با چند روش متداول کلاهبرداری در سایت دیوار آشنا شوید

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود اینترنت بیشتر بیزنس های مردم از طریق اینترنت و سایت های مختلف انجام می گیرد. این سبک از خرید به همراه مزیت هایی که دارد، مشکلاتی را بوجود آورده که لازم است افرادی که از این طریق خرید و فروش انجام می دهند با روش های مختلف کلاهبرداری و مشکلات آن آگاه شوند تا از عواقب موجود در این زمینه، پیشگیری نمایند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

یکی از سایت های معروف در ایران برای خرید و فروش سایت دیوار است. در این بخش در خصوص نحوه ی ارتکاب جرایم خریداران و فروشندگان توضیحانی ارائه می شود.

کلاهبرداری اینترنتی و کلاهبرداری سنتی

در نوع سنتی جرم توسل به وسایل متقلبانه و مانورهای متقلبانه و اغفال مالباخته جهت تسلیم مال صورت می‌ گیرد و به لحاظ لزوم فریب خوردن قربانی جرم نشان می‌ دهد این جرم تنها علیه یک انسان قابل‌ تصور است و با فریب ماشین این جرم محقق نمی‌ شود لیکن در کلاهبرداری رایانه‌ای امکان فریب ماشین‌ها و سیستم‌های پردازش خودکار جداگانه و با انسان توأمان متصور است.

در کلاهبرداری سنتی به لحاظ اغفال قربانی لزوم روبرو شدن با بزه دیده و حضور فیزیکی در نزد وی وجود دارد لیکن در کلاهبرداری رایانه‌ای سوءاستفاده از داده‌های برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای از راه دور صورت می‌ گیرد و اغلب کلاهبردار و قربانی باهم روبرو نمی‌ گردند.

در کلاهبرداری در سایت دیوار کلاهبرداری از طریق اینترنت و کلاهبرداری اینترنتی، هر دو اتفاق می افتد که کلاهبرداری از طریق اینترنت همان کلاهبرداری سنتی است که از طریق اینترنت صورت می گیرد و در واقع همان روش های کلاهبرداری سنتی اعمال می شود.

کلاهبرداری اینترنتی و کلاهبرداری سنتی

کلاهبرداری در سایت دیوار

برای پیشگیری از به دام افتادن کلاهبرداران از طریق اینترنت، لازم است که با روش های آن ها آشنا شد. این روش ها انواع مختلفی دارد که به بخشی از آن در این بخش پرداخته می شود.

 • ساخت فیش جعلی امری رایج

در این روش فرد خریدار عکسی از فیش جعلی واریز را به صورت فتوشاپ درست کرده و برای فروشنده ارسال می کند. فروشنده اگر اس ام اس بانک فعالی نداشته باشد؛ کالا را برای خریدار ارسال می کند ولی هیچگاه پول به حساب  فرد نمی آید.

به همین دلیل به فروشندگان توصیه می شود که قبل از ارسال کالا برای خریدار تنها به عکس فیش اکتفا نکنند و حتما حساب خود را چک کرده و اس ام اس بانک خود را فعال نمایند.

ساخت فیش جعلی

 • جعل اطلاعات

فروشنده اطلاعات بانکی فرد دیگری را جعل می‌ کند و از آن طریق دست به کلاهبرداری می‌ زند. شاید ماجرای مردی که با این شیوه، آبگرمکنی که اصلا وجود نداشت را به چندین و چند نفر فروخته بود،‌ شنیده باشید.

شیوه کار کلاهبردار این پرونده به این شکل بود که او تصمیم می‌گرفت وسیله‌ای را برای خود به قیمت ۳۰۰ هزار تومان بخرد.

شماره کارت فروشنده و مشخصاتش را می‌ گرفت. از آن طرف یک کالا با همین قیمت برای فروش قرار می‌ داد و به جای اطلاعات خودش از اطلاعات بانکی هویتی آن فردی که قصد خرید از او را داشت استفاده می‌‎ کرد.

با این شیوه فردی که قصد خرید آبگرمکن را داشت، پول را برای فردی واریز می‌ کرد که کلاهبردار می‌ خواست از او خرید کند. در این مواقع معمولا خط تلفن هم به نام شخص نیست و زمان زیادی باید صرف یافتن این فرد شود.

جعل اطلاعات

 • واریز دروغین  از طریق شبا یا ساتنا

همانطور که مطلع هستند خرید در مبالغ بالا از طریق کارت به کارت امکان پذیر نمی باشد. لذا در این صورت خریداران و فروشندگان از طریق شبا یا ساتنا جابجایی پول را انجام می دهند که این کار مانند کارت به کارت سریعا پول را منتقل نمی کند و زمان بر است.

در یکی از موارد کلاهبرداری از طریق سایت دیوار، فروشنده گوشی به مبلغ ۱۰ میلیون تومان را را به خریدار تحویل داده بود و خریدار اظهار داشت که که پول را از طریق ساتنا منتق نموده که جند ساعتی تا پول وارد حساب شود زمان بر است.

از همین رو موبایل را از فروشنده تحویل گرفته و پول هیچ وقت به حساب فروشنده واریز نشد. به همین دلیل فروشندگان حتما ابتدا از واریز کامل پول اطمینان حاصل کنند سپس کالا را به خریدار تحویل دهند.

 • کارشناس جعلی ماشین

کلاهبرداران معمولا خودشان را در حیطه کاری که انجام می‌ دهند، کاملا به روز نگه می‌ دارند.

از آن‌ جایی که عموما افراد برای خرید ماشین حتما از نظر کارشناس استفاده می‌کنند، این روزها کارشناسان جعلی و قلابی هم وارد بازار خرید و فروش ماشین شده‌اند.

شیوه‌ کارشان هم این است که معمولا وارد معامله می‌شوند و با جا زدن خودشان به جای کارشناس، تمام عیب و نقص‌های ماشین را انکار می‌ کنند.

کارشناس جعلی ماشین

 • دریافت بیعانه و عدم پاسخگویی

یکی دیگر از شیوه ها که به نظر هم معقول می آید دریافت بیعانه در خرید اینترنتی است. اما این روش رایج مشکلاتی را به همرا دارد. زیرا در این روش شما در سایت دیوار تنها عکس یک کالا را دیده و از سلامت آن بی اطلاع هستید.

از این رو، ریسک کرده و مبلغی را بیعانی می دهید، آن هم بدون این که کالا را دیده یا سالم بودنش را تست کرده باشید.

در این موارد ممکن است فروشنده از افراد مختلف بیعانه بگیرد و بعد از دریافت پولی که مدنظرش است، گوشی تلفنش را خاموش کند.

 • ارائه تصاویر غیر واقعی از کالا

آن چه منجر به ترغیب شما برای خرید کالا از این سایت ها می شود تصاویر با کیفیت و زیبای آن ها هستند. این در صورتی است که در برخی موارد عکس ها ساختگی هستند.

این که فردی عکس کالایی را در سایت می‌گذارد، خریدار به استناد عکس آن را می‌خرد اما در نهایت زمانی که کالای مورد نظرش را دریافت می‌کند، متوجه می‌ شود چیزی که سفارش داده با چیزی که دریافت کرده زمین تا آسمان فرق دارد.

لذا اعتماد تنها از طریق عکسی که می تواند دروغ و ساختگی باشد ریسک بالایی دارد و توصیه نمی شود. از فروشنده بخواهید تا عکس هایی در زوایای مختلف از کالا برای شما ارسال کند و ترجیحا جنس را حضوری ببینید.

ارائه تصاویر غیر واقعی از کالا

 • خفت گیری در زمان رویارویی حضوری

متاسفانه گاهی قضیه ی خرید اینترنتی تنها به از دست دادن مال ختم نمی شود و مشکلات دیگری نیز ایجاد می کند. یکی از این مشکلات خفت گیری است.

شاید دور از ذهن به نظر برسد اما گاه ممکن است فرد خریدار یا فروشنده در حین تحویل کالا یا ارائه پول دست به خفت گیری بزند.

تنظیم قرار ملاقات با افراد در مکان‌های خلوت و خفت گیری نیز از مواردی است که باید درباره ی آن هشدار داده. به همین دلیل، مناسب است که قرار ها در مکان های عمومی و در جایی که جمعیت از آنجا تردد می کند صورت گیرد.

لذا از حضور در مکان های خلوت و یا راه دادن به منزل خود اجتناب نمایید.

نکات مهم در خرید های اینترنتی

 • در معاملات با هزینه هنگفت تا حد ممکن خرید و فروش را غیر حضوری انجام ندهید. اجناس را حضوری، پس از بازدید و چک کردن بخرید و پولش را ترجیحا نقد بپردازید یا همان لحظه کارت به کارت کنید.
 • اطلاعات بانکی خود را به هیچ وجه در اختیار خریدار یا فروشنده قرار ندهید.
 • معامله را به دیگران واگذار نکنید. یکی از کلاهبرداری‌های انجام شده در سایت دیوار توسط افرادی انجام می‌شود که درخواست رساندن وسیله با پیک را دارند و می‌ گویند پول را به صورت نقدی به پیک پرداخت می‌کنند. اما فروشنده، به پیک می‌ گوید خریدار پول را کارت به کارت کرده است و تنها جنس را تحویل دهد. این در صورتی است که پولی به فروشنده پرداخت نشده و پیک محصول را تحویل می‌ دهد.

نکات مهم در خرید های اینترنتی

گزارش و پیگیری کلاهبرداری دیوار

مشکلاتی اعم از عدم دریافت محصول پس از واریز وجه، عدم تناسب محصول با عکس آن و وجود ایراد در محصول از مهم‌ترین ایرادهای معامله در سایت دیوار است.

در سایت دیوار جز گزارش دادن آگهی کاری از دست شما بر نمی‌ آید و مسئولان دیوار عملا پاسخگوی شما نخواهند بود.

باید از طریق راه های قانونی اقدام کنید.

شکایت کیفری یا حقوقی راهی است که ممکن است دست شما را به پول از دست رفته برساند. شکایت‌ های حقوقی در دادگاه انجام می‌ شود و شکایت‌های کیفری را می‌ توانید در دادسراهای محل سکونت خود نیز ثبت کنید.

البته به یاد داشته باشید که اگر ارزش مال شما کم‌تر از ۲۰ میلیون تومان است، برای حل مشکل بایستی به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای شکایت از انجام معامله در سایت دیوار عبارتند از:

 • مشخصات فروشنده اعم از شماره تلفن، اسم و آدرس، البته در صورتی که این موارد در اختیار شما قرار دارد.
 • فاکتور وسیله معامله شده و رسید پول و پرینت فیش واریزی.
 • پرینت چت‌ها و پیام‌های رد و بدل شده میان خریدار و فروشنده.
 • پرینت عکس محصول که در آگهی وجود دارد.

گزارش و پیگیری کلاهبرداری دیوار

نتیجه گیری

برای پیشگیری از به دام افتادن کلاهبرداران از طریق اینترنت، لازم است که نکاتی را رعایت نمود. خرید و فروش غیر حضوری به هیچ عنوان انجام ندهید. اجناس را حضوری، پس از بازدید و چک کردن بخرید و پولش را ترجیحا نقد بپردازید یا همان لحظه کارت به کارت کنید. اطلاعات بانکی خود را اصلا در اختیار فروشنده قرار ندهید.

از روش های ایمن بانکی استفاده کنید و تنها به عکس فیش واریزی اکتفا نکنید و حساب خود را چک نمایید.

نکته مهم دیگر اینکه از پرداخت بیعانه اکیدا خودداری نمایید. در صورتی که یک مشکل یا مسئله کلاهبرداری وجود داشته باشد، می‌ توان از یک وکیل کلاهبرداری برای حل پرونده کمک گرفت و جرم طرف مقابل را راحت‌ تر به اثبات رساند.

دانستن ماده‌های قانونی و یافتن دلیل‌های محکم و موثر در این زمینه اهمیت دارد.

در این صورت برگرداندن یا به تصرف در آوردن مالی که توسط کلاهبردار برداشته شده است، امکان‌ پذیر خواهد بود. همچنین کلاهبردار ممکن است به جریمه نقدی یا بین ۱ تا ۷ سال زندان مجازات شود.

سوالات متداول

خیر، در چنین معاملاتی بهتر است از پول نقد یا کارت به کارت حضوری استفاده کنید.

بعد از برخورد با کلاهبرداری اینترنتی، مال‌باخته باید به دادسرای جرائم رایانه‌ای مراجعه کند. در دادسرا پرونده تشکیل و به جریان می‌ افتد و به پلیس فتا یا همان پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات، ارجاع داده می‌ شود.

بر خلاف تصور عموم مردم، کلاهبرداری در صورتی تحقق می بابد که فرد متقلب از اعمال فریبکارانه و به اصطلاح مانور های متقلبانه استفاده کرده و در نتیجه این عمل اشخاص فریب خورده و مال خود را در اختیار کلاهبردار قرار دهند.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

5 × 3 =