هزینه های ساختمانی را چه کسی پرداخت می‌کند؟

من هزینه نظافت را پرداخت نمی کنم. من طبقه اول ساختمان بیست طبقه ساکنم و با پله رفت و آمد می‌کنم چرا باید هزینه آسانسور پرداخت کنم؟چرا باید هزینه ایزوگام پشت بامی که اصلاحش به هیچ درد خانه من نمیخوره را من پرداخت کنم؟ منی که در ماه همیشه بیرونم چرا باید پول آب و برق پرداخت کنم؟ این قبیل سوالات برای اکثر افرادی که در آپارتمان زندگی میکنند آشنا می باشد با توجه به گسترش مهاجرت مردم از روستا به شهر و حجم کم شهر برای اسکان آنها و هزینه سرسام آور خانه های ویلایی به نسبت آپارتمان، حجم آپارتمان نشینی رو به افزایش است. مهم ترین مساله در این زمینه حقوق و تکالیف ساکنان یک آپارتمان نسبت به هم و مجاوران و تکالیفی که نسبت به ملک مورد بر عهده دارند می باشد.عامل اصلی پذیرش این تکالیف رشد فرهنگ آپارتمان نشینی و ارتقا بینش مردم نسبت به وظایف خود به یک ساختمان و همسایگان آن می باشد. هرچه فرهنگ آپارتمان نشینی ضعیف تر باشد افراد ساکن یک آپارتمان فقط منافع فردی خود را در نظر می‌گیرند و نسبت به مصلحت جمع دارای انعطاف کمی هستند در مطلب زیر سعی شده ضمن احصا هزینه های مشترک یک آپارتمان تکلیف پرداخت آن را نیز مشخص نماید.

هزینه های آب و برق و گاز ساختمان

با توجه به اجرای طرح هدفمندی و حذف رایانه ها، هزینه های آب و برق و گاز به صورت آزاد و بدون سهمیه محاسبه می شود و با توجه به رویه سالهای اخیر، نحوه ی محاسبه ی این نوع از هزینه ها تا یک مبلغی ثابت است و با توجه به کمبود منابع و تجدید ناپذیری آن ها بعد از عبور از نرخ مجاز این هزینه ها تصاعدی محاسبه می گردد. البته با در نظر گرفتن نوع منطقه و نوع هوا این قیمت تصاعدی نیز متفاوت می گردد مثلا هزینه مصرف برق در مناطق عادی تا صد کیلو وات در ماه، بابت هر کیلو وات ۵۲۴ ریال باید پرداخت شود و مازاد بر آن صد تا دویست کیلوبایت ۶۱۱ تومان به ازای هر کیلووات ساعت و همینطور پلکانی مبلغ بالا می رود طبیعتا محاسبه و تقسیم این نوع هزینه ها که وابسته به مصرف ساکنین می باشد از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا ممکن است یک واحد پرمصرف باشد و میانگین مصرف کل ساختمان را تحت شعاع قرار دهد.در مورد ساختمان های تازه ساخت با مشکلی روبرو نخواهیم بود زیرا اکثرا دارای کنتور مجزا مربوط به هر واحدند اما ساختمان هایی که کنتور مجزا ندارند دو روش به کار گرفته می شود یکی تقسیم هزینه ها بر تعداد ساکنین و یکی تقسیم با توجه به واحد های هر آپارتمان که روش اول معقول تر است زیرا تعداد افراد، تعیین کننده میزان استفاده می باشد.

نحوه پرداخت هزینه های آب، برق، گاز به توافق اعضا یا تصمیم هیات مدیره بستگی دارد و طبق ماده ده قانون مدنی نیز این عمل قابل توجیه می باشد.

هزینه های مشترک ساختمان

هزینه ی ایزوگام پشت بام

طبق ماده چهار قانون تملک آپارتمان ها حقوق و تعهدات و همچنین حصه هر یک از مالکین قسمتهای اختصاصی از مخارج قسمتهای مشترک متناسب است با نسبت مساحت‌ قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمت های اختصاصی تمام ساختمان به جز آنچه که به موجب این قانون استثناء شده باشد یا این که قرارداد‌ مالکین ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش‌بینی کرده باشد.

طبق ماده ذکر شده هزینه های بخش های مشترک به نسبت تملک بخش اختصاصی محاسبه می گردد به این صورت که اگر مالکی متراژ واحدش صد متر باشد هزینه ی تعمیر ایزوگام را دوبرابر مبلغ واحد روبرویی که پنجاه متر است پرداخت می نماید.البته که در این مورد هم توافقات افراد به ماده قانونی ترجیح دارد و ممکن است طبق رای گیری همه مبلغ مساوی را عهده دار شوند که معمولا هم اینگونه است.


بیشتر بخوانید: آیا صاحب‌خانه می تواند ودیعه را به جای خسارت وارد بر ملک نگه‌ دارد؟


هزینه شارژ ساختمان

شارژ ساختمان به مجموعه هزینه های یک ساختمان اطلاق می شود که با توافق بین مدیر و اعضا ماهانه یا چند ماهه به شکل مستمر از اعضای یک ساختمان اعم از مالک و مستاجر اخذ می گردد این نوع هزینه ها با توجه به نوع مجتمع مسکونی متفاوت است مثلا در آپارتمانی که سیستم شوتینگ زباله یا استخر و سونا وجود دارد، اداره ی اینها هزینه هایی دارد که همه در قسمت شارژ ساختمان گنجانده می شوند.معمولا هزینه شارژ در یک آپارتمان معمولی صرف نظافت، باغبانی و هزینه های آب و برق و گاز می شود.

قانونگذار با توجه به تخطی بسیاری از افراد از پرداخت این مبلغ در ماده ده مکرر قانون تملک آپارتمان ها ضمانت اجرا ی عدم پرداخت مبلغ شارژ را اینگونه بیان کرده است: در صورت امتناع مالک یا استفاده کننده از پرداخت سهم خود از هزینه های مشترک از طرف مدیر یا هیئت مدیران وسیله اظهارنامه یا ذکر مبلغ بدهی و صورت ریز آن مطالبه میشود. هر گاه مالک یا استفاده کننده ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهار نامه سهم بدهی خود را نپردازد مدیر یا هیئت مدیران میتوانند به تشخیص خود و با توجه به امکانات از دادن خدمات مشترک از قبیل شوفاژ – تهویه مطبوع – آب گرم – برق – گاز و غیره به او خودداری کنند و درصورتیکه مالک و یا استفاده کننده همچنان اقدام به تصفیه حساب ننمایند اداره ثبت محل وقوع آپارتمان به تقاضای مدیر یا هیئت مدیران برای وصول وجه مزبور بر طبق اظهار نامه ابلاغ شده اجرائیه صادر خواهد کرد. عملیات اجرائی وفق مقررات اجرای اسناد رسمی صورت خواهد گرفت و در حال مدیر یا هیئت مدیران موظف می باشند که به محض وصول وجوه مورد مطالبه یا ارائه دستور موقت دادگاه نسبت به برقراری مجدد خدمات مشترک فوراً اقدام نمایند.

شارژ ساختمان

تبصره ۱- در صورتی که عدم ارائه خدمات مشترک ممکن یا مؤثر نباشد، مدیر یا مدیران مجموعه می توانند به مراجع قضایی شکایت کنند، دادگاهها موظفند این گونه شکایات را خارج از نوبت رسیدگی و واحد بدهکار را از دریافت خدمات دولتی که به مجموع ارائه می شود محروم کنند و تا دو برابر مبلغ بدهی به نفع مجموعه جریمه نمایند.

استفاده مجدد از خدمات موکول به پرداخت هزینه های معوق واحد مربوط بنا به گواهی مدیر یا مدیران و یا به حکم دادگاه و نیز هزینه مربوط به استفاده مجدد خواهد بود.

 طبق قانون تملک آپارتمان ها مراحل پیگیری حق شارژ پرداخت نشده به شرح ذیل است:

 • مطالبه توسط مدیر یا هیات مدیره توسط اظهارنامه با درج مبلغ بدهی
 • قطع خدمات توسط مدیر در صورت نپرداختن مبلغ بدهی تا ده روز از ابلاغ اظهارنامه
 • صدور اجرائیه توسط اداره ثبت در صورت ادامه دار بودن نپرداختن بدهی مزبور
 • توانایی طرح شکایت در مراجع قضایی توسط مدیر

هزینه نظافت منزل

قسمتهای مشترک ساختمان به قسمتهایی گفته می شود که مربوط به واحد خاصی نباشد و مورد استفاده تمام مالکین یا مستاجرین می باشد. هزینه های نظافت ساختمان در قسمت اختصاصی مربوط به مالک هر قسمت است اما هزینه نظافت قسمت مشترک که شامل نظافت راه پله ها، آسانسور، قسمت ورودی ساختمان، حیاط ، لابی و پارکینگ معمولا به طور مساوی تقسیم بر تعداد واحد های موجود در یک آپارتمان می شود و معمولا این قبیل هزینه ها ذیل عنوان شارژ ماهانه از افراد اخذ میگردد.و میزان رفت و آمد بیشتر یا کمتر نیز تاثیری در مقدار مبلغ ندارد.و اگر همسایه ای مراسمی داردکه نیازمند نظافت بیشتر است می بایست این هزینه را جداگانه علاوه بر شارژ اصلی پرداخت نماید.

هزینه ساختمان

هزینه های تعمیرات بر عهده مالک است یا مستاجر؟

با گذر زمان یک ساختمان مستهلک می شود و برای سرپا ماندن نیاز به تعمیرات دارد. آسانسور، شوفاژ خانه ، تاسیسات و لوله کشی در ساختمان از جمله آنه می باشد این تعمیرات در بعضی مواقع اساسی و بنیادی می باشد. حال سوال این است که مستاجری که خانه را برای مدت یک سال اجاره کرده است و در این زمان کل تاسیسات ساختمان دچار آسیب می شود ملزم به پرداخت هزینه آن (که مبلغ بالاییست) می باشد یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید گفت که هزینه های یک آپارتمان به دو قسمت هزینه های کم و جزیی و هزینه های اساسی تقسیم می شوند.پرداخت هزینه های تعمیرات جزیی با مستاجر است مانند هزینه تعمیر تهویه آسانسور، سوراخ شدن شیر های داخل ساختمان، تعویض لامپ های سوخته، تعویض کلید ها، تعمیر درها و.. اشاره کرد.

اما تحمیل هزینه های کلی مانند هزینه تعویض کلی لوله کشی ساختمان یا سیم کشی برق یا ترکیدگی لوله بر مستاجر امری غیر قانونی می باشد.

برای واحد خالی باید شارژ پرداخت کنیم؟

همه ی افراد موظف به پرداخت هزینه ی مراقبت و نگهداری از ساختمان می باشند و این امر وابسته به حضور و عدم حضور مالک، خالی بودن یا ساکن بود افراد در ساختمان نمی باشد و همه افراد موظف هستند در هزینه های جاری ساختمان همکاری کنند. زیرا ساختمان خالی نیز نیاز به سرایدار یا نگهبانی یا نظافت نیز دارند و این قبیل هزینه ها به بدون مصرف بودن واحد ارتباطی ندارد.اما هزینه هایی مانند هزینه ی آب و برق که جز هزینه های مصرفی هر واحد هستند ضمن اطلاع این امر به مدیر ساختمان و تعیین بازه زمانی خالی بودن واحد مورد نظر در مدت عدم سکونت واحد مورد نظر قابل دریافت نمی باشند.

63 نظرات
 1. ط. کریمی می گوید

  سلام. مادر من تنها ساکن ى ساختمان ۴ واحده هستش. و ىک واحد ادعا میکنه چون شما رفت و آمد بیشترى دارین بجاى ى نفر باىد نفرات آب و برق مشترک بیشترى پرداخت کنید. آیا این ادعا از نظر قانونى درسته؟ کسى که رفت و آمد مهمون داره باید شارژ بیشترى پرداخت کنه؟؟

 2. مریم می گوید

  سلام من بر ای حل مشکلات آپارتمان نشینی از نرم افزار رایگانمدیریت شارژ ساختمان وب اسکان استفاده می کنم و بسیاری از مشکلاتم برطرف شده است

 3. محمود اشرفي می گوید

  سلام
  واحد هايي كه در مجتمع پكيج دارند و از موتور خانه و شوفاژ استفاده نميكند آيا بايد سهم هزينه تعميرات موتور خانه را پرداخت كنند ؟

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلاماگر توافق بر عدم پرداخت کنند خیر

 4. علی بخشی می گوید

  هزینه های مشترک ساختمان در صورت عدم حضور ساکن بمدت طولانی به چه صورت است

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگر توافق بر عدم پرداخت کرده باشند هزینه پرداخت نمی کنند.

 5. حسین می گوید

  سلام وقت تون بخیر . بلوک ما از دو تا بنا بصورت دو قلو ساخته شده که یه طرف ۶ واحد و طرف دیگر ۸ واحده که فقط از یکه راه پله مشترک استفاده میشه ، راه فاظلاب هم جدا هست . اخیرا لوله فاظلاب ۸ واحد ترکیده و سبب نشست کف شده هزینه سنگین ببار اورده ، میخواستم بپرسم راه فاظلاب ما که جدا هست هزینه فاظلاب انها به ما هم ربط داره یا نه . ممنون میشم پاسخ دهید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگر جز مشاعات شما نیست خیر

 6. فرشید می گوید

  مالکان واحدهایی که بصورت دائم ساکن نیستندومعمولا هریکی دوماه به مدت چندروزساکن هستنددرخصوص هزینه هایی مانندتعویض موتوردرب ورودی پارکینگ چه تکلیفی دارند؟آیا به این دلیل که کمتر از درب ورودی استفاده میکنندمیتوانندهزینه کمتری پرداخت کنند؟
  ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر

 7. سعید می گوید

  سلام .
  در ساختمانی سکنت میکنم که دارای ۳۹ واحد مسکونی می باشد که فقط ۳۲ واحد از آن دارای پارکینگ رسمی هستند و پارکینگ نیز در ۲طبقه همکف و -۱ می باشد .
  مدیر ساختمان تصمیم بر بازسازی کف پارکینگ طبقه همکف نموده است . لازم بذکر است طبقه دوم پارکینگ نیاز به تعمیر ندارد .
  حال هزینه بازسازی پارکینگ همکف (۱۵ پارکینگ اختصاصی ) چگونه محاسبه می شود ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام تمام همسایگانی که دارای پارکینگ اختصاصی طبقه همکف هستند موظف به پرداخت هزینه هستند

 8. سعید می گوید

  سلام .
  در ساختمانی سکونت میکنم که دارای ۳۹ واحد مسکونی می باشد که فقط ۳۲ واحد از آن دارای پارکینگ رسمی هستند و پارکینگ نیز در ۲طبقه همکف و -۱ می باشد .
  مدیر ساختمان تصمیم بر بازسازی کف پارکینگ طبقه همکف نموده است . لازم بذکر است طبقه دوم پارکینگ نیاز به تعمیر ندارد .
  حال هزینه بازسازی پارکینگ همکف (۱۵ پارکینگ اختصاصی ) چگونه محاسبه می شود ؟

 9. رضا می گوید

  سلام. در یک ساختمان ۱۶ واحد زندگی میکنیم. مدیر ساختمان از روزی که انتخاب شده هزینه های بسیار زیادی مثل تعویض لوله کشی های ساختمان…تعمیر موتورخانه… رنگ کردن و سرامیک کردن راه پله ها و … درخواست کرده و همه پرداخت شده. حدود ۲ ماه پیش برای رنگ کردن سالن در هر طبقه از هر واحد مبلغ ۳۰۰ هزار تومان دریافت کرده. و مجددا الان برای سرامیک کردن دیوارهای سالن که به تازگی رنگ شده مبلغ ۹۰۰ هزار تومان درخواست کرده. آیا میتوان این مبلغ رو پرداخت نکرد یا به نحوی اعتراض کرد ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگر بتونید تقصیر مدیرو ثابت کنید قابل عزله و لی بیشتر این هزینه ها توافقیه

 10. ثروتی می گوید

  سلام،در یک ساختمان نوساز ۶ واحد ساکن هستم.۳ پارکینگ در طبقه بالا و ۳ پارکینگ در طبقه پایین میباشد.با توجه به اینکه ساختمان کاملا نوساز است،واحدهایی که از طبقه پایین استفاده میکنند اعتقاد بر این دارند که رمپ اشکال دارد و باید اصلاح شود در حالیکه قابل استفاده بود و میشد به راحتی از آن استفاده کرد و تصمیم بر آن گرفتند تا برای سهولت بیشتر آن را اصلاح کنند.با توجه به اینکه ساختمان جنوبی است و سازنده چندین بار آن را درست کرده تا به مطلوب ترین حالت برسد و بتواند پایان کار هم بگیرد،آیا هزینه اصلاح بر عهده تمام ساکنین است یا کسانی که از رنگ استفاده میکنند.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اصولا هرکسی که از رمپ استفاده میکنه باید هزینشو پرداخت کنه

 11. علی می گوید

  با سلام ساختمان ما دارای ده واحد میباشد و دو پمپ اب جدا گانه برای واحد های جلو و پشت دارد الان پمپ واحدهای جلو خراب شده مدیر هزینشو میخواد از همه واحد ها بگیره ایا این درسته؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام نه حق این کارو نداره

 12. فهی می گوید

  سلام وقت بخیر ما در آپارتمان ۴طبقه هستیم که طبقه همکف مغازه هست این خانم دربی که توی راه‌پله بوده‌رو بسته و از درب مغازه فقط رفت و آمد داره هزینه خرابی و تعمیرات پمپ رو پرداخت نمیکنه و میگه چون طبقه پایینه به پمپ احتیاجی ندارم ولی فشار آب پایین خیلی کم هست و بدون پمپ اکثر مواقع آب پایین قطع میشود ولی قبول نمیکند حتی پول گاز که با واحد دوم مشترک هست رو پرداخت نمیکنه میشه لطفا راهنمایی کنید چه کاری میشه انجام بدیم مرسی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگر درب مشاع باشه که حق قفل کردن نداره در خصوص هزینه های مشاع نیز مدیر ساختمان ابتدا باید اظهارنامه مبنی بر مطالبه مبالغ بده اگر جواب ندادند میتونه آب و برق و گاز رو قطع کنه

 13. علی قپانی می گوید

  سوال من این مهمان اپارتمان چگونه محاسبه می شود مرسی عزیزم یکی از همسایه ها از شهرستان براش مهمان میاد بای سه روز می مانده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام طبق روال همیشه مگر اینکه توافق همسایه ها بر این بوده که با وجود مهمان حق شارژ بیشتری باید پرداخته بشه

 14. سام می گوید

  سلام من سوال داشتم که در یک مجتمع هزینه تعمییر کلی انتن مرکزی ماهواره ساختمان
  اول اینکه با مالک است یا مستاجر
  دوم اینکه هزینه نسبت به متراژ واحدها تقسیم می شود یا به تعداد واحد ها تقسیم میشود.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام با توجه به اینکه هزینه های کلی با مالک است و جزیی با مستاجر به نظر مبرسه با مالک باشه و میزان هزینه های مشاعی هم به نسبت مساحت قسمت اختصاصی یعنی متراژ هست

 15. ناهيد كريمي می گوید

  سلام ضمن تشكر از پاسخگويي شما ما در يك اپارتمان با متراژهاي متفاوت و ٧ واحد ميباشيم براي خريد پمپ كف كش جهت تخليه چال اسانسور و خريد مبل براي مشاعات ايا گونه هزينه ها بر اساس مترا ژ ساختمان محاسبه ميشود ويا بطور مساوي ؟ ممنون

 16. پرویز شمس می گوید

  سوالی داشتم در مورد هزینه پیچ و روپلاک نمای ساختمان ما ۵ واحد مسکونی و ۳ باب مغازه در زیر واحوهای مسکونی داریم مالکین مغازه های تجاری با این عنوان که سنگ نمای ساختمان جزو مشاعات اپارتمان ها می باشد و سنگ نمای ساختمان از بالای مغازه ها شروع شده ما هزینه پیچ و روپلاک نمای ساختمان را پرداخت نمی کنیم ایا حرفشان درست می باشد و اگر درست نمی باشد بر طبق کدام تبصره و قانون لطفا مرا راهنمایی کنید سپاس از لطفتان

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله در صورتی که مربوط به مشاعات مغازه نیست تکلیفی به پرداخت ندارند قانون تملک آپارتمان‌ها

 17. علی قپانی می گوید

  سلام عزیزم مهمان در اپارتمان چگونه محاسبه می شود مرسی

 18. حمیدرضا کواکب می گوید

  سلام
  در ساختمان ده واحدی با آب و گاز مشترک و موتور خانه و واحد ها با سه متراژ متفاوت هستند ،
  هزینه تعمیرات فضاهای مشاع مانند مرمت و باسازی کف حیاط رنگ آمیزی دربهای ورودی و راه پله ها ، پیچ کردن نمای ساختمان ،اصلاح سیستم روشنایی پارکینگ و حیاط ‌، بر اساس متراژ واحد ها محاسبه و لحاظ می شود یا بطور یکسان بر واحدها تقسیم می شود .
  البته موارد مصرفی آب و گاز بر اساس مساحت ساختمان محاسبه و پرداخت می شود
  تشکر از بذل دانش ، خدا بذل کنندگان را دوست دارد

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام. با توجه به قانون تملک آپارتمان ها هزینه قسمت های مشاع ، به نسبت متراژ واحد قسمت اختصاصی محاسبه می گردد

 19. محمد حیدرزاده می گوید

  سلام ،من ساکن تهران هستم ولی مالک یک دستگاه آپارتمان در شهریار هستم ( یکسال است خالی است)، از طریق واتساپ در جریان صورتجلسه انتخاب هیت مدیره جدید آپارتمان و تصمیمات اخذ شده قرار گرفتم که بر مبنای یکی از بندها تصمیم گرفته اند که در صورت ورود مستاجر یا ساکن جدید از مالک مبلغ ۲ میلیون ریال بعنوان ورودی احذ کنند ،۱- آیا هیت مدیره اختیار و اجازه چنین تصمیمی را دارد؟( در قانون تملک آپارتمان چیزی به نام حق ورودی داریم؟) ۲- در صورت اختیار داشتن هیت مدیره ، آیا نباید این هزینه را مستاجر ( استفاده کننده از واحد مسکونی ) پرداخت نماید؟ شایان ذکر است هزینه های عمرانی ، تعمیرات اساسی ، بیمه آسانسور و.. هر ساله توسط مالکین به هیت مدیره و هزینه شارژ بر مبنای تعداد افراد ساکن درهر واحد جداگانه پرداخت می شود .

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام در صورت موافقت اکثریت، تصمیم اجرا می شود ولی آنچه که اهمیت دارد این است که هزینه گرفته شده نباید شخصی خرج شود . وگرنه قابل شکایت هست .خیر اگر توافق شده از مالک بگیرند مستاجر چرا باید هزینه بپردازد؟

 20. محسن مدیررنجبر می گوید

  سلام در ساختمانی ۶ واحدی زندگی میکنم که فقط طبقه اول دو واحد ۱۵۵ متری و طبقات دوم،سوم،چهارم و پنجم به صورت تک واحدی ۳۱۰ متری میباشد نحوه پرداخت هزینه سرایداری که ماهانه ۲ میلیون است چگونه است؟
  آیا طبقات تکواحدی بزرگ با طبقه ۲ واحدی کوچکتر یکسان است؟ اگر نیست به چه دلیل؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام هزینه های مشاع یک آپارتمان به نسبت مساحت قسمت اختصاصی محاسبه می گردد مگر اینکه اهالی شکل دیگری به توافق برسند

 21. نیکو می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  بنده مدیر ساختمان ۹ واحدی هستم که بعضی از ساکنین مستاجر هستن
  پمپ آب ساختمان همیشه دچار مشکل میشد و هزینه ی تعمیر آن را ساکنین پرداخت می‌کردند
  هم اکنون که برای بار چندم پمپ خراب شده تعمیرکار گفتن بخاطر نصب غیر اصولی و مکان نامناسبی که دارای رطوبت بالا است باعث خرابی همیشگی پمپ میشود و الان برای رفع دائمی این مشکل باید یک سری قطعات تعویض و یک سری قطعات اضافه شود که هزینه ی بالایی در بر میگیرد
  حال سوال بنده از شما بزرگوار این است که آیا اگر قرار باشد اینکار را انجام دهیم هزینه ی آن با ساکنین است یا مالکین؟
  اگر محبت کنید با دلیل توضیحات لازم را بفرمایید ممنون میشوم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام با توجه به اینکه هزینه های اصلی با مالکین است اگر هزینه های مربوط زیاد باشد مالکین مسئول پرداخت هستند

 22. محمد می گوید

  با سلام .من مدیر ساختمان ۱۲ واحدی هستم ک ساختامن داری دو درب میباشد ک یکی ۴ واحد ازدرب بشت ساختمان جهت تردد ماشین استفاده میکنن و درب رفت آمد هم رو به نمای ساختمان
  ولی ۴ واحد نسب به هزینه سایبان امتناع میکنن دلیلشون اینکه درب باکینگ ما بشت هستش .و دلیل ما تاثیر بر نمای ساختمان
  آیا آنها هم باید برداخت کنن
  با تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام نما ربطی به پارکینگ نداره و جز مشاعات محسوب میشه و همه ی ساکنین ملزم به پرداخت هستند

 23. محمد می گوید

  با سلام مجدد بابت باسخگویی
  واسیه روشن شدن موضوع عرض کنم که هم جلو نما داره و هم بشت ساختمان البته نمای اصلی روبروی خیابان اصلی و درب ورود و خروج ساکنین که به حیاط ساختمان منتهی میشه اقدام به نصب سایبان شده .
  آیا با این توضیح باید برداخت کنند کل مالکین.متشکرم

 24. خلیل عنافچه می گوید

  باسلام من مستاجر مجتمع ۱۰واحدی هستم که مبلغ یک میلیون ریال(۱،۰۰۰،۰۰۰﷼)بعنوان شارژماهانه پرداخت میکنم وخودم فنی کارهستم وقادربه انجام خیلی کارها هستم ولی متاسفانه مدیران مجتمع چون میخوان حق الزحمه بردارن برای انجام کارها نفرمیارن وهزینها رازیادمیکنند حال قبض برق سه ماه رابصورت جدااگانه از۶واحد۱۶۵۰۰۰۰ریال و۲واحد۴۸۰۰۰۰ریال ودواحد ۱۰۵۰۰۰۰ریال میخوادبگیرد ومن معترض شدم که شارژماهانه جهت برق واب وآسلنسور ونظافت وخرابی وغیره بایدهزینه بشه دیگه لزومی به پرداخت این مبلغ نیست ولی بقیه اسراردارن باید پرداخت بکنید .من چکاربایدبکنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام هزینه های برق که معمولا هر واحد طبق کنتور جدایی که دارند محاسبه می شود. در صورت نبودن کنتور جدانحوه پرداخت هزینه های آب، برق، گاز به توافق اعضا یا تصمیم هیات مدیره بستگی دارد. اما اگر اینها از شارژ کسر می گردد و گرفتن حق الزحمه برای مدیر مشکلی ندارد اما بایدمعقول باشد واگر اینها هزینه های شارز را کامل بلا استفاده نگه میدارند قابل عزلند

 25. محمد می گوید

  سلام مجدد ممنون میشم ج.اب بدید
  با سپاس

 26. محمد می گوید

  عرض سلام و خسته نباشید
  بنده قرار هست در مجتمع ۱۶ واحدی به عنوان مالک سکونت کنم، با توجه به اینکه مالکین شهرستانی می باشند اکثراً در اینجا زندگی نمی کنند و به جز چند واحد محدود، مابقی خالی از سکنه می باشد.
  ظاهرا پمپ آبی که توسط پیمانکار قرار داده شده از ابتدا مشکل داشته و نیاز به تعمیر دارد.
  سوال اینجاست آیا این هزینه به عهده ی همه مالکین(چه آنهایی که ساکن هستند و چه آنهایی که نیستند) می باشد یا فقط مربوط به ساکنین است؟
  سوال دوم هزینه های سرویس دوره ای پمپ هم به ساکنین مربوط میشه یا همه مالکین؟
  با تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام هزینه های کلی با مالکین هست مگر اینکه توافق جور دیگه ای باشه
   برای سوالات بیشتر به قسمت مشاوره تلفنی سایت وارد شوید
   https://vakiltop.com/

 27. راد می گوید

  سلام من مالک ۶ واحد آپارتمان در یک مجتمع مسکونی با ۲۴ واحد مسکونی و ۶ واحد تجاری هستم .۳ واحد آن را قبلا فروخته و علی رغم عدم تکمیل و تحویل اسانسور و .‌..جهت راه اندازی هر چه سریعتر و تکمیل ساختمان کل بدهی بابت تحویل را نیز با سازنده تسویه کرده ام در ثانی قصد فروش این۳ واحدباقیمانده رانیز دارم و به هیچ وجه نمیخوام که ساکن بشم و یا مستاجر بدم .هیئت مدیره ساختمان با ساکنین توافق کرده اند که برای ساختمان درب ریموت و پمپ آب و دوربین مداربسته و چشمی و….تهیه کنند و هزینه های آن را به واحدهای بنده هم سرشکن کرده و مطالبه میکنند .با توجه به اینکه بنده علی رغم کامل نبودن ساختمان کلیه تعهدات خود را به سازنده پرداخت کرده ام (ساکنین به دلیل عدم راه اندازی آسانسور عدم دریافت کنتور برق جداگانه و گاز وجهی را به عنوان امانت نگه داشته و به فروشند های واحد از جمله بنده پرداخت نکرده اند) به نظر حقوقی بنده تعهدی برای پرداخت این هزینه ها دارم ؟ در صورتیکه اعلام کرده ام که به محض فروش هر واحد سهم خود را به ساختمان پرداخت میکنم .

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام در قسمت مشاوره های سایت زیر بپرسید وکلا متخصص حتما پاسخگو هستند
   https://vakiltop.com/

 28. ثريا به نژاد می گوید

  با سلام
  يك مجتمعي داريم كه ٨واحد مي باشد كه ٤واحد داراي پاركينگ مي باشند و ٤واحد فاقد پاركينگ و همه ساكنين داراي انباري مي باشند ،كه پاركينگ و انباري در يكجاو زير همكف مي باشند همسايه ها تصميم به سراميك كردن ديوارها كرده اند خواستم بپرسم به چه ميزان بايد هزينه اش را پرداخت كرد
  آيا اگر مالكيني كه پاركينگ دارند سه سهم پرداخت نمايند و ديگران يك سهم منصفانه مي باشد يا خير؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام هزینه واحد های مشاع به نسبت مساحت قسمت اختصاصیه مگر اینکه توافق برتساوی باشه

 29. تورج مرسلی می گوید

  سلام خسته نباشید آب سردو گرم هر سه واحد از ۹ واحد ساختمان اگر از موتورخانه جداگانه رفته باشد هزینه تعویض خرابی لوله خراب شده باهمه ۹ واحد است یا همان سه واحد باید پرداخت کنند

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگر هر سه واحد مجزا باشد خرابی و هزینه ها متنسب به تمام ۹ واحد نیست ولی در صورتی که موتورخانه واحد باشد یاید همه در تامین هزینه ها اشتراک داشته باشند.

 30. شهرام می گوید

  با سلام
  هزینه رنگ آمیزی پارکینگ و راه پله
  و ترمیم ایزوبام پشت بام که جزء مشاعات است، تقسیم بر تعداد واحدها میشود؟ یا بر اساس متراژ هر واحد باید اخذ شود؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اصل بر متراژ هست

 31. خشایار می گوید

  سلام
  ساختمان ما چهار طبقه تک واحدی است و الان سقف طبقه چهارم باید ایزوگام شود لطفا بفرمایید هزینه ایزوگام باید به چه صورتی پرداخت شود

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام هزینه های پشت بام مشترک هستند و باید به نسبت متراژ ساختمان هرکدام پرداخت کنند

 32. حمید می گوید

  سلام در اپارتمان ۶ طبقه که یک واحد متعلق به من است و خالی است و هیچ اثاثیه ای در ان نیست حق شارژ رو پرداخت میکنم اما در مورد هزینه اب که مستقر نیستم مدیر ساختمان میگوید چه باشم چه نباشم باید کل هزینه ها رو پرداخت کنم ایا صحیح است که هزینه اب رو تقسی بر ۶ کنند و من هم از این بابت پول بدم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله واحد خالی هم طبق قانون تملک آپاتمان ها ملزم به پرداخت هست اعم از اینکه استفاده کند یا نه

 33. محسن می گوید

  با سلام و احترام
  ساکن یک آپارتمان چهار واحدی هستیم که مدیر نداره و صاحب دو واحد از آن یک شخص هست. تاسیسات و مشاعات ساختمان شدیدا به تعمیرات نیاز داره ولی همون شخص حتی تلفنش رو هم جواب نمیده و از قبول هزینه استنکاف میکنه. میخاستم بدونم چیکار میشه کرد؟ آیا از نظر قانونی راهی هست؟
  پیشاپیش سپاس از پاسختون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باید مدیر تعیین بشه و ابتدا براشون اظهارنامه مبنی بر درخواست پرداخت بفرستن

 34. تسنیم می گوید

  سلام
  من در اپارتمانی ۸ واحدی هستم و مالک هستم
  بعضی از مالکین تصمیم به خرج هایی از قبیل نصب دوربین مداربسته و نصب ارام بند و….
  دارند و سه واحد هم مخالف هستن
  ایا ان پنج واحد حق انجام این موارد رو دارند؟
  و حق شکایت با چه کسی هست؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   بله می توانند.در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی سایت زیر از وکلا بپرسید
   https://vakiltop.com/

 35. سید مهدی حسینی می گوید

  سلام من مدیر ساختمان چهار واحدی هستم که در طبقه همکف یک واحد تجاری ساکن می باشد و همه واحد ها از یک پمپ استفاده می‌کنیم هزینه تعمیرات پمپ آب شامل مغازه هم می‌شود یا فقط واحد های مسکونی باید هزینه آن را پرداخت نمایند ضمنا واحد تجاری فاقد کنتور آب مستقل می باشد هزینه آب مصرفی مغازه را چطور باید حساب کنیم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام .اگر پمپ اب برای مغازه نیز هست و ایشان استفاده میکنند مشاع هست و همه ملزم به پرداخت هزینه ان هستند.

انتقادات و پیشنهادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

متخصصین ما به آنها جامع عمل می پوشانند.