دیه کامل انسان | دیه کامل در سال ۹۹-۱۴۰۰ چقدر است؟

با وجود تورم در کشور نرخ دیه هر ساله تغییر می کند برای مثال امسال نسبت به پارسال، صد و پنجاه میلیون تومان بر این مبلغ افزوده شده است.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

حال در این نوشته قصد داریم بررسی کنیم که اگر شخصی توانایی پرداخت نداشته باشد آیا دادگاه تغییری در نحوه پرداخت برای او در نظر می گیرد؟

و یا حتی فردی که به آسیب رسیده توافقی در این خصوص (مبلغ قابل پرداخت و نحوه پرداخت و مهلت پرداخت) انجام بدهند دادگاه این توافق را به رسمیت شناخته و یا این قوانین را امری دانسته و باید به همان حکم قانون صرفا بسنده کرد؟

در این نوشته تمامی این سوالات را پاسخ خواهیم داد.

دیه چیست؟

دیه از جمله تدابیر قانونگذار برای حفظ حقوق شخص آسیب دیده از جرم، در نظر گرفته شده است که عبارت است از مبلغ معینی، که از مجرم گرفته می شود و به شخص صدمه دیده تعلق می گیرد و یا در صورت فوت شخص صدمه دیده به بازماندگان وی پرداخت خواهد شد.

مقدار و میزان دیه یک انسان هرساله توسط قوه قضاییه اعلام می شود و در صورت صدمه دیدن و آسیب هایی بدنی غیر از مرگ تعیین مقدار دیه بر عهده دادگاه با توسل به قوانین مربوطه و کمک از پزشکی قانونی تعیین می شود.

دیه چیست؟

نرخ دیه در سال ۱۴۰۰

نرخ و میزان دیه کامل یک انسان، هر ساله با سال قبل تفاوت دارد، چرا که تورم موجود در کشور نیز اقتضا می کند همه ساله نرخ دیه مشخصی تعیین شود که تنها برای همان سال قابل اعمال است و دیه سال ۱۴۰۰ هم از این قاعده مستثنی نیست و در همین راستا، نرخ دیه طبق نظر کارشناسان و با توجه به درصد تورمی که از سال قبل از سوی بانک مرکزی اعلام می شود، تعیین شده و در اختیار رئیس قوه قضاییه قرار می گیرد که رئیس قوه قضاییه آن را در اختیار عموم قرار می دهد.

با توجه به بررسی های عمل آمده قیمت دیه سال ۱۴۰۰، چهارصد و هشتاد میلیون تومان در ماه غیر حرام و در یک سری ماه های خاصی نیز که قمری هستند این دیه به مبلغ یک سوم خودش افزایش می باید که به عبارتی ۶۴۰ میلیون تومان می شود و آن ماه ها که ماه های حرام نامیده می شوند، عبارتند از (محرم، ذی القعده، ذی الحجه و رجب).

مهلت پرداخت دیه در قانون

مهلت پرداخت دیه بستگی به نوع جرم دارد.  برای مثال مهلت پرداخت دیه در جرائم عمد، ظرف یک سال قمری است.

منظور از جرایم عمد، هر نوع جنایتی است که با عمد و قصد صورت گرفته باشد و از ضرب و جرح تا قتل دیگری را شامل می شود.

در جرایم شبه عمد مهلت پرداخت دیه دو سال قمری می باشد. البته رویه قضایی بر این است که در سال اول نصف و در سال دوم مابقی پرداخت می شود.

و در نهایت مهلت پرداخت دیه در خطای محض سه سال می باشد و اگر چه فرد خاطی سه سال فرصت برای پرداخت دارد اما رویه قضایی این چنین است که هر ساله یک سوم را خاطی باید پرداخت کند.

منظور از قتل خطای محض قتلی است که فرد هیچ قصدی نداشته و فعل فرد خاطی هم نوعا کشنده نبوده و یا اگر بوده مقتول هم به نوعی مقصر بوده، مثلا فرد خاطی قصد شکار داشته در جنگل و جانوری را در حال حرکت می بیند با تیر او را می زند و متوجه می شود که انسان بوده چنین قتلی، قتل خطایی است.

مهلت پرداخت دیه در قانون

توافق طرفین بر مهلت پرداخت

ممکن است طرفین برای زمان پرداخت دیه توافقاتی کنند، البته اصل بر این است که اگر توافقی در حول این موضوع نداشته باشند، دیه باید ظرف یک سال از مدت حکم قطعی پرداخت شود.

حال اگر افراد یک مهلت چندساله ای در نظر گرفته باشند برای پرداخت دیه، فرد خاطی موظف است که هرساله بر اساس نرخ دیه در همان سال دیه را بدهد به همین علت دادگاه معمولا اگر حکم به تقسیط بدهد مبلغ قسط را درصدی از دیه تعیین می کند تا دیه در هر سال که تغییر می کند فرد درصدی از دیه همان سال را می پردازد.

البته اگر طرفین دعوی بر مبلغ مشخصی توافق کرده باشند این مسائل مورد بحث و توجه قرار نخواهد گرفت.

تاثیر اثبات اعسار در حکم دیه

دیه یک حق مالی است که در صورت تقاضا باید پرداخت شود، البته ممکن است مثل هر دین (بدهی) دیگری، مدیون می تواند با اثبات نداشتن قدرت مالی مبنی بر پرداخت دیه از دادگاه تقاضای اعسار نماید که چنانچه دادگاه اگر موافقت کند تا زمانی که متمکن شود، پرداخت دیه به صورت یکباره (یکجا) از بین می رود و یا دادگاه حکم به تقسیط آن می دهد‌ و در این مورد موافقت فرد معسر (شخصی که توانایی پرداخت بدهی را ندارد) و فرد مجنی علیه (کسی که بر روی او جنایت صورت گرفته است)نیاز نیست.

تاثیر اثبات اعسار در حکم دیه

نتیجه گیری

در این مقاله به مبلغ دیه یک انسان پرداختیم، به علت تورم و تفاوت قیمت هر روزه موجود در کشور نرخ دیه هم هرساله تغییر می کند و در سال (۱۴۰۰) این مبلغ به چهار صد هشتاد میلیون تومان رسید و پارسال این مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان بوده.

البته این به طور کلی دیه در دادگاه قابلیت این را دارد که قسط بندی شود خواه در صورت اثبات اعسار فرد مجرم یا خاطی، خواه در صورت توافق طرفین بر این موضوع که دادگاه به چنین توافقی اعتبار بخشیده و خود نیز به مفاد پایبند است.

سوالات متداول

دیه در ماه های عادی ۴۸۰ میلیون تومان و در ماه های حرام به مبلغ ۶۴۰ میلیون تومان تعیین شده است.

اعسار به معنای تنگدستی و نداری است و هرکس که از پرداخت دیونش عاجز باشد را معسر می گویند.

نرخ دیه را کارشناسان، با توجه به میزان تورمی که بانک مرکزی اعلام نموده به رئیس قوه قضاییه هرساله اعلام می کنند تا ایشان میزان دیه را اعلام عمومی کنند.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

5 + 20 =