آیا مهریه زندان دارد؟ | شرایط زندانی شدن بدهکاران مهریه در سال ۱۴۰۱

وقتی صحبت از مهریه می شود، بیشتر آقایان نگران زندان می شوند و بیشتر زنان نگران اینکه به حق خود نرسند. یکی از پر تکرار ترین دادخواست ها در کشور ما درباره ی مهریه است. همچنین یکی از بزرگترین دغدغه های جوانان برای ازدواج چگونگی تعیین مهریه است.

در خصوص مهریه قوانین و مقرراتی وجود دارد که هر شخصی چه زن و چه مرد، لازم است پیش از ازدواج با آن آشنایی داشته باشد تا بتواند برای آینده ی زندگی مشترک خود بهترین تصمیم را بگیرد.

ممکن است خیلی از شما مخاطبان محترم هم بر اساس یکسری از شنیده ها تصوراتی اشتباهی نسبت به زندانی شدن در اثر مهریه داشته باشید. ما قصد داریم در این بخش، آگاهی های لازم را درباره ی مهریه به شما ارائه دهیم.

مهریه چیست؟

در ابتدا یک مختصر توضیحی درباره ی مهریه داشته باشیم. مهریه به مالی گفته می شود که مرد، هنگام عقد به همسرش می پردازد یا مکلف به پرداخت آن می شود.

در واقع مرد هنگام عقد چیزی را به همسرش می بخشد که آن مهریه یا صداق گفته می شود. لازم به ذکر است مهریه باید مالیت داشته باشد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

مطالبه مهریه

احتمالا تا به حال شنیده اید که برخی به اشتباه فکر می کنند دریافت مهریه و طلاق با یکدیگر مرتبط اند و یا لازمه ی دریافت مهریه، طلاق است. این یک تصور غلط است. در واقع مهریه هیچ ارتباطی با طلاق ندارد و یک دین است.

دینی که مرد موظف به ادای است. حال پرداخت این دین ممکن است در زمان ازدواج یا در زمان طلاق صورت بگیرد. پس شما به عنوان یک زن، پس از عقد می توانید هر زمان که خواستید این مهریه خود را از همسرتان مطالبه کنید؛ بدون اینکه بخواهید از او جدا شوید.

آیا مهریه زندان دارد؟ | شرایط زندانی شدن بدهکاران مهریه در سال 1400

 زندانی کردن شوهر تا ۱۱۰ سکه

بر اساس قانون جدید درباره ی مهریه، شما صرفا تا میزان ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن به نرخ روز، امکان جلب همسر خود را به سبب عدم پرداخت مهریه دارید.

در واقع میزان مهریه ای که در سند ازدواج خود تعیین می کنید معتبر است و امکان مطالبه آن از طریق دادگاه و اجرای ثبت وجود دارد اما صدور جلب تنها تا ۱۱۰ سکه امکان پذیر است.

فرض کنید مهریه زنی ۳۰۰ سکه بهار آزادی است و زوجه ۲۰۰ سکه را از طریق دادگاه مطالبه می کند و دادگاه نیز شوهرش را محکوم به پرداخت ۲۰۰ سکه می کند.

در مرحله ی اجرای حکم و بعد از صدور اجراییه، زن می تواند اموالی از شوهرش به دادگاه معرفی کند اما استعلام نشان می دهد که شوهر او اموالی ندارد.

در نهایت شوهر دادخواست اعسار از پرداخت تمام مهریه به صورت یکجا را تقدیم دادگاه می کند و پس از بررسی دادگاه و شهادت شهود مبنی بر اینکه زوج مال منقول یا غیر منقولی ندارد، مدعی اعسار و تقسیط (قسط بندی) مهریه می شود.

دادگاه پس از بررسی شواهد و مدارک رای به پرداخت مهریه به صورت پیش پرداخت ۱۰ سکه و به اقساطی ماهی ۲ سکه ی بهار آزادی می دهد.

لازم به ذکر است؛ اگر شوهر مالی نداشته باشد مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل قیمت آن ضمانت اجرای جلب دارد. در واقع اگر مرد تا میزان ۱۱۰ سکه را نپردازد با حکم جلب مواجه می شود.

همچنین اگر مرد یکجا یا به صورت اقساطی ۱۱۰ سکه را بپردازد و بقیه مهریه را پرداخت نکند امکان جلب و زندانی کردن او وجود ندارد. اما اگر زن بتواند مالی از همسرش به دادگاه معرفی کند، می تواند باقی مانده ی مهریه را وصول کند.

زندانی نشدن در مهریه زیر ۱۱۰ سکه

گفته شد که مهریه اگر زیر ۱۱۰ سکه تعیین شده باشد؛ در صورت عدم پرداخت توسط شوهر امکان جلب ایشان وجود دارد اما در صورت معسر بودن مرد یعنی اثبات ناتوانی مالی او در پرداخت مهریه، همان ۱۱۰ سکه هم موجب زندان رفتن مرد نمی شود و دادگاه با توجه به درآمد مرد، حکم به پرداخت مهریه به صورت اقساطی می دهد.

آیا مهریه زندان دارد؟ | شرایط زندانی شدن بدهکاران مهریه در سال 1400

نکاتی درباره ی مهریه

 • مطالبه مهریه یک دعوای حقوقی است. هر موقع که مهریه یا اقساط آن پرداخت شو و یا اعسار مجدد شوهر در دادگاه اثبات شود، از زندان آزاد می شود
 • مهریه بالای ۱۱۰ سکه باطل نیست.
 • مجازات حبس تنها تا ۱۱۰ سکه پابرجا است.
 • اگر زن مالی را از همسرش توقیف کند، تا پایان مزایده و مشخص شدن تکلیف مال مرد، برای مازاد مهریه از ۱۱۰ سکه حکم جلب صادر نمی شود
 • توقیف اموال در خصوص مستثنیات دین صورت نمی گرد. (برای آگاهی کامل تر در خصوص مستثنیات دین می توانید مطلب مستثنیات دین وکیل تاپ را مطالعه نمایید.)
 • روش های اجرا گذاشتن مهریه دادگاه خانواده، اجرای ثبت است. که اکنون ابتدا نمی شود به دادگاه مراجعه کرد.
 • مهریه جز طلب های مقدم است. بنابراین اگر مرد به چند نفر بدهی داشته باشد و اموال وی کفاف تمام طلب ها را ندهد، مهریه همسر او ابتدا باید پرداخت شود.
 • مهریه می تواند جزو مهریه عند الاستطاعه باشد. بعنی مرد هر زمان که توانایی مالی داشت، زن می تواند مهریه خود را مطالبه کند و مرد اگر مالی در این بین داشته باشد توسط زن قابل توقیف است.

نتیجه گیری

مهریه مالی است که مرد در زمان عقد نکاح به زن می بخشد و یا مکلف به پرداخت آن است. در صورت مطالبه ی زن، شوهرش موظف به پرداخت است. مهریه باید حتما مالیت داشته باشد و دانستن این نکته ضروری است که مهریه ارتباطی به طلاق ندارد.

بلکه تنها دین است و زن هر زمان که بخواهد می تواند پرداخت مهر را از مرد مطالبه کند، بدون اینکه تقاضای طلاق داشت باشد. لازم به ذکر است اگر زن مهریه خود را مطالبه کند و مرد توانایی پرداخت نداشته باشد، می تواند دادخواست اعسار دهد.

در اینجا دادگاه به شواهد و مدارک رسیدگی می کند و اگر اعسار مرد تایید شود، دادگاه با توجه به درآمدی که آقا دارد مهریه همسرش را قسط بندی می کنند و اگر زن بتواند مالی بغیر از مستثنیات دین به دادگاه معرفی شود، مال به نفع زن توقبف خواهد شد.

سوالات متداول

اگر توانایی پرداخت ندارید؛ در این صورت با دادن دادخواست اعسار، ادعا کنید که مالی برای پرداخت این میزان سکه را ندارید.

در این صورت شما به عنوان همسر این آقا می توانید مهریه خود را به اجرا بگذارید و ظرف مدت ۱۰ روز دارایی شوهر را معرفی کنید تا توقیف شود.

هر زمان که مهریه یا اقساط عقب افتاده آن پرداخت شود یا اعسار مجدد آقا بر دادگاه ثابت شود، از زندان آزاد می شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟
28 نظرات
 1. حسین می گوید

  دادخواست طلاق از طریق مرد مهریه به چه صورت میباشد اگر توانای پرداخت نداشته باشد
  قسط بندی بشه چطوری انجام میشه پیش قسط چقدر است

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: در این صورت باید دادخواست اعسار تقدیم دادگاه نمایید.

 2. آتشی می گوید

  اگر زن مهریه خود را بذل کند .ایا شوهرش میتواند هروقت ک بخواهد اورا طلاق بدهد؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله می تواند طلاق دهد.

 3. امید می گوید

  سلام اگر زنی دادخواست مطالب مهریه را در دادگاه خانواده ثبت کند پیرمرد هیچ مالی نداشته باشد که پرداخت کند،حتی پیش پرداخت مهریه هم نداشته باشد چه میشود

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: از سامانه وکیل تاپ با وکیل متخصص خانواده مشاوره بگیرید

 4. صادق می گوید

  سلام ببخشيد مردی که زندانی باشدبه خاطردعواو….. وجهادی باشدحکم جلب اوامده وتقاضای اعصارنوشته باشه وضمانت برده ودوباره حکم جلبش اومده وتوانایی پرداخت مهریه نداشته باشد وزن هم طلاق گرفته ومجددازدواج کندایامیتواندازشوهراولش طلب مهریه کند؟؟؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: اگر مهریه پرداخت نشده باشد بله می تواند نسبت به وصول ان اقدام نماید و اگر در حالتی هستید که توان پرداخت وجود ندارد به ان دادگاه نیز می توانید اعسار بدهید تا بخاطر ان حبس نشوید.

 5. فاطمه می گوید

  سلام اگر مهریه قست بندی شده باشد ونپردازد میشود جلب گرفت ؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: در صورتی که دادخواست اعسار به دادگاه ندید بله می توان حکم جلب گرفت.

 6. لیلا می گوید

  سلام وقت بخیر شوهرم بیکاره میخوام طلاق بگیرم کلا هیچ درآمدی نداره اگه درخواست اعسار بده و پذیرفته بشه مهریه ی من چی میشه من مهریه ام ۵۰ سکه اس

  1. زینالی می گوید

   سلام: اگر شغل و در امدی نداشته باشد می توانید بابت وجود شرایط عسر و حرج در خواست طلاق را مطرح نمایید ولی بابت مهریه اگر مالی از همسرتان شناسایی نشود دادخواست اعسارش پذیرفته خواهد شد و پرداخت مهریه اقساطی خواهد بود ولی نحوه اقساط و پرداخت را دادگاه و قاضی رسیدگی کننده مشخص خواهد کرد.

 7. مهسا می گوید

  سلام وقت بخیر،همسرم به۳۰۰تاسکه واسه مهریه محکوم شده والان زندان هس،ازنظرشماواسش چه تصمیمی گرفته میشود؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: بایددادخواست اعسار به دادگاه دهد تا حبس نشود.

 8. Mohsen می گوید

  سلام ببخشیدبنده خانمم مهریه خودرادردادگاه بذل کرده منم طلاقش دادم حالاچون اشنادارن هربارمیره دادگاه مهریه رواجرامیزاره سال۹۴تااخر۹۸زندان بودم امامرخصی میومرم حالادوباره رفته مهریه رواجراگذاشته سال۹۸چون نامه بردم قوه قضاییه ازادشدم دوباره دادگاه۱ماه مهلت داده معرفی بسم درصورتی سال۹۶تودادگاه کل مهریه روبخشیدکه من طلاقش بدم رای دادگاه روهم دارم حالابایدمن چکارکنم

  1. زینالی می گوید

   سلام: د صورتی که مهریه را ابرا کرده باشد نمی تواند مجددا مطالبه نماید ولی اگر هبه کرده باشد می تواند نسبت به مطالبه ان از هبه رجوع نماید.

 9. مم می گوید

  سلام اگر مرد درخواست طلاق بده بازم می‌تونه در صورتی که مالی نداشته باشه مهریه رو قسط بندی کنه ؟ مرد باید دلیلی برای طلاق داشته باشه ؟ اگه زن بد اخلاق ( تو زندگی غرغر می‌کنه و منت می‌ذاره و بد دهن ) هست مرد باید ثابت کنه ؟ اگه مردی که درآمد نداره درخواست طلاق بده غیر از مهریه بازم باید چیزی به زن بده

  1. زینالی می گوید

   سلام: طلاق از سمت مرد نیاز به اثبات ندارد چون اختیار طلاق در دست مرد می باشد و در صورت عدم توان پرداخت مهریه مرد می تواند با تقدیم دادخواست اعسار به دادگاه خانواده از دادگاه بخواهد پرداخت مهریه را قسط بندی نماید.

 10. مونس می گوید

  سلام درسته که میگن قانون جدید اومده که تا ۵ سکه از مهریه حکم جلب داره و طرف باید یکجا پرداخت کنه

  1. زینالی می گوید

   سلام: خیر هیچ قانون جدیدی نیومده در این خصوص

 11. امیر می گوید

  باسلام

  بنده به خاطر مهریه محکوم به پرداخت هر ۵ ماه یه سکه

  و حقوقی ندارم پرداخت کنم و در حال گذراندن خدمت سربازی هستم. آیا زندانی میشوم؟ ممنون از پاسخگویی

  1. زینالی می گوید

   سلام: اگر نسبت به پرداخت مهریه اقدام نکرده باشید در صورتی که همسرتان درخواست نمایند بله حبس خواهید شد.

 12. زهرا می گوید

  با عرض سلام و احترام ضمن خداقوت و ارزوی قبولی طاعات اگر شوهری معتاد بوده و منبع درامدی نداشته و ناتوانی جنسی داشته و دست به دزدی بزند و از طرفی خانم بخواهد طلاق بگیرد و از مهریه هم نگذرد و فقط طلاق توافقی بگیرد و بعدا مهریه رو اجرا بگذارد چه باید کرد و در متن توافقنامه چه نوشت تا بتوان بعد طلاق توافقی مهریه رو پیگیری نمود ممنونم اگه راهنمایی فرمایید

  1. زینالی می گوید

   سلام: با توجه به وجود شرایط عسر و حرج حادث شده می توانید درخواست طلاق نمایید و می توانید مهریه خودتان را تمام و کمال مطالبه نمایید و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

 13. ساسان می گوید

  سلام مهریه خانم من ۵۰۰ سکه معادل ۱۰۰ میلیون در سال ۸۲ هست و حالا رفته گذاشته اجرا ابلاغیه اومده ۸۵ میلیون بر ذمه من و ۱۵ میلیون بر ذمه پدرم. اگه توانایی پرداخت نداشته باشیم میریم زندان؟ چرا ۱۰۰ میلیون نوشته که پرداخت کنیم؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: باید از طریق تقدیم دادخواست اعسار به دادگاه خانواده درخواست نمایید تا قشط بندی شود و به زندان محکوم نشوید.

 14. کمال می گوید

  سلام و عرض ادب
  مهریه خانوم من ۱۱۴ سکه هست
  الان گذاشته اجرا و طلاق میخاد چیکار باید بکنم
  لطفا کمکم کنید

  1. زینالی می گوید

   سلام: دادحواست اعسار از پرداخت محکوم به دهید

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

12 + هفت =