حالا میخواستم بدونم که برای ضارب چقدر زندانی در نظر میگیرن و میتونه از زیر این قضیه در بره؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بستگی به نوع ضایعه داره اگر شدید باشه تا پنج سال حبس و دیه و در غیر این صورت سه ماه تا یک سال حبس داره .خیر به هیچ وجه نمیتونه

 9. علی هستم می گوید

  با عرض سلام من چند روز دیگه میخوام طرفی که بهم خیانت کرده رو به طرز فجیع بکشم .فقط میخواستم بدونم چند وقت طول میکشه حکمه اعدام من بیاد

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بهتون پیشنهاد میکنم حتما با یک روانشناس صحبت کنید کشتن اون شخص باعث نمیشه که به ارامش برسید بگذارید قانون مسیر خودشو طی کنه

 10. علی هستم می گوید

  با عرض سلام من چند روز دیگه میخوام طرفی که بهم خیانت کرده رو به طرز فجیع بکشم .فقط میخواستم بدونم چند وقت طول میکشه حکمه اعدام من بیاد و چقدر طول میکشه حکم اجرا بشه چون واقعا باید بدونم برای مسایل شخصی

 11. ناشناس می گوید

  سلام من برادر همسرم راه به راه با چاقو همسرم رو تهدید می‌کنه و حتی بهش حمله هم کرده .گردنشو از پشت چاقو زده شکایت کردیم و به پزشک قانونی هم رفتیم
  چرا در گرفتنش انقد کوتاهی میکنن .چه جوری میتونیم کارمون رو زودتر پیش ببریم که بیان ببرنش ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام با توجه به حجم پرونده های کیفری پرونده شما باید روال قانونی را طی کند

 12. ناشناس می گوید

  ح

 13. F می گوید

  سلام.مجازات چاقوکشی والدین هم همیناس؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 14. بهرام قلیزاده می گوید

  سلام.بنده حدودده روزه که توسط چندشخص که سوابق درخشانی درشرارت وناموس دزدی وفروش مال غیروفحاشی واربده کشی دارنددرحیاط منزل من بامن درگیروبایک کاردکمری به وسط سرم چند ضربه زدندودربیمارستان سه تابخیه به سرم زدند.طرف مقابل همچنان آزادانه داخل شهردورمیزنه وهنوزمامورین اونونگرفتنش.میخواستم درموردحکم دادگاه برای زندونی اش چه مدت ودیه مربوطه چگونه است.ممنون.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام تا یک سال حبس داره در خصوص مقدار دیه نمیشه بدون نامه پزشکی قانونی اظهار نظر کرد

 15. رحیم می گوید

  سلام من با ی نفر دعوا کردم چاقو کشیدم ولی نزدم اونم رفته شکایت کرده ولی هیچ شاهدی نداره البته اینم بگم که اون با بیل میخواست منو بزنه که منم چاقو در آوردم حکم دادگاه چی میتونه باشه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام حبس داره

 16. رح می گوید

  سلام من با ی نفر دعوا کردم چاقو کشیدم ولی نزدم اونم رفته شکایت کرده ولی هیچ شاهدی نداره البته اینم بگم که اون با بیل میخواست منو بزنه که منم چاقو در آوردم حکم دادگاه چی میتونه باشه

 17. رحیم می گوید

  سلام من با ی نفر دعوا کردم چاقو کشیدم ولی نزدم اونم رفته شکایت کرده البته اون میخواست با بیل بزنه که من چاقو درآوردم ولی نزدم شاهدی هم نداره منم شکایت نکردم ازش حکم دادگاه چی میتونه باشه ممنون میشم اگه جواب بدین

 18. میلاد ۱۳۶۶ می گوید

  سلام یک اقایی برای خانوم بنده چندین بار ایجاد مزاحمت کرده با شمشیر دست همسرمو زخمی کرده و ده تا بخیه خورده الان میخام بدونم جرمش چه میشه و دیه چقدر میشه ممنونم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام مزاحمتو ضرب و جرح عمدی حبس داره بسته به نوع ضایعه دیه هم بعد از نظر پزشکی قانونی میشه اظهار نظر کرد

 19. میلاد ۱۳۶۶۶۶ می گوید

  سلام یک اقایی برای خانوم بنده چندین بار ایجاد مزاحمت کرده با شمشیر دست همسرمو زخمی کرده و ده تا بخیه خورده الان میخام بدونم جرمش چه میشه و دیه چقدر میشه ممنونم

 20. حسن می گوید

  سلام وقت بخیر خانمم ازپشت درحالیکه درازکشیده بودم به گردنم چاقوزده وچاقوازگردنم درآورده دوباره میخواست بزنه چاقوبادستم گرفتم میخواستم بدونم حکمش چیه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بسته به نوع ضایعه ایجاد شده داره اگر شدید باشه تا پنج سال حبس و در غیر این صورت تا یک سالحبس داره. پرداخت دیه نیز الزامی است.

 21. ارین می گوید

  سلام
  من یه تصادف داشتم که طرف با چاقو بهم حمله کرد و انگشت وسط من ۷تا بخیه خورد.
  شکایت کردم و مراحل رو پیش بردم
  امروز در دادگاه کیفری قاضی فرمایش کرد که رای صادر شده و طرف محکوم شده ولی نگفتن حکم چیه و مقدار دیه چقدره!!
  ممنون میشم راهنمایی‌م کنید حکم طرف چی میتونه باشه؟!

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام همچین چیزی ممکن نیست و قاضی وظیفه دارد بعد از اعلام ختم دادرسی رای صادر و برای سایرین قرائت نماید. حبس تا یک سال داره البته دیه هم داره لکن باید میزان دقیقشو پزشکی قانونی تعیین کند.

 22. بهاره می گوید

  سلام دزدی ک چاقو بزند و متواری شود تکلیف فرد چاقو دیده و دیه دست چی میشه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام دیه در غیر قتل در صورت فرار مرتکب بر عهده بیت الماله

 23. kamran ghanbary می گوید

  سلام اگه چند نفر یه نفر با ضربات چاقو بزنن و پزشکی قانونی علت مرگو مجموع ضربات اعلام کنهاگه یکی ۲ ضربه یکی ۴ ضربه و یکی ۱ضربه بزنه حکمشون چیه ممنون میشم پاسخ بدین یا اگه ماده قانونی داره من از اونجا مطالعه کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   شراکت در جرم قتل عمد

 24. علی ف می گوید

  سلام اگ از جیب کسی چاقو یا از ماشین قمه ای پیدا کنن میتونن اونو ب جرمی بگیرند
  )شخصی ک ازش این ها پیدا شده هیچ سوسابقه ای ندارد)

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام طبق قانون حمل سلاح ، صرف حمل اسلحه جرمه و اسلحه شامل سلاح سرد هم میشه

 25. Amin می گوید

  سلام خسته نباشید تو دعوا با یک نفر منو از پشت چاقو زد و الان پزشک قانونی ۲ونیم درصد برام نوشته خواستم ببین واسه طرف حبس داره؟ واینکه اونم بخاطر اینکه جرمش پاک بشه رفته از من شکایت کرده و به دروغ گفته ۴ نفری منو زدن ولی چیزیش نشده میتونه منو محکوم کنه؟؟تا از فامیلاشونم شاهد اورده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ضرب و جرح با چاقو حبس داره . با توجه به بیاناتتون به نظر نمیرسه ولی اگر بخواهید دقیق تر بدونید در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی سایت با وکلا گفتگو تلفنی بگیرید
   https://vakiltop.com/

 26. هاشمی می گوید

  سلام من باهمسرم دعواکردم درحین دعوا کتک کاری شد ومن برای دفاع از خودم چاقوی میوه خوری رو برداشتم به سمتش رفتم ولی تا نزدیکش شد خودم پرت کردم به طرفی دیگه حکم من چی میشه غیر عمد و برای دفاع از خوم بوده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام . عمل شما غیر عمد حساب نمیشه ولی ممکن هست به جرم تهدید محکوم بشید

 27. مجید می گوید

  سلام من یه نفر را با چاقو زدم چاقو به دستش خورده یعنی نزدیک آرنجش چقدر دیه وچقدر حبس داره

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بستگی به نوع جراحت ایجاد شده است که نیاز به نامه پزشکی قانونی داره. سه ماه تا یک سال حبس بسته به نظر قاضی شامل حال شما خواهد شد

 28. Amir khan می گوید

  سلام۱۰ نفر ارازل اوباش ازشهر به منزل پدری من در روستاریختن برای مسایل ملکی تهدیدوفحاشی کردن من برای دفاع از خود چاقو اشپز خونه داشتم که اجازه ندم بیان توخونه ولی به کسی صدمه نزدم حالا دو طرف شکایت کردیم هم پدرم از اونا و اونا آزمون به جرم چاقو کشی آیا من جرمی مرتکب شدم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اینجا مقوله دفاع مشروع پیش میاد که نیاز به اثبات در دادگاه داره و بحث تخصصی ایم هست

 29. نوید می گوید

  اگه طرف سابقه نداشته باشه و اولین بارش باشه و خب فقط چاقو کشی شده دیگ به کسی ام چیزی نشده میشه کاری کرد که حسبشو نکشه یا ببخشنش یا یجوری حبس نکشه دیگ..میشه کاری کرد؟

 30. نوید می گوید

  سلام من یه چند وقت پیش دمه مغازم دعوا کردم که مغازه مرغ و ماهی فروشی دارم که داشتم با ساطور مرغ پاک میکردم همون لحظه دعوام شد و ساطور دستم بود و یه ظربه ام به ماشینش زدم ولی حتی یه خطم نه روی ماشین افتاده نه روی خودش و هیچی نشده کلا ولی دوربین مغازه کاملا منو گرفته مشخصه من این کارو کردم..با چیزایی که خوندم احتمالا حبس داره این کاره من.میشه کاریش کرد که حبس ندن بهم یا مثلا جریمه نقدی کنن یاکلا میشه کاری کرد حبسو نکشم و ببخشن؟اولین بارمه و سابقه ام تا حالا ندارم..

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر با توجه به اینکه تا دوسال حبس داره جرم قابل تبدیلی نیست. میتونید قبل شکایت با شاکی مصالحه کنید

 31. Ahmad می گوید

  سلام خسته نباشین
  من پرستار درمانگاه هستم. چند وقت پیش یک نفر به درمانگاه حمله کرد من و پزشک شیفت رو با چاقو زد خود طرف در اظهاراتش اعتراف کرده ولی چند مشکل دارم اول اینکه با پزشکی قانونی رابطه دارن و پزشک قانونی زخمی که ۵ سانت به پشتم فرو رفته رو دامیه زده بعد هم قاضی به کلانتری دستور داده که اون اوباش رو بدون ضمانت آزاد کنن و اگر ما شکایت کردیم پیگیری کنن در صورتی که چون حمله به درمانگاه بوده مگه خود دادستان نباید اقدام کنن آخر جمله هم. اینکه توجه داشته باشید تو شهر ما طایفه نفوذ زیادی روی مراجع قانونی دارن. مرسی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باید وکیل بگیرید

 32. مهدی می گوید

  سلام بنده از فرد ک مشروب مصرف کرده بوده مورد ضرب و جرح قرار گرفتم و علاوه بر کبودی ها دو ضربه چاقو یکی در سر که سه تا بخیه خورده و یکی هم روی صورتم ناحیه چانه که ۸ تا بخيه خورده وارد شد خواستم بدونم دیه و حبس متهم چقدر هستش

 33. مهدی می گوید

  سلام بنده از فرد ک مشروب مصرف کرده بوده مورد ضرب و جرح قرار گرفتم و علاوه بر کبودی ها دو ضربه چاقو یکی در سر که سه تا بخیه خورده و یکی هم روی صورتم ناحیه چانه که ۸ تا بخيه خورده وارد شد خواستم بدونم دیه و حبس متهم چقدر هستش .

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام حبس از سه ماه تا یک سال واظهار نظر نهایی در خصوص دیه نیز بعد از نظر پزشکی قانونی ممکن است

 34. حسین جوادی می گوید

  سلام من برادر زاده ام رو دو یا سه نفر کمک هم گرفته و یکی از اونها با چاقو به کمرش کشیده ولی عمیق نبوده و باز هم ولش نکرده چاقو دوم رو بغل ناف فرو کرده و به کبد آسیب رسونده که دکتر جراح رو وادار به باز کردن ناحیه زیر سینه تا پایین ناف کرده و کبد رو ترمیم کردن اولا جرم این آقا چقدر میشه و چند سال حبس داره و در ضمن برادرزاده من هم در دفاع از خود به او ضیبه زده که باعث کوفته گی شده آیا دفاع از خود هم جرم میشه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام امکان حبس تا دو سال بسته به نظرقاضی هست. دفاع مشروع جرم نیست ولی اگر از حدود دفاع فراتر بره تعزیر و دیه داره

 35. ... می گوید

  ببخشید اگه یکی اولین بارش باشه که به کسی چاقو میزنه جرمش چیه
  ؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام حبس تا یک سال و دیه البته درصورتی که اسیب عمیق نباسه

 36. مهدی می گوید

  باسلام وخسته نباشید مدتی قبل درهنگام نیمه شب دونفر ناشناس با زیاد کردن صدای اهنگ اتوموبیل باعث صلب اسایش ماشده بودند زمانی که برای تذکر دادن به ان ها رفتم انها به به من حمله ور شده من رو مورد ضرب وشتم قرار دادند زمانی که پدرم برای کمک به من امد یکی از ان ها پدرم رو از ناحیه دست باچاقو مجروح کرد و پدرم اکنون بستری بوده وبه گفته پزشک متخصص بخشی از حس دستش رو از دست داده این افراد سپس سوار خودرو شده وفرار کردند ولی به گفته خود ماموران اگاهی و همسایگان گویا این افراد مجرمان تازه ازاد شده بوده اند میخواستم بدانم ایا امکان گرفتن اشد مجازات برای این افراد وجود دارد تمایلی به گرفتن دیه نداریم وفقط خواستار مجازات ان ها هستیم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ایشان به شش ماه تا دوسال محکوم میشند ولی باید دید برای اشد مجازات مشمول تکرار جرم خواهند شد یا نه به گفته خودتان که تازه آزاد شده امکان افزوده شدن تا یک چهارم به این میزان هست

 37. ابوالفضل می گوید

  سلام من روز پیش یه پسره اومد از آمد با چاقو زد رو دستم بقل مچم دوتا بخیه خورد سنمون کمتر ۱۵ سال است میخواستم بدونم حبس داره یا فقط باید دیه بده

 38. رامین می گوید

  سلام .من دو سال پیش ده نفر منو دوره کردن که همشون چاقو قمه و گاز اشک آور داشتن و هی به سمت من حمله ور میشدن منم برای دفاع از خودم چاقو یکیشونو برداشتم و خورد به صورتش میخواستم بدونم چیکار کنم که ثابت کنم دفاع از خود بوده و میخواستم بدونم من بار اولمه و هیچ سابقه ایی هم ندارم جرمش چیه؟

 39. ارش می گوید

  سلام
  چندوقت پیش باشخصی درگیر شدم که ان شخص باچاقو چند ضربه به من زد من شکایت کردم واو به همراه مادرش علیه من شکایت کرده ومدعی شدن که من ان ها را با چاقو زدم وحتی خود زنی کردن درحالی که من فیلم‌ دعوا رادارم که من چاقو خورده ام وانها صحیح وسالم هستند وبه دروغ شاهد اورده اند میخواستم راهنمای کنید باتشکر

 40. لیلا می گوید

  سلام خدمت شما همسر من به علت مصرف مواد دو نفر رو که همسایه ما میشن و از قبل هیچ مشکلی با اونا نداشتیم با چاقو زده یکی در سر و یکی گردن که بعد از دو روز از بیمارستان مرخص شدن .آیا اینکه همسر من اون موقع در شرایط عادی نبوده کمک به جرمش می‌کنه یا نه .یا عمد محسوب میشه .جرمش چقد هست

 41. ناشناس می گوید

  سلام خدمت شما دونفر تو جایگاه گاز با قمه بامن درگیر شدند وبا پشت قمه منازدند تموم شد دباره بیرون از جایگاه بامن درگیر شدنددوباره مناکتک کاری کردندگوشی ودسته چکم رابر داشتند وفرارکردند لطفامن راراهنمای کنید اگر پیداش کنند چه حکمی دارند

 42. رحمان قلیچ می گوید

  باسلام من بایکی درگیر شدم وقمه کشیدم ولی با پشت قمه طرف رازد طرف شکایت کرده چه جرمی دارم ۲

 43. محمد می گوید

  ۲۰ روز پیش دونفر منو باچاقو زدن میخوام شکایت کنم خرج زیاد داره یا نه

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام نه هزینه انچنانی ندارد

 44. مظفر می گوید

  باسلام،،
  پسر ۱۶,ساله ای شاکی از پسر بنده که ۱۵سال یک ماه تمام سال شمسی ،،،که بازوی منو با چاقوی زده ۳تا بخیه خورده ،،پرونده در شورای حل اختلاف است در سامانه وقت تعیین شده و نوشته جهت سازش بیاید،،،؟سوالم اینه باتوجه به بیماری خاص خانمم سه سالی در کرج بطور سیار ساکن هستم ،،،میتونم با شاهد ثابت کنم پسرم در روستای که ازش شکایت شده ،نبوده ،؟اگر اونا شاهد نداشته باشند ،میتونن اثبات کنند؟در ضمن در یک روستای نیستیم ،از روستای همجوار اومده در باغ روستای ما (البته ادعا دارن از جاده عمومی باموتور رد می‌شده اینو نگه داشته)جای سوال نیست چطور موتور سوار متوقف کرده ورفتن داخل باغ…..و طرف شاکی خانواده‌ای شرور ،پرونده دار ،در کل افراد منفی جامعه عستند؟و همه میتونن خانمم سرطان داره بخاطر اون در کرج خونه گرفتم اکثریت اونجا هستیم.

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله اثبات جرم که بر عهده انهاست ولی ممکنه اونا مدرک دیگری بجز شاهد داشته باشند پیشنهاد میکنم با وکیل مشورت کنید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 45. غفار می گوید

  سلام
  اگه کارگر به کارفرما(هر دو حقیقی) که برای بالا کشیدن حقوق چاقو بزنه تخفیف داره؟!

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بستگی به نظر قاضی داره که اوضاع و احوال موجب خشم بیش از حد و تحریک وی شده یا نه

 46. هادی حنیفی می گوید

  چاقو خوردم شکایت کردم جرمش چیس

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام براساس جراحتی که پزشک قانونی مشخص میکنه دیه میگیرید

 47. ناشناس می گوید

  سلام همسرم داخل مغازه بوده و بهش با چاقو (قمه ) سه نفری حمله کردن و زدنش و مغازم بهم ریختن و تهدید جانی کردن نباید شکایت کنی مدارک کافی هم برای ثابت کردن داریم حکمش چیه؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بستگی داره در کمترین حالت سه ماه تا یک سال حبس داره ا

 48. بهمن می گوید

  سلام.من یکی و با موکت بر زدم دوتا از تاندون انگشتش قطع شده آیا جایگزین حبس بهم میدن؟سابقه هم ندارم

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام خیر

 49. حسن حسینی می گوید

  سلام وقت بخیر شخصی درب منزل ماروزده خانومم رفته دم در گفته همسایه هستم وقتی درو باز کرده بازور وارد حیاط خانه شده همسرمو باچاقو تهدید کرده حکمش چیه البته اسیبی به همسرم نرسیده

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام حبس از شش ماه تا دو سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 50. نازنین می گوید

  سلام الان من یکی میشناسم ی از آشنا ما چاقو خورد الان بیمارستان ولی نمی‌دونم کار کی بود الان باید چیکار کنیم میشه بگید

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام میتوانید شکایت کنید.از طریق دفاتر خدمات قضایی

 51. رضا می گوید

  سلام پسرم ۲سال پیش با چاقو یکی زده ۸ماه زندانی داره و طرف هم رضایت داده ۸ماه مبخشن

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام خیر

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند