صدور شناسنامه برای فرزندی که پدرش مشخص نیست

گرفتن و صدور شناسنامه برای فرزندی که پدرش مشخص نیست در مواردی که فرزند ناشی از رابطه نامشروع است نیز در مواردی ممکن است. مطابق قانون فرزندی که متولد می شود لازم است تا ۱۵ روز برای وی شناسنامه اخذ شود. با وجود این گرفتن شناسنامه برای بچه های که پدر وی نامشخص است دشوار خواهد بود به خصوص در موردی که ناشی از رابطه زنا بوده باشد یا اینکه حتی در اثر رابطه مشروع پدر و مادر بوده ولیکن عقد آنان ثبت نشده است. در ادامه به مطالبی مرتبط با این موضوع اشاره خواهیم کرد.

شناسنامه کودک زنازاده

شناسنامه گرفتن برای نوزاد بدون پدر

گفته شد که تکلیف والدین این است که برای فرزند خود شناسنامه اخذ کنند. از طرفی طبق قانون پدر و یا جد پدری و مادر می تواند نسبت به اخذ شناسنامه اقدام کند البته مادر به شرطی می تواند اقدام کند که عقد ازدواج وی به ثبت رسیده باشد. و اگر پدر حضور نداشته باشد مادر باید مدارک ازدواج و… خود را ارائه نماید.

اما اگر به ازدواج موقت یا دائم بوده و به ثبت نرسیده باشد یا اصلا بچه در اثر رابطه نامشروع بوده باشد در اینجا تکلیف چیست؟ در ادامه به این مورد اشاره میکنیم.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

 گرفتن شناسنامه فرزند در عقد موقت

اگر عقد چه موقت چه دائم به ثبت نرسیده باشد لازم است که پدر و مادر با هم برای گرفتن شناسنامه اقدام کنند اما اگر پدر اقدام نکند؛  مادر برای گرفتن شناسنامه ابتدا باید دادخواستی تحت عنوان اثبات رابطه زوجیت به دادگاه تقدیم کندو ازدواج خود را با مرد ثابت کند و زمانی که رابطه ازدواج آنان ثابت شد آن موقع میتواند با تقاضای الزام پدر به گرفتن شناسنامه، برای گرفتن شناسنامه اقدام کند. .

اگر از این طریق پدر باز هم اقدام نکرد لازم است مادر درخواست تعیین امین موقت کند و وقتی امین موقت که خودش خواهد بود تعیین شود در این صورت خودش میتواند اقدام به گرفتن شناسنامه کند. در این صورت که ازدواج به ثبت نرسیده و موارد گفته شده نام خانوادگی مادر به فرزند داده می شود و صرفا نام کوچک پدر در شناسنامه درج می شود.

گرفتن شناسنامه برای فرزندی که پدرش مشخص نیست؟

 ممکن است فرزند در اثر رابطه نامشروع متولد شده باشد در اینجا درست است که فرزند نامشروع زاده شده اما برای زندگی اجتماعی وی باید مقدمات آن فراهم آید و وظایف پدر و مادر در مورد این طفل وجود دارد و باید نسبت به گرفتن شناسنامه اقدام کنند. اما اگر پدر اقدام نکرد مادر می تواند برای گرفتن شناسنامه اقدام کند  و نام خانوادگی خود را به نوزاد بدهد. نکته ی مهم این است که فرزند نامشروع تمامی حقوق یک فرزند مشروع را دارد به جز این که از والدین خود ارث نخواهد برد.

نحوه گرفتن شناسنامه برای فرزند مشروع و یا نامشروع

در این باره همانطور که گفته شد بین این دو مورد تفاوت وجود دارد. اگر فرزند مشروع باشد اما پدر وی به دلیلی مثل غایب بودن و … حضور نداشته باشد یا این که عمدا حاضر به گرفتن شناسنامه نشود لازم است که مادر از طریق دادگاه خانواده اقدام کند و با اثبات رابطه زوجیت و ازدواج و یا گرفتن حکم امین موقت به ثبت احوال مراجعه کند و اقدام لازم را انجام دهد.

اما اگر طفل ناشی از زنا باشد مادر با ارائه مدارک می تواند تقاضای شناسنامه را از ثبت احوال تقاضا نماید. که در این مورد نام فامیلی خود مادر به فرزند داده می شود.

مدارک لازم برای گرفتن شناسنامه

اگر عقد ازدواج در کار بوده است همانطور که اشاره شد لازم است که مدارک آن ارائه شود. همچنین گواهی ولادت از بیمارستان نیز باید ارائه گردد. در موردی که گواهی ولادت وجود ندارد لازم است که فرم های مربوط به ثبت احوال که به متقاضی داده می شود تکمیل گردد.

برای اخذ مشاوره از مشاوران حقوقی وکلای متخصص وکیل تاپ میتوانید از طریق سایت و همچنین شماره تلفن های موجود در سایت اقدام کنید و مسئله خود را با مشاوران ما مطرح نمایید تا در کوتاه ترین زمان پاسخ لازم را دریافت کنید.

شناسنامه کودک نامشروع

مشاوره حقوقی صدور شناسنامه برای فرزندی که شناسنامه ندارد

سامانه حقوقی وکیل تاپ  با برخورداری از وکلا و کارشناسان خبره در حوزه های مختلف حقوقی مانند کیفری، ملکی و خانواده و… می تواند کمک کار شما در امور راجع به اخذ شناسنامه و یا اثبات رابطه زوجیت و همچنین گرفتن حکم امین موقت باشند. کارشناسان و مشاوران موسسه در حوزه حقوق خانواده با داشتن سالیان زیاد تجربه در این حوزه به جزئیات امر و نحوه طرح دعوا و اقدام در این راستا آگاه هستند و می توانند به بهترین وجه شما را در این مسائل راهنمایی کنند. برای ارتباط  و اخذ مشاوره می توانید از  طریق شماره تلفن های موجود در سامانه تماس حاصل فرمایید و عنوان مسئله خود را بیان کنید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

نتیجه گیری

صدور شناسنامه برای فرزندی که پدرش مشخص نیست دارای اقسام گوناگونی ست از جمله این که ممکن است این فرزند در اثر رابطه نامشروع باشد و یا اینکه در اثر رابطه مشروع باشد اما زوجیت زن و مرد به ثبت نرسیده است لذا احکام متفاوتی دارد که در بالا به آن اشاره کردیم.

سوالات متداول

صدور شناسنامه برای فرزندی که پدرش مشخص نیست چگونه است؟

 بسته به این که مشروع باشد یا نامشروع مادر می تواند تحت شرایطی اقدام به اخذ شناسنامه کند که توضیح دادیم.

آیا گرفتن شناسنامه برای فرزندی که نامشروع می باشد ممکن است؟

 بله چنین امر ممکن می باشد و مادر می تواند با اسم خانوادگی خود اقدام به گرفتن شناسنامه کند.

فرزندی که نامشروع است دارای چه حقوقی می باشد؟

فرزند نامشروع دارای تمامی حقوق می باشد الا اینکه حق ارث بردن از والدین خود را ندارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند