دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به علت عسر و حرج

صدور گواهی عدم امکان سازش از طرف دادگاه پیش شرط طلاق می باشد. فرقی نمی کند که طلاق توافقی باشد یا به در خواست یکی از طرفین. گواهی عدم امکان سازش وقتی صادر می شودکه موضوع به اطلاع داوران رسیده و جلسه رسیدگی تشکیل شده و نظر داوران مبتنی بر عدم امکان سازش میان زن وشوهر است. البته که دادگاه اجباری به پذیرش نظر داوران ندارد و داور صورتی که عدم تصالح را احراز کرد این گواهی را صادر میکند. عدم امکان سازش به علت عسر و حرج طبق قانون مدنی در مورد ذیل اتفاق می افتد:

در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنان چه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود.
تبصره: عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه‌ی زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌گردد:

 1.  ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
 2.  اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
 3.  محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
 4. ضرب وشتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.
 5.  ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه‌ی صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

 

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

نمونه دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به علت عسر و حرج

 

مشخصات طرفین نام نام خانوادگی نام پدر شغل محل اقامت- شهر- خیابان- کوچه- شماره- پلاک
خواهان
خوانده
وکیل یا نماینده
تعیین خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش به علت عسر و حرج به انضمام کلیه خسارات قانونی
دلایل و منضمات کپی مصدق: ۱. عقدنامه ۲. استشهادیه ۳. شهادت شهود عندالإقتضاء
ریاست محترم مجتمع قضائی……….

با سلام، احتراماً به استحضار می‌رساند:

این جانبه با خوانده به‌موجب عقدنامه شماره………. مورخ………. دفترخانه شماره………. عقد ازدواج دائم منعقد کرده‌ایم. حاصل این ازدواج در خلال مدت………. ماه/ سال………. پسر/ دختر به اسم/ اسامی………. می‌باشد. نظر به اینکه در خلال زندگی زناشویی متوجه………. گردیده‌ام به نحوی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج این جانبه می‌باشد و این موضوع………. فلذا به استناد ماده ۱۱۳۰ و تبصره ذیل آن صدور حکم گواهی عدم امکان سازش به علت عسر و حرج به انضمام کلیه خسارات و هزینه دادرسی در حق این جانبه مورد استدعاست.

 

محل امضاء- مهر- انگشت

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
2 نظرات
 1. آیدا می گوید

  آیا بدبینی و بدگمانی از موادری هست که بتوانم از همسرم طلاق بگیرم؟

  1. محدثه لواسانی می گوید

   در حدی که موجب عسر و حرج بشه

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند