اقاله قرارداد چیست؟ | بررسی ماهیت حقوقی اقاله قرارداد

اقاله قرارداد به این معنی است طرفین بخواهند قرارداد را با توافق هم بر هم بزنند به عبارت بهتر عقد و قرارداد هایی که بین طرفین بسته می شود طرفین باید به آن پایبند باشند و حق به هم زدن و یا فسخ آن را ندارند که به آن عقود لازم می گویند یعنی عقودی که قابل فسخ نیستند اما همین عقود اگر دو طرف با هم توافق کنند میتوانند عقد را به هم بزنند که به آن اقاله میگویند.

با این توضیح که یک طرف به تنهایی نمی تواند عقد را به هم بزند اما اگر هر دو طرف راضی باشند امکان به هم زدن عقد وجود دارد.

اقاله یا تفاسخ چیست؟

گفتیم که اگر عقد خرید و فروش یا مثلا اجاره یا موارد دیگر بسته شود یک طرف نمی تواند به تنهایی بیاید و فسخ کند مگر به دلایل قانونی مثل این که مال معیوب باشد یا فریب خورده باشد در غیر این موارد حق فسخ وجود ندارد.

فسخ به این معناست که یک نفر به تنهایی عقد را از بین ببرد و منحل کند که این حق به تنهایی در عقود لازم به کسی داده نمی شود مگر در موارد قانونی که گفتیم. اما با این حال یک طرف نه ولی دو طرف میتوانند با رضایت هم عقد را منحل کنند که به آن اقاله با تفاسخ میگویند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

فرق فسخ با تفاسخ (اقاله) چیست؟

در فسخ یک نفر به تنهایی عقد را فسخ میکند در عقود جایزی مثل امانت و عاریه و وکالت به تنهایی بدون دلیل عقد قابل فسخ است اما در عقود لازم که عقد قابل فسخ نیست به اراده یک نفر جز در موارد استثنایی طرفین میتوانند با تعامل و با تراضی عقد را منحل کنند که به آن تفاسخ با اقاله میگویند.

پس در اقاله که نوعی راه برای انحلال عقد است دو طرف باید مشارکت کنند‌.اما در فسخ که نوعی راه انحلال است اراده یک نفر برای فسخ کافی است.

فرق فسخ با تفاسخ (اقاله) چیست؟

تفاوت فسخ و انفساخ و تفاسخ (اقاله)

این ۳ اصطلاح از موارد انحلال عقد است.

تفاوت فسخ و اقاله را گفتیم اما در مورد انفساخ باید گفت که گاه در مواردی که قانون مشخص کرده اگر اتفاقی بیفتد قانون آن را خود به خود منحل شده می داند برای مثال در عقد جایزی مثل وکالت اگر یکی از طرفین فوت شوداین که کسی بخواهد آن را منحل کند قانون آن را خود به خود منحل میکند این انحلال خودکار را انفساخ میگویند. برعکس فسخ و اقاله که خود شخص و اشخاص باید اقاله کنند.

اقاله در چه عقودی وجود دارند؟

ما در دو دسته بندی داریم تحت عنوان عقود لازم و جایز:

عقود لازم عقودی هستند که قابل فسخ و انحلال نیستند و تنها در مواردی قانونی امکان فسخ عقد وجود دارد مثل فریب و گران فروختن، عیب داشتن جنس و…

ولی عقود جایز مواردی هستند که بدون دلیل قابل فسخ هستند و محدودیت ندارند مثل وکالت، عاریه و مضاربه و…

در نگاه اول باید بگوییم وقتی در عقود جایز هر کسی میتواند عقد را فسخ کند دیگر نیازی به رضایت طرفین نیست و اقاله بیشتر در عقود لازم وجود دارد همچنین اقاله بر اساس قانون برگشت ناپذیر است یعنی نمی توان اقاله را اقله نمود.

اما در مواردی خاص هم میتوان برای عقود جایز آن را قابل اعمال دانست و آنجایی ست که عقد جایز را غیر قابل فسخ کرده ایم مثل عقد لازم.

اقاله معلق در حقوق  چیست؟

وقتی که شما انحلال خود با خودی عقد را با توافق منوط به حادثه ای میکنید در اینجا یه نوعی اقاله کرده اید اما به نحو معلق و منوط به امری دیگر.

مثلا در فروش ماشین یا خانه شرط میکنید که اگر چک خریدار پاس نشود عقد منحل می شود و یا منفسخ می شود که این امر در قرارداد ها زیاد اتفاق می افتد.

لازم است برای این کار در قرارداد شرط گنجانده شود که مربوط به تنظیم قرارداد است لذا توصیه ما این است برای تنظیم قرارداد حتما با مشاوران حقوقی و وکلای متخصص مشورت نمایید.

مشاوره حقوقی راجع به انحلال عقد و اقاله

مشاوره حقوقی راجع به انحلال عقد و اقاله

انحلال عقد در موارد مختلف احکام مختلفی دارد گاهی تنظیم قرارداد و نحوه تنظیم آن بسیار کارساز خواهد بود در این زمینه که توصیه می شود اگر با مسئله ای مواجه شده اید و به دنبال فسخ و انحلال آن هستید با مشاوران حقوقی موسسه به صورت آنلاین یا تلفنی مشورت کنید تا از راه حل های مختلف آگاه شوید.

گفتیم که در باب انحلال و ضمانت اجرا در ابتدا تنظیم قرارداد بسیار مهم است که پیشنهاد ما این است در زمان تنظیم قرارداد بدون مشورت به این کار اقدام نکنید که مبادا بعدا ها دچار سردرگمی و اختلاف شوید.

نتیجه گیری

اقاله که نام دیگر آن تفاسخ است به این معنی است که طرفین یک قرارداد برای فسخ و به هم زدن آن تعامل و توافق کنند که این امر با خود فسخ متفاوت است در فسخ توافق لازم نیست و خود فرد میتواند یک طرفه آن را فسخ کند اگر این امکان فسخ یک طرفه وجود نداشت تنها راه حل تفاسخ و اقاله است یعنی طرف مقابل راضی شود.

سوالات متداول

تراضی و توافق دو فرد در قرارداد برای به هم زدن عقد و قرارداد را اقاله میگویند و با اراده دو فرد تشکیل می شود.

اقاله دو طرف نیاز است راضی باشند که عقد منحل شود اما در فسخ فرد حق دارد یک طرفه عقد را منحل کند.

فسخ، انفساخ و تفاسخ از راه های انحلال عقد است که در بالا به آن اشاره کردیم و تفاوت های آن دو راه نیز یاد آور شدیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
1 نظر
  1. زینالی می گوید

    در اقاله اگر مال تلف شود تکلیف چیست

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

چهار × 2 =