مدارک لازم برای انحصار وراثت و هزینه های آن

گواهی انحصار وراثت گواهی است که شورای حل  اختلاف صادر می کند تا در آن به صورت رسمی تعداد ورثه یک متوفی و میزان سهم الارث آنها مشخص  شود. این گواهی قبل از صدور باید آگهی بشود تا اگر متوفی ورثه و فرزند دیگری داشته است  نیز خود را معرفی کند.

داشتن گواهی انحصار وراثت مقدمه بسیاری از کار های اداری و قضایی مثل تقسیم ارث و… خواهد بود. پس برای این ضرورت لازم است این گواهی اخذ شود. در ادامه به مدارک لازم برای گواهی انحصار وراثت اشاره خواهیم کرد.

مدارک لازم برای درخواست انحصار وراثت

 • گواهی فوت

یکی از مدارک اولیه برای انجام انحصار وراثت، داشتن گواهی فوت است. از سال ۹۵ و بعد از آن به خصوص در تهران گواهی فوت را می توان به صورت آنلاین و از طریق اینترنت دریافت کرد و دیگر نیاز به مراجعه حضوری نیست.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

استشهادیه محضری

مدرک دیگری که برای انحصار وراثت و اخذ گواهی انحصار وراثت نیاز است؛ داشتن برگه استشهادیه است به این شکل که ۳ نفر در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر می شوند و با پر کردن فرم مخصوصی گواهی می کنند که این افراد برای مثال شخص الف و ب و ج وراث باقی مانده متوفی هستند سر دفتر نیز امضای ایشان را گواهی و تصدیق می کند.

 • شناسنامه متوفی
 • و همچنین اگر همسر وی در قید حیات است عقد نامه یا نکاح نامه
 • شناسنامه تمام وراث

از دیگر مدارک لازم برای گواهی انحصار وراثت است.

مدارک لازم برای درخواست انحصار وراثت

هزینه انحصار وراثت

هزینه انحصار وراثت به صورت کلی در شورای حل اختلاف طرح میشود و هزینه هایی دادرسی آن شامل ۲.۵ درصد هست هزینه هایی در مراحل اداری راهم شامل میشود  اما مهم ترین هزنه در انحصار وراثت هزینه زمان بوده که در صوت استفاده از وکیل انحصار وراثت شما میتواند این هزینه گران بها را باکمترین مقدار به اتمام برساند.

گواهی از اداره مالیات

اگر متوفی قبل از سال ۹۵ فوت کرده باشد؛  بایستی که از اداره مالیات، گواهی دریافت شود اما اگر بعد از سال ۹۵ فوت شده چنین گواهی لازم نیست و اخذ مالیات هنگام تقسیم ارث و یا انتقال اموال انجام می شود.

انحصار وراثت و نبود شناسنامه وراث

اگر یکی از وراث حاضر نشود شناسنامه خود را تحویل بدهد و یا اصلا این فرد در دسترس نباشد؛ می توان با دستور و استعلام شورای حل اختلاف مشخصات آن را از ثبت احوال دریافت کنید.

پس با استعلامی که شورا انجام می دهد مشکل مدرک و نداشتن شناسنامه برخی افراد حل می شود.

گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود

اگر متوفی دارای اموالی بیش از ۵۰ میلیون تومان باشد؛ گواهی انحصار وراثت نامحدود صادر می شود و نیازمند این است که در روزنامه آگهی بشود.

پس اگر دارایی متوفی کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف گواهی انحصار وراثت محدود صادر می کند به این معنا که نیازی به نشر آگهی نیست. که در اینجا می توان گفت به دلیل حذف پروسه آگهی، زمان کمتری برای اخذ این گواهی طول می کشد .

مشاوره حقوقی راجع به مدارک حصر وراثت

حصر وراثت و اخذ آن توسط وکیل دادگستری، چون تجربه بیشتری در این زمینه دارد در مدت کوتاهی انجام می شود به خصوص اگر نوع اخذ وراثت با توجه به دارایی فرد، محدود باشد این زمان کوتاه تر خواهد بود.

همچنین ممکن است تدارک دیدن مدارک و موارد دیگر و تقدیم درخواست برای افراد دشوار و زمانبر باشد که در اینجا وکیل دادگستری می تواند این امور را انجام دهد. برای اخذ وکالت در هر کجای ایران می توانید از طریق سامانه وکیل تاپ نسبت به انتخاب وکیل بومی خود اقدام کنید.

همچنین تمام سوالات و ابهام های خود را در خصوص گواهی حصر وراثت می توانید از طریق سامانه وکیل تاپ به صورت آنلاین و یا از طریق شماره تلفن های موجود به صورت تلفنی مطرح کنید. وکلای سامانه وکیل تاپ، در کوتاهترین مدت زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

مشاوره حقوقی راجع به مدارک حصر وراثت

نتیجه گیری

گواهی انحصار وراث مقدمه بسیاری از کار های حقوقی و اداری هست و تا زمانی که این گواهی اخذ نشود؛ امکان تقسیم ارث و باقی کارها وجود ندارد.

لذا با درخواست تنها یکی از وراث امکان اخذ این گواهی وجود دارد. مدارک لازم برای این کار در بالا اشاره شد و توضیحاتی نیز ارائه گردید. اگر یکی از وراث حاضر به تسلیم شناسنامه خود نشد می توان از شورا تقاضا کرد که این امر را از ثبت احوال استعلام کند.

سوالات متداول

گواهی فوت
شناسنامه تمام وراث
عقدنامه همسر
استشهادیه محضری

در اینجا می توان از شورای حل اختلاف درخواست کنید که مشخصات شناسنامه ای وی را از ثبت احوال استعلام کند.

برای این کار لازم است پس از تکمیل مدارک از شورای حل اختلاف محل خود اقدام کنید.

هزینه این درخواست چیزی در حدود ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

خیر در این خصوص حتی اقدام یکی از آنان برای اخذ این گواهی کافی است و نیازی به رضایت و حضور باقی افراد نیست.

بله این امر هم نیازمند گواهی حصر وراثت است و فرقی نمی کند که نحوه مطالبه از طریق دادگاه باشد یا از طریق اجرای ثبت.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
2 نظرات
 1. امیر احمدی می گوید

  سلام وقت بخیر
  ملک پدری دارم که می‌خواهم بفروشام با اینکه انحصار وارث شده مادرم همکاری نمیکنه
  از راهنمای شما ممنون میشم

  1. زینالی می گوید

   سلام: باید به طریق دادگاه دادخواست تقسیم ترکه تقدیم نمایید تا دادگاه از طریق مزایده اقدام به فروش ملک کرده و مبلغ حاصل از فروش را به شما پرداخت نمایید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند