خرید و فروش مال دزدی؛ مجازات خرید و فروش اموال مسروقه

معمولا اشخاصی که مبادرت به سرقت اموال از دیگران می نمایند، به راحتی قادر به فروش آن اموال نمی باشند چرا که ممکن است شناسایی شده و به دام قانون بیفتند. به ویژه اموالی مانند ماشین، جواهرات ، گوشی موبایل و… که آسان تر از سایر اموال قابل شناسایی و تعقیب می باشند. لذا افرادی هستند که این اموال را با قیمت ارزانتر از مبلغ واقعی ان ها می خرند که به عنوان مال خر شناخته می شوند.
اما این سوال مطرح است که آیا خرید و فروش اموال دزدی طبق قانون جرم است؟ اگر جرم است تحت چه عنوانی قابل مجازات است؟ مجازات خرید و فرود اموال دزدی چیست؟
در این ضمن پرداختن به وضعیت حقوقی این عمل، به پاسخ سایر پرسش های مرتبط می پردازیم.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

آیا فروش اموال سرقتی جرم است؟

مطابق ماده ۶۶۲ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، چنانچه شخصی با علم و آگاهی نسبت به این که مالی از راه سرقت به دست آمده، یکی از اعمال زیر را نسبت به آن انجام دهد، مرتکب مداخله در اموال مسروقه شده است:

  • مال مسروقه را به هر روشی به دست آوَرَد، مانند آنکه مال مسروقه را از سارق برباید.
  • اموال مسروقه را از سارق بگیرد و جهت جلوگیری از کشف جرم یا به هر دلیل دیگر نزد خود مخفی کند.
  • مال مسروقه را به هر صورت قبول کند، برای مثال به عنوان هدیه یا امانت یا هر عنوان دیگر.
  • مال مسروقه را به هر طریق مورد معامله قرار دهد؛ مانند اینکه آن را بخرد یا واسطه خرید و فروش آن شود.
  • همانطور که ملاحظه می نمایید در قانون علاوه بر جرم انگاری و مجرمانه تلقی کردن خود عمل سرقت، اعمالی نیز در ارتباط با سرقت وجود دارند که وفق قانون جرم تلقی شده اند. این اعمال شامل به دست آوردن و تحصیل مال مسروقه،مخفی نمودن آن، قبول کردن و خرید یا واسطه خرید شدن این اموال می باشد.
  • همانطور که در صدر ماده تأکید شده است، شخصی که مرتکب این اعمال در ارتباط با مال مسروقه می شود میبایست، به مسروقه بودن آن اموال واقف باشد بدین ترتیب چنانچه شخص مزبور، از سرقتی بودن آن ها بی خبر باشد مرتکب جرم تلقی نمی شود. البته در خصوص آگاهی نسبت به مسروقه بودن باید گفت نیازی به علم و آگاهی قطعی در این مورد نمی باشد و همینکه بر اساس اوضاع و احوال و قرائن اطمینان آور احتمال دهد که این مال از راه سرقت تحصیل شده است؛ مثل اینکه فروشنده مال دارای سوء سابقه می باشد یا مثلا مقدار زیادی جواهرات برای فروش به طلافروشی عرضه نماید و طلافروش این احتمال را براساس اوضاع مالی و یا حجم بالای جواهرات، بدهد که متعلق به وی نیست و این گمان را در ذهن خریدار ایجاد نماید که مالی که قصد فروش آن را دارد، از طریق سرقت به دست آمده است.

خرید و فروش اموال دزدی و سرقتی

علم به دزدی بودن شرط است یا نه؟

در مواردی که خریدار علم قطعی به مسروقه بودن مال مورد معامله ندارد، چنانچه آن را بخرد یا سایر رفتار های ذکر شده را با آن انجام دهد، باز هم مرتکب جرم مداخله در اموال مسروقه تلقی می شود. اما چنانچه هیچ آگاهی به مسروقه بودن مال نداشته و اوضاع و احوال هم به گونه ای نباشد که معمولا بتوان پی به مسروقه بودن مال برد، نمیتوان خریدار را به دلیل خرید اموال مسروقه به مجازات جرم مداخله در اموال مسروقه محکوم نمود.


بیشتر بخوانید: نمونه شکوائیه معامله اموال مسروقه


بنابراین برای تحقق جرم مداخله و فروش اموال سرقتی، دو شرط میبایست وجود داشته باشد:

  1. شخص مرتکب، بداند و علم و اطلاع داشته باشد که مال مورد معامله سرقتی است. به‌ عبارت دیگر، علم واطلاع از مسروقه بودن مال، شرط تحقق جرم است و اگر نداند که مال دزدی است و نسبت به این موضوع جهل داشته باشد، مسئولیت کیفری متوجه او نخواهد بود.
  2.  اوضاع و احوال و قراین به گونه ای باشد که شخص بتواند احتمال مسروقه بودن مال را بدهد. منظور از اوضاع و احوال، قراینی است که ایجاد گمان، می‌کند. برای مثال، اعتیاد فردی را که قصد فروش مال را با قیمت پایین تر از قیمت واقعی آن دارد می توان دلیل بر مسروقه بودن آن دانست. همچنین همانطور که قبلا نیز گفته شد وضع مالی ضعیف فردی که قصد فروش مقدار قابل توجهی طلا و جواهرات را دارد.

مجازات جرم مداخله در اموال مسروقه

مجازات جرم مداخله در اموال مسروقه/ فروش اموال سرقتی

طبق ماده ۶۶۲ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، مجازات مداخله در اموال مسروقه “شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق می باشد.”
البته باید توجه داشت، این مجازات برای شخصی است که تنها یک بار مرتکب جرم مداخله در اموال مسروقه شده باشد، لیکن چنانچه شخصی، معامله این اموال را حرفه و شغل خود قرار داده باشد و از این طریق کسب درآمد کند در این حالت مقام قضایی میبایست، چنین شخصی را به حداکثر مجازات مقرر برای این جرم یعنی ۷۴ ضربه شلاق و سه سال حبس محکوم کند.
سوالی که ممکن است مطرح شود این می باشد که چگونه پی ببریم شخص، فروش این اموال را حرفه و شغل خود قرار داده است؟

مسلما شخصی را که تنها یک بار مرتکب معامله اموال مسروقه شده نمی توان گفت که این شخص معامله اموال مسروقه را حرفه خود قرار داده است، بلکه میبایست به دفعات مکرر و حداقل دو بار مرتکب این رفتار شده باشد. این اشخاص که معمولاً مردم آنها را به عنوان «مالخر» می شناسند کسانی هستند که مردم برای خرید یا فروش اموال مسروقه به آنها مراجعه می نمایند .

نمونه شکوائیه خرید مال دزدی

درپایان به یک نمونه شکوایه در این رابطه می پردازیم.

ریاست محترم دادگاه  عمومی و انقلاب شهرستان

با عرض سلام و ادب

به استحضار عالی می­رساند :

با عنایت به پرونده گلاسه …. که در تاریخ …. علیه مشتکی­ عنهم به اتهام سرقت از منزل اینجانب …. اقامه شد و در جریان رسیدگی می­باشد، در مورخه …. کاشف بعمل آمد که اموال مشروقه توسط شخصی بنام ….. به آدرس …. خریداری شده و در آن محل نگهداری می­شود. حال با وجود مستندات از جمله شهادت شهود عینی و حضور اموال مسروقه در آن محل خواهشمندم تا بدون فوت وقت و با عنایت به ماده­ ی ۶۶۲ قانون مجازات اسلامی نسبت به قرار تعقیب مشتکی­ عنه اقدام عاجل نمایید.

با کمال تشکر

برای مطالعه بیشتر و درک جامع تر و جزیی تر این موضوع می توانید به کتاب سرقت در رویه دادگاه ها به قلم توحید زینالی از انتشارات چراغ دانش رجوع نمایید.

 

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند