آیا کشف حجاب در خودرو جرم است و جریمه دارد؟

داشتن پوشش و حجاب از الزاماتی است که در قرآن به صراحت از آن نام برده شده و به اصطلاح ادبیات عرب هم با تاکید خاصی از آن سخن به میان آمده اگر چه در تاریخ قبل از اسلام هم گفته شده ایرانیان حتی در زمان هخامنشیان اعتقاد به حجاب داشته و به آن عمل می کردند.

به تبع فرهنگ ایرانی اسلامی جامعه، امر حجاب در قوانین هم رسوخ کرده و در قانون مجازات برای کسانی که حجاب را رعایت نمی کنند ضمانت اجراهایی پیش بینی شده است.

کشف حجاب یا به عبارتی بی حجابی اگرچه متفاوت است با مفهوم بد حجابی اما به نظر می رسد بیشتر منظور قانون گذار نداشتن حجاب است البته می توان گفت که از نظر قانون تفاوتی بین این دو وجود ندارد.

در اینجا می خواهیم اشاره داشته باشیم به کشف حجاب در خودرو امری که بار ها در جامعه قابل رویت است.

قانون گذاری در زمینه حجاب

با شکل گرفتن انقلاب هنوز قانونی راجع به حجاب در جامعه وجود نداشت زیرا هنوز قانون اساسی تصویب نشده بود.

اولین موردی که در این زمینه پیش می آید تذکر امام خمینی به وضع حجاب زنان در ادارات دولتی است که ایشان متذکر پوشش عریان بانوان در ادارات دولتی شدند.

و از آن پس حجاب در ادارات دولتی هم رعایت شد. رفته رفته این حجاب در قوانین راه خود را باز می کند تا جایی که در سال ۱۳۶۲ اولین بار، قانون درباره حجاب لب به سخن باز می کند.

که در ماده ۱۰۲ قانون تعزیرات این گونه بیان حکم می کند:

«زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به تعزیر تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد.».

البته برخورد با حجاب به این شکل امری بسیار ناپسند است، پاسخ بی حجابی را با شلاق دادن نشان از دید قانون گذار دارد به این جهت که به امر فرهنگی نباید پاسخ سنگین و سرهنگی داد.

در قانون تعزیرات سال ۷۵ شلاق بر داشته می شود و حبس جایگزین آن می شود که این ماده و تبصره آن که درباره حجاب است بازهم ایرادات زیادی دارد.


بیشتر بخوانید: تقسیط جزای نقدی آیا امکان پذیر می‌باشد؟


طبق تبصره ماده ۶۳۸:

تبصره – زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

 

قانون گذاری در زمینه حجاب

کشف حجاب در خودرو

باید گفت طبق قانون نداشتن حجاب و کشف حجاب جرم است در هر مکانی عمومی که باشد اما برخی با این استدلال که خودرو حریم خصوصی است و مانند خانه می توانند در آن حجاب نداشته باشند اما واقعیت این است که خودرو هم از جهت منطقی و هم از جهت قانونی حریم خصوصی نیست که فرد بتواند در آن کشف حجاب کند.

طبق ماده ۵ قانون حمایت از آمران له معروف و ناهیان از منکر: 

اما کنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرد از جمله وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نباید باشند و طبعا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می بایست درون آن رعایت شود.

لذا کشف حجاب در خودرو کشف حجاب در اماکن عمومی محسوب می شود و فارغ از جرم بودن آن جریمه هم دارد که شامل ۱۰۰ هزار تومان جریمه به همراه ۱۰ نمره منفی مجازات آن خواهد بود.

البته با توجه به تورم موجود در سطح جامعه بروز رسانی مبالغ اشاره شده لازم است دستور کار قرار گیرد.

پیامک کشف حجاب در خودرو

اگر در خودرو شخص بی حجابی دیده بشود و رویت بشود از طریق پیامک با مالک خودرو تذکر داده می شود البته از قبل شماره پلاک ماشین ثبت می شود.

پیامی که به عنوان تذکر به دارنده خودرو ارسال می شود این گونه است:

“ سلام، مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین / راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است؛ لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی “

این ‌پیامک تنها جنبه ارشاد و تذکر دارد که از تکرار دوباره عمل جلوگیری شود حال اگر این عمل دوباره تکرار شود پیامکی به این محتوا به فرد ارسال می شود:

” ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره … در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است.ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می‌شود حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید.“

که در این صورت چون برای با دوم اتفاق افتاد فرد لازم است که به کلانتری مراجعه کند. تا از وی تعهد کتبی بگیرند که از تکرار عمل خودداری کند.

برای مراجعه به کلانتری لازم است که کد تخلف در پیامک ارسالی آمده باشد اما اگر کد تخلفی نیامده برای بار اول نیازی به مراجعه حضوری نیست.

کشف حجاب در خودرو

کدهای تخلف پلیس امنیت اخلاقی

کد تخلف ۱۴ و ۱۵: پلیس امنیت اخلاقی برای بد حجابی و بی حجابی داخل خودرو.

کد تخلف ۱۶: پلیس امنیت اخلاقی برای پوشش نامناسب و روابط نامشروع داخل خودرو

کد تخلف ۱۷: پلیس امنیت اخلاقی مربوط به داشتن حیوانات خانگی (سگ) داخل ماشین یا ایجاد آلودگی صوتی

کد تخلف ۱۸: پلیس امنیت اخلاقی مربوط به دور دور کردن است

کد تخلف ۳۳ و ۳۵: پلیس امنیت اخلاقی هم مربوط به روزه خواری در ماشین یا استعمال دخانیات می باشد.

توقیف خودرو به علت کشف حجاب

پس از ارسال پیامک مبنی بر کشف حجاب لازم است فرد به پلیس امنیت مراجعه کند که در اینجا تعهد کتبی می دهد و توقیف خودرو انجام نمی گردد.

اما اگر ظرف مدت ۱ ماه از تاریخی که به وی پیامک ارسال شده به پلیس امنیت مراجعه نکند خودرو توقیف می شود و منتقل می شود به پارکینگ و از این پس لازم است اقدامات برای رفع توقیف انجام شود.

توقیف خودرو به علت کشف حجاب

نتیجه گیری

کشف حجاب به خودی خود جرم است چه داخل خودرو باشد چه در مکان های دیگر اما اخیرا با این استدلال ها محیط خودرو حریم شخصی است افرادی دست به کشف حجاب می زنند که برای آنان به جز مجازات جرم نداشتن حجاب، جریمه هم در نظر گرفته شده که جریمه آن ۱۰۰ هزار تومان است و ۱۰ نمره منفی هم به ماشین تعلق می گیرد.

البته در شرایطی هم ممکن است ماشین توقیف بشود. در هر حال دال خودرو حریم شخصی محسوب نمی شود اما جعبه و داشبورد آن را می توان حریم شخصی در نظر گرفت.

سوالات متداول

طبق ماده ۶۳۸ قانون مجازات بخش تعزیرات نداشتن حجاب جرم است اما کشف حجاب در دخاخل خودرو دارای ۱۰۰ هزار تومان، ۱۰ نمره منفی و در شرایطی هم باعث توقیف ماشین می شود.

اگر آن پیام برای بار اول است و کدی ندارد در محتوای آن خیر لازم نیست، اما اگر دومین پیام و تذکر است یا اینکه کدی در پیام برای شما نوشته شده مثل کد های گفته شده در بالا نیاز است که مراجعه کنید.

خیر داخل خودرو حریم شخصی و خصوصی محسوب نمی شود زیرا در معرض دید عموم قرار دارد حتی اگر شیشه های آن دودی بشود باز هم حریم خصوصی نیست اما داخل جعبه ماشین حریم خصوصی است.

13 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام پیامک کشف حجاب برای بار دوم برای من آمده و خواسته شده ظرف مدت ۱۰ روز به پلیس امنیت ملی مراجعه کنم ولی در آن کدی ذکر نشده است آیا باید حتما به آنجا بروم یا یک تذکر است و در صورت تکرار باید بروم

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بلله مراجعه کنید

 2. ایرانی می گوید

  🤦🤦 کشور رو هواست ! مردم اوضاع مالیشون خراب ! گرونی بیداد میکنه ! بعد تنها چیزی که برای شماها مهمه فقط ۲ ، ۳ تا تار مو هست ؟ برید شرم کنید ! عربستان که مهد دین اسلام هست به زن هاشون انقد گیر نمیدن که شماها انقد مسخره بازی درمیارید !

 3. هدیه می گوید

  برای من بار اول پیامک تذکر و الان پیامک اومده بدون کد که ظرف۱۰روز مراجعه کنین، ماشینو میخوابونن یا فقط تعهده کتبیه؟صاحب ماشینم باید باشه؟

 4. ناشناس می گوید

  سلام من شماره موبایلمو ۶ماهه عوض کردم هرجا فکر کردم رفتن اعلام کنم شمارمو ولی همه گفتن به ما مربوط نیست من تواین مدت ازدواج کردم و ماشینم زیر پای همسرم هست و چون من افسردگی دارم اصلا از بیرون رفتن فراری ام حالا رفتیم خلافی بگیریم گفتم مشکل بی حجابی داره باید برید وزرا ماشین احتمالا باید بخوابه سواله من اینه چطوری توجیح کنم براشون تا متوجه بشن اشتباه شده متشکرم

 5. مجید کوهستانی می گوید

  سلام
  برای من یه‌پیامک اومده که به علت بد حجابی و عدم توجه به اخطارهای پلیس خودرو شما در لیست توقیف قرار گرفته امروز مراجعه کردم به امنیت اخلاقی گفتن باید ببرید پارکینگ برای یه هفته
  حالا برای ترخیص ماشین حتما باید خلافی کامل پرداخت شه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 6. پوریا می گوید

  سلام
  من امروز با نامزدم تو ماشین نشسته بودیم البته عقد نکردیم
  روسری سرش نبود ماشین توقیف کردن گفتن فردا برید پیش قاضی نامه آزادی ماشین بگیرید
  فردا باید نامزدم با خودم ببرم یا تنهایی برم ماشین ترخیص میکنن
  مشکلی پیش نمیاد؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: نیازی به حضور شخصی غیر شما نمی باشد.

 7. علی می گوید

  سلام.برای من امروز تذکر کشف حجاب اومد نوشته بود ساعت ۴ و یه ادرسی نوشته بود که من نه به اون ادرس رفته بودم و ساعت ۴ هم ماشین خونه بود .حالا چیکار کنیم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: کاری نباید انجام دهید.

 8. حامد می گوید

  سلام من امروز صبح تو مسیر با یه ماشین دیگه بحثم شد بد رانندگی میکرد از سمتش سوئه استفاده کرده برام پیامک کشف حجاب اومده کجا میتونم پیگیر شم شکایت کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:می توانید در دادگاه از این شخص شکایت نمایید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

3 × 1 =