اخطار رفع نقض پرونده (دادخواست) یعنی چه؟

در زمانی که بخواهیم دعوایی اقامه کنیم باید با تشریفاتی مثل تقدیم دادخواست آن را آغاز کرد. دادخواست فرم چاپی مخصوصی است که افراد در آن خواسته خود را از دادگاه تقاضا می کنند(مثل مطالبه طلب یا مطالبه مهریه یا خلع ید و…) و آن را شرح می دهند.

حال، تمام نکات دادخواست باید رعایت شود و اگر برخی از موارد آن رعایت نشود به فرد اخطار می دهند که رفع نقص کند پس اخطاری که به خواهان دعوا داده می شود برای این که نقص و ایراد و اشکال دادخواست را برطرف کند اخطار رفع نقص است.

در ادامه بیشتر این موضوع را شرح می دهیم.

اخطار رفع نقص دادخواست چیست؟

اگر در مواردی که در ادامه اشاره می کنیم اشکالی در دادخواست وجود داشته باشد؛ مثلا اقامتگاه خوانده ذکر نشده یا نامش ذکر نشده دادگاه به فرد برای رفع نقص اخطار می دهد و اگر در مهلتی ۱۰ روزه فرد اقدام به رفع نقص نکرد دادخواست وی رد می شود یعنی دیگر دعوای وی شروع به تعیین وقت و رسیدگی نمی شود زیرا در همان آغاز، دادخواست وی مردود شده است.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

در چه مواردی اخطار رفع نقص صادر می شود؟

گاهی دادخواستی که تقدیم می شود یک سری اشکالات دارد که برای آن، اخطار رفع نقص ارسال می شود اما گاهی اشکال دادخواست آن قدر جدی است که اصلا دادگاه نمی تواند اخطار رفع نقص بفرستد و باید اگر آن ایراد را ملاحظه کرد دادخواست را رد کند.

 اگر این موارد زیر در دادخواست نباشد اخطار رفع نقص فرستاده می شود:

 1.  عدم درج نام و نام خانوادگی و اقامتگاه یا شغل خوانده
 2.  عدم پرداخت هزینه دادرسی به ماخذ قانونی
 3.  عدم ابطال تمبر وکالتنامه یا ارایه اصل وکالتنامه
 4.  عدم تعیین بهای خواسته
 5.  عدم ذکر جهاتی که خواهان به موجب آن خود را مستحق مطالبه می داند
 6.  عدم ذکر دلایل و ادله اثبات دعوا
 7.  عدم بیان منجز خواسته

اخطار رفع نقص دادخواست چیست؟

قرار رد دادخواست

در موارد بالا دادگاه به خواهان اخطار می دهد و به صورت مکتوب و دقیق اعلام می کند کدام قسمت دادخواست با اشکال مواجه است که خواهان از آن رفع نقص کند؛ حال اگر بعد از ارسال دادخواست، فرد در مهلت ۱۰ روزه این کار را نکرد دادخواست وی رد می شود. که به آن رد غیر مستقیم دادخواست میگویند.

وقتی قرار رد دادخواست صادر شود به خواهان اعلام می شود که دادخواست شما رد شده حال وی می تواند به این قرار اعتراض کند. حال در مواردی دادگاه بدون اخطار فرستادن و بدون دادن مهلت، سریعا رد می کند.

 • رد مستقیم دادخواست

اگر نام خواهان در دادخواست درج نشود که این امر نادر است دادگاه در طول دو روز قرار رد دادخواست صادر می کند در اینجا دیگر ما اخطار رفع نقص نداریم.

شکوائیه و موارد آن

همانطور که برای دعوای حقوقی، خواهان باید در فرم چاپی دادخواست تقدیم کند؛ در شکایت کیفری نام آن دادخواست، شکوائیه است اما دیگر نیازی به فرم چاپی مخصوص نیست به این معنا که بر خلاف دادخواست الزامی وجود ندارد.

در شکوائیه لازم است که به این موارد اشاره شود:

 • موضوع شکایت
 • تاریخ و محل وقوع جرم
 • ضرر و زیان وارده به مدعی
 • ادله وقوع جرم، اسامی و مشخصات شاهدان و مطلعان
 • مشخصات و نشانی کسی که از او شکایت دارید.

در این باره قانون آیین دادرسی کیفری پیش بینی نکرده است که آیا اگر نقصی وجود داشته باشد اخطار رفع نقص ارسال می شود یا خیر؟ اما چه بسا مطابق این قانون در موارد سکوت مقررات آیین دادرسی مدنی رعایت می شود. یعنی در دادسرا و یا دادگاه اشکالات آن را از فرد شاکی جویا می شوند.

در چه مواردی اخطار رفع نقص صادر می شود؟

مشاوره حقوقی راجع به دادخواست و شکوائیه

همانطور که مشاهده کردید در هر دو نوع دعوای حقوقی و کیفری مواردی باید در دادخواست ذکر شود و عدم ذکر آن ممکن است فرد را با مشکل مواجه کند.

لذا توصیه می شود برای تنظیم دادخواست و شکوائیه از طریق سامانه وکیل تاپ، وکیل و مشاور حقوقی متخصص در هر حوزه را با توجه به رزومه وی در نظر گرفته و از ایشان برای تنظیم دادخواست و شکوائیه کمک گرفت.

برای مثال در بحث خلع ید از وکیل متخصص در این امور، در بحث خانواده، جنایات و موارد دیگر با وکیل متخصص در همان حوزه راجع به این مورد مشورت کنید.

نتیجه گیری

اخطار رفع نقص دادخواست در قانون آیین دادرسی مدنی پیش بینی شده است که طبق آن در صورتی که در دادخواست ایراداتی وجود داشته باشد؛ دادگاه اخطار می دهد که این امر رفع شود و در صورتی که در مهلت مقرر رفع نشود دادخواست فرد رد می شود.

این که در چه مواردی برای فرد اخطار رفع نقص می آید را در بالا به آن اشاره کردیم.

سوالات متداول

اخطاری که دادگاه برای رفع نقصی که در دادخواست تقدیم شده وجود دارد به خواهان ارسال می کند مثل پرداخت نکردن هزینه دادرسی و یا وارد نکردن آدرس خوانده.

از زمان ابلاغ این مدت محاسبه می شود تا انقضای ۱۰ روز فرد فرصت دارد رفع نقص کند.

بله؛ این قرار که بعد از انقضای مهلت اخطار رفع نقص صادر می شود قابل اعتراض است که مهلت آن هم ۱۰ روز است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟
8 نظرات
 1. مهدی شریفی می گوید

  آیا قرار ردواخاهی به علت عدم پرداخت هزینه دادرسی (پس از ده روزمهلت اخطار رفع نقص واریز)قابل اعتراض است؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: اگر اخطاریه رفع نقص صادر شده باشد بله ظرف ۱۰ روز قابل اعتراض می باشد

 2. محبوبه بهین مهر می گوید

  سلام وقت بخیر پرونده طلاق به دیوان عالی کشور رفته و به علت نقص پرونده مجدد به دادگاه تجدید نظر ارسال شده ۱-چه مقدار زمان نیاز است تا مجدد رای صادر بشه؟۲-ایا این رای قطعی است یا میتوان دوباره در دیوان فرجام خاهی شود؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: دادگاه تجدید نظر صرفا تحقیقات را انجام می دهد و مجددا می فرستد به دیوان ولی دیوان خودش رسیدگی نمی کند می فرستد به تجدید نظر دوباره و اگر تجدید نظر باز رای قبلی را داد در این صورت دیوان به شعبه دیگری می فرستد.

 3. مجیدابراهیم پور می گوید

  سلام
  رای ابطال داوری داشتیم که رای صادر شد وبه ان اعتراض کردیم و شعبه اخطاررفع نقض داد ولی درموعد مقرر به دلیل اینکه جوازوکیل دران تاریخ درحال تمدید بود زمان اخطاررفع نقض را از دست دادیم وقراررد دادحواست تجدید نظر صادر شد درصورت اعتراض ایا میتوان به موادی اشاره کرد که تجدید نظر پذیرفته شود
  رفع نقض مدارک سمت صاحبان حق امضا بود

 4. میلاد کریمی می گوید

  سلام ببخشید فقط هزینه کارشناس برای اخطار رفع نقص رو داخل سامانه ثنا نزده ک ما بحساب واریز کنیم چیکار باید بکنم؟

 5. بهار می گوید

  منظور عدم ذکر ادله همون مثال به شهود دراعسار استناد کرده ولی استشادیه نداده .چون دادگاه حق اینو ندارن بگه که فلانی چرا ادلتو ننوشتی تو دادخواست من ..مفهوم اینو درست فهمیدم .آیا همین مفهوم یا اشتباه درکش کردم

  1. زینالی می گوید

   سلام: بله عدم ذکر عدله باعث میشود دادخواست با رفع نقص مواجهه شود و در صورت عدم تکمیل دادخواست مورد نظر رد خواهد شد

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

19 − نه =