قانون سرقفلی

سرقفلی تاسیسی است که در سال ۱۳۷۶ در مقررات میان موجر و مستاجر در ملک تجاری به تصویب رسید. در حال حاضر هم حتی سال ۱۴۰۰ مقررات قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ جریان دارد و این مقررات حاکم است.

سرقفلی طبق آنچه مشهور است مبلغی پول یا وجه است که موجر (اجاره دهنده) به مستاجر پرداخت می کند تا در قبال آن حقوقی را به دست بیاورد مانند این که با پرداخت سرقفلی، موجر (اجاره دهنده) موظف می شود برای سالیان بعد هم ملک تجاری را به همین مستاجر اجاره بدهد.

پس در سرقفلی به این امر کاری نداریم که مستاجر جذب مشتری کرده یا باعث رونق شده است یا خیر.

سرقفلی در سال ۷۶ جایگزین حق کسب و پیشه شد که با هم تفاوت هایی نیز دارند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

حق سرقفلی چیست؟

حق سرقفلی همانگونه که گفته شد حقی است که مستاجر با پرداخت مبلغی در ملک تجاری به دست می آورد و این امر با حق کسب و پیشه متفاوت است.

سرقفلی را ممکن است مستاجر به موجر بدهد و همچنین ممکن است موجر به مستاجر بدهد.

ماده ۷ این گونه بیان کرده است که:

اگر ضمن عقد، شرط شده باشد که موجر همین ملک را در سالیان بعد به مستاجر اجاره بدهد و یا این که شرط شده باشد با اجاره دادن به همین مستاجر، حق افزایش. اجاره بها توسط موجر وجود نداشته باشد

اگر مستاجر بخواهد قید این امتیاز به وجود آمده را بزند و از آن انصراف بدهد این موجر است که برای انصراف مستاجر از حقوق خود باید به وی حق سرقفلی بدهد.

می شود از ماده ۷ فهمید که اگر مستاجر هم به موجر مبلغی پرداخت کرده از ابتدا تحت عنوان سرقفلی برای به دست آوردن همین امتیازات است.

حق سرقفلی چیست؟

پرداخت سرقفلی توسط موجر به مستاجر

همانطور که اشاره شد اینگونه نیست که همیشه مستاجر به موجر حق سرقفلی بدهد گاهی برعکس است و این موجر است که برای اینکه مستاجر قید حقوق خود را که به موجب عقد اجاره به دست آمده بزند به او مبلغی تحت عنوان سرقفلی بدهد.

در ماده ۷ این امر بیان شده و در ماده ۸ متنی شبیه به ماده ۷ نیز همین امر مقرر شده است.

ماده ۸ – هرگاه ضمن عقد اجاره شرط شود که مالک عین مستاجره را به‌ غیر مستأجر اجاره ندهد و هر ساله آن را به اجاره متعارف به مستأجر متصرف‌ واگذار نماید، مستأجر می‌ تواند برای اسقاط حق خود و یا تخلیه محل مبلغی را به عنوان سرقفلی مطالبه و دریافت نماید.

موارد نپرداختن سرقفلی هنگام تخلیه

نکته ی مهم این که سرقفلی بر خلاف حق کسب و پیشه با توافق به وجود می آید آن هم در اجاره ملک تجاری مثل بستنی فروشی یا قنادی یا فست فودی و یا بوتیک و… حال اگر بر سر سرقفلی به توافق نرسند؛ با پایان یافتن اجاره، چون مستاجر سرقفلی پرداخت نکرده حق گرفتن آن را هم ندارد مگر آن که حقوقی برای وی شرط شده باشد.

همچنین اگر مستاجر، سرقفلی پرداخته و حقوقی را به دست آورده و آن حقوق هم استفاده شده؛ دیگر حق پس گرفتن یا مطالبه سرقفلی پرداختی را ندارد.

برای مثال سرقفلی پرداخته است که موجر تا ۵ سال ملک را به وی اجاره دهد حال اگر بعد از ۵ سال تخلیه کرد حق پس گرفتن آن مبلغ را ندارد چون حقوق خود را استیفا کرده است.

موارد نپرداختن سرقفلی هنگام تخلیه

آیا سرقفلی همان حق کسب و پیشه است؟

دوستان باید دقت کنید نهاد حق کسب و پیشه مربوط به سال ۵۶ است در آن دوران به علل اجتماعی، قانون گذار. موجر را اجبار می کرد که اجاره به صورت خود کار تمدید شود و فقط در حالت هایی خاص موجر می توانست مال را از مستاجر بگیرد و برای این کار هم باید مبلغی پرداخت می کرد تحت عنوان حق کسب و پیشه که جبران عدم تمدید اجاره شود و از این جهت ربطی به جذب مشتری و … ندارد.

اما سرقفلی و حق سرقفلی مبلغی است که مستاجر به موجر پرداخت می کند که بتواند در ملک اجاره ای امتیازاتی را به دست آورد مثل مواردی که در بالا گفته شد.

پس این دو نهاد با هم متفاوتند و حق کسب و پیشه هم توسط قانون گذار نسخ شده مگر قراردادهایی که از همان سال باقی باشد.

مشاوره با وکیل متخصص سرقفلی

موسسه وکیل تاپ متشکل از وکلایی متخصص در تمام حوزه های حقوقی از جمله سرقفلی می توانند شما را در امر سرقفلی به بهترین نحو کمک و همراهی کنند.

وکلای مجرب در حوزه سرقفلی سالیان سال است که در این زمینه کسب تجربه می کنند و کتاب ها و تالیفات گوناگونی هم نیز در این زمینه منتشر کرده اند.

برای مشاوره یا انجام وکالت توسط وکیل سرقفلی با موسسه وکیل تاپ به شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید.

مشاوره با وکیل متخصص سرقفلی

نتیجه گیری

سرقفلی و مباحث مربوط به آن از مباحث فنی و پیچیده ی حقوقی به شمار می رود. که در بالا به مواردی از آن پرداخته شد.

در سرقفلی و مسائلی که پیش رو دارید توصیه می شود با مشاوران و وکلای متخصص آن مشورت کنید و از آنان راهکار ها و راه حل های مربوطه را جویا شوید.

چون اصلا موضوعاتی نیست که بتوانید به راحتی از پیچ و خم آن مطلع شوید و بتوانید دفاع درست و جانانه ای داشته باشید.

سوالات متداول

سرقفلی مبلغی است که مستاجر به موجر برای کسب امتیازاتی پرداخت می کند و گاه موجر به مستاجر پرداخت می کند برای از بین بردن آن امتیازات.

حق کسب و پیشه مربوط به تمدید اجباری اجاره در قانون سال ۵۶ است ؛ اما حق سرقفلی امر جدا از این امر است که برای تفکیک و تفاوت های این دو می توانید در همین سایت آن را مطالعه کنید.

در مواردی که به موجب ماده ۷ و ۸ توضیح داده شد که به صورت شرط ضمن عقد موجر متعهد به اموری شده در مقابل مستاجر اما بعدها خواستار انصراف مستاجر از آن حقوق شود.

5/5 - (1 امتیاز)
4 نظرات
 1. مرتضی فیض می گوید

  سلام آیا برای تغییر شغل باید مبلغی به صاحب ملک پرداخت کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   مستاجر در دو مورد مجاز به تغییر شغل میباشد.این موارد عبارتند از:
   درصورتی که شغل جدید مشابه شغل سابق باشد. چنانچه مستاجر رضایت مالک را جهت تغییر شغل کسب نماید،میتواند شغل سابق خویش را در ملک تجاری تغییر دهد.

 2. محمود امیرگل می گوید

  با سلام
  بنده صاحب سرقفلی هستم
  مالک تغییر کرده و با رای دادگاه مالک املاک تجاریش را از دست داده است ومالک جدید تا الان هیچ سند محضری ندارد . آیا میتواند اجاره نامه رسمی با بنده بر قرار کند .
  آیا میتواند اجاره یک میلیونی را به ۵ میلیون تغیر دهد .
  آیا میتواند با تغییر صنف در این مدت
  مبلغ صد میلیون اخذکند .
  سند صلح رسمی سال ۹۱ بسته شده و اختیارات تجاری
  مالک به عنوان قایم مقام تجاری به من واگذار شده است .

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: شما حتما باید با وکیل متخصص سرقفلی مشاوره نمایید۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰تماس بگیرید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

1 × سه =