برای زندانی شدن یک بدهکار مالی چه شرایطی لازم است

اصولاً در امور حقوقی بر خلاف امور کیفری چیزی به نام مجازات نداریم و حبس و زندانی کردن فقط برای تحت فشار قرار دادن بدهکار برای پرداخت بدهی اش می باشد.

بنابراین هدف اصلی در امور حقوقی مطالبه و پرداخت دین می باشد و نه کیفر و مجازات مدیون. لذا در رابطه با بدهکاران مالی، مطابق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، در ابتدا فرصت لازم به بدهکار، داده می شود تا با معرفی مال، دین خود را ادا نماید ولی در صورتی که علی رغم دادن فرصت به وی، اقدام به پرداخت دین خود ننماید حربه آخر گرفتن حکم جلب و زندانی می باشد.

البته در اینجا نیز قانون، فرصت دیگری به بدهکار داده است و آن دادخواست اعسار می باشد که در صورت اثبات، وی را از زندانی شدن نجات می دهد.

ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل شما را با شرایط زندانی شدن و جلب بدهکاران مالی و همچنین شرایط اعسار و… آشنا سازیم.

در چه صورت بدهکار مالی زندان می شود؟

برای اینکه پی ببریم در چه صورت یک بدهکار مالی را می توان زندانی کرد میبایست به سراغ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی برویم. در مواد ۱ تا ۳ مراحل ادای دین و شرایط زندانی شدن بدهکار به این صورت قید شده است:

هر کس به موجب حکم دادگاه به دادن هر نوع مالی به دیگری محکوم شود و از اجرای حکم خودداری نماید:

 • چنانچه بدهی، مالی معین از قبیل ماشین، خانه و… باشد آن مال اخذ و به طلبکار تسلیم می شود.
 • توقیف اموال در صورتی که اخذ آن ممکن نباشد یا بدهی از نوع مال معین نباشد، با رعایت مستثنیات دین و مطابق قانون اجرای احکام مدنی و سایر مقررات مربوط، اموال بدهکار توقیف و از محل آن حسب مورد بدهی یا مثل یا قیمت آن پرداخت می شود.
 • گرفتن حکم جلب بدهکار توسط طلبکار: چنانچه پرداخت دین از طرق بالا ممکن نگردید بدهکار به تقاضای طلبکار تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته‌ شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت طلبکار، زندانی می شود.

بنابراین بدهکار در صورتی که دین خود را ادا ننماید و نتواند رضایت طلبکار را نیز جلب کند زندانی می شود.

البته قانون یک راه دیگر نیز جلوی پای بدهکار گذاشته است برای اینکه زندانی نشود و آن اقامه دعوای اعسار می باشد به این صورت که اگر تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده ‌باشد حبس نمی‌گردد، مگر اینکه دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود.

در چه صورت بدهکار مالی زندان می شود؟

بنابراین بدهکار مالی برای اینکه زندانی نشود چند راه دارد:

 • الف) معرفی اموال خود جهت ادای دین
 • ب) جلب رضایت طلبکار
 • ج) اقامه دعوای اعسار تا سی روز پس از ابلاغ اجراییه حکم

اما سوال اینجاست که اگر بدهکار دعوای اعسار خود را پس از مهلت سی روزه اقامه نماید تکلیف چیست؟ آیا باز هم زندانی می شود؟ یا درخواست اعسار وی پذیرفته می شود؟ در ادامه به توضیح این مسئله خواهیم پرداخت.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

اقامه دعوای اعسار پس از مهلت سی روزه

آیا زندانی شدن بدهکار موجب کسر بدهی می شود؟مطابق تبصره ۱ ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، چنانچه بدهکار خارج از مهلت مقرر در این ماده یعنی تا سی روز پس از ابلاغ اجراییه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خود را اقامه نماید، در صورتی که طلبکار، آزادی وی را بدون گرفتن وثیقه یا ضمانت بپذیرد یا مدیون به تشخیص دادگاه کفیل یا وثیقه معتبر و معادل بدهی ارائه نماید، دادگاه با صدور قرار قبولی وثیقه یا کفیل تا روشن شدن وضعیت اعسار از حبس بدهکار خودداری و در صورت حبس، او را آزاد می‌کند.

 • چنانچه دعوای اعسار به موجب حکم قطعی، رد شود به کفیل یا وثیقه‌گذار ابلاغ می‌شود که ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ واقعی نسبت به پرداخت بدهی اقدام کند.
 • در صورت عدم پرداخت ظرف مهلت مذکور حسب مورد به دستور دادستان یا رئیس دادگاهی که حکم تحت نظر آن اجراء می‌شود نسبت به پرداخت بدهی و هزینه‌های اجرائی از محل وثیقه یا وجه‌الکفاله، اقدام می‌شود.
 • در این حالت دستور دادگاه ظرف مهلت ده روز پس از ابلاغ واقعی قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر است.

در ادامه مختصری در مورد اعسار و نحوه و شرایط گرفتن حکم آن توضیح خواهیم داد.

آیا زندانی شدن بدهکار موجب کسر بدهی می شود؟

درخواست اعسار چیست و چگونه اثبات می شود؟

اعسار، درخواستی است که به موجب آن مدیون به دادگاه اعلام ناتوانی مالی برای پرداخت دین خود می نماید و بنابر ماده ۸ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، به این صورت است که مدعی اعسار باید صورت کلیه اموال خود شامل تعداد یا مقدار و قیمت کلیه اموال منقول و غیرمنقول، به طور کامل، از جمله میزان وجوه نقدی که وی به هر عنوان نزد بانک ها و یا مؤسسات مالی و اعتباری ایرانی و خارجی دارد، همراه با مشخصات دقیق حساب های بانکی مذکور و نیز کلیه اموالی که او به هر طریق نزد اشخاص ثالث دارد و کلیه مطالبات او از اشخاص دیگر و نیز فهرست نقل و انتقالات و هر نوع تغییر دیگر در اموال مذکور از زمان یک سال قبل از طرح دعوای اعسار به بعد را ضمیمه دادخواست اعسار خود کند.

در مواردی که بار اثبات اعسار بر عهده مدیون است و نیز در مواردی که سابقه دارا بودن او اثبات شده باشد؛ هرگاه مدیون بخواهد ادعای خود را با شهادت شهود ثابت کند باید شهادتنامه کتبی حداقل دو شاهد را به مدتی که بتوانند نسبت به وضعیت معیشت فرد اطلاع کافی داشته باشند به دادخواست اعسار خود ضمیمه کند. شهادتنامه مذکور باید علاوه بر هویت و اقامتگاه شاهد، شامل منشأ اطلاعات باشد.

آیا زندانی شدن بدهکار موجب کسر بدهی می شود؟

ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آید که آیا در صورت زندانی شدن بدهکار، بدهی او منتفی می شود و یا ماندن او در زندان از مبلغ بدهی او کسر می کند؟ پاسخ اینست که زندان، صرفاً اهرم فشاری است برای بدهکار تا از این طریق دین خود را ادا نماید بنابراین ربطی به مبلغ دین ندارد و تا زمانیکه مالی معرفی ننماید و یا رضایت طلبکار را جلب نکند و یا اعسار و ناتوانی خود را به دادگاه اثبات ننماید در زندان باقی خواهد ماند.

22 نظرات
 1. احمد می گوید

  اگر فرد زندانی شود واعسارش رد شود ایا در دوران زندان هم تاخیر تادیه شامل او میشود

 2. داود می گوید

  اگر فرد زندانی شود واعسارش رد شود ایا در دوران زندان هم تاخیر تادیه شامل او میشود

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک خسارت تادیه ازتاریخ مطالبه است نه ازتاریخ شکایت

 3. سجاد باقرزاده می گوید

  شوهرم ۲باراعسارداده الان با سوم از زندان داده وهیچ چیزی نداردشاهدهم بردیم چراقانون قبول نمیکنه که کارگرساده هست اجاره نشین وهیچ مالی نداره ونداشته والان زندان هست

  1. وکیل تاپ می گوید

   سالام شرط اجرای حکم اعسار قبولی اعسار هست

 4. سارا نجفی می گوید

  سلام.فردی بخاطر بدهی یک ماه در زندان است .این فرد هیچ مال ویا پس اندازی برای پرداخت بدهی خود ندارد .چه زمانی می تواند درخواست اعسار بدهد?واگر نتواند پیش پرداخت اعسار را بدهد تکلیفش چیست?

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام دادخواست اعسار منوط به بودن تمامی شرایط میباشد وگرنه رد میشود اعسار از هزینه دادرسی هم برای هزینه میدهد

 5. رستم رییسی می گوید

  سلام.دادگاه حقوقی با اعسار من موافقت نکرده وشهود را هم به دلیل اطلاع کافی نپذیرفته وبرای بار دوم اعسار زدم مبلغ۳۰میلیون است وفردی بازنشسته هستم و۷فرزند وفاقدملک مسکونی یا ممکن است زندان شوم.تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بایستی تمامی شرایط اعسار رعایت بشه تا قبول شود

 6. ناشناس می گوید

  سلام

 7. حسن زاده می گوید

  آیا فردی که به من بدهکار است و دو تا شاهد هم آورده که مالی ندارد البته آدم کلاهبردار و دزد است…اگر زندان برود آیا من که شاکی هستم باید هزینه ای پرداخت کنم؟؟؟مثلا هزینه زندگی خانواده آن کلاهبردار و دزد را؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر

 8. محمد حسین عبدی می گوید

  بنده از یک نفر ۸۰میلیون می خوام اومستاجراست کارش خیاطی تولیدی است ولی آدم کلاهبردار ودروغگواست آیا اعساراوپذیرفته می شود حکم قطعی هم صادر شده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بسته به اینکه شرایط اعسار داشته باشد

 9. علی می گوید

  سلام و عرض ادب
  بنده به کسی بابت چک ۱۵ میلیون بدهکارم اون آقا از من شکایت کردبچه جرم کلاهبرداری و من رو به زندان انداخت مدت یکماه زندان بودم آزاد شدم شاکی فوت شده و الان پسرش رفت شکایت مجدد کرده من مهاجرت کردم از شهرم برای کار
  الان از چه راهی میتونم بدون رودرو شدن با خانواده ی شاکی م مبلغ بدهی رو چه از طریق اعسار یا نقد بپردازم که این جریان ختم به خیر شه? لطف کنید دقیق بفرمائید که چه کنم ?

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:می توانید باسپردن مبلغ مورد نظر درصندوق دادگاه نسبت به پرداخت مبلغ اقدام نمایید.

 10. یوسف می گوید

  باسلام اگه فردبدهکار که بابت چک به زندان افتاده ودادگاه اعساراشا بخاطر تاجر بودنش قبول نکرده میتونه باسند ازاد بشه واگه ازاد باشه تا چه مدتی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:قبول وثیقه منوط به موافقت مقام قضایی می باشد.

 11. خلیل محمدی می گوید

  سلام ضامن کسی شدم وام گرفت اقساطش نداد بانک شکایت کرد ومن اقساط شخص را دادم واژگانی خودم شکایت کردم بدهکارم شاهد آورد که ندارد واعسار گرفت و دادگاه حکم کرد، بدهی مرا اقساطی پرداخت کند اکنون حدود یک سال گذشته و پولی به من نداده و شکایت کردم دوباره و حساب هایش را مسدود کردم من هنوز به پولم نرسیدم چکار کنم حداقل اورا به رندان به اندازم تا پولم را بگیرم ممنون راهنمایی۳ کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: می توانید بابت عدم پرداخت بدهی تقاضای حبس بدهکار را نمایید .

 12. F می گوید

  سلام اگه بخاطر بدهی فردی به زندان انداخته بشه و هیچ توان مالی برای پرداخت بدهی بجز کار کردن داشته باشه میتونه از زندان درخواست اعسار بده لطفا راهنمایی کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله مبی تواند و قبولش با مقام رسیدگی دارد.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

3 + هفده =