دیه انواع جراحات لب در قانون مجازات اسلامی (از بین رفتن، فلج شدن، لب پریدگی)

لب یکی از اعضای ظاهری بدن می باشد که علاوه بر حفظ زیبایی صورت در سخن گفتن و ادای الفاظ و کلمات و همچنین غذا خوردن موثر می باشد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

بنابراین چنانچه به هر دلیلی آسیب ببیند از جمله از بین برود یا فلج شود و یا در صورت پارگی و… علاوه بر اینکه زیبایی فرد را کاهش می دهد، در اعمالی نظیر غذا خوردن و صحبت کردن شخص نیز اختلال ایجاد می کند. در این راستا قانون مجازات اسلامی ما، برای ایجاد نقص بر روی لب، دیه تعیین نموده است.

دیه هر دو لب نیز مانند سایر اعضای جفت بدن، یک دیه کامل می باشد و دیه سایر جنایات به جز از بین رفتن کامل نیز، به همان نسبت از دیه کامل کسر می شود.

اما برای تعیین دیه ابتدا باید دید به طور دقیق و از نظر علم حقوق به کدام قسمت از صورت لب گفته می شود؟ دیه فلج کردن لب چقدر است؟ دیه پارگی و…؟ در این مقاله به هرکدام از این سوالات پاسخ خواهیم داد.دیه لب در قانون مجازات اسلامی

برای تعیین دیه محدوده لب کجاست؟

محدوده لب بالا از نظر عرضی آن مقداری می باشد که لثه را پوشش می دهد و به دو روزنه و دیواره بینی متصل است و طول آن همان طول دهان می باشد و محدوده لب پایین از لحاظ عرضی، مقداری است که لثه را پوشش می دهد و طول آن همان طول دهان است. حاشیه گونه ها نیز جزء محدوده لب ها حساب نمی شود.

بنابراین زمانیکه صحبت از دیه لب می کنیم، منظورمان دیه آسیب هایی است که در این محدوده ها ایجاد می شود. نه کمتر و نه بیشتر.

حال که پی بردیم محدوده دقیق لب کجاست، در ادامه هرکدام از آسیب های وارد به لب ها را به تفکیک بررسی و دیه آن را تعیین می نماییم.

دیه از بین رفتن لب در سال ۹۹ چقدر است؟

در صورتیکه آسیبی به لب ها وارد شود و باعث از بین رفتن لب شخص دیگری شود، در صورتیکه قصاص منتفی شود، دیه تعلق می گیرد. دیه از بین رفتن لب به موجب ماده ۶۰۷ قانون مجازات اسلامی تعیین شده است.

مطابق این ماده دیه از بین بردن لب به صورت زیر است:

 • دیه از بین بردن هردو لب پایین و بالا: دیه یک انسان کامل است که مطابق نرخ دیه سال ۹۹ معادل ۳۳۰ میلیون تومان است .
 • دیه از بین بردن هر یک از لب ها: نصف دیه کامل را دارد که معادل ۱۶۵ میلیون تومان می باشد.
 • دیه از بین بردن قسمتی از لب: دیه این قسمت به نسبت تمام لب محاسبه می گردد.

دیه لب در قانون مجازات اسلامی

دیه فلج شدن و سست شدن لب مطابق قانون مجازات

چنانچه آسیبی به لب ها وارد شود که موجب سست و فلج شدن هر یک از لب ها شود، مطابق قانون مجازات، مستحق دیه خواهد بود.

دیه فلج شدن و سست شدن لب در ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی تعیین شده است که به شرح زیر است:

دیه سست شدن و فلج شدن هر یک از لب ها به نحوی که با خنده و مانند آن از روی دندان ها کنار نرود: دو سوم دیه یک لب می باشد. (دیه یک لب معادل نصف دیه کامل یعنی ۱۶۵ میلیون تومان می باشد بنابراین دو سوم صد و شصت و پنج میلیون می باشد).

از بین بردن یک لبی که سست یا فلج شده یک سوم دیه آن است.

دیه جمع شدن لب

یکی از آسیب های دیگری که ممکن است به لب ها وارد شود و باعث اخلال در کارکرد آن ها و زیبایی صورت شود جمع شدن لب ها می باشد.

منظور از جمع شدن لب، این است که از روی لثه و دندان کنار روند و به یک گوشه جمع شوند. البته ممکن است لثه و دندان را نیز نمایان نسازد و فقط جمع شود. برای مثال سوختگی لب که باعث می شود لب ها بدون اینکه کاملا از بین روند جمع شوند.

دیه جمع شدن لب در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی تعیین شده است. در این ماده ذکر شده است که ” جنایتی که باعث جمع شدن یک یا دو لب و یا قسمتی از آن گردد موجب ارش خواهد بود چه موجب نمایان شدن دندان ها بشود، چه نشود”.

بنابراین دیه جمع شدن لب بر اساس ارش (نوعی دیه که در قانون تعیین نشده و توسط قاضی پس از جلب نظر کارشناس تعیین می شود) تعیین خواهد شد و قاضی با توجه به نظر پزشکی قانونی مقدار آن را مشخص خواهد نمود.

7 نظرات
 1. sati می گوید

  الله
  درودالله برشما
  چهاربچه سال روگذاشتندمامورنظم شهر!!
  که خودشون ازبی نظم ترین،آدمای دنیاهستندکه بایدیکی آقابالاسرخودشون باشه..شعوربزرگی کوچکی صفر..شعور احترام.وبرخوردبامردم شهرصفر..من نمیبخشمشون نه این دنیا نه اون دنیاباید جوابگوباشند.آدم تا این حدبی شخصیت وبی شعور

 2. ناهید عاطفی می گوید

  با عرض سلام من در یک کلینیک زیبائی تزریقه ژل انجام دادم الان ۱۷ روز میگذره که عفونت با آنتی بیوتیک هم از بین نمی ره!و بافته لبم از بین رفته
  عمله تخلیه انجام دادم ولی الان لبه پائین نصفش خشک شده و نصفش هنوز توش خون آبه هست از زندگی افتادم و بی توجهی این پزشک من رو بیشتر آزار میده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام به دادسرای جرائم پزشکی مراجعه و شکایت کنید

 3. فرهاد می گوید

  سلام . راننده بودم که تصادف کردم با جدول وسط خیابان و دندان مصنوعیم شکست و فرو رفت داخل لبم بالاییم و از داخل دهان رفت تو لبم و طرف بیرونی لبم را هم سوراخ کرد .لبم از داخل بخیه خرد . لثه ام دوخراش کوچک برداشت . کوفتگی شدیدی از ناحیه قفسه سینه و کتف دارم به حدی که با نفسی یکم عمیق تیر میکشد البته بدونه کبودی .عارنج دست و زانو پایم ساییدگی بدونه خونریزی و پوست بالای پاشنه پایم به اندازه دوریالی کنده شده . میشه لطف کنید ودرصد دیه را بفرمایید!!

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اظهار نظر در خصوص دیه صرفابعد از نامه پزشکی قانونی معتبره

 4. عباس می گوید

  سلام دیه ابرو و پیشانی که چهارتا بخیه بخوره و ارشش چقدر میباشد با تشکر

 5. رحمان می گوید

  س بنده یک ماپیش تصادف کردم وراننده مقصره الان سه تادندونای جلویی بالایکیش ازته کنده شده یکیش نصف شده ویکیش لق شده لی بالام سه بخیه خورده وازلب تازیرچشمم کبودشده ودستم یکم کبودشده الان دیش تقریباچقدرمیشه ممنونم جواب بدید

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند