وصول لایحه چیست | تفاوت وصول لایحه از طرف کارشناس و شخص پرونده

در دعوایی که در دادگاه اقامه می شود برای ایجاد نظم مواردی از تشریفات وجود دارد برای مثال اقامه دعوا باید با دادخواست مکتوب که در فرم مخصوص است تقدیم شود.

همچنین اظهارات طرفین می تواند به صورت شفاهی یا به صورت کتبی باشد که شکل کتبی آن را لایحه میگویند به هر اظهاری که فرد برای ضمیمه کردن به پرونده انجام میدهد و حال شامل اظهارات و دفاع و… است لایحه گفته می شود.

در ادامه به بررسی لایحه و معنای وصول لایحه میپردازیم.

لایحه چیست؟ چه شکلی دارد؟

لایحه اظهاری است که به صورت کتبی روی برگه ای به دادگاه داده می شود تا توسط قاضی مطالعه شود برای مثال دعوایی اقامه شده شما به جز دفاع شفاهی مطالبی را کتبا نوشته اید که میخواهید برای اطلاع قاضی به وی بدهید همچنین ممکن است اصلا در دادگاه حاضر نشد و فقط به دادن لایحه کفایت کرد و آن هم نوعی دفاع محسوب می شود.

لایحه شکل خاصی ندارد هر گونه دفاع و اظهاری که شما روی یک برگه مثلا A4 انجام بدهید لایحه نامیده می شود.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

وصول لایحه از طرف شخص یعنی چه؟

گاهی در ابلاغ هایی که از طریق سامانه ثنا انجام می شود دیده می شود که چنین پیامی ارسال شده با این محتوا:

نامه وارده از طرف شخص پرونده با موضوع وصول لایحه در تاریخ به شماره واصل ثبت گردید.

این پیام بدین معناست که طرف مقابل شما لایحه ای به دادگاه تقدیم کرده و دفاعیات یا موارد دیگر هم قاعدتا ضمن آن لایحه درج شده است.

لایحه چیست؟ چه شکلی دارد؟

وصول لایحه و تنظیم لایحه

وصول لایحه پیامی ست که از طرف دادگاه در سامانه ثبت می شود تا طرفین را در جریان جزئیات امر قرار دهد اما تنظیم لایحه به معنای نوشتن لایحه و استناد به موارد مختلف برای استدلال کردن است.

برای نوشتن لایحه می توان از وکیل دادگستری و یا مشاوران حقوقی که در این زمینه تجربه و تخصص دارند کمک گرفت برای مثال ممکن است فرد بخواهد لایحه نفقه بنویسد یا لایحه مهریه، لایحه اعسار، لایحه برای شورای حل اختلاف و…

توصیه می شود توسط مشاوران حقوقی به این کار اقدام کند راه ارتباط با وکلا و مشاوران حقوقی از طریق سامانه وکیل تاپ برای همه ی افراد کشور در تمام شهر ها فراهم گردیده است.

تفاوت وصول لایحه با دادخواست

دادخواست مرحله اول شروع دعواست اما در لایحه که اظهارات کتبی طرفین تقدیم دادگاه می شود ممکن است تا قبل از ختم دادرسی بارها انجام شود.

پس اگر در قسمت کاربری سامانه ثنا وصول لایحه مشاهده شد به معنای این است که طرف مقابل به دادگاه لایحه تقدیم کرده است.

وصول لایحه از طرف کارشناس

وصول لایحه از طرف کارشناس

پیام و مورد دیگری که ممکن است در سامانه ثنا برای فرد نمایش داده شود این است:

نامه وارده به شماره از طرف کارشناس پرونده با موضوع وصول لایحه در تاریخ…. واصل و ثبت گردید.

در اینجا معنا این است که کارشناس در خصوص دعوا اظهارنظر کرده است و نظر خود را تقدیم دادگاه کرده است که شما میتوانید آن را در دادگاه مشاهده کنید و در صورت نیاز اعتراض خود را بیان کنید.

تفاوت وصول لایحه از طرف شخص با کارشناس

قاعدتا در وصول لایحه در شخص پرونده منظور طرف مقابل دعوای شماست و در مورد کارشناس هم به این شکل بوده که دعوای شما نظر کارشناسی لازم داشته و دادگاه به کارشناسی ارجاع داده حالا هم وی نظر خود را به دادگاه اعلام کرده است‌

برای مثال در اجرت المثل و یا هزینه انجام نقاشی و بنایی یک ساختمان نظر کارشناس لازم است.

مشاوره حقوقی راجع به پرونده

مشاوره حقوقی راجع به پرونده

موسسه وکیل تاپ با مشاوران و وکلای متخصص در حوزه های متفاوت حقوقی میتواند در تمام جریان یک پرونده کمک کار شما باشد و با توجه به تجربه ای که هر وکیل در حوزه فعالیت خود دارد بهترین راه کار ها را به شما معرفی خواهند کرد.

برای اخذ مشاوره و پاسخ به سوالات خود درباره پرونده ای که در دادگاه دارید می توانید از طریق سامانه وکیل تاپ به صورت آنلاین مسائل خود را مطرح کنید و همچنین از طریق شماره تلفن های موجود در سامانه امکان اخذ مشاوره تلفنی نیز وجود دارد.

نتیجه گیری

عبارت وصول لایحه از شخص پرونده در صفحه کاربری شما در سامانه ثنا به این معناست که طرف مقابل شما لایحه ای را تقدیم دادگاه کرده است همچنین اگر از عبارت وصول لایحه کارشناس استفاده بشود به این معناست ‌که کارشناس در مورد پرونده نظر خود را اعلام کرده و به دادگاه تحویل داده است‌ که در بالا به این موارد اشاره کردیم.

سوالات متداول

یعنی این که در دعوای شما شخص طرف مقابل شما لایحه ای تقدیم دادگاه کرده است‌.

ابن عبارت به این معناست که کارشناس نظریه خود را به دادگاه که قبلا از او نظر خواهی شده تحویل داده است.

در اولی شخص برای دفاع یا موارد دیگر به صورت مکتوب دفاعیه می نویسد که به آن لایحه شخص میگویند اما در دومی کارشناس که از قبل دادگاه او را مکلف به نظریه کرده است نظر خود را به دادگاه تقدیم کرده است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟
4 نظرات
 1. ولی زاده می گوید

  سلام آقا دو سه بار کارشناس گرفته شده برای موارد مختلف پرونده لایحه کارشناس ثبت میشه برای شخص پرونده ارسال نمیشه هی نمیشه هم بری دادگاه سوال کنی کارشناس هم اطلاعات نمیه
  راه دیگری برای مشاهده لوایح هست
  متشکرم

 2. Isamodaresi می گوید

  سلام قولنامه مامال ۱۳۹۵ است آیاکارشناس بعداز۶سال میتواندتشخیص بدهدکه اثرانگشت زودترازنوشته گرفته شده؟ودرصورت لاک گیری باتوافق طرفین وبنگاه چه حکمی دارد؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: اگر لاک گیری با حضور و اطلاع طرفین باشد ایرادی ندارد ولی تشخیص این امر توسط کارشناس نسبت به تقدم و تاخر سند میایعه نامه ممکن می باشد.

 3. Isamodaresi می گوید

  سلام دوست گرامی معذرت درسال ۹۵دریک روزانجام شده آیابرای حداقل کمتر ازیک روزهم بعداز۶سال امکان پذیراست ممنون اگربهمون جواب بدهید

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

1 × 1 =