شارژ آپارتمان خالی

با رشد روز افزون جمعیت از طرفی و بالا رفتن قیمت مسکن از طرف دیگر ممکن است علتی عمده در میل به آپارتمان نشینی در مردم باشد. به همین جهت قانون گذار برای این مسئله نیز باید قوانینی را وضع کند که این نحوه زندگی اجتماعی در یک آپارتمان دچار هرج و مرج نشود و هر یک از ساکنین آنجا حق و حقوق خود را بشناسند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

قانون گذار با تصویب قانون تملک آپارتمان ها در مواد محدودی این حقوق را شناسایی کرده است ما در این مجال به هزینه هایی که برای امور آپارتمان پیش می آید با تکیه بر این قانون سخن به میان می آوریم.

شارژ آپارتمان به چه معناست

شارژ ساختمان یا آپارتمان را به این شکل می توان مورد اشاره قرار داد که طبیعتا هر ساختمان و هر آپارتمانی یک سری هزینه هایی دارد که مربوط به تمام ساکنین است.

یعنی مربوط به قسمت مشترکی از آپارتمان است که مورد استفاده تمامی ساکنین قرار دارد. مثل هزینه نظافت، هزینه سرویس آسانسور، هزینه باغچه یا فضای سبز آن آپارتمان و تمامی موارد مشترک دیگر. و چون این موارد مشترک است باید توسط تمام مالکین پرداخت شود.


بیشتر بخوانید: قوانین و مقررات آپارتمان نشینی


شارژ آپارتمان به چه معناست

در آپارتمان چه قسمت هایی مشترک و چه قسمت هایی اختصاصی است؟

در آپارتمان چه قسمت هایی مشترک و چه قسمت هایی اختصاصی است؟در پاسخ باید گفت که آن قسمت هایی که استفاده از آن مختص و مخصوص چند واحد خاص نبوده و مخصوص تمام ساکنین و مالکان است قسمت مشترک است.

مانند آسانسور، راهرو و پشت بام و…

اشغال قسمت های مشترک مثل گذاشتن وسایل و نگهداری حیوانات ممنوع است مگر با رضایت تمامی مالکان اما قسمت های اختصاصی به قسمت هایی از آپارتمان گفته می شود که فقط مختص یک واحد خاص است و فقط ایشان حق استفاده از آن را دارد مانند داخل خود واحد.

سهم هر مالک را از شارژ چگونه تعیین کنیم

طبق قانون تملک آپارتمان و ماده ۴ این قانون نحوه تعیین سهم هر مالک از شارژ را معین کرده است:

سهم هر مالک را از شارژ چگونه تعیین کنیمحقوق و تعهدات و همچنین سهم هر یک از مالکان قسمت‌های اختصاصی از مخارج قسمت های مشترک متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمت‌ های اختصاصی تمام ساختمان به جز هزینه‌هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیربنا به نحو مساوی تقسیم خواهد شد و یا اینکه مالکان ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش‌بینی کرده باشند.

پرداخت هزینه های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نگیرد الزامی است. طبق این ماده سهم هر مالک به نسبت سهم قسمت اختصاصی او به مجموع کل مساحت اختصاصی ساختمان سنجیده می‌شود.


بیشتر بخوانید: هزینه های ساختمانی را چه کسی پرداخت می‌کند؟


سهم هر مالک را از شارژ چگونه تعیین کنیم

شارژ آپارتمان خالی

آیا مالکانی که ساکن نیستند باید شارژ را پرداخت کنند؟

پرداخت شارژ و یا هزینه های قسمت های مشترک وظیفه تمام مالکان است حتی اگر در آنجا سکونت نداشته باشند و آپارتمان آنان خالی باشد.

البته باید این مسئله را هم در نظر بگیریم پرداخت شارژ از جنبه هایی برای آپارتمان خالی لازم نیست مثل پرداخت قبوض آب و گاز زیرا این مالکان در آپارتمان سکونت نداشته اند و استفاده ای نکرده اند که قرار بر پرداخت آن باشد اما سایر هزینه ها را مکلف به پرداخت هستند مثل هزینه های مربوط به آسانسور و…

عدم پرداخت شارژ توسط مالک آپارتمان خالی

عدم پرداخت شارژ توسط مالک آپارتمان خالیپرداخت شارژ وظیفه ای است که قانون بر مالک تحمیل کرده است و اگر مالک از پرداخت آن خودداری کند برای آن ضمانت اجرا تعریف کرده است.

حال چه فرد مالک ساکن آپارتمان باشد چه واحد وی خالی باشد در باره ضمانت اجرای عدم پرداخت شارژ ماده ۱۰ این قانون این گونه مقرر کرده است که ابتدا هیئت مدیره با ارسال اظهار نامه از طریق دادگاه و نوشتن مبلغ مورد مطالبه آن را به وسیله اظهار نامه درخواست می کند.

در صورتی که از مدت اظهار نامه ۱۰ روز سپری شود و مالک باز هم پرداخت نکرد خود هیئت مدیره می‌تواند با صلاحدید خود مالک را از امکانات قسمت های مشترک مثل شوفاژ، برق، گاز و… محروم کند و اجازه استفاده آن را به مالک ندهد.

اگر باز هم مالک از پرداخت خودداری کرد هیئت مدیره می‌تواند از اجرای اسناد بر طبق اظهار نامه ای که از قبل داشتند صدور اجراییه را برای مطالبه مبلغ تقاضا کند.

از طرف دیگر می تواند به دادگاه مراجعه کنند و مطالبه شارژ را از طرق دادگاه نیز درخواست کنند.

دادگاه در این مورد بدون نوبت رسیدگی می کند و حکم صادر می کند و واحدی را که بدهکار است از خدمات دولتی محروم می نماید و ممکن است فرد را تا دو برابر بدهی جریمه کند این مازاد جریمه برای خود قسمت های مشترک استفاده می شود.

عدم پرداخت شارژ توسط مالک آپارتمان خالی

نتیجه گیری

پرداخت شارژ و یا هزینه های قسمت های مشترک آپارتمان وظیفه هر مالک است و طبق بند اخیر ماده ۴ حتی اگر مالک آپارتمان را خالی گذاشته باشد و استفاده نکند موظف به پرداخت شارژ خواهد بود مگر هزینه هایی که متغیر است و پرداخت آن منوط به استفاده از آپارتمان باشد مثل قبوض آب و برق و گاز ولی در سایر هزینه ها موظف به پرداخت است.

سوالات متداول

طبق بند آخر ماده ۴ از تمام مالکان حتی واحدهای خالی شارژ دریافت می‌شود و ایراد مالک مبنی بر عدم استفاده از واحد شنیده نخواهد شد.

سهم هر مالک چه آپارتمان خالی باشد چه ساکن باشند به نسبت مساحت قسمت اختصاصی نسبت به مساحت تمام قسمت های اختصاصی توسط هیئت مدیره محاسبه می شود.

 

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند