آیا همسایه آزاری مجازات دارد؟

با ازدیاد تعداد آپارتمان ها و برج های مسکونی، جنس معضلات شهرنشینی به مرور زمان تغییر کرده است. همچنین فرهنگ نسبتا جدید به نام فرهنگ آپارتمان نشینی به جامعه تزریق شده است که لازمه ی آن آموزش می باشد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

یکی از رایج ترین مشکلات آپارتمان ها وجود همسایه ای است که موجبات سلب آسایش از سایر همسایگان می شود.

حال با توجه به اینکه امروزه بسیاری از اشخاص ساکن برج ها و ساختمان ها ممکن است با مسائلی از این دست روبرو شوند، مفید است که اطلاعاتی در خصوص همسایه آزاری مطرح گردد.

حد و مرز آزار و اذیت

زندگی آپارتمان نشینی علاوه بر اینکه نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد، گاه نیازمند بالا بردن آستانه صبر است. هرچند امروزه جامعه بیشتر به سمت فردگرایی هدایت شده است، اما تعامل و دوستی لازمه ی روابط است.

اولین راهکار برای مقابله با آزار و اذیت همسایه، مراجعه حضوری نزد وی و رفتار مسالمت آمیز است.

بسیاری از مشکلات همسایگان را می توان با صحبت و تذکر دوستانه حل کرد. همیشه جبهه گرفتن و اقدام قانونی قاطع بهترین راه حل نمی باشد.

لذا در خصوص مشکلات همسایگان ابتدا باید میزان رفتار غلط او را سنجید و سپس وارد عمل شد.

مثلا زمانی که یکی از همسایگان با صدای بلند صحبت می کند و موجب آزار شما می شود بهتر است ابتدا نزد وی رفته و مشکل خود را با وی مطرح نمایید.

گاه میزان اذیت و آزار آن همسایه باعث به خطر افتادن شما می شود مانند وقتی که همسایه شما به واسطه فروشنده مواد مخدر است و روابط پر خطر او، باعث سلب امنیت شما می شود.


بیشتر بخوانید: قوانین و مقررات آپارتمان نشینی


آزار و اذیت همسایه ها

انواع همسایه آزاری

 1. صدای نامتعارف مانند صدای بلند تلویزیون، ضبط، صدای اعضای خانواده در ساعات استراحت، صدای حیوان خانگی.
 2. تعمیرات دایمی خانه در ساعات غیر معمول که بعضا ممکن است موجب آسیب به خانه شما شود.
 3. دعوای مداوم اعضای خانواده.
 4. مراسم ها و مهمانی های بیش از حد.
 5. مصرف مواد مخدر
 6. مشاغل غیر قانونی مثل فروش مواد مخدر که موجب تردد افراد ناباب در آپارتمان می شود.
 7. عدم پرداخت شارژ و سایر هزینه های مشترک ساختمان

همچنین موارد دیگری که موجب از بین رفتن آسایش همسایگان دیگر می شود.

مراجعه به مدیر ساختمان

زمانیکه پس از اخطار کلامی همسایه ی خاطی اصلاح نشد، می توان به مدیر ساختمان مراجعه کرد و همچنین با سایر همسایگان موضوع را مطرح کرد تا مدیر به نمایندگی از سایر همسایگان به وی اخطار دهد تا رفتار و اقدامات غلط خود را ادامه ندهد.

در واحد های مسکونی که بیش از سه واحد، قانون تملک آپارتمان ها حاکم است. لذا اداره و حفظ ساختمان، دریافت و پرداخت هزینه ها، تعیین سهم هر آپارتمان در هزینه ها و … از وظایف مدیر ساختمان است.

از دیگر وظایف مدیر ساختمان، انتقال انتقادات به واحد همسایه آزار است.

مراجعه به مدیر ساختمان

اقدام قانونی با همسایه ی خاطی

طبق قانون مدنی  افراد در ملک خود مختار به هر تصرفی هستند البته  مادامی که این تصرف باعث ضرر رساندن به دیگران نگردد. بنابراین زمانی که اقدامات و رفتارهای همسایه موجبات ناآرامی و آزار و اذیت شما را فراهم می آورد قابل پیگیری قانونی است.

پس از اینکه صحبت و تذکر تاثیری بر همسایه آزار نداشت ابتدا شما می توانید با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و پس از حضور وی گزارشی از افعال وی ارائه نمود. (ترجیحا زمانی که همسایه آزار در حال انجام رفتار آزار دهنده است با پلیس تماس بگیرید.)

اگر پس از تنظیم صورتجلسه توسط پلیس وی دست از افعال خود برنداشت، با داشتن صورتجلسه پلیس می توانید علیه وی طرح دعوا نمایید.

مراجع صالح به رسیدگی

دادسرا: رجوع به مراجع کیفری نیازمند وجود جرم است مثل توهین، دعوا کردن، داد و فریاد، مشاغلی که غیرقانونی بوده و جرم محسوب می شود. شما می توانید با تنظیم شکوائیه با عناوین “مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایه” یا “هتک حرمت” به دادسرا مراجعه نمایید.

شورای حل اختلاف: در شورای حل اختلاف در صورت وجود مشکلاتی همچون صدای مستمر حیوانات خانگی، سر و صدای ناشی از تعمیرات و صدای غیرمتعارف موسیقی و تلویزیون، مراسم های متعدد، عدم پرداخت شارژ و سایر هزینه های مشترک طرح دعوی نمایید.

نکته: لازم به ذکر است استشهادیه و صورتجلسه تنظیمی از سوی پلیس ۱۱۰ می تواند ادله مناسبی برای تسهیل روند رسیدگی و اثبات سریع تر همسایه آزاری باشد.

اقدام قانونی با همسایه

مجازات همسایه آزاری

در صورت اثبات همسایه آزاری شخص خاطی به ه یک ماه تا یک سال حبس و علاوه بر آن شخص مزاحم به رفع مزاحمت محکوم می‌شود که البته ممکن است تبدیل به جزای نقدی شود.

در صورت عدم رعایت و تکرار رفتارهای قبل توسط همسایه ی محکوم، شکایت مجدد  باعث می شود وی علاوه بر رفع مزاحمت به ۶ ماه تا ۲ سال حبس هم محکوم شود.

همچنین اگر شرایط ماده ۶۱۸ تعزیرات هم باشد یعنی با حرکات غیر متعارف و هیاهو و جنجال نظیر پارتی های شبانه، سر و صداهای نا متعارف و ممتد آسایش عموم را سلب نماید به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

نتیجه گیری

همسایه آزاری شامل اعمال رفتاری است که موجب سلب امنیت و آسایش سایر همسایگان می شود.

این اعمال عبارتند است:

سر و صدای نامتعارف تلویزیون، ضبط، حیوان خانگی، دعوا و فریاد، فحاشی، عدم پرداخت هزینه های ساختمان، مراسم و مهمانی های دایمی، تعمیرات پر سر و صدا در ساعات استراحت و موارد دیگر.

ابتدا توصیه می شود با اخطار کلامی به شخص خاطی این مشکل را حل نمایید و اگر حل نشد به مدیر ساختمان مشکل را مطرح نمایید تا با همسایه آزار صحبت کند. زمانیکه مجدد تکرار شد با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و پس از حضور پلیس صورتجلسه، هم می توانید ابتدا اظهارنامه ارسال نمایید و هم به دادسرا یا شورای حل اختلاف (بسته به نوع اعمال فرد) برای طرح دعوی اقدام نمایید.

سوالات متداول

خیر، تنها به صداهایی که موجب سلب آرامش شود و نامتعارف باشد یا در ساعات استراحت صورت گیرد.

بله، شما می توانید با ارسال اظهارنامه مواد قانونی ( ماده ۱۳۲ قانون مدنی ، اصول ۴۰ و ۴۴ قانون اساسی و ماده ۵۹ قانون آپارتمان نشینی ) که در بالا به آن ها اشاره شد، استناد کنید. همچنین در ادامه بنویسید شما با ایجاد مزاحمت برای سایر همسایگان موجب سلب آسایش می شوید. لذا خواهشمندیم به اعمال خود را اصلاح نمایید، در غیر این صورت از طریق مراجع قانونی اقدام می نماییم.

ابتدا اظهارنامه برای ایشان ارسال نمایید و در صورت عدم ترتیب اثر، شکایت نمایید و درخواست تحقیقات محلی نمایید.

x (x)
60 نظرات
 1. حمید شعبانی می گوید

  همسایه ما مرتب به ماشین من صدمه میزد یک روز موش را گرفتم گفت ماشین منم اونجاست برو تو هم صدمه بزن منم تو حالت عصبانیت به ماشینش صدمه زدن غافل از اینکه فیلم گرفته و اکنون محکوم شدم شاهد دارم که خودش گفت به ماشینش صدمه بزنم چکار کنم

  1. وکیل تاپ می گوید

   باید از دادگاه حضور شاهد را بخواهید که عمل مربوط با رضایت بوده

 2. شهروند می گوید

  با سلام ایا ایجاد مزاحمت ودخالت بی جا که باعث فرو پاشی زندگی مشترک زن و مرد بشود وراهنمایی غلط به عنوان دوست یاخاهری در قانون مجازات دارد یا خیر من همچین شکایتی کرده ام و پس از پیامک ارسالی از طرف زن همسایه و شهادت شهود قاضی مجازات این زن به دویست هزارتومان تمام شده است اعتراض برای اشد مجازات کردم موتسفانه در تجدید نظر کاهش یافته دلیل چیست

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر مجازات ندارد

 3. جلیل می گوید

  با سلام همسایه طبقه بالای من در ساعات مختلف با کشیدن وسایل خانه (البته به قصد آزار) یا پریدن روی زمین ایجاد صدای ناهنجار می‌کند حتی در ساعات نیمه شب. به ایشان مرجعه کردم و تذکر دوستانه دادم ولی ایشان بالکل منکر سر و صدا می‌شوند از آنجایی که والدین من کهنسال بوده و ناراحتی اعصاب هم دارند نمی دانم چه کار کنم. از طرفی با مطالعه ای که کردم دیدم در صورت محکوم شدن چیزی جز یک جریمه مالی مختصر هم در انتظار همسایه مزاحم نیست. چ کار باید بکنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام مزاحمت باید جوری باشد که بتوان اثبات کرد در غیر این صورت ایجاد سر و صداهای ناشی از کشیدن وسایل و راه رفتن و پریدن جز جدا نشدنیه اپارتمان نشینی محسوب میشود. ولی برای اثبات مزاحمت یا باید مدرک مانند فیلم و عکس داشته باشید یا شهادت ساکنین را

 4. وحید می گوید

  سلام ما یه همسایه داریم بسیار بی ادب که یا برادرا با هم دعوا می‌کنند یا با پدرشون و یا با همسایه ها که فحش های ناموسی همیشه تو ساختمون و تو کوچه رد و بدل میشه. یکی از داداش ها هم که اعتیاد شدید داره و اصلا دیگه مغز واسش نمونده چند بار همسایه ها بهشون تذکر دادیم ولی به خرجشون نمیره تازه قلدری هم می‌کنند تکلیف چیه، چکار کنم بنده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام امکان شکایت از ایشان وجود دارد لکنقبل ان باید با مدارکی مانند استشهاد سایر همسایه ها یا ضبط صدا موضوع را بتوانید اثبات نمایید

 5. محسن می گوید

  سلام من خونه م وبلایی همسایه رو برو از طبقه دوم دید میزنه الان درگیر شدیم رفته شکایت کرده …من چجوری میتونم بخاطر این دید زدناش شکایت کنم اصلا قانون به من رای میده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام دعو ای مزاحمت طرح کنید

 6. شریفی می گوید

  سلام وقت بخیر
  ساکن آپارتمان مسکونی هستم که از بد حادثه هردو اتاق خواب منزل زیر سالن پذیرایی دو واحد بالاسری ما قرار دارد هر سه صاحب خانه هستیم . ۲ سال هست که با اسمس، تماس تلفنی ،نوشتن تذکر توی برد لابی چندین بار و این آخر با دعوا ازشون خواستیم که ۲تا ۴ ظهر و ۱۲ شب به بعد بچه هاشون جیغ نکشن ،ندون و سوت نزنن. اما متاسفانه فقط در جواب ما نیستیم رو می شنویم . هر دو همسایه گردن یکدیگر می ندازن .
  ناخواسته مجبور به شکایت هستم لطفا راهنمایی کنید.
  در ضمن یکی از این همسایه ها خود مدیر ساختمان هستش.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام باید برای موارد اینچنینی مدرک داشته باشید . استشهادیه سایرین را جمع اوری نمایید و ابتدا به همسایه خاطی اظهارنامه بفرستید.

  2. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید دعوای مزاحمت طرح کنید

 7. ساحل می گوید

  ایا جرم دارد خمسایه ازاری

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام جرم مزاحمت

 8. کمال می گوید

  باسلام دارای خانه ویلایی هستم ک همسایه کناریمون قصد اضاف کردن بنا حدود ۷۰ متر رو د اره ولی دقیقا از ۹ ماه پیش تا الان ب دلیل سر و صدا وحشتناک دستگاه ار تی یا خرا بکن و بی موقع کار کردن دو بار با ۱۱۰ تماس گرفتم ک با دادن تعهد شفاهی ب مامورین گذشت کردم ایا میشه بدون گرفتن کارگر، خودش این مدت طولانی کارش رو انجام بده از تمام اتفاقات از اول فیلم دارم بعد از این همه مزاحمت با قلدری میگه برو شکایت کن توی ماه رمضان ساعت ۳ تا افطار با دستگاه و پتک صدای وحشتناکی رو ایجاد میکنه اگه شکایت کنم چ اتفاقی میفته ک ب نفعم باشه در ضمن کفتر بازی هم میکنه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام شما میتوانید به جرم مزاحمت شکایت نمایید واگر رسد شکایت ۱۱۰را هم دارین ضمیمه نمایید

  2. بهزاد زینالی می گوید

   سلام دعوای مزاحمت طرح نمایید

 9. سامان می گوید

  سلام ما یه همسایه داریم که تراکتور و ادوات کشاورزی خود را باگوسفند معاوضه کرده است. البته مادرروستا زندگی میکنیم لکن این همسایه حیاط بزرگ خود را به دوقسمت تقسیم کرده و قسمت جلویی آن را به گله و گاو اختصاص داده و قسمت عقب ترکه نزدیک ساختمان خود است بسیارتمیز ودرب حیاط جدا برای رفت و آمدمهمان نصب کرده است .اکنون گله ایشان فاصله بسیارکم با منزل بنده دارد و بوی نامطبوع و سروصدای گله و گاو و الاق و سرفه های متعدد بزها و بیماری آنها اینجانب وخانواده بنده را سلب آسایش کرده به طوری که جرعت بازگذاشتن درب ساختمان (حال وپذیرایی)را نداریم. البته به صورت مسالمت آمیز به ایشان و شورای روستا اطلاع دادیم ولی به نتیجه ای نینجامید . باکمال تشکر ازشما مارا راهنمایی کنید.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام به جرم مزاحمت وهمسایه ازاری میتوان شکایت کرد

 10. کمال می گوید

  میدونم ب جرم مزاحمت باید شکایت کنم از رای دادگاه خواستم متوجه بشم ک نهایت حکم با دادن تعهد تموم میشه یا ن بالاتر از تعهد هم امکان پذیره ک صادر بشه ،

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام رفع مزاحمت صورت میگیرد

 11. Shirin asadi می گوید

  سلام همسایه من در زندگی من دخالت میکند همسایه روبرو را برای اطلاع از زندگی من دم در میفرستد من را تشویق به طلاق میکند جلوی همسرم با لباسهای نامتعارف ضاهر میشود میتوانم از ش شکایت کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام شما میتوانید بابت همسایه ازاری شکایت مزاحمت طرح نمایید

 12. ناشناس می گوید

  سلام همسایه طبقه بالای ما هر دفعه به خاطر دود سیگار پدرم که در بالکن میکشد آب به پایین میریزد طوری که تمام وسایل و لباس ها خیس میشوند و خودشان هم تایید کردن که اینکار را میکنند و از طرف دیگر هم روی سقف پلاستیکی پاسیو ما زباله میریزد و آمار تمام وسایل ما رو در پاسیو دارن و از طرفی دیگر با اینکه ما عمده ساعتی از روز مشغول هستیم و خانه نیستیم به تهمت میگویند که از سر و صدا ما ناراضی اند و با تهدید از جانب اینکه پشتشان به سردار و خانواده شهید هست آیا میتوانند شکایتی را به جایی پیش ببرند؟
  ضمن اینکه بیشتر همسایه ها تایید میکنند که هیچکدام از حرف ها و تهمت هایشان درباره ما درست نیست

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید براساس مزاحمت شکایت نمایید

 13. محمد می گوید

  با سلام خانه ما جوری هس که زیر پارکینگه و مدام با درآوردن ماشین یا موتور اذیت میشیم و طبقه اول ما به عمد سر و صدای اضافی ایجاد می‌کنه و باعث آزار ما میشه چند بار هم تذکر دادیم ولی به گوششون نمیره میشه شکایت کرد ازشون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید بابت ازار واذیت همسایه شکایت مزاحمت طرح نمایید

 14. علی می گوید

  سلام روزتون بخیر
  خانه اپارتمانی دارم و طبقه ی همکف هستم و همسایه بالایی مدام در ساعات استراحت روی سر ما میپره و مزاحمت درست میکنه و ی بار تذکر دادیم اومد دم دره خونه و راه انداخت امروز دوباره تذکر دادیم و داره با زدن تو درو دیوار و زمین با نمیدونم چی طوری که صداش تو کله خونه میپیچه
  ایا من می‌تونم از راه قانونی با ایشون برخورد کنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: میتوانید بابت ازار واذیت ازهمسایه بجرم مزاحمت شکایت نمایید.

 15. رنجبر نژاد می گوید

  سلام من قبلا یک خانمه مجرد بودم همسایه طبقه یک خانمشو طلاق میداد وهرروز مزاحمه من میشد الانم دوساله ازدواج کردم با شکایت منو اذیت میکنه تا اینکه شوهرم شک کرده اپارتمان چون به اسمه منه ،شکایت میکنه از فاظلاب واحد من چرا پشته در اسانسور کلید کشویی گذاشتید چرا راه پله گلدون گذاشتید چرا تو حیاط گل کاشتید بتید از ما اجازه میگرفتد واحد من زیر زمینه تو کف پارکینگ ساعته نصف شب راه بره سروصدا کنه به نظره شما من شکایت بکنم ازش به جایی میرسم ؟؟ ممنون میشم جوابمو بدید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتواند بابت مزاحمت وممانعت شکایت نمایید

 16. ستاره می گوید

  سلام وقت بخیر ما همسایه ای داریم که از بالا رخت لباس پهن میکند و حتی آب لباس هارو نمیگیرد و پنجره ما بیشتر اوقات خیس هست گاهی پیش می‌آید که دو تشت بزرگ از بالا آب میریزد و با گفتمان این عمل حل نشده
  حتی با روحانی محل
  و اعصاب روانی خانه را مشوش کرده
  آیا امکان شکایت هست ؟و باید چه کنیم
  با تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بابت مزاحمت شکایت نمایید

  2. بهزاد زینالی می گوید

   سلام شکایت مزاحمت طرح نمایید

 17. محسن آزاد می گوید

  سلام ببخشید ما همسایه ای داریم که سروصدای بچه هاش و دعوای خودش با خانمش گاهی شبها با صدای بلند مورد آزار و اذیت ما میشه
  بنده پدر و مادرم سنشون زیاده و مادرم مشکل اعصاب و دلهره داره و هر صدای بلند و یهویی و دعوا و ناگهانی ای این موجودات باعث لرزیدن کل بدنش میشه و حتی خودم هم مشکل عصبی پِرپِر گوش هام با شنیدن اون صداها شروع می شه
  یه بار حضوری تذکر دادم زنه میگه خب چیکار کنم خفه بشیم پس
  چندبار هم از پشت دیوارشون بهشون تذکر دادم که اصلا انگار گوش ندارن

  به نظر شما چکار باید کرد؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:میتوان براساس مزاحمت وممانعت ازهمسایه خودنزد مراجع قانونی شکایت نمایید.

 18. سعید می گوید

  سلام خسته نباشید
  خونه ما سر کوچه بن بسته و اخر کوچه خونه همسایه فقطم ما و این همسایه از کوچه راه داریم و همسایه دیگه ای نیست
  درب خونش ریلیه و دقیقا چسبیده به ستون و دیوار خونه ما،درب ریلی پشت خونه ما باز و بسته میشه و خیلی صدا بدی داره و باعث اذیت و ازار ما میشه ب حدی که اگه خواب باشی از خواب میپری تذکرم دادم چندبار ولی بی فایده بوده لطفا راهنمایی کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:میتوانیدبابت مزاحمت طرح دعوانمایید.

 19. افشین می گوید

  سلام همسایه پایین ما هرشب ساعت ۲ دعوای خانوادگی میکنند واین موضوع هم باعث ازار واذیت همسایه ها میشه امشب به سیم اخر زدم رفتم در خونشون فریاد و محکم زدم به در خونشون ،همسایه هم زنگ زدن به پلیس صورت جلسه کرد ،اگر همسایه شکایت کنه مجازاتش چیه ،ولی شاهد دارم که سروصدای اونها نمیزاره بخوابیم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:میتوانید بابت مزاحمت همسایه شکایت کیفری طرح نمایید.

 20. عباس می گوید

  سلام
  همسایه ما بیشتر اوقات سیگار میکشه و بوی اون داخل راه پله ها میپیچه و خیلی وقت ها هم وارد سالن ما میشه آیا می تونم شکایت کنم و نتیجه چی میشه و چه مدارکی باید تهیه کنم ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:میتوانید دعوای مزاحمت در دادگاه طرح نمایید.

 21. فرهاد می گوید

  سلام همسایه‌ها ما دروقت استراحت وقت وبیوقت حتی شبها، زن وبچه هاشون همیشه تو کوچه ان ومزاحم استراحت ما هستن حتی چند بارهم تذکر دادیم ولی بی فایده بوده چیکار کنیم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:می توانید براساس مزاحمت همسایه شکایت نمایید.

 22. ناشناس می گوید

  باسلام.کنارمنزل ما یک کارگاه تراشکاری راه اندازی شده که مدام باسروصدای دستگاهشان ایجاد مزاحمت میکنندایا میتوان ازنظر قانونی اقدامی کرد؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:می توانید بسته به نوع مزاحمت در دادسرا وشورای حل اختلاف شکایت نمایید.

 23. جواد می گوید

  ما یه همسایه داریم که چند ماهی هست که دخترش که دو تا بچه داره طلاق گرفته اومدم خونه باباش که طبقه اول هستش متاسفانه از روزی که اومدن این بچه‌ها با چند تا از بچه های دیگه که قبلاً در محل قبلی هم بازی بودن، تو کوچه ایجاد سرو صدا و مزاحمت میکنن بار ها تذکر داده شده ولی فایده ای نداشته چه کاری میتوان کرد؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:می توانید بسته به نوع مزاحمت بااستناد به صورت جلسه پلیس ۱۱۰در دادسرا یا شورای حل اختلاف شکایت نمایید.

 24. بهاره رضوی می گوید

  سلام. من یک سگ دارم که حیوان آرامی است و فقط مواقعی که کسی زنگ آپارتمان ما را بزند پارس میکند. فقط هم طبقه ی بالایی به دلیل اینکه تمام اهالی ساختمان از خودش ناراضی هستند و دنبال بهانه می گردد نسبت به سگ من معترص است. بدون شهادت همسایگان آیا او میتواند شکایت کند از من یا خیر؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:بله می توانند به جرم همسایه ازاری شکایت نمایند.

 25. زرساز می گوید

  سلام خدا قوت همسایه ی پایینی ما مدام به ما تذکر بیجا میده مدام زنگ خونه ی ما رو میزنه وسوای شدید سر هر چیزی داره باعث میشه از خواب بپریم برای چکه کردن آب کولر روی پنجره ش بهش گفتیم فرصت بده تا شیلنگ کولر رو نصب کنیم مدام زنگ درو میزنه هر روز راهرو رو خیس میکنه بخاطر وسواسش توی کفش مهمونام آب ریخت خودش تا ۳ صبح بیداره به بچه ش درس میده مدام به بچه ش فحاشی میکنه به ما میگه ساعت ۹ به بعد نباید سیفون رو بکشین نباید از ۱۰ به بعد مهمون داشته باشین نباید کفش اضافه تو راهرو بزارین هر سری که مهمان دارم آبرو ریزی میکنه و اینقد تذکر میده که مهمونام معذب میشن حتی امروز به قدری عصبیم کرد که قلبم درد میکنه باعث لرزش بدنم شد توی خونه ش داد میزنه اینجا طویله یت هرکسی میره میاد بیرون مهمونام میشنون خجالت زده میشم ولی بیرون خونه جرات نداره بگه خواستم ۱۱۰ زنگ بزنم روالش رو خواستم بدونم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:ابتدا به تذکر زبانی اخطار نمایید اگر کارساز نبود حین مزاحمت با ۱۱۰تماس گرفته تا وقایع را صورت جلسه نماید سپس بسته به نوع مزاحمت در شورای حل اختلاف یا دادسرا شکایت نمایید.

 26. جعفر می گوید

  سلام همسایه پایین ماشوهرش گذاشته رفته ومدام مرد غریبه میاره خونش ۲تا بچه داره واقعا آبروم در خطره همسایه ها همه شاهد هستن من واقعا چکار کنم قانونی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: می توانید بابت همسایه ازاری شکایت نمایید.

 27. اسماعیل می گوید

  باسلام ، یه ماه پیش به واحدخودم کوچ کردم و ناخواسته سر صدا وسوراخ کاری کردم وشب بعد طبقه پایینی با بلند کردن صدای آهنگ وکوبیدن شیی تا صبح در صدد تلافی بود که ،باوجود غیر عمدی بودن کارم از وی معزرت خواهی کردم بعداز دوهفته به بهانه های واهی باز این کار را تکرار میکند واظهار میکند که مادرم واعضای خانواده ام پیر وتحمل راه رفتن شما را ندارند آیا میتوانم شکایت کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله دعوای مزاحمت طرح نمایید.

 28. فاطمه نوری می گوید

  سلام وقتتون بخیر .ما حدود ۱۷ ماه هست که داخل یک آپارتمان ساکن هستیم و طبقه بالای ما تو این مدت کل آرامش مارو گرفتن .به طوری که هر ساعت در شبانه روز درحال دعوا با همسر یا فرزندانشان هستند و فحاشی و سر و صدا میکنن .نظم ساختمان را از بین بردن .بهداشت ساختمان را رعایت نمیکنن .حتی ۳ شب دعوا میکنند و ۴ صبح بادام میشکنند .چندین بار محترمانه متذکر شدیم و به ما فحاشی شد و حتی لج کردند و داخل بالکن ما آشغال میریزند و …. .چند نفر از همسایه ها شاکی شدیم و بار هار مدیریت ساختمان متذکر شده است ولی بی فایده است و اینکه ما صاحب خانه نیستیم ولی آنها مالک هستند .حتی از ۱۰ تا از واحد ها اشتهادیه معتبر گرفتیم و ۲ بار با ۱۱۰ تماس گرفتیم و صورت جلسه کردن .همسایه خاطی به همه میگوید اگر ناراحت هستید از اینجا بروید .خواستم بپرسم روند شکایت و به نتیجه رسیدن چقدر حدودی زمان میبرد ؟و اینکنه با اشتشهادیه ۱۰ خانواده میشه حکم تخلیه گرفت ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: خیر

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

چهارده + 3 =