آیا همسایه آزاری مجازات دارد؟

با ازدیاد تعداد آپارتمان ها و برج های مسکونی، جنس معضلات شهرنشینی به مرور زمان تغییر کرده است. همچنین فرهنگ نسبتا جدید به نام فرهنگ آپارتمان نشینی به جامعه تزریق شده است که لازمه ی آن آموزش می باشد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

یکی از رایج ترین مشکلات آپارتمان ها وجود همسایه ای است که موجبات سلب آسایش از سایر همسایگان می شود.

حال با توجه به اینکه امروزه بسیاری از اشخاص ساکن برج ها و ساختمان ها ممکن است با مسائلی از این دست روبرو شوند، مفید است که اطلاعاتی در خصوص همسایه آزاری مطرح گردد.

حد و مرز آزار و اذیت

زندگی آپارتمان نشینی علاوه بر اینکه نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد، گاه نیازمند بالا بردن آستانه صبر است. هرچند امروزه جامعه بیشتر به سمت فردگرایی هدایت شده است، اما تعامل و دوستی لازمه ی روابط است.

اولین راهکار برای مقابله با آزار و اذیت همسایه، مراجعه حضوری نزد وی و رفتار مسالمت آمیز است.

بسیاری از مشکلات همسایگان را می توان با صحبت و تذکر دوستانه حل کرد. همیشه جبهه گرفتن و اقدام قانونی قاطع بهترین راه حل نمی باشد.

لذا در خصوص مشکلات همسایگان ابتدا باید میزان رفتار غلط او را سنجید و سپس وارد عمل شد.

مثلا زمانی که یکی از همسایگان با صدای بلند صحبت می کند و موجب آزار شما می شود بهتر است ابتدا نزد وی رفته و مشکل خود را با وی مطرح نمایید.

گاه میزان اذیت و آزار آن همسایه باعث به خطر افتادن شما می شود مانند وقتی که همسایه شما به واسطه فروشنده مواد مخدر است و روابط پر خطر او، باعث سلب امنیت شما می شود.


بیشتر بخوانید: قوانین و مقررات آپارتمان نشینی


آزار و اذیت همسایه ها

انواع همسایه آزاری

  1. صدای نامتعارف مانند صدای بلند تلویزیون، ضبط، صدای اعضای خانواده در ساعات استراحت، صدای حیوان خانگی.
  2. تعمیرات دایمی خانه در ساعات غیر معمول که بعضا ممکن است موجب آسیب به خانه شما شود.
  3. دعوای مداوم اعضای خانواده.
  4. مراسم ها و مهمانی های بیش از حد.
  5. مصرف مواد مخدر
  6. مشاغل غیر قانونی مثل فروش مواد مخدر که موجب تردد افراد ناباب در آپارتمان می شود.
  7. عدم پرداخت شارژ و سایر هزینه های مشترک ساختمان

همچنین موارد دیگری که موجب از بین رفتن آسایش همسایگان دیگر می شود.

مراجعه به مدیر ساختمان

زمانیکه پس از اخطار کلامی همسایه ی خاطی اصلاح نشد، می توان به مدیر ساختمان مراجعه کرد و همچنین با سایر همسایگان موضوع را مطرح کرد تا مدیر به نمایندگی از سایر همسایگان به وی اخطار دهد تا رفتار و اقدامات غلط خود را ادامه ندهد.

در واحد های مسکونی که بیش از سه واحد، قانون تملک آپارتمان ها حاکم است. لذا اداره و حفظ ساختمان، دریافت و پرداخت هزینه ها، تعیین سهم هر آپارتمان در هزینه ها و … از وظایف مدیر ساختمان است.

از دیگر وظایف مدیر ساختمان، انتقال انتقادات به واحد همسایه آزار است.

مراجعه به مدیر ساختمان

اقدام قانونی با همسایه ی خاطی

طبق قانون مدنی  افراد در ملک خود مختار به هر تصرفی هستند البته  مادامی که این تصرف باعث ضرر رساندن به دیگران نگردد. بنابراین زمانی که اقدامات و رفتارهای همسایه موجبات ناآرامی و آزار و اذیت شما را فراهم می آورد قابل پیگیری قانونی است.

پس از اینکه صحبت و تذکر تاثیری بر همسایه آزار نداشت ابتدا شما می توانید با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و پس از حضور وی گزارشی از افعال وی ارائه نمود. (ترجیحا زمانی که همسایه آزار در حال انجام رفتار آزار دهنده است با پلیس تماس بگیرید.)

اگر پس از تنظیم صورتجلسه توسط پلیس وی دست از افعال خود برنداشت، با داشتن صورتجلسه پلیس می توانید علیه وی طرح دعوا نمایید.

مراجع صالح به رسیدگی

دادسرا: رجوع به مراجع کیفری نیازمند وجود جرم است مثل توهین، دعوا کردن، داد و فریاد، مشاغلی که غیرقانونی بوده و جرم محسوب می شود. شما می توانید با تنظیم شکوائیه با عناوین “مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایه” یا “هتک حرمت” به دادسرا مراجعه نمایید.

شورای حل اختلاف: در شورای حل اختلاف در صورت وجود مشکلاتی همچون صدای مستمر حیوانات خانگی، سر و صدای ناشی از تعمیرات و صدای غیرمتعارف موسیقی و تلویزیون، مراسم های متعدد، عدم پرداخت شارژ و سایر هزینه های مشترک طرح دعوی نمایید.

نکته: لازم به ذکر است استشهادیه و صورتجلسه تنظیمی از سوی پلیس ۱۱۰ می تواند ادله مناسبی برای تسهیل روند رسیدگی و اثبات سریع تر همسایه آزاری باشد.

اقدام قانونی با همسایه

مجازات همسایه آزاری

در صورت اثبات همسایه آزاری شخص خاطی به ه یک ماه تا یک سال حبس و علاوه بر آن شخص مزاحم به رفع مزاحمت محکوم می‌شود که البته ممکن است تبدیل به جزای نقدی شود.

در صورت عدم رعایت و تکرار رفتارهای قبل توسط همسایه ی محکوم، شکایت مجدد  باعث می شود وی علاوه بر رفع مزاحمت به ۶ ماه تا ۲ سال حبس هم محکوم شود.

همچنین اگر شرایط ماده ۶۱۸ تعزیرات هم باشد یعنی با حرکات غیر متعارف و هیاهو و جنجال نظیر پارتی های شبانه، سر و صداهای نا متعارف و ممتد آسایش عموم را سلب نماید به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

نتیجه گیری

همسایه آزاری شامل اعمال رفتاری است که موجب سلب امنیت و آسایش سایر همسایگان می شود.

این اعمال عبارتند است:

سر و صدای نامتعارف تلویزیون، ضبط، حیوان خانگی، دعوا و فریاد، فحاشی، عدم پرداخت هزینه های ساختمان، مراسم و مهمانی های دایمی، تعمیرات پر سر و صدا در ساعات استراحت و موارد دیگر.

ابتدا توصیه می شود با اخطار کلامی به شخص خاطی این مشکل را حل نمایید و اگر حل نشد به مدیر ساختمان مشکل را مطرح نمایید تا با همسایه آزار صحبت کند. زمانیکه مجدد تکرار شد با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و پس از حضور پلیس صورتجلسه، هم می توانید ابتدا اظهارنامه ارسال نمایید و هم به دادسرا یا شورای حل اختلاف (بسته به نوع اعمال فرد) برای طرح دعوی اقدام نمایید.

سوالات متداول

خیر، تنها به صداهایی که موجب سلب آرامش شود و نامتعارف باشد یا در ساعات استراحت صورت گیرد.

بله، شما می توانید با ارسال اظهارنامه مواد قانونی ( ماده ۱۳۲ قانون مدنی ، اصول ۴۰ و ۴۴ قانون اساسی و ماده ۵۹ قانون آپارتمان نشینی ) که در بالا به آن ها اشاره شد، استناد کنید. همچنین در ادامه بنویسید شما با ایجاد مزاحمت برای سایر همسایگان موجب سلب آسایش می شوید. لذا خواهشمندیم به اعمال خود را اصلاح نمایید، در غیر این صورت از طریق مراجع قانونی اقدام می نماییم.

ابتدا اظهارنامه برای ایشان ارسال نمایید و در صورت عدم ترتیب اثر، شکایت نمایید و درخواست تحقیقات محلی نمایید.

x (x)

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند