منظور از وقت نظارت در دادگاه چیست؟

در روند رسیدگی به هر پرونده ای در دادگاه می بایست یک سری تشریفاتی برای رسیدگی به موضوع از جانب قاضی و مدیر دفتر رعایت گردد که یکی از آنها اوقات دادرسی است.

اوقات دادرسی در قانون و رویه قضایی ما دارای انواع مختلفی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم.

تشریفات و اوقات دادرسی

پس از آنکه دادخواستی از سوی خواهان یک دعوا به ثبت رسید موضوع بر حسب صلاحیت، توسط رئیس دادگستری به یکی از شعب آن مجتمع قضایی ارسال می شود.

هر شعبه بغیر از قاضی دارای کارمند یا کارمندان دیگری است که یکی از آنها مدیر دفتر می باشد. مدیر دفتر جهت رسیدگی به امور و تشریفات اداری به قاضی کمک می کند که مهمترین آن بررسی اولیه دادخواست تقدیمی خواهان می باشد.

مدیر دفتر دادگاه پس از بررسی دادخواست و محتویات آن چنانچه آن را کامل نداند و تشخیص دهد که دارای نقص یا نواقصی است با قید نقص آن را به خواهان دعوا اعاده (برمی گرداند) می کند و به او ده روز مهلت می دهد تا نواقص را برطرف کند و درصورت انقضا مدت و عدم رفع نقص در مهلت تعیین شده مدیر دفتر با صدور قرار رد دادخواست را بایگانی می کند.

اگر هم دادخواست از نظر مدیر دفتر کامل باشد آن را به نظر قاضی می رساند، اگر قاضی آن را  ناقص تشخیص دهد همانند مورد قبل عمل می شود(مهلت ده روزه جهت رفع نقص) و اگر کامل باشد به مدیر دفتر دستور می دهد که وقت رسیدگی تعیین کند.

تعیین اوقات رسیدگی بنابر نوع و شرایط دعوا دارای حالات و انواع مختلفی است که قاضی رسیدگی کننده به دعوا با در نظر گرفتن آن دستور به تعیین آن می نماید.

انواع اوقات دادرسی

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

انواع اوقات دادرسی

همانطور که گفتیم  قاضی با توجه به شرایط حاکم بر پرونده اقدام به اتخاذ تصمیم در خصوص تعیین وقت دادرسی می نماید که این اوقات به شرح زیر است:

وقت عادی: بسیاری از پرونده های موجود و طرح شده در دادگستری پس از بررسی آن، مشمول وقت عادی می شوند. وقت عادی همانطور که از نام آن پیداست، در شرایط عادی و بدون فوریت و ضرورت در نوبت رسیدگی قرار می گیرد.

وقت خارج از نوبت: در مواردی بنا به حکم قانون و تجویز قانون گذار به دلیل اهمیت موضوع و به جهت  تسریع رسیدگی و روشن شدن موضوع وقت رسیدگی خارج از نوبت یعنی خارج از وقت عادی و به نوبت تعیین می شود.

در قوانین ما چند مورد به وقت خارج از مدت اشاره شده که به مواردی از آن اشاره می کنیم:

 • ماده ۱۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی: رسیدگی به دعاوی موضوع این فصل(دعاوی تصرف عدوانی، ممانعت و مزاحمت از حق) تابع تشریفات آیین دادرسی نبوده و خارج از نوبت به عمل می آید.
 • ماده ۵ قانون تصفیه امور ورشکستگی:  مرجع شکایت از اقدامات اداره تصفیه دادگاهی است که حکم توقف را صادر کرده است شکایت به هیچ وجه جریان کار را توقیف نمی‌کند،‌ مگر در موارد مهم که عمل مورد شکایت جبران‌ناپذیر و ادله شاکی قوی باشد دادگاه می‌تواند دستور جلوگیری بدهد در این صورت دادگاه مکلف است معجلاً و خارج از نوبت و در جلسه اداری به شکایت رسیدگی کرده تصمیم خود را اعلام دارد و در سایر موارد دادگاه در صورت موجه تشخیص دادن‌ شکایت دستور لازم به اداره تصفیه می‌دهد و به اقتضای مورد ممکن است عمل اداره تصفیه را باطل نماید.
 • ماده ۴۳۷ قانون آیین دادرسی کیفری: هرگاه تجدید نظر خواه یا فرجام خواه، مدعی اعسار از پرداخت هزینه دادرسی دعوای ضرر و زیان ناشی از جرم شود، دادگاه صادر کننده رای نخستین به این ادعاء خارج از نوبت رسیدگی می کند.

وقت فوق العاده: درموارد خاص و استثنائی که البته در قانون نیز کمتر آن اشاره است، قاضی دادگاه دستور به تعیین وقت فوق العاده می نماید، اموری که اولا فوریت دارد و ثانیا اصولا حضور طرفین دعوا در آن لازم نیست.

مطابق با قوانین موجود،در موارد زیر وقت فوق العاده تعیین می شود؛

 • ماده ۱۲۰ قانون آیین دادرسی مدنی، در صورتی که قرار تامین اجرا گردد و خواهان به موجب رای قطعی محکوم به بطلان دعوا شود و یا حقی برای او به اثبات نرسد، خوانده حق دارد ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ حکم قطعی، خسارتی را که از قرار تامین به او وارد شده است با تسلیم دلایل به دادگاه صادرکننده قرار، مطالبه کند. مطالبه خسارت در این مورد بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی و پرداخت هزینه دادرسی صورت می گیرد.

مفاد تقاضا به طرف ابلاغ می شود تا چنانچه دفاعی داشته باشد ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ با دلایل آن را عنوان نماید. دادگاه در وقت فوق العاده به دلایل طرفین رسیدگی و رای مقتضی صادر می نماید. این رای قطعی است. در صورتی که خوانده در مهلت مقرر مطالبه خسارت ننماید وجهی که بابت خسارت احتمالی سپرده شده به درخواست خواهان به او مسترد می شود.

 • ماده ۲۴۵ قانون آئین دادرسی کیفری: دادگاه مکلف است در خصوص رسیدگی به اختلافات میان بازپرس و دادستان در خصوص قرار بازداشت موقت، در وقت فوق العاده به اعتراض متهم رسیدگی نماید.

انواع اوقات دادرسی

وقت نظارت(احتیاطی): اصولا پس از تشکیل جلسه دادرسی و در صورت لزوم و تشخیص قاضی به تجدید جلسه اقدام به دستور تعیین وقت عادی نموده و پرونده تا جلسه بعدی رسیدگی مسکوت مانده و دیگر اقدامی درباره آن صورت نمی گرد که با توجه به رویه فعلی این مدت زمان کوتاه نخواهد بود.

حال در مواردی از قبیل، صدور قرار های کارشناسی، تحقیق و معاینه محل، مطالبه اسناد، استعلام از نهاد و ارگان های مختلف و … به جهت اینکه پس از وصول پاسخ و کسب نتیجه در موارد گفته شده، قاضی تصمیم گیری نماید و پرونده از جریان خارج نشود و به نوعی تذکر و یادآوری برای قاضی باشد تا مطلع شود که آیا دستورات و اقدامات گفته شده انجام شده است یا خیر وقت نظارت تعیین خواهد شد.

لازم به ذکر است این وقت نیز نیازی به حضور طرفین ندارد و صرفا جهت نظارت و تحت نظر بودن آن برای قاضی صادر می شود.

نتیجه گیری مبحث

در پایان و با توجه به موارد گفته شده، پس از ثبت دادخواست و رسیدگی به هر دعوایی در دادگاه نیازمند این موضوع است که وقت رسیدگی تعیین شود تا با حضور طرفین به آن رسیدگی و سپس رای صادر شود.

وقت رسیدگی با توجه به وضعیت و شرایط هر موضوع تعیین می شود. در حالت معمولی و بدون فوریت، وقت عادی، در صورت وجود فوریت و دلیل قانونی وقت خارج از نوبت، در موارد خاص وقت فوق العاده، و در مواردی که پرونده احتیاج به نظارت و بررسی قاضی دارد وقت نظارت صادر می شود.

3/5 - (8 امتیاز)
24 نظرات
 1. نادرمحمودی می گوید

  سلام آیا در وقت نظارت رای فوری صادر میشود یا دوباره باید صبر کردچقدر طول میکشد که بعد از رای صادر کردن به طرف ابلاغ بشه

  1. محدثه لواسانی می گوید

   در وقت نظارت رای صادر نمیشه صرفا یاداوری نظارت برای قاضی هست . رای در همون جلسه ابلاغ میشه اگر رای شما صادر شده باشد ظرف پنج روز پاکنویس شده و به مدیر دفتر برای ابلاغ تحویل داده می شود

 2. طاهری می گوید

  سلام،ایادرهنگامی که ازکسی شکایت کلاهبرداری میشه،وبعدازبازجویی واخرین دفاع دربازپرسی،پرونده قرارنظارت شده،ایااین برای هست که مثلا ببیندکه ایا کسانی دیگرنیزازمتهم شکایت کرده اند،یانه؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام
   قرار نظارت قضایی بعنی بازپرس می تواند متناسب با جرم ارتکابی علاوه بر صدور قرار تامین ،قرار نظارت قضایی را که شامل یک یا چند مورد از دستورهای دادگاه است ، برای مدت معین صادر کند .خیر از این بابت نمیباشد.

 3. مسعود اصمعی می گوید

  با سلام . من یک دادخواست در خرداد ۱۳۹۸ به دادگستری….. ارسال کردم در تاریخ دیماه بعد از چند جلسه رسیدگی و ابراز نظریه کارشناسی و حتی نظریه تکمیلی. رای به نفع من صادر شد. خوانده تجدید نظر خواسته . تا الان که ۱۵ ماه از این قضیه گذشته فقط یک جلسه رسیدگی در تجدید نظر انجام شد و مجددا از کارشناس محترم نظریه تکمیلی خواستند. متاسفانه بعداز گذشت ۵ ماه هیچ حکمی صادر و به من ابلاغ نشده.نه وقت نظارتی تعیین شده نه اعتراضی به کارشناسی شده . کماکان منتظر صدور رای هستم. نظر شما چیست ؟ آیا لازم است با مدیر کل دادگستری استان مکاتبه کنم.؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 4. فرشید می گوید

  سلام؛ برادرم معلولیت ذهنی و بیماری صرع دارد؛ برادرم زمینی داشت ؛ دوست اش نصف قیمت خریداری کرده؛ فریب اش داده؛ برادرم را برای انتقال سند به دفترخانه برده؛ وامضا گرفته؛ بلافاصله بعداز خروج از دفترخانه؛ خریداربا مشاور املاک دیگری تماس گرفته؛ زمینی را برای برادرم خریداری کرده؛ تا مغبونیت برادرم از بین بره؛ حالا قاضی شهر میانه؛ اقای محمدزاده؛ به برادرم گفته اگاه هستی که معامله کردی: ایا رای اقای محمدزاده قاضی شهر میانه درست است؟؟ برادرم با این شرایط که دارد؟ توانایی و تجزیه وتحلیل چنین کارها را ندارد؟؟رای درسته؟ خواشمندم راهنماییم نمایید؛ تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر نظرقاضی درست است

 5. مهام از اورمیه می گوید

  با سلام ودرود..وارث مغازه ای که ۳۵سال ازاجاره من میگذرد باادعای دروغ کرایه دهی من از سال۷۹اقدام به شکایت از من کرده اند.واضهار نمودند که من ازسال۷۹مستاجر بوده ودر سال ۸۰ بعداز فوت مالک قرارداد ننوشتم خواستار خلع ید شدند..قراردادمن متعلق به سال۶۵میباشد اما از انسال تمدید نکردم..چون از دادگاه اطلاع نداشتم حکم دادگاه خلع ید زده اما به من واخواهی داده است..لطفا راهنماییم نمایید.بسیار متشکرم

 6. هادی می گوید

  سلام
  بنده پرونده حقوقی داشتم در باره تاخیر و تادیه خسارت که رای بنفع من صادر شد اما ناقص، که بنده و طرف مقابل به رای اعتراض کردیم و حال بعد ۳ ماه از تجدید نظر خواهی در دادگاه تجدید نظر ثبت گردید و وقت نظارت برای یکسال اینده در نظر گرفته شده ایا این زمان طولانی نیست و ایا امکان داره رای زودتر از موعد صادر بشه؟ با توجه به ماهیت دعوا که مالی و با این تورم باعث ضرر و زیان به من میشه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: تمامی این موارد یک موعد قضایی است و نمی توان بدان اعتراض کرد.

 7. مصطفی می گوید

  با سلام بنده را دادگاه حکم داده و بنده فرجام خواهی کردم اما در ثنا روند پرونده وقت نظارت زده برای ۵ ماه دیگه مگه نباید بفرستن پیوان

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: ابتدا تعیین وقت می شود بعدا ارسال می شود.

 8. مصطفی می گوید

  سلام وخسته نباشید
  بنده یک پرونده مواد داشتم شهرستان طبس که با وثیقه ازاد شدم و بعد چند ماه ۲۶ سال حبس دادند، من هم فرجام خواهی کردم ودر دیوان نقض خورد و بهدطبس امد و انجا به بیرجند ارجاع دادند و بیرجند حکم اعدام داد ونقض دیوان نوشته بود لازم است ب پزشک قانونی اعزام شود که بنده را نفرستادن و دستور دیوان را انجام ندادن و حکم اعدام داد و باز فرجام خواهی کردم که نوشته پرونده مختومه، مقید به وقت نظارت ۲۰/۱۰ میباشد ۵ ماهه دیگه، ببخشید یعنی تا ۵ ماهه دیگه نمیفرستند دیوان؟! و ایا باز اگه نقض بخوره میاددخراسان جنوبی؟ ممنونم.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: نخیر دیگر مختومه شده می رود برای اجرا احکام کیفری.

 9. مصطفی می گوید

  ببخشید اخه نوشته بود قابل فرجام خواهی در دیوان عالی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: اگر مدت سپری نشده اعتراض فرجام خواهی نمایید.

 10. خانم اراکی نصب می گوید

  سلام وقتتون بخیر از آقایی به جرم سو استفاده از عکس و اطلاعاتم شکایت کردم و بعد از طی شدن مسیر قانونی و حکم قاضی ایشون به ۳ سال حبس محکوم شدن و بعد از دادگاه تجدید نظر حکم ایشون نصف شد حالا برام پیامی اومده مبنی بر این که پرونده من فرستاده شده به بایگانی برای وقت نظارت میخواستم بدونم معنیش ینی چی و این که اون آقا این مدت رو تا وقت نظارت زندان هستن یا نه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: مدت حبس از تاریخ حکم قطعی است.

 11. حميد امينى می گوید

  سلام
  ١٤٠٠/٤/٨ دادگاه داشتيم
  ١٤٠٠/٦/٨ وقت نظارت تايين شد
  الان يك هفته گذشته و قاضى هيچ عكس العملى نداشته رو پرونده
  قاضى تا چند مدت ميتونه پرونده رو همينطور نگه داره و مراحل بعد از وقت نظارت كلا چند روش هست ممنون از پاسخ شما

 12. حیدری می گوید

  سلام.بنده رو بخاطر فقط ۵درصد هیجان وارده در فوت یک نفر محکوم کردن ولی پنج ساله رای قطعی نمیاد.آخرش چه حکمی برای بنده میاد به نظرتون؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام
   در مواردی ممکن است پرونده مطروحه جهت صدور رأی، تحت نظر دادگاه قرار بگیرد تا نسبت به آن تصمیم گیری شود. وقت نظارت در قانون پیش بینی نشده است. از طرفی احتمال دارد در پرونده نیاز به کسب نظریه کارشناسی و …. باشد که تا وصول آن پرونده در دادگاه مانده و برایش وقت نظارت تعیین می گردد. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی درخصوص نوع قتل راهنمایی های لازم را از وکلای متخصص ما در این زمینه کسب نمایید. موفق باشید.

 13. محمد بیگی می گوید

  سلام من سال ۹۹ از کارفرما شکایت کردم برای عیدی و سنوات حالا برگه اجرای حکم زدم رو پرونده و تو سایت نگاه میکنم زده مقید به وقت نظارت سال ۱۴۰۴ یعنی چی .؟یعنی چهارسال دیگ رسیدگی میکنن؟لطفا راهنمای کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام
   به طور کلی دادگاه در مواردی که پرونده آماده صدور رأی نمی باشد و این ضرورت وجود دارد که قاضی آن پرونده را مجددا مورد مطالعه و بررسی قرار بدهد، برای اینکه پرونده شما از گردش رسیدگی خارج نشود تا بعد از تکمیل تحقیقات و کسب نتیجه لازم دادگاه نسبت به پرونده اظهار نظر نماید دستور صدور وقت احتیاطی و یا نظارت صادر می شود. مدت وقت نظارت مشخص نیست و پس از صدور استعلام و با توجه به تعداد استعلامات و اداره مربوطه همچنین تخمین مدت زمان لازم، وقت نظارت صادر می نماید. تعیین وقت نظارت درخصوص پرونده شما به این معنا نیست که لزوما به پرونده شما در سال ۱۴۰۴ رسیدگی می شود، این وقت تقریبی هست و شاید پرونده شما زوتر مورد رسیدگی قرار بگیرد. شما می توانید اطلاعات جامع تر را از وکلای متخصص ما در این زمینه کسب نمایید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

دو × دو =