دانلود نمونه شکوائیه افترای بیانی

هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را‌ صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که‌ موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

هرکس جرائم مندرج در قانون را به دیگری صریحا منتسب کند به گونه ای که نتواند آن را اثبات کند مرتکب جرم افترای بیانی است. افترای بیانی چه به صورت کتبی چه به صورت شفاهی قابل تحقق می باشد زیرا در ماده اماده که به هر وسیله ای این جرم قابل تحقق است. قربانی جرم افترای بیانی نیز مانند جرم توهین فقط اشخاص حقیقی هستند و ابتدایی بودن و ارتجالی بودن در آن شرط نمیباشد. وجه اشتراک این جرم با نشر اکاذیب هم این است که متهم در هردو مورد دروغی میگوید که نمی تواند آنرا ثابت کند. جرم افترای بیانی بر خلاف جرم افترای عملی فقط نیازبه سوء نیت عام دارد ولی در افترای عملی سوءنیت خاص که قصد متهم نموندن دیگری هست وجود دارد. شکایت کیفری در صورتیکه ثابت نشود افترا نیست زیرا دادگاه مرجع تظلم خواهیست و شخص طرح شکایت سوء نیت عام ندارد مفتری نیست.

 

نمونه شکوائیه افترای بیانی

بسمه‌تعالی

شاکی/ شاکیه /شکات …فرزند/ فرزندان … به آدرس …

مشتکی‌عنه/ متشاکی/ مشتکی‌عنهم … فرزند/ فرزندان … به آدرس …

موضوع: افترای بیانی

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …

با سلام

 احتراماً به استحضار عالی می‌رساند؛ مشتکی‌عنه که فرماندار شهرستان … می‌باشد در نطق خود به مناسبت هفته … اینجانب را صراحتاً به اختلاس و کلاهبرداری متهم نموده است که استشهادیه همکاران بپیوست تقدیم حضور عالی می‌گردد. حال نظر به‌مراتب یاد شده و با استناد به ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) تقاضای رسیدگی و تعقیب جزایی نامبرده را از محضر عالی مستدعی می‌باشد.

با تجدید احترام

امضاء شاکی

 

2 نظرات
  1. علی اکبر صالحی می گوید

    سلام من میخواهم از بانک مهر اقتصاد شکایت کنم به کمک شما نیاز دارم

    1. وکیل تاپ می گوید

      سلام در خصوص نحوه شکایت و طرح دعوا میتونید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند