آیا انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی جرم است و مجازات آن چیست؟

انتشار تصاویر مستهجن و غیراخلاقی در فضای مجازی جرم است و طبق قانون جرایم رایانه ای مجازات دارد. در قانون مجازات اسلامی نیز تظاهر به فعل حرام و جریحه دار نمودن عفت عمومی جرم انگاشته شده  است.طبق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب ۱۳۷۵؛  هرکس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴)ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی باشد ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

تبصره – زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

آیا انتشار عکس نامناسب و غیراخلاقی درفضای مجازی جرم است؟

طبق ماده ۱۴ قانون جرایم رایانه ای؛ هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد ارسال یا انتشار یا تجارت تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

  • تبصره ۱ ـ ارتکاب اعمال فوق در خصوص محتویات مبتذل موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازات های فوق می شود. محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می‌گردد که دارای صحنه ها و صور قبیحه باشد.
  • تبصره ۲ ـ هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد  شد.
  • تبصره ۳ ـ چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفة خود قرار داده باشد یا بطور سازمان‌یافته مرتکب شود چنانچه مفسد فی‌الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.
  • تبصره ۴ ـ محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی اطلاق می‎شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.

تصاویر نامناسب

علاوه بر این در ماده ۱۵ قانون جرایم رایانه ای؛ هرکس از طریق سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل‎های داده مرتکب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد:

  • الف) چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آن ها را تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه دستیابی به آن ها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات. ارتکاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دو تا پنج میلیون ریال است.
  •  ب) چنانچه افراد را به ارتکاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان‎گردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت‎آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کند یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات.

تبصره ـ مفاد این ماده و ماده (١٤) شامل آن دسته از محتویاتی نخواهد شد که برای مقاصد علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارائه یا توزیع یا انتشار یا معامله می‌شود.


بیشتر بخوانید: جرم نشر اکاذیب


علاوه براین انتشار عکسها و تصاویر دیگران نیز جرم محسوب شده و مجازات دارد و انتشار تصاویر خود فقط جرم نیست و انتشار تصاویر دیگران نیز جرم است.

مطابق ماده ۱۷قانون فوق؛ هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

ذکر این نکته ضروری است که مطابق با ماده۱۷ که بیان شد، انتشار تصاویر حتما می بایست منجر به آبروریزی و  ازبین  رفتن اعتبار اشخاص شود تا جرم محقق شود. اگر انتشار تصاویر افراد خصوصی موجب شهرت و شناخته شدن فرد شود جرمی اتفاق نیفتاده است.

آیا تهدید به افشای عکس های خصوصی دیگران جرم است؟

مطابق با قانون مجازات اسلامی ماده ۶۶۹، هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید،‌اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو‌ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

بررسی انتشار تصاویر غیراخلاقی توسط خود افراد

حتما موضوعی که سالیان گذشته در خصوص سوشا مکانی فوتبالیست  اتفاق افتاد که  هرچند این شخص مدعی بوده که خودش تصاویر را منتشر نکرده است یا خانم مائده هژبری  که به دلیل انتشار فیلم و تصاویر خود را درفضای مجازی  که توسط پلیس فتا دستگیر شد را به خاطر دارید.مطابق با موارد گفته شده از قانون مجازات اسلامی و قانون جرائم رایانه ای ، صرف انتشار محتویات غیر اخلاقی جرم محسوب می شود و نفاوتی بین خود شخص یا اشخاص دیگری نمی باشد.

هرچند لازم به ذکر است معیار غیراخلاقی بودن فیلم و تصاویر از دیداشخاص ، بسیار مختلف و متفاوت است و گاها در خصوص این مسائل سلیقه ای رفتار می شود و تشخیص این امر با مقام قضایی می باشد.

برای مطالعه بیشتر و درک جامع تر و جزیی جرایم سایبری می توانید به کتاب جرائم سایبری به قلم مریم سعادتی از انتشارات چراغ دانش رجوع نمایید.”

 

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند