هزینه انتقال سند ملک بر عهده کیست؟ خریدار یا فروشنده؟

در هر معامله ای که انجام می شود به جز آثار اصلی آن یک سری مسائل فرعی نیز وجود دارد که تکلیف آن هم باید مشخص شود و اگر مشخص نشود تابع عرف و قانون خواهد بود.

یکی از این مسائل در حوزه خرید و فروش ملک، این است که اگه قرار باشد سند ملک انتقال داده شود بر عهده چه کسی است؟ باید گفت بر عهده فروشنده و خریدار است اما در ادامه خواهیم گفت در حالات مختلف بر عهده چه کسی است.

انتقال سند در خرید ملک

خرید ملک و معامله ی آن مستلزم این است که مالک یا فروشنده سند آن را هم منتقل کند به این صورت که اصلا لازم نیست که در قرارداد یا قول نامه شرط شود فروشنده باید سند را انتقال دهد و حتی اگر شرط نشود قانون وی را مجبور می کند که وقتی ملک را فروخته؛ سند آن را هم باید انتقال بدهد.

پس اگر فروشنده از این کار یعنی منتقل کردن سند امتناع کند؛ می توان از وی شکایت کرد و از دادگاه الزام وی را درخواست کرد.

برای راهنمایی و مشاوره در این امر با مشاوران و وکلای متخصص در حوزه ملک از طریق سامانه آنلاین و شماره تلفن های موسسه وکیل تاپ می توانید اخذ مشاوره کنید.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

مقدمات سند زدن ملک چگونه است؟

ابتدا باید دانست که برای انتقال سند، حتما لازم است معامله قطعی انجام شود و صرف قول نامه ممکن است دلالت بر انجام معامله نکند؛ البته باید مفاد قول نامه را به وکیل این حوزه ارجاع داد تا مشخص شود مفاد آن چه عنوانی دارد.

لذا به این دلیل که قول نامه از نظر اثباتی و اعتبار کمی ضعیف است باید مبایعه نامه تنظیم شود. و وقتی که خرید و فروش یا معامله قطعی شد آن وقت می توان در مورد انتقال سند حرف زد.

هزینه انتقال سند ملک با چه کسی است؟

هزینه انتقال سند ملک با چه کسی است؟

  • هزینه های قبل از تنظیم سند

 همانطور که گفتیم فروشنده موظف به انتقال سند است و هزینه ای که باید به دفترخانه پرداخت شود غالبا بر عهده فروشنده است. هزینه استعلام ثبت و پرداخت دارایی که قبل از تنظیم سند انجام می شود بر عهده فروشنده خواهد بود.

هزینه مالیات انتقال ملک هم برعهده فروشنده است.

  • هزینه های زمان تنظیم سند

پس از انجام کارهای مزبور هزینه حق الثبت و حق التحریر نیز باقی می ماند. هزینه حق الثبت با فروشنده است و حق التحریر، نصف نصف بین خریدار و فروشنده خواهد بود.

اما اگر عرف یک شهر، این هزینه را بر عهده کسی دیگر گذاشته باشد؛ همان شخص باید پرداخت کند.

نکته دیگر این که می توان ضمن قرارداد توافق کرد که هزینه ها بر عهده یک نفر باشد مثل خریدار و یا این که یه نسبت آن را پرداخت کنند در هر حال مهم این است که هر چه در توافق بیاید همان معتبر است‌.

پس می توان گفت هزینه های مربوط به مالیات و دارایی و شهرداری و بدهی های ملک، بر عهده فروشنده است. اما هزینه مربوط به انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی با هر دو طرف خواهد بود.

مشاوره حقوقی راجع به انتقال سند

گاهی حتی فروشنده آگاهی ندارد از این که برخی از هزینه ها برعهده وی است با این حال نمی تواند به استناد این امر قرارداد را باطل کند؛ اما می توان ضمن عقد توافق کرد که چه کسی این هزینه ها را پرداخت کند لذا قبل از قرارداد بستن و تنظیم آن لازم است از مشاوره وکلای ملکی و مشاوران حقوقی متخصص در این حوزه استفاده کنید که در جریان جزئیات قانون در مورد معامله ملک چه درباره هزینه انتقال سند و یا موارد دیگر قرار بگیرید.

برای این کار می توانید از طریق سامانه آنلاین و شماره تلفن های موجود در سامانه یا موسسه وکیل تاپ در ارتباط باشید و موضوع و مسئله حقوقی خود را بیان کنید تا مشاوران موسسه بتوانند در این مسئله کمک کار شما باشند.

مشاوره حقوقی راجع به انتقال سند

نتیجه گیری

انتقال و خرید و فروش ملک آثاری دارد که به تبع معامله باید اجرا شود مثل انتقال سند آن و پرداخت هزینه های ناشی از سند که در بالا راجع به این امر سخن گفتیم.

برای مثال هزینه مالیات انتقال ملک با فروشنده خواهد بود همچنین است هزینه استعلام و حق الثبت، اما می توان این هزینه ها به صورت نصف نصف نیز باشند که هزینه حق التحریر در دفترخانه به این صورت است.

سوالات متداول

این هزینه های برعهده مالک مال یا همان فروشنده است.

هزینه انتقال سند را به طور کلی می توان گفت بر عهده دو طرف معامله خواهد بود.

هزینه های انتقال را می توان ضمن قرارداد بر عهده خریدار قرار داد و به این صورت پرداخت آن وظیفه وی خواهد بود.

در این حالت می توان با طرح دعوا الزام فروشنده را درخواست کرد و اگر باز هم امتناع کرد دادگاه به جانشینی فروشنده سند را امضا می کند در این حالت خریدار می تواند هزینه ها را پرداخت کند و بعد از فروشنده مطالبه کند و یا از مبلغ ملک نسبت به آن چه پرداخته کم کند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟
1 نظر
  1. امیر کاکاوند می گوید

    سلام وقت بخیر
    یه واحد در سال ۹۳ خریدیم و تقریبا ۹۰ درصد هزینه را دادیم و ساکن شدیم فروشنده و شریکش یعنی سازنده اختلاف پیدا کردند و سند در سال ۱۴۰۰ به ما داده شد، الان فروشنده می‌گوید هزینه دارایی با شماست! آیا ما باید پرداخت کنیم؟ ایشان بعد از ۷ سال تازه سند را فک رهن کرده و آماده انتقال نموده است!

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

شانزده + 18 =