تجاوز به عنف چیست و مجازات آن راههای اثبات آن

تجاوز به عنف موردی است که نه تنها در کشور ما مورد جرم انگاری قرار گرفته و برای آن مجازات تعیین شده بلکه در تمام کشور های دنیا برای این امر پیش بینی کیفری انجام شده است و همواره مورد توجه بوده است‌.

به عبارت ساده عنف به معنای زور و اجبار است و تجاوز با عنف به معنای تجاوز به طور و اکراه است در ادامه همراه ما باشید تا با این مفهوم بیشتر آشنا شویم.

تجاوز به عنف چیست؟

شاید در رسانه ها، اخبار و روزنامه ها این عبارت را زیاد شنیده باشید باید گفت تجاوز با عنف به معنای ایجاد رابطه جنسی و نزدیکی به اجبار و زور و بدون رضایت است اصطلاح دیگری که برای آن به کار می رود زنای به عنف است و معنای عنف را هم بیان کردیم که زور و اجبار و بی رحمی را می رساند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

مجازات جرم تجاوز به عنف

در ماده ۲۲۴ قانون مجازات که به بحث زنا میپردازد به مواردی اشاره میکند که مجازات زنا کردن در آن اعدام است مثلا زنا با محارم مجازات آن اعدام است یا زنا با پدر زن و همچنین در بند ت این ماده در مورد زنای با اجبار بحث میکند و مقرر میدارد که زنای به عنف از سوی زانی موجب اعدام زانی است پس مجازات این عمل اعدام است.

حد زنا در موارد زیر اعدام است

 • زنا با محارم نسبی
 • زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.
 • زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.
 • زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

مجازات جرم تجاوز به عنف

انواع مختلف تجاوز

فرض کنیم دو شخص با هم به رضایت هم رابطه جنسی و زنا داشته اند اما از یک زمانی به بعد زن حاضر به این کار نمی شود در مقابل مرد با دعوت وی در یکی از ملاقات ها وی را با دارو یا ماده ای بیهوش میکند و با وی زنا میکند در اینجا هم اگر چه فرد در زمان گذشته راضی به این عمل بوده ولی رفتار حال حاضر تجاوز به عنف بوده و مجازات آن اعدام است.

این مثال را قسمت اول بند ۲ ماده تایید میکند.

“هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است.

تجاوز از طریق فریب و اغفال

اگر تجاوز و زنا از طریق اغفال و فریب و ترساندن زن یا شخص نابالغ باشد حتی اگر وی با این ترساند تسلیم بشود و تن به این کار بدهد باز هم تجاوز به عنف است و مجازات آن اعدام است متاسفانه در یک پرونده ای زن با چاقو تهدید شده و از ترس رضایت به این عمل داده، اما باز هم باید گفت این عمل تجاوز است.

“در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگر چه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است”.

پس زنا چه از طریق ترساندن یا بیهوش کردن یا اغفال افراد باشد حکم اعدام را خواهد داشت.

تجاوز از طریق فریب و اغفال

تجاوز به عنف در مورد شخص باکره

اگر هدف این تجاوز دختر باکره بوده باشد مرد علاوه بر اعدام شدن باید از محل اموالش ارش البکاره و مهر المثل دختر را پرداخت کند.

شکایت و اثبات تجاوز

شکایت کیفری این عمل در دادسرا به عمل می آید اما می توان از طریق کلانتری هم اقدام به این کار کرد.

برای اثبات تجاوز به عنف قانون از ادله ای مثل ۴ بار اقرار فرد زنا کننده یعنی فرد متجاوز و یا  شهادت دادن ۴ شاهد مرد یا علم خود قاضی نام برده است اما به نظر می رسد مهمترین دلیلی که بتوان به استناد آن این جرم را ثابت کرد علم قاضی با گواهی پزشکی قانونی و آزمایش مخصوص خود است زیرا که فرد متجاوز حاضر به اقرار نخواهد بود و ۴ شاهد مرد هم در ان اوضاع بسیار نادر اتفاق خواهد افتاد.

توبه کردن در تجاوز به عنف

در قانون متاسفانه در اثر غفلت قانون گذار مقرره ای بسیار غیر منطقی وجود دارد و آن این است که اگر فرد متجاوز توبه کند طبق قانون مجازات اعدام از وی ساقط می شود.

و به جای آن حبس یا شلاق برای فرد حکم داده می شود. در موارد ۱۱۴ و ۱۱۵ قانون مجازات این امر مقرر شده است که برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران موسسه وکیل تاپ مسائل خود مطرح کنید.

مشاوره حقوقی راجع به زنای به عنف

معمولا جرایم زنا و مواردی که حدود الهی در میان است اثبات امر را شرع سخت قرار داده است تا حتی اگر طرفین با رضایت هم این کار را انجام داده اند با اثبات آن حرمت ها شکسته نشود اما به نظر می رسد جایی که زنا به عنف واقع شده و شخصی در این راستا قربانی شده است را بتوان با ادله ای مثل پزشکی قانون ثابت کرد.

اگر با چنین مسئله ای مواجه شده اید می توانید از وکلای متخصص کیفری موسسه و مشاوران حقوقی این موسسه به صورت های مختلف اعم از تلفنی یا آنلاین بهره ببرید تا بهترین راه کار های موجود را به شما معرفی کنند همچنین می توانید برای رهایی از فشار ها وکالت خود را به وکلای وکیل تاپ بسپارید تا بتوانند از شما احقاق حق کنند.

مشاوره حقوقی راجع به زنای به عنف

نتیجه گیری

تجاوز به زور و یا عنف از مواردی است که در قانون تحت عنوان حدود برای آن تعیین مجازات اعدام شده است لازم است بدانیم که در اینجا حتی بیهوش کردن و ترساندن فرد نیز در حکم تجاوز است و مجازات آن اعدام است حتی اگر فرد از قبل با رضایت خود حاضر به زنا بوده است اما بعدا مخالفت کرده باشد و طرف مقابل وی را مجبور به این کار کند یا بیهوش کند در اینجا هم زنای به عنف است و مجازات آن در صورت اثبات اعدام است.

سوالات متداول

مجازات این عمل اعدام است که در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است و در بالا به آن اشاره کردیم.

به هر شکلی که زن رضایت نداشته باشد اما فرد با ترساندن با بیهوش کردن به وی تجاوز کند جرم تجاوز به عنف یا زنای به عنف محقق شده است.

در اینجا حکم همانطور که گفته شد اعدام است.

در این مورد بسته به این فرد خود متاهل باشد یا به عبارتی محصنه باشد یا خیر متفاوت است و اگر محصنه باشد مجازات آن اعدام است، اگر با ادله و بینه ثابت شده باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
8 نظرات
 1. فخرالدین جعفری می گوید

  سلام ورود به عنف به زوربا خانه همسایه که باهم خشونت شخصی داشتیم ،خلاصه دعوا کردیم وکار به دادسرا کشید ،حا نشده محکم شده به یک سال زندان تغزریو۴۰میلیون دیه ،،سوال بنده اینه آیا این یک سال تعزیری را می‌توان با جریمه نقدی پرداخت کرد یا نه،چون خودم کارمند حراست بیمارستان هستم ممنونم

  1. زینالی می گوید

   سلام: در صورتی که دارای سابقه کیفری نداشته باشد بله قاضی می تواند به جزای نقدی تبدیل نماید برای راهنمایی از طریق وکلای انلاین وکیل تاپ مشاوره نمایید.

 2. ناشناس می گوید

  سلام پسری که به زوربه دخترباکره تجاوزکنه حکمش چیه اگه پسره فرارکرده باشه شهردیگه تکلیف چی میشه

 3. ناشناس می گوید

  سلام پسری که به زوربه دختره باکره تجاوزکنه جرمش چیه اگه پسرفرارکنه شهردیگه تکلیف چی میشه

  1. زینالی می گوید

   سلام: در صورت اثبات این امر مجازات پسر اعدام می باشد.

 4. بی نام می گوید

  تجاوز به همجنس چه مجازاتی دارد ؟؟؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: اگر به زور باشد و بتوان اثبات کرد اعدام خواهد شد

 5. محسن افتخاری می گوید

  سلام من دو روز پیش خانمی که باهاش تو کانال صیغه یابی آشنا شدم ودر ارتباط بودیم با من تماس گرفتن که بابت رابطه وارد منزلشان شدم و متاسفانه بنده بعد از شنیدن مبلغ ۷۰۰ تومن که از من بابت نیم ساعت صیغه خواستن از منزلشان بیرون آمدم و قبول نکردم و مجدا روز بعد ایشان کیس بعدی رو به من معرفی کردن که بابت فریب بنده را به همان نقطه کشاند و‌طی تماسی که باپلیس داشتن من را به کلانتری بردن و گفتن که ایشان به من تجاوز کرده و لبتاب و گوشب من رو هم سرقت کرده و کلامنری از من گزارش تهیه و طی تماس با قاضی کیفری من بعد تز اهراز هویت آزاد و گفتن صبح کلانتری باش و من صبح کلانتری رفتم ولی ایشان مراجعه نکردن و من به دادسرا رفتم وبه من گفتن که شنبه باید دادسرا باشم و من را رها کردن و از من پرسیدن که رابطه داشتی یا نداشتی و منم گفتم خیر و اومدم تا شنبه به نظر شما من باید چیکار کنم در صورتی که من این کارو انجام داده باشم و به قاضی که گفتم انجام ندادم و شاکی نیومده چی میشه روال پرونده و اگه البته شاکی شنبه بیاد اون موقع چی میشه

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند