جرم ضبط صدا و مجازات جرم ضبط صدا

اشخاصی که قراردادی منعقد می کنند و قول و شروطی بینشان رد و بدل می‌شود با توجه به عبارت المومنون عند شروطهم ملزم به رعایت آن می‌باشند. اما زمانیکه به اصول پایبند نیستند و به عبارتی زیر قول خود می زنند و قرارهایی که قبلا مطرح کرده اند را زیر پا می‌گذارند اولین سوالی که مطرح می شود چگونگی اثبات این مطلب است که حالا که اشخاص پایبندی خود را زیر پا می‌گذارند چگونه می توان مطالبی که قبلا توسط خودش مطرح شده است را اثبات کرد. اینجاست که ضبط کردن مکالمات برای ارائه به مراجع قضایی مطرح می‌گردد و این سوال مهم که آیا افراد می‌توانند برای اعمال حقوق خود مکالمات را ضبط کنند؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با مفهوم حریم شخصی آشنا شد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

حریم خصوصی چیست؟

یکی از مهم ترین حوزه های حقوق بشر حریم افراد می باشند که در قواعد حقوق بشری بسیار مورد تاکید قرار گرفته است اما در قوانین ایران تعریف دقیقی از حریم خصوصی ارائه نشده است. میتوان گفت حریم خصوصی مجموعه ای از باید ها و نباید های هر شخصی است که فقط مربوط به او می باشد.و فقط از طریق رضایت و اجازه او میتوان به آنها دسترسی پیدا کرد.ماده یک قانون انتشار و دسترسی به اطلاعات آزاد مصادیقی از حریم خصوصی را ذیل ماده ۱ آورده است. اطلاعات شخصی: اطلاعات فردی نظیر نام و نام خانوادگی، نشانیهای محل سکونت و محل کار، وضعیت زندگی خانوادگی، عادتهای فردی، ناراحتیهای جسمی، شماره حساب بانکی و رمز عبور است.در ماده ۱۴ آن نیز جهت حمایت از حریم خصوصی حق دسترسی به آن رد شده است چنانچه اطلاعات درخواست شده مربوط به حریم خصوصی اشخاص باشد و یا در زمره اطلاعاتی باشد که با نقض احکام مربوط به حریم خصوصی تحصیل شده است، درخواست دسترسی باید رد شود.

مجازات ضبط صدای افراد

ضبط مخفیانه مکالمات تلفنی از منظر قانون اساسی و قانون مجازات

تماس های تلفنی جز مصادیق حریم خصوصی می باشد و طبق اصل ۲۵ قانون اساسی: بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون.درست است که قانون اساسی این امر را ممنوع اعلام کرده است اما ضمانت اجرای آن را باید در قانون مجازات جستجو کرد و قانون مجازات این اقدام را در مورد مسئولین و مامورین دولتی فقط جرم انگاری کرده است و هیچ نص قانونی در زمینه محکوم کردن افراد عادی در زمینه ضبط مکالمات تلفنی و تصویر برداری وجود ندارد و اگر این امر توسط مردم عادی انجام بگیرد به صرف فیلمبرداری و ضبط صدا نمی توان او را مجرم دانست مگر اینکه در نتیجه این عمل جرم دیگری مثل توهین و ضرر به ابرو و حیثیت افراد تحقق پذیرد.

هر یک از مستخدمین و مامورین دولتی، مراسلات یا مخابرات یا مکالمات تلفنی اشخاص را در غیر مواردی که قانون اجازه داده حسب‌ مورد مفتوح یا توقیف یا معدوم یا بازرسی یا ضبط یا استراق سمع نماید یا بدون اجازه ی صاحبان آنها مطالب آنها را افشاء نماید به حبس از یک سال تا‌سه سال و یا جزای نقدی از شش تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

طبق نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه نیز ضبط صدا توسط مردم عادی جرم دانسته نشده است مگر اینکه عمل او عنوان مزاحمت تلفنی داشته باشد.

حکم شرعی ضبط صدا

در زمینه ضبط کردن صدا و تصویر برداری اشخاص فقها نظرات مختلفی ارائه داده اند که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

طبق فتوا آیت الله موسوی اردبیلی: در صورتی که ضبط صدا تجاوز به حق و حقوق دیگران باشد مجاز نیست.
طبق نظر آیت الله فیاض: انجام این امر در صورتی که طرف از این امر ناراضی باشد و از آن نهی کند جایز نمی باشد .
 آیت الله روحانی نظر دیگری دارد و می گویند در صورتی که این عمل توهین نباشد و در بردارنده اسرار کسی نباشد نیز اشکالی ندارد.

ضبط صدای افراد

ضبط صدا در دادگاه

علی رغم عدم جرم انگاری مشخص ضبط صدا توسط مردم عادی انجام این امر در دادگاه جرم است و طبق تبصره ماده ۳۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری: هرگونه عکس برداری یا تصویربرداری یا ضبط صدا از جلسه دادگاه ممنوع است؛ اما رئیس دادگاه می‌تواند دستور دهد تمام یا بخشی از محاکمات تحت نظارت او به‌ صورت صوتی یا تصویری ضبط شود.اما الزامی که در این خصوص وجود دارد و آن هم در خصوص مکالمات دادگاه کیفری یک می باشد که باید ضبط شود .ضبط سائر مکالمات نیز به تشخیص دادگاه می باشد.


بیشتر بخوانید: جعل مدرک تحصیلی و مجازات آن


شنود غیر مجاز

درست است که ضبط صدا توسط مردم عادی جرم نمی باشد و افراد یک ارتباط مجاز است اما شنود غیر مجاز جرم انگاری شده است و منظور وارد شدن شخص سومی غیر از طرفین به مکالمه می باشد و شامل تمام مردم اعم از مستخدمین یا مردم عادی می باشد.

مجازات آن طبق قانون جرائم رانندگی بدین شرح است: هر کس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

جرم ضبط صدا

فیلم و عکس و صدا قدرت اثباتی ندارند

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که برای اینکه مدرکی در دست داشته باشید از صحنه جرم فیلم بگیرید یا صدای شخص مجرم را ضبط نمایید اما جالب است بدانید که این گونه موارد برای دادگاه دلیل محسوب نمی‌شوند تا بتواند به استناد آن ها حکم صادر کند زیرا دلایل اثبات کننده جرم از قبیل اقرار و شهادت و قسم و علم قاضی محدودند و صدای ضبط شده را شامل نمی شوند.و صرفا اماره ای هستند که در کنار سایر امارات ممکن است موجب علم قاضی شود یا خیر.

23 نظرات
 1. reza می گوید

  من صدای طرف مقابلم رو در مکالمه تلفنی ضبط کردم و گوشیم به مشکل خورد به تعمیرات موبایل بردم شک دارم که تعمیرات محتوای گوشی من رو کپی کرده باشه آیا اون از این مکالمه ها اگر کپی کرده میتونه سو استفاده کنه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام صدای ضبط شده طرف مقابل شما به چه درد تعمیر کار میخورد؟

 2. سیدشهاب الدین حسینی می گوید

  بادرود وارادت حدود۵ماه پیش پلیس اطلاعت وامنیت به صورتی وحشتناک ساعت ۶صبح به خانه حمله وبه اتهام نشردرفضای مجازی وتبلیغ علیه رژیم گوشی ها ولپ تاپ مرا ضبط ودر بررسی ها ازدواجها موارد اتهامی نبوده ودرلپتاپ شخصی من مقالات وگرامی برخی کارتها برای پروژه کامپیوتری وچاپ نشده وفقط در لپ تای من بوده بدون انتشار وپرسنل و هیچ مدرکی دال بر، اینکه نیت سو استفاده از کشفیات که حتی پرینت ومهربان نداشته وفقط پروژه بوده…
  حال ازشما بزرگواران خواهشمندم با گزارش پلیس فتا که در لپ تاپ من مطالبی بوده ولی بدون پرینت ومهر وعدم استفاده وجعل عنوان نشده بازپرس محترم قرار منع تعقیب را صادر میفرماید؟؟؟
  لطفاً راهنمایی فرمایید…🎉🎉🎉

 3. سیدشهاب الدین حسینی می گوید

  بادرود وارادت حدود۵ماه پیش پلیس اطلاعت وامنیت به صورتی وحشتناک ساعت ۶صبح به خانه حمله وبه اتهام نشردرفضای مجازی وتبلیغ علیه رژیم گوشی ها ولپ تاپ مرا ضبط ودر بررسی ها ازدواجها موارد اتهامی نبوده ودرلپتاپ شخصی من مقالات وگرامی برخی کارتها برای پروژه کامپیوتری وچاپ نشده وفقط در لپ تای من بوده بدون انتشار وپرسنل و هیچ مدرکی دال بر، اینکه نیت سو استفاده از کشفیات که حتی پرینت ومهربان نداشته وفقط پروژه بوده…
  حال ازشما بزرگواران خواهشمندم با گزارش پلیس فتا که در لپ تاپ من مطالبی بوده ولی بدون پرینت ومهر وعدم استفاده وجعل عنوان نشده بازپرس محترم قرار منع تعقیب را صادر میفرماید؟؟؟
  لطفاً راهنمایی فرمایید…🎉🎉🎉

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام به طور قطع نمیشه گقت منجر به منع تعقیب میشه یا نه

 4. احسان محمدی می گوید

  سلام
  من و خانمم در آبان ماه مشاجره لفظی داشتیم که بعد از ۲ساعت خانمم توانست مرا از کوره به در ببرد و زمانی که من عصبی شدم او گوشی همراه خود را روی ضبط مکالمه قرار داد در حالی که من نمیدانستم صدا در حال ضبط شدن میباشد در حالی که عصبی بودم خانمم را تهدید کردم که میکشمت و خونه تون آتیش میزنم و …. چون بهم تهمت زده بود و خیلی شاکی شده بودم البته زمانی که اروم شدم پشیمون شدم از حرفایی که زدم ولی خانم همون صدای ضبط شده رو روی سی دی زده و به دادگاه شکایت کرده که تهدیدش کردم و امنیت جانی نداره و گذاشته رفته حالام برای تمکین اقدام کردم میگه برنمیگردم امنیت جانی ندارم ضمنا دو ماه پیش کل مهریه ش و تموم مطالباتش و پرداخت کردم و ایشون با برنامه قبلی بحث صوری درست کرد که از من مدرکی داشته باشه که نتونم برای تمکینم اقدام کنم،لطفا راهنمایی کنید ببینم اولا میتونه ازم شکایت کنه بابت تهدید؟
  دومم اینکه میتونه واسه تمکین میتونه دلیل موجهی باشه که برنگرده؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام شما در حالت تهدید هم کاملا ارادی الفاظ و به زبون اوردید پس تهدید غیر قانونیه و امکان شکایت هست. بسته به نظر قاضیه هست عدم تمکین ایشان ولی به نظر میرسه بله

 5. وحید می گوید

  بررسی ها ازدواجها!
  مقالات و گرامی!
  بدون انتشار و پرسنل!
  پرینت و مهربان! و …
  به چه زبانی نوشتی؟!
  فارسی دَری یا پَشتو یا چی…!؟

 6. وحید می گوید

  این نظر رو برای سید شهاب الدین حسینی نوشته بودم! اومده پایین! 🤔

 7. :مریم می گوید

  سلام حقیقتش من دچار مشگل بزرگی هستم مدت چند ساله که داخل خونم به وسیله شوهرم وپسرم کنترل میشه هم صدا وهم تصویرم گرفته میشه به هیچ عنوان زیر بار نمیرن دخترم بزرگه بارها میخاستم شکایت کنم اما نمیددونم چطوری واز کجا باید وارد بشم لطفا از شما تمنا میکنم به من کمک کنید راهنمایی کنید ممنونم

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام ابتدا بهتون پیشنهاد میکنم مدرک جمع کنید و بعد از شکایت کنترل مکالمه خود را داشته باشید

 8. ابراهیم می گوید

  سلام من با پدرخانمم تو تلفن مشاجره کردیم هم اون فحش داد هم من…الان رفته شکایت کرده صدامم ضبط کرده…دادگاه صدای ضبط شده رو ب عنوان مدرک قبول میکنه؟؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام امکان محکومیت شما به جزای نقدی وجود دارد

 9. علی می گوید

  بنده با پسر عموهام دعوا کردم خواهر زاده ایشان با من ددست هستش امده پیش من صدامو با گوشیش ضبط کرده برده به شاکی هام داده دلیل برای قاضی میشود

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام با سایر ادله ممکنه موجب علم قاضی بشه

  2. وکیل تاپ می گوید

   سلام ضبط صدا جز ادله نیست

 10. علی می گوید

  دوستم امده خونه ما صدای مرا ظبط کرده در اختیار شاکی من قرار گذاشته بدونه اینکه من خبر داشته باشم ایا می توان علیه دوستم شکایت کنم

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله

 11. پیمان می گوید

  سلام خسته نباشید من با باجناقم تلفنی صحبت کردم بعد صداشو ظبط کردم باعث شده بود زندگی من بهم بخوره من ثابت کردم که خانم من باکس دیگه ای رابط داره بعد این پشت تلفن بدوبی راه پشت سرش زده بود من بره عمو ودایی خانومم صدای باجناقمو فرستادم که کمکم کنن به خاطر بچم زندگیم درست بشه حالا باجناقم رفته بابت ظبط صدا ازمن شکایت کرده میخواستم ببینم جرم هست حکمش چی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام صرف ضبط صدا جرم انگاری نشده اما شما می توانید علیه ایشان شکایت توهین مطرح نمایید

 12. پیمان می گوید

  میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

 13. مهسا می گوید

  سلام. ببخشید شوهر من با یه خانومی در ارتباط بود. چند ماه پیش من با شوهر اون خانوم تماس گرفتم و حرفهایی زدم که متوجه بشه دروغ نمیگم و واقعا خانومش با شوهرم در ارتباط هست. اون آقا صدای من رو ضبط کرده. الان خانواده اون خانوم من رو تهدید کردن که شکایت میکنن و ادعای شرف میکنن که من پشت سر خواهرشون حرف زدم. آیا میتونن شکایت کنن؟ و اینکه از شوهرم چی؟ از شوهرم بخاطر اینکه با خواهرشون در ارتباط بوده میتونن شکایت کنن. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بستگی به محتوا ی رد وبدل شده دارد

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند