مجازات کتک زدن همسر (زن) و حق طلاق

امروزه با ارتقاء سطح فرهنگ جامعه و تغییر سبک زندگی مرد سالارانه، شاید کمتر شاهد اعمال خشونت فیزیکی مرد علیه همسرش باشیم. این روزها شاید کمتر زنی به خاطر داشتن دست بزن همسرش به ستوه آمده و طرح شکایت نماید.
با این حال متاسفانه هنوز هم این فرهنگ غلط به طور کامل در جامعه ما منسوخ نشده است و هستند مردانی که به قول خودشان از این طریق قصد تادیب زن را دارند و یا به دلایل دیگری مانند مشکلات روانی یا اعتیاد اینگونه خشونت ها را در حق یک زن روا می دارند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

ولی قانون ما، مانند قوانین سایر کشور‌ها، در برابر این چنین خشونت گری هایی ساکت نمانده است و علاوه بر مجازات کیفری که همان قصاص یا پرداخت دیه و… ( در صورت ایراد ضرب و جرح) می باشد، این عمل را از مصادیق عسر و حرج دانسته که زن می تواند با توسل به آن درخواست طلاق نماید. در ادامه به بررسی این عمل در قانون پرداخته و حقوق قانونی زن و اقداماتی را نیز که در این خصوص می تواند انجام دهد بیان می کنیم.

ضرب و جرح در قانون به چه معناست؟

اساسا ضرب به معنای صدماتی است که بدون ایجاد شکستگی یا خونریزی بر اعضای بدن وارد می‌شود و آثاری مانند سرخی، کوفتگی، سیاه شدن، کبودی و یا پیچ خوردن ایجاد بر جای می گذارد. ولی جرح به آسیب هایی گفته می‌شود که منجر به پاره گی بافت‌ها و پوست بدن می شود به همین دلیل جرح اغلب با خونریزی همراه است، مانند بریدگی،خراشیدگی یا پارگی پوست یا قطع عضو و یا شکست استخوان.
این موارد در قانون تحت عنوان «جنایت بر عضو»، جرم انگاری شده اند که عبارت است از هرگونه آسیب پایین تر از قتل، مانند قطع عضو، جراحت و آسیب های وارد بر منافع( مانند بویایی، شنوایی و …)
مطابق قانون چنانچه به صورت عمدی جنایتی بر عضو وارد شود، می توان در صورت درخواست خود قربانی یا ولی دم او، وی را قصاص کرد و در غیر اینصورت منجر به تعزیر و دیه خواهد شد.
در خصوص ضرب و جرح همسر نیز باید گفت می توان با استناد به این ماده و طرح شکایت به موقع موجبات قصاص، دیه و یا تعزیر وی را فراهم آورد البته اعمال این مجازات ها شرایطی دارد که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

در ادامه به تفکیک، هر کدام از مجازات های مقرر در قانون برای این جرم را برسی می نماییم.

کتک زدن زن

عواقب ضرب و جرح همسر در قانون

ضرب و جرح همسر با عنایت به مواد قانون مجازات اسلامی و قانون مدنی، عواقب کیفری و حقوقی زیر را به دنبال دارد:

الف) قصاص

طبق ماده«۳۸۶ و ۳۸۷ قانون مجازات اسلامی»، در صورت ایراد جنایت بر اعضاء بدن، در صورت تقاضای مجنی علیه(آسیب دیده) یا ولی او و فراهم بودن شرایط قصاص، مرتکب باید قصاص شود. برای مثال چنانچه جنایت منجر به قطع دست قربانی شده باشد با وجود این دو شرط باید دست وی را قطع نمود.
شرایط عمومی و اختصاصی قصاص طبق مواد ۳۰۱ و ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی به قرار زیر می باشند:

 • الف- قصاص با مقدار جنایت در تساوی باشد.
 • ب- قصاص عضو سالم در برابر عضو نا سالم نباشد.
 • ج- بیم تلف شدن مرتکب یا صدمه بر عضو دیگر نباشد.
 • د- قصاص عضو کامل در برابر عضو ناقص نباشد.
 • ه- قصاص عضو اصلی در مقابل عضو غیر اصلی نباشد.
 • و- مرتکب در ارتکاب جنایت عمد داشته باشد.

ضرب و جرح همسر

ب) دیه

مطابق ماده ۵۵۸ به بعد قانون مجازات اسلامی چنانچه هر یک از شرایط عمومی و اختصاصی قصاص که در بالا ذکر شد، وجود نداشته باشد، مرتکب جنایت، به پرداخت دیه محکوم می شود.
بنابراین، در جنایت غیرعمدی بر اعضا و جنایت عمدی که قصاص ندارد یا قصاص در آن ممکن نیست یا بر دیه توافق شده است، حکم به پرداخت دیه داده می‌شود.
ضرب نیز به صدماتی گفته می شود که بدون شکستگی یا خونریزی بر اعضای بدن وارد شود و آثاری از جمله کوفتگی، سرخی، کبودی، سیاه شدن و پیچ خوردن ایجاد کند. برای هرکدام از این موارد نیز در قانون، دیه‌ای مقرر شده است که ضارب باید آن را به فرد مضروب پرداخت کند. دیه اینگونه آسیب ها که موجب تغییر رنگ پوست می شود، در قانون مجازات اسلامی به قرار ذیل است:

 • سیاه شدن پوست صورت، شش‌ هزارم دیه کامل
 • کبودشدن آن، سه‌ هزارم دیه کامل
 • سرخ شدن آن، یک‌ و نیم‌ هزارم دیه کامل
 • تغییر رنگ پوست سایر اعضا، حسب مورد، نصف مقادیر مذکور در فوق

بیشتر بخوانید: طلاق به درخواست مرد و طلاق از طرف زن


در این حکم، بین اینکه عضو دارای دیه تعیین‌شده باشد یا نباشد، فرقی نیست. همچنین بین تغییر رنگ تمام یا قسمتی از عضو و نیز بقا یا زوال اثر آن فرقی وجود ندارد. صدمه‌ای که موجب تورم بدن، سر یا صورت شود «اَرش» دارد و چنانچه علاوه بر تورم، موجب تغییر رنگ پوست نیز بشود، حسب مورد، دیه و ارش تغییر رنگ به آن افزوده می‌شود. منظور از ارش، مقدار مالی است که به عنوان جبران خسارت مالی یا بدنی پرداخت می‌شود و در قانون برای آن اندازه‌ای مشخص نشده است.

کاریکاتور کتک زدن زن

ج) حبس

مطابق ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی، هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن و یا از کار افتادن عضوی از اعضاء بدن یا منتهی به مرضی دائمی ‌یا از دست دادن یا نقص یکی از منافع، حواس یا زوال عقل مجنی‌علیه گردد چنانچه قصاص امکان نداشته باشد و در صورتیکه اقدام وی موجب اخلال در نظم‌ و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه مرتکب ‌به پرداخت دیه نیز محکوم خواهد شد.
همچنین در صورتی که آسیب وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و اسلحه به کار رفته نیز چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس ‌محکوم خواهد شد.

د) ایجاد حق طلاق برای زن

مطابق بند ۴ ماده ۳۱۱ قانون مجازات اسلامی، ایراد ضرب و جرح توسط شوهر یکی از مصادیق عسر و حرج زن می باشد که با استناد به آن می تواند درخواست طلاق خود را از دادگاه نماید.

کتک زدن زن توسط مرد

مصادیق عسر و حرج

مصادیق عسر و حرج به قرار زیر می باشند:

 1. ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه‌ متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
 2.  اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به‌ اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌ که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.‌ در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.
 3. محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
 4. ضرب و شتم یا هرگونه سوء‌ رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه‌ قابل تحمل نباشد.
 5. مبتلا شدن زوج به بیماری‌های صعب ‌العلاج روانی یا سرایت دهنده یا هر عارضه صعب‌ العلاج‌ دیگری که زندگی مشترک را مختل کند.

‌موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج‌ زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر کند.
مطابق این ماده: «در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به دادگاه مراجعه و تقاضای طلاق نماید، چنانچه عسر و‌حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده‌ می‌شود.» در پایان به ذکر چند نمونه دادخواست در ارباط با عسر و حرج و به تبع آن درخواست طلاق پرداخته می شود.

ریاست محترم دادگاه های خانواده …

با سلام

اینجانب به موجب عقدنامه شماره … مورخ … دفترخانه شماره … شهرستان … با خوانده عقد ازدواج دائم منعقد کرده ام که حاصل این ازدواج در مدت … تعداد …. فرزند پسر/دختر می باشد. ایشان در طول زندگی مشترک رفتارهای غیرمتعارف و خشونت آمیزی داشته و بنده را تهدید به قتل و اسیدپاشی نموده اند و اینجانب در خانه ام هیچگونه امنیت جانی ندارم. همچنین ایشان به نوعی شک توهم آمیز نیز نسبت به بنده دچار هستند به گونه ای که این رفتارهای غیرمتعارف ادامه زندگی را برای اینجانب غیرممکن ساخته است. لذا به دلیل عسر و حرج در زندگی و به استناد بند ۲ و ۴ ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی و تبصره آن صدور حکم به گواهی عدم امکان سازش به دلیل عسر و حرج به انضمام کلیه خسارات و هزینه دادرسی در حق اینجانب مورد استدعاست..

ریاست محترم دادگاه های خانواده

۱- به موجب سند ازدواج شماره …….. مورخ …  به عقد دایم آقای ………. (خوانده) درآمدم و حاصل این ازدواج دو دختر می باشد که هردو از دایره حضانت خارج هستند.

۲- بنده و خوانده مدت چهارسال است به واسطه بدرفتاری ها و پرخاشگری های مکرر و غیرقابل تحمل زوج، جدا از یکدیگر زندگی می کنند و به کرات نیز توسط خوانده مورد ضرب و شتم قرار گرفته است و حتی  تحت فشار و اکراه حاصله از ناحیه زوج مجبور به امضای اقرارنامه ای دال بر دریافت مهریه خویش شدند این در حالی است که بنده هیچ مهریه ای دریافت ننموده ام.

فلذا با عنایت به کراهت حاصله به دلیل بدرفتاری و پرخاشگری های زوج و جدایی طولانی ایشان از یکدیگر و همچنین با توجه به عسر و حرج حاصله که ادامه زندگی مشترک را برای بنده غیرممکن نموده است  تقاضای صدور اجازه طلاق و صدور گواهی عدم امکان سازش مورد استدعا می باشد

نمونه شکوایه ضرب و جرح علیه همسر

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب طبق عقدنامه شماره ……… در تاریخ …….. در دفترخانه شماره …… شهرستان …….. به عقد دائم مشتکی عنه درآمده ام. حاصل زندگی مشترک در طول مدت …… سال ….(تعداد) فرزند دختر/ پسر می باشد. متاسفانه همسر بنده بارها اقدام به ضرب و شتم عمدی اینجانب کرده است که به دلیل صبر و بردباری، مصلحت زندگی مشترک و وساطت بزرگان فامیل و آشنایان چشم پوشی کرده ام. اما صبر و بردباری اینجانب و نصیحت ها و راهنمایی های اقوام و آشنایان تغییری در ایشان ایجاد نکرد و همچنان رفتارهای غیر انسانی خود را ادامه و بنده را مورد ضرب و شتم قرار می دهند. در حال حاضر نیز به دلیل ضرب و شتم ایشان وضعیت مناسبی ندارم و صدماتی شامل ……… به بنده رسیده است که با معرفی به پزشکی قانونی طی گزارشی به …….. در تاریخ …… و شماره ……… وضعیت اینجانب را شرح دادند. لذا با توجه به ادله اینجانب که شامل: ۱- شهادت شهود ۲- گواهی پزشکی قانونی در تاریخ …….. به شماره ……… است و همچنین با استناد به ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و مجازات های بازدارنده، رسیدگی و تعقیب و مجازات متهم را استدعا دارم. در ابتدا نیز با توجه به جراحات وارده به بنده صدور قرار تامین خواسته و اجرای فوری آن قبل از ابلاغ و سپس محکومیت مشتکی عنه به پرداخت دیه را استدعا دارم.

.

 

55 نظرات
 1. مرادی می گوید

  سلام مطالب بیسار خوب واموزنده ایی بود سپاس

 2. آیسان می گوید

  همسر من در تصادف مقصر بود و باعث شد من چشمم رو از دست بدم.. آیا این دلیل محکمی برای جدا شدن از ایشون هست؟ در صورتی که دیگه بهم محبت نداره و کلا منو رها کرده..

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر نمیتونه کافی باشه

 3. سید سالارحسینی می گوید

  سلام.من تقریبا ۶ ساله که با همسرم زندگی میکنیم ویک پسر ۵ ساله داریم اما مشکلات زیادی داریم از جمله اعتیاد.و شک داشتن و خیانت است.من در اوایل زندگی متاسفانه گرفتار مصرف قرص شدم.که باعث شد بحث های زیادی داشته باشیم که البته همسرم فقط شک داشت و مطمعا نبود.ولی جوری شک داشت که از مطمعا بودن بدتر بود.که باعث میشد همش گیر بده ومنو چک کنه که اخرش به دعوا میکشید ووقتی دعوا تموم میشد مادر و پدر همسرم فورا حاضر میشدن و به طرف داری از دخترشون هرچی که میتونستن منو خورد میکردن ولی بازهم قهری نمیشد و خانه رو ترک نمیکرد همسرم حتی چند مرحله شد که بعد از دعوا که هیچی از موضوع و شنیدن ماجرا ازمن با پلیس اومدن دم خونه.ولی بعد یکی دوروز همسرم بر میگشت و باز به کار هاش ادامه میداد تا این که بعد چند وقت دوباره دعوا شد ولی این دعوا به بی احترامی ضرب و شتم ختم شد واز من شکایت کردن.که با صحبت بزرگتر ها همسرم برگشت.واز من قول هایی گرفتن که دوباره سمت اعتیاد نرم دستم رو همسرم بلند نشه رفیق بازی نکنم وبی احترامی نکنم سرکار داعمی برم و….حتی محدودیت فضلی مجازی هم شرط کردن در صورتی که خودش میتونه استفاده کنه.بعد از اونم دوباره دعوا شد.همسرم خود کشی نا موفق داشت خود زنی داشت. صدق بچه داشت.من چون بتونم کمک کنم حالش بهتر شه.اجازه میدادم بادوستاش بره بیرون وخوش بگزرونه.از چادری به مانتویی شد.بیرون رفتنش بیشتر شد.تا یه روز فهمیدم بهم دروغ گفته قرار بود منزل مادرش باشه.که متوجه شدم بیرن بوده وخودش میگفت با دوستاش بوده.از همون موقع دیدگاهم بهش عوض شد.اما بدرفتاری نمیکردم تا این که دعوا شد.و در صورتی که من نزدمش خود زنی کرده.از م شاکی شده وعدم پرداخت نفقه شاکی شده.تقریبا یک ماهی هست خونه باباشه و من پسرمو ندیدم.با این که دم خونشون جند بار رفتم درو باز نکردن تماسامو جواب نمیدن خانواده همسرم.ازتون کمک میخام من کارگر ساختمونی ام وبیشتر روز از منزلم دورم و وقتی نیستن مادر خانومم میاد خونمون ووقتی هستم نمیاد.همش موش میدونه.و راه نشون میده.باهمه این مشکلات هنوزم عاشق همسرمم و دوستش دارم نمیخام جدا شیم من خودم بچه طلاقم دوست ندارم پسرم مثل من شه.ازتون خاهش میکنم راهنمایی کنین.ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام با توجه به اینکه شما قصد طلاق ندارید و ما در زمینه ی مشاوره ی حقوقی فعالیت داریم بهتون پیشنهاد میکنم که به روان شناس مراجعه نمایید

 4. باران می گوید

  سلام. وقتتون بخیر. قربان من ۷ساله که همسر یه آقایی هستم و پدر ایشون از بچگی اسم روی من گذاشتن که فلان دختر عروس خودمه.این حرفها باعث شد که منو همسرم علاقه پیدا کنیم.
  بعد از عقد ایشون میخواستن مغازه بزنن ولی مشکل مالی داشتن و پشتوانه ای هم نداشت.ایشون بچه شهرستان هستن.خودم تهران هستم. بعد از جریان پدرم همسرمو برد شرکتی که خودش کار میکرد و دیگه از اونجا وضعمون بهتر شد شوهرم تا دوسال تو نامزدی خونه ما بود بدون اینکه پدرم حرفی بزنن… ما کم کم جهیزیه رو تهیه کردیم و پدرم برامون تالار گرفت که کمک همسرم باشه در حالی که خودش کارگر هست. بعد از ازدواج ما قصد خرید خونه رو داشتیم که با کمک پدرم خونه خریدیم.. با کمک پدرم ماشین خریدیم… نا گفته نماندکه در بین این چند زمانیکه میگذره همسرم منو خیلی اذیت میکرد همشمیگفت من میخوام برم شه ستان زندگی کنم من اینجا زندگی نمیکنم.جوری بود که من افسردگی گرفته بودم از دستش.. خداشاهده در این میان خانواده یخودش کوچکترین ریالی کمک ما نکردن.میخواستم جدا بشم دیگه از کتک خوردن و دل به زندگی نداشتن همسرم خسته شده بودم. همه گفتن بچه دار بشید اخلاقش خوب میشه… من بچه دارم شدم یه مدت سرش با بچه گرم شد ولی باز شروع کرد به این‌که میخوام برم شهرستان(به خدا اگه کار بود من میرفتم.. جوری بود که بابای خودش میخوابید خونه مامانش میرفت نظافت منزل)به منی که بچه تهرانم میگفت باید بیای بریم دهات زندگی کنیم من میخوام گوسفند داری کنم. تو این هفت سال انقدر از خودم زدم. از خوردنم. از پوشیدنم. از تفریحم. از همه چیم. هميشه میگه من از این زندگی خوشم نمیاد.. حتی به من حرفای زشت ناموسی میزنه.. میگه تو کسی رو زیر سر داری و خیلی چیزای دیگه که نمیشه به زبون آورد. امشب تولدم بود… کفشاشو بهونه کرد و بلند شد انقدر منو با مشت زد… با مشت چند بار زد تو صورتم… انداختم روی زمین با لگد میکوبید به بدنم که در حال مرگ بودم. حتی چاقو کشید برام که نتونست منو بزنه چاقو کهپرت کرد زد سینک ظرفشویی رو سوراخ کرد. رفت که کمربندو بیاره درو باز کردم رفتم تو راپله ساختمون که نزنم دیدم مامانمو زنداییم اینا اومدن و وضعیت منو دیدن. مامانم حالش خراب شد و بهشگفت تو که نمیتونستی دختر منو خوشبخت کنی حداقل اسم روش نمیزاشتی اونم برگشت گفت خودتون اسم دخترتوگذاشتی رو من. درحالی که به جون بچم من میگفتم نمیخوام بابای ۵۵ سالشجلوم زانو میزد و دستمو میبوسید. به خدا دیگه خسته شدم.. دیگه بریدم هفت ساله اشک چشمم خشک نمیشه… نمیدونم چه کار کنم. تمام فامیل هم زندگی کردن منو دیدن. تمام بدنم کبوده به قران. میترسم اگه جدابشم بچه هام ضربه ببینن تو زندگیشون کلا سه سالشونه. خودم ۲۷ سالمه. به من میگه یکاریمیکنم خودت بری مهریتم نخوای… خب من چه کار کنم آخه.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام با توجه به موارد گفته شده اگر قصد ادامه زندگی با ایشان را ندارید با مشاوره با وکلای خانواده می توانید طلاق را پیگیری نمایید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 5. باران می گوید

  آیا مهریه و نفقه بهم تعلق میگیره؟

 6. باران می گوید

  درضمن دوقلو دختر دارم حضانتشون با من میشه. و آیا دادگاه به خاطر تهمت وحرفهای زشتی که بهم میزنه مجازاتش میکنه؟

 7. رعنا می گوید

  سلام
  من ۵ سال که با همسرم عروسی کردیم و خونه خودمون هستم. تا به حال چندین بار توو دعوا کتکم زده و من چند بار پزشکی قانونی رفتم و نامه گرفتم اما شکایت نکردم. امروز مجدد کتکم زد. اگر شکایت کنم بعد چی میشه؟ ایا میکونم ثابت کنم ک ایشون کتک زده؟ شکایت من توو سابقه ایشون همیشه میمونه؟ چون ایشون کارمنو هستند

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگر قاضی دادگاه تشخیص بدهد که ادامه زندگی برای شما مشکل است با این استناد میتوانید تقاضا طلاق نمایید .اگر گستره ضرب و جرح کم باشد اصلا سابقه کیقری ایجاد نمیشه

 8. رعنا می گوید

  سلام
  من ۵ سال که با همسرم عروسی کردیم و خونه خودمون هستم. تا به حال چندین بار توو دعوا کتکم زده و من چند بار پزشکی قانونی رفتم و نامه گرفتم اما شکایت نکردم. امروز مجدد کتکم زد. اگر شکایت کنم بعد چی میشه؟ ایا میکونم ثابت کنم ک ایشون کتک زده؟ شکایت من توو سابقه ایشون همیشه میمونه؟ چون ایشون کارمنو هستند

 9. مریم می گوید

  سلام من مادرم تا حالا دوبار از پدرم شکایت کرده برای کتک زدن و دفعه های قبل پدرم تو دادگاه امضا داد که دیگه مادرمو کتک نزنه اما این دفعه کتک زد و مادر شکایت کرد و حالا دادگاه دارن میخواستم بدونم اگه این بارم ثابت بشه که پدرم مادرمو کتک زده دوباره حق طلاق رو میدن به مادرم و چقدر طول میکشه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام حق طلاق را نمیدن، دادگاه در صورت احراز این نکته که ادامه زندگی مشقت اور است طلاق میدهد همه چیز به نظر قاضی بستگی دارد

 10. س می گوید

  بنظر من قوانین به نفع مردهاست من شوهرم روانی است مرتب سر یه چیز دعواش میشه ادرار میکنه تو خونه بچه رو فحش یاد میده میگه دوست دارم آزار بدم کتک هم من و هم بچه رو میزنه من هم هیچ مدرکی ندارم مشاور هم نمیاد بچه رو هم ۴ سالشه مغز شویی میکنه میگه برو مادرتو بزن تو همه جای دنیا بری بگی شوهرم منو زده پدرشو درمیارن ما اینجا باید هزار تا مدرک ببریم تا کشته بشیم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   نظر پزشکی قانونی، ویس، چت فیلم همه ی اینها مدرک میتونه محسوب بشه برای حکم طلاق

 11. س می گوید

  بنظر من قوانین به نفع مردهاست من شوهرم روانی است مرتب سر یه چیز دعواش میشه ادرار میکنه تو خونه بچه رو فحش یاد میده میگه دوست دارم آزار بدم کتک هم من و هم بچه رو میزنه من هم هیچ مدرکی ندارم مشاور هم نمیاد بچه رو هم ۴ سالشه مغز شویی میکنه میگه برو مادرتو بزن تو همه جای دنیا بری بگی شوهرم منو زده پدرشو درمیارن ما اینجا باید هزار تا مدرک ببریم تا کشته بشیم

 12. پ می گوید

  سلام من و همسرم باهم مشکل داریم چند باری تو دعوا کتک زدن یک بار هم چاقو به سمتم پرت کردن که بهم برخورد نکرد چند باری ازش ویس دارم که گفته من زدمت پشیمونم و به فیلمی ازش تو نشست خانواده ها ازش یواشکی گرفتم که قبول کرد که منو زده بنظرتون این ویس و فیلم میتونه بهم کمک کنه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام هم میتونید شکایت کیفری مطرح کنید هم دادخواست طلاق

 13. سمیه می گوید

  سلام ببخشید من چندین باره ک کتک میخورم از دست همسرم. برای پزشک قانونی رفتن حتما باید برم پیش پلیس شکایت کنم؟نمیشه مستقیم برم پزشک قانونی؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر در خصوص نزاع باید نامه از مراجع قضایی داشته باشید

 14. الهه می گوید

  سلام من چندین بار از همسررم کتک خوردم ب پزشکی قانونی مراجعه کردم اما نمیدونم موقع طلاق توی دادگاه چطور کتک کاری همسرم رو اثبات کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام پزشکی قانونی گواهی میده که کمک کننده اثبات عسر و حرج است

 15. الهه می گوید

  سلام من چندین بار از همسررم کتک خوردم ب پزشکی قانونی مراجعه کردم اما نمیدونم موقع طلاق توی دادگاه چطور کتک کاری همسرم رو اثبات کنم

 16. فاطمه می گوید

  سلام شوهرم خیلی رفیق بازه تمام رفیقاشم معتادن شبا دیر میادخونه
  دست به زنم داره ی روز درمیون دعوا و کتک کاری داریم همشم مشت میزنه تو سرو صورتم که الانم بینیم خونریزی کرده سرمم ورم کرده دستمم به زور می تونم تکون بدم.
  منو تو خونه حبس کرده اجازه نمیده خودم جایی برم حتی رو بالکن یا جلوی در اما خودش تا نصف شب بیرونه
  بخوام طلاق بگیرم چیکار باید کنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگر اجازه نمیده که به کلانتری زنگ بزنید ولی اگر میذاره زمانی که اسیب ها از بین نرفته (سریع باید اقدام کنید)به کلانتری برید تا به پزشکی قانونی ارجاع بدند

 17. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشید .
  شوهر من جلوی دخترم من رو میزنه و چند باری هم من رو سیاه و کبود کرده که حتی من عکس میگرفتم و برای پدر شوهرم می‌فرستادم اما اون از تو گوشی پاک میکرد یجوری رفتار میکرد که نزده اون خانواده من رو از مرده تا زنده از کوچک تا بزرگ فحش میده و چند باری به دخترم بی احترامی کرده به خودمم که خیلی فحش های بی ادبانه میزنه و من رو ناراحت می‌کنه به چیز های بی خودی گیر میده مثلاچرا جلوی من به خانوادت زنگ زدی و شروع می‌کنه به فحاشی اگر هم زنگ بزنم به پدر شوهرم اجازه نمیده و اگه هم برم بیرون اجازه نمیده و میگه زندگیت رو سیاه میکنم یک جورایی تهدید میکنه به غذاهایی که درست میکنم گیر میده و وقتی میخواد دعوا کنه میاد تو صورتت حتی موقع غذا خوردن طوری که غذا میپاشه رو صورتت من رو با پاش لگد میزنه و با دستش من رو هل میده و میزنه چند باری من رو به زمین کوبیده طوری که چند لحظه ای چشمام سیاهی میرفته
  دخترم همش بهم میگه برو طلاق بگیر چرا خانواده ما اینطوریه من این زندگی رو نمی‌خوام من می‌خوام بمیرم با این حرف هایش دل من ناراحت میشه بلاخره این لحظه ها مثل فیلم تو ذهنش همش پخش میشه شوهرم نمیزاره دخترم به دوستاش زنگ بزنه یا حتی من به خواهرهایم نمیزاره تفریح داشته باشیم مسافرت نمیبره و همش غر میزنی و کتک میزنه و تهدید می‌کنه و همش میگه من مولای توهم و باید تو رو بزنم تا ادب بشی با این که من همش به حرفاش گوش میدم عقده های بیرونش رو سر من و دخترم خالی می‌کنه با اینکه خانواده خودش همیشه تولد و جشن میگیرن برای ما تولد و جشن نمیگیره و تازه همون رو برای ما تلخ می‌کنه دخترم روز تولدش بهم گفت من آرزویی که دارم مرگ هست این دنیا به درد نمیخوره
  ما رو تو خونه زور می‌کنه تا بمونیم و میگه حق ندارین بیرون بریم یا حق ندارین غذا بخورین
  چند باری غذای دخترم رو جمع کرده و خودش جلوی ما شروع به غذا خوردن کرده و میگه شما اگه گشنتون بود سنگ هم می‌خورید و ما رو مسخره میکنه از اونجایی که خودش موفق نیست میخواد دخترمون رو موفق کنه و وقتی دخترم کار اشتباهی انجام میده اون رو تنبیه می‌کنه من هم جان فشانی میکنم و اون من رو جلوی دخترم میزنه و دخترم همش با اشک به رخت خواب میره شوهرم صبح که بلند میشه جیغ و داد می‌کنه مثلاً یک بار ساعت ۵ صبح شروع به سر و صدا کرد تا برای خودش کیک درست کنه همش دستور میده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام امکان جدایی با استناد به عسر و حرج پیش امده وجود داره به نظر بنده با وکیل مشورت کنید تا از حقوقتون اگاهتون کنه تا مجبور به تحمل این سختی ها دیگر نباشید

 18. شهناز می گوید

  سلام خسته نباشین. دیروز من از محل کارم به خانه برگشتم بعد از کمی استراحت به طرف آشپزخانه رفتم و مشغول شستم ظرفها شدم. در همان هنگام به دختر بزرگم که ۱۴ ساله هست گفتم کمکی بکن و اون پلوپز بردار و بیرون بیار و اون جواب منو نداد و گوش به من نکرد. از جایی که که می خوام دخترم از بچگی مسئولیت پذیر بار بیاد و کمی کار خونه کردن رو (در حد خیلی ضعیف مثل آوردن چیزی مثل ظرف و ظروف و چیزهای جزئی) یاد بگیره و به مادرش کمک کنه. بهش گفتم چرا دخترم جواب منو نمیدی اون روی تخت دراز کشیده بود و بعد از پایان کلاسهای درسی مدرسه ش که بصورت اینترنتی است داشت استراحت می کرد و با تبلتش داشت کار می کرد حالا یا درس یا دانلود فیلم یا هر چیز دیگه. باهاش بحث کردم بچه جون چرا حرف گوش نمی دی چرا کمک نمی کنی پدرش از در خونه وارد شد و گفت چرا به بچه کار خونه می گی و با هم بحث کردیم و اون دو بار به طرف من حمله کرد و من رو کتک کرد بصورت ضرباتی که از پشت به سر و گردن من وارد می کرد اون هم جلوی روی بچه ها. البته طی این زندگی ۱۵ ساله ام بارها و بارها منو کتک زده و فقط دو سه بار به کلانتری رفتم و برگه از پزشکی قانونی دارم و ازش شکایت نکردم. اون مردی بی فرهنگ با سواد کلاس پنجم ابتدایی ست و من شاغل هستم. ۱۳ سال است که کنار یکدیگر نمی خوابیم و من کنار دو دخترم شب تا صبح را می خوابم او به علت اینکه من سرکار می روم می گوید چون تو سرکار می روی کل خرجهایت به گردن خودت است و حدود ۱۳ سال است که تمام خرج و مخارج خودم را خودم پرداخت کرده ام فقط لقمه نانی در خانه اش می خورم در حالی که من در آن خانه به بچه ها درس می دهم کارهای خانه را انجام می دهم و پخت و پز میکنم. تصمیم دارم که از او جدا شوم و سالهاست این تصمیم را داشته ام فقط منتظر بزرگ شدن دو دخترم بوده ام یکی ۱۱ ساله و دیگری ۱۴ ساله لطفا ارائه طریق فرمایید. با تشکر

 19. سمیرا می گوید

  سلام بنده حدود ۶ ماه است ازدواج کرده ام شوهرم به هر بهانه ای با من دعوا می کند چندین بار منو کتک زده ولی به دلیل اینکه نمی خواستم جدا بشم چیزی به کسی نگفتم ولی الان منو تهدید به مرگ می کنه و از من میخواد خونه را ترک کنم ، چندین بار هم به برادر بزرگترم پیامک داده بیا خواهرت را ببر من نمی خوامش، الان اگر من خونه را ترک کنم چی میشه چطور میتونم ازش شکایت کنم. چون دیگه آبروی منو پیش خانواده برده و تحمل این زندگی برام سخت شده

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام در صورت ترک منزل به شما نفقه تعلق نمی گیره. امکان طلاق از جانب شما وجود داره

 20. سلین می گوید

  با سلام همسرم منو خیلی کتک میزنه ولی جوری میزنه که ردی نمونه فقط درد شو احساس میکنم تو پزشکی قانونی معلوم میشه؟اگه ثابت شده مجازات ایشون چیه

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام سعی کنید از اعمال ایشون مدرک تهیه کنید برای گرفتن طلاق. بله ممکنه ولی اول باید در صدد اثبات باشید

  2. محدثه لواسانی می گوید

   سلام شما با توجه یه معاینه پزشک قانونی علیه همسرتون شکایت ضرب و جرح مطرح کنید و این مورد از موارد عسر و حرج میباشد

 21. سجاد می گوید

  سلام ببخشید آیا تهمت
  مثلا اینکه ی زن ب شوهرش اس ام اس بده که تو با زنای دیگه ارتباط داری و تهمت بزنه ب شوهرش در این صورت مرد می‌تونه از زنش بابت این تهمت ها شکایت کنه

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله

 22. مریم می گوید

  سلام من ۲۱سالمه یه پسرسه ساله دارم شوهرم تاب حال ۵ بار ب من خیانت کرده بعدش همش سرموضوعات الکی منو کتک میزنه بعد میگه هیچ کسم نمیتونه کاری کنه برات میخواستم بدونم من چیکارکنم ک ازاین جدا شم چون ایشون فکر میکنه قانون الکیه لطفا راهنماییم کنید

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام حتما حتما از اقداماتشون سعی کنید مدرک تهییه کنید تا بتوانید با مدرک از ایشان جدا شوید

 23. مینا می گوید

  سلام ببخشید یک سوال داشتم
  اگر کسی فرد مقابلشو گاز بگیره بدون اینکه طرف خودش بخواد و زوری باشه جرم محسوب میشه؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بسته به میزان صدمه دیه داره

 24. ف.ح می گوید

  سلام.شوهرمن چندبار مراازناحیه سر کتک زده باضربات محکم به فرق سرم.تااینجا به خاطربچه هام وحفظ زندگیم تحمل کردم.چندین بارهم تهمت ناروا زده بهم.چون پدرومادر ندارم وآدم آبروداری هستم خجالت می کشم خونه فامیل هم برم..به خاطراین فکرمی کنه هرجوردوست داره باید رفتار کنه.خیلی وقتها به پدرمرده من تودعواهامون فحش میده درکل بددهنه ومراناراحت میکنه.لطفا راهنمایی کنین چطوربه صورت غیرحضوری بدون مراجعه به دادگاه ازاون شکایت کنم.

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام برای شکایت و پیگیری ناچار به حضور هستید

 25. رز می گوید

  برای طرح دعوای کیفری علیه شوهر به خاطر کتک زدن کدام‌دادگاه صالح است؟

  1. محدثه لواسانی می گوید

   شما تشریف ببرید دفتر خدمات شکایت کنید خودشون ب دادگاه ارجاع میدن

 26. مو می گوید

  سلام .اگه هر دو طرف از پزشک قانونی گواهی داشته باشند باز زن می تواند درخواست نفقه ومهریه کنه ؟و طلاق بگیره .اگه یکی از طرفین گردن نگیره چی میشه ؟

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام مهریه و نفقه ربطی به گواهی داشتن یا نداشتن نداره

 27. فاطمه ش می گوید

  س من شوهرم عصبیه هرروز ما دعوا داریم سر چیزای بزرگو کوچیک. ۲تا دختر کوچیک دارم. ۱بار دستمو شکونده بود بعدش معذرت خواهی کرد دوباره تکرار کرد ب کتک زدن. بخدا هروزمون شده دعوا وکتک کاری البته منو خیلی دوست داره ولی وقتی عصبانی میشه نمیتونه خودشو کنترل کنه. خسته شدم دیگه ازاین اوضاع از طلاق خیلی میترسم چون خونوادم حمایت نمیکنن. نمیدونم چ کنم همش فحش ناموسی میده ب زمین وزمان فحش میده. ممنون میشم ی راهکاری نشون بدین مشکلم حل شه بخدا دیگه بریدم😭

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام اگر منظورتون از راهکار راه کار برای بهبود زندگی هست میبایست به مشاور مراجعه نمایید لکن از نظر حقوقی امکان جدایی با استناد به عسر و حرج وجود دارد

 28. مرادی می گوید

  سلام خسته نباشید من به مدت ۲سال هست ک نامزد کردیم و عقد هستیم همسرم بیماری عصبی دارد ب صورتی ک وسط مهمونی یا توی خیابون شروع ب کتک زدن کرده بهش توی این مدت بارها فرصت دادم اما تغییر نداده رفتارش رو و اینک من الان برای طلاق اقدام کردم چطور راحت طلاق بگیرم

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام اگر خانوم هستید با استناد به عسر و حرج امکان جدایی هست اگر اقا هستید هم که طلاق از طرف شما نیاز به دلیل ندارد

 29. امیر اریا می گوید

  سلام من وهمسرم چهارده ساله با هم زندگی کردم من اواخر بدلایل ورشکستگی مالی و فوت برادر جوانم دچار بد اخلاقی شدم هر چند از اول نامزدی اکثر اوقات من بدلایل زیادی از جمله دروغ حرف زدنش با هم بخصوص در مورد خانوادش بحث و دعوا داشتیم چند روز پیش بخاطر تهمت کسی بین ما اختلاف ایجاد کرد که در اخر باعث زد و خورد بین ما شد حالا ایشان میخاد جدا بشه ولی من پشیمانم و دوستش دارم حاضرم بقیه عمرم نوکریش کنم تا ببخشد من را اگه. ضمنا دو بچه ۱۳ و ۷ ساله پسر داریم در صورت امکان راهنمایی کنید

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بسته به نظر دادگاه داره

 30. رزم جو می گوید

  سلام خوب بود

 31. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشی من یک دختر چهارده ساله دارم که یک سال است نامزده کرده شیش پیش متوجه شدم که دامادم مواد مصرف میکنه خانم مواد از قبیل شیشه و تریاک و موادهای دیگر چند بار براش فرصت دادام که ترک کنه اما نکرد حق طلاق با دختر است یا نه چون اول زندگی نمیشه با یک معتاد بده زیر یک سقف

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله باتوجه به ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی اعتیادی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد اورد باعپ عسر و حرج است و زوجه می تواند درخواست طلاق کند

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند