ممنوعیت خروج فرزند تحت حضانت و حضانت فرزند بعد از ازدواج مجدد

در دورانی که حضانت فرزند با پدر یا مادر است هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌توانند فرزند را بدون رضایت و هماهنگی با دیگری و اجازه دادگاه، به شهر دیگر یا کشور دیگر ببرند. هر عملی خلاف این امر موجب تضییع حق کسی است که حق ملاقات با طفل را دارد. در مواردی که هر یک از پدر و مادر بدون کسب اجازه و رضایت طرف دیگر و تسلیم تامین خواسته، تصمیم به خارج کردن فرزند از کشور گرفته باشد؛ طرف دیگر می‌تواند با درخواست و اخذ دستور موقت از دادگاه، مانع این اقدام شود؛ تا در این مورد دادگاه با حفظ مصلحت کودک و به منظور تضمین و حفظ حقوق او اتخاذ تصمیم نماید.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

ممنوعیت خروج فرزند تحت حضانت

ممنوعیت خروج فرزند تحت حضانت

البته از آن‌جا که وفق مواد ۴۱ و ۴۵ قانون حمایت از خانواده مصلحت کودک بر هر امری مقدم است در صورتی‌که دادگاه جا‌‌به‌جایی و خروج فرزند از محل تحت حضانت یا خروج او از کشور را مطابق مصلحت او بداند، می‌تواند با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی‌نفع و وفق قاعده لاضرر، حکم و مجوز خروج فرزند از کشور را صادر کند.

ماده ۴۲ قانون حمایت از خانواده در این خصوص مقرر کرده است: «طفل و مجنون را نمی‌توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که حضانت و نگهداری آنان به او واگذار شده است از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق، به محل دیگری یا خارج از کشور فرستاد، مگر این‌که دادگاه آن را به مصلحت صغیر و مجنون بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی‌حق این امر را اجازه دهد. دادگاه در صورت موافقت با خارج کردن صغیر و مجنون از کشور، بنا به درخواست ذی‌نفع، برای تضمین بازگرداندن صغیر و مجنون تامین مناسبی اخذ می‌کند.»


بیشتر بخوانید: آثار و آسیب های طلاق


همچنین اگر حضانت با مادر باشد بر طبق ماده ۱۸ قانون گذرنامه برای اشخاص زیر ۱۸ سال تمام، اجازه ولی قهری (پدر) برای خروج از کشور نیاز است و داشتن حضانت فرزند برای مادر به این معنا نیست که او می‌تواند بدون رضایت پدر فرزند را از کشور خارج کند. اگر حضانت با پدر باشد اگرچه که او می‌تواند برای فرزند گذرنامه اخذ کند ولی مادر می‌تواند به اداره گذرنامه مراجعه کند و با درخواست از اداره گذرنامه مانع خروج فرزند مشترک از کشور شود و یا راه دیگر آن است که مادر می‌تواند نسبت به ممنوع‌الخروجی فرزند اقدام کند تا پدر نتواند بدون رضایت او به فکر جابه‌جا کردن کودک بیفتد و او را از دسترس مادر یا کسی که حق ملاقات دارد خارج نماید.

 

ممنوعیت خروج فرزند تحت حضانت

حضانت فرزند بعد از ازدواج مجدد

سابق بر تصویب قانون حمایت خانواده، در زمانی که حضانت با مادر بود، ازدواج مجدد او حق حضانت وی را ساقط می‌کرد و حضانت طفل به پدر واگذار می‌شد. در این مورد ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی مقرر می‌کند: «اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با او است مبتلا به جنون شود یا به دیگری شوهر کند، حق حضانت با پدر خواهد بود.»

 اما با تصویب قانون جدید حمایت خانواده در سال ۹۱ در این رویه تحول ارزنده‌ای در جهت حمایت از طفل پدید آمد. طبق ماده ۴۵ قانون حمایت از خانواده، اگر دادگاه با توجه و امعان نظر به مصلحت طفل تشخیص دهد که کودک هم‌چنان به مادر نیاز اساسی دارد و مادر دارای شایستگی اخلاقی و روانی مناسب‌تری نسبت به پدر است، حتی در صورت ازدواج مجدد مادر، هم‌چنان می‌تواند حضانت را بر دوش مادر گذارد مگر اینکه شرایط نگهداری از فرزند برخلاف قوانین حضانت باشد (مثلا شوهر همسر با کودک بدرفتاری کند) یا انحطاط اخلاقی مادر ثابت شود.

بنابراین هم اکنون بر طبق ماده ۴۵ قانون حمایت خانواده، رویه سابق تغییر کرده است و ازدواج مجدد مادر مانعی برای ادامه حضانت او بر فرزندش نیست و دادگاه می‌تواند تا حدودی از حکم عام ماده ۱۱۷۰ عدول نماید.

هم‌چنین در صورت طلاق مادر از همسر جدید یا فوت همسر جدید طبق نظر اکثریت فقهای امامیه، ازدواج مجدد مادر از موانع حضانت به شمار می‌رود و با رفع این مانع حق حضانت در مدت قانونی که به عهده اوست (تا ۷ سالگی) به وی برخواهد گشت. البته دادگاه با رعایت غبطه و مصلحت کودک می‌تواند از سپردن طفل به مادر خودداری کند و پدر را در حضانت از طفل ابقا نماید.

اگر شوهر در زمان طلاق حق حضانت را به زن واگذار کند با ازدواج مجدد زن این حق از او ساقط نمی‌شود مگر اینکه پس از ازدواج از نظر قانونی صلاحیت نگهداری از کودک از مادر سلب شود.

24 نظرات
 1. حمید می گوید

  درود بر شما من خارج از ایران زندگی میکنم و یکی از پسرم خارج هستن یکی ۹ ساله ایران امد به خاطر کرونا اینجا مادرش درخواست طلاق داد قصد جدا شدن داره ایا پسر نه ساله من مدرسه داره خارج از ایران مادرش میتونه جلوگیری بکنه از بردن من به خارج از ایران

 2. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من یه پسر ۵ساله دارم از همسرم جدا شدم حضانت فرزندم را به من داده است چگونه میتونم پسرم را به خارج کشور ببرم

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام خیر مگر با رضایت یا حکم دادگاه

 3. لیلی می گوید

  سلام خسته نباشید من ۷ماه طلاق گرفتم و توافقی حضانت به پدر دادم که توافق کرده بودیم با بچه کارنداشته باشیم ولی من متوجه شدم قایمکی داره زبان میخونه از ایران بره و پسرمم ببره ایا میتونه از ایران خارج کنه من کاری میتونم انجام بدم که نتونه ببره پسرم مرداد۴ساله میشه

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام . خیر حق این کارو نداره

 4. سارا ابراهیمی می گوید

  سلام اگر پدرومادر طلاق گرفته باشند وفرزند دختر با مادر خود زندگی کند و سن قانونی یعنی ۱۸سالگی داشته باشد میتواند از کشور خارج شود؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله

 5. حسینی می گوید

  خسته نباشید
  حضانت پسر ۷ ساله ام را دارم و میخواهم به دیدن خواهرم به خارج بروم ولی همسر سابق رضایت نمیده! آیا ممکنه دادگاه حکم بدهد؟
  ممنون

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام شما نباید مانع دیدار همسر سابق با فرزندتان شوید

 6. حسینی می گوید

  تمام هزینه های زندگی فرزندم با منه این چه قانونی هست که ایشون بدون اینکه کوچکترین مسئولیتی داشته باشه فقط برای حرص در آوردن بنده امضا نده!!!

 7. رها اعتمادی می گوید

  سلام من ۷ساله از همسرم جدا شدم حضانت دخترم با من است پدرش به زور پیش خودش برده الانم ازدواج کرده من چطور میتونم کلن نزارم بچم اونجا باشه خیلی دارم اذیت میشم که بچه اونجاس

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام حضانت تا ۷سالگی بامادر است بعدا پدر نمیتوانید بگیرید مگراسحقاق نگه داری نداشته باشند

 8. علی می گوید

  سلام من به همسرم حق طلاق و حضانت دادم آیا میتواند بدونه اجازه فرزندم را به خارج از کشور ببرد

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر

 9. سعید می گوید

  باسلام من از طرف محل کارم به محل دیگری در خارج از کشور اعزام میشوم که بصورت دایم آنجا بمانم حضانت فرزند هم که دختر ده ساله است با من است آیا مادر او می تواند ممانعتی برای بردن دخترم ایجاد کند؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر

 10. مریم می گوید

  با سلام
  . اگر حضانت با پدر باشد اگرچه که او می‌تواند برای فرزند گذرنامه اخذ کند ولی مادر می‌تواند به اداره گذرنامه مراجعه کند و با درخواست از اداره گذرنامه مانع خروج فرزند مشترک از کشور شود و یا راه دیگر آن است که مادر می‌تواند نسبت به ممنوع‌الخروجی فرزند اقدام کند تا پدر نتواند بدون رضایت او به فکر جابه‌جا کردن کودک بیفتد و او را از دسترس مادر یا کسی که حق ملاقات دارد خارج نماید.
  با توجه به متن بالا که توی ی سایت ذکر شده یعنی اگر مادر مطلع نشه یا برای ممنوع الخروجی فرزند اقدام نکنه پدر مانعی برای گرفتن گذرنامه و رفتن به خارج از کشور نخواهد داشت ؟؟؟!!!

 11. زهرا محمودی می گوید

  سلام دخترم ۱۶ سال داره ودر ایران زندگی میکنه،من از شوهر سابقم جدا شدم و در خارج از ایران زندگی میکنم،دخترم برای ادامه زندگی میخواد بیاد خارج از کشور وبا من زندگی کنه، سفارت از دخترم حضانت مادر رو میخواد،شوهر سابقم به دادگاه رفت و گفت که میخواد حضانت دختر رو به مادرش بده،اما دادگاه گفت که دختر شما ۱۶ سال داره ودیگه احتیاج به حضانت نداره، اما سفارت از دخترم برگه حضانت میخواد،ما باید حتما برگه حضانت رو به سفارت بدیم، ۳۰ فروردین هم دخترم وقت سفارت داره،لطفا بگید که باید چیکار کنیم

 12. ندا می گوید

  سلام خسته نباشید،من بچه ی طلاقم فرزند دختر ۲۰سالمه و حالا میخوام پاسپورت بگیرم،برای تحصیل تو ترکیه،پدر ومادرم حدود ۸سالی ازهم طلاق گرفتن وحضانت من ومادرم قبول کردن،درطی این سال ها ازپدرم هیچ ارتباطی ندارم،حتی پدرم نفقه ای که دادگاه تعیین کرده بود و نمیده،ونداده،حالا من باید برای گرفتن پاسپورت چه کاری انجام بدم درصورتی که نه میدونم کجاست و نه اطلاعی ازش دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام برای گرفتن پاسپورت به اذن پدر نیازی ندارید

 13. رها می گوید

  سلام خسته نباشید من دخترم ۱۴ سالشه و می‌خوایم از کشور بریم
  حضانت دخترم با من آیا ب اجازه پدرش نیاز است

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: اگر ابتدا حضانت با شما باشد بله می توانید از کشور خارج نمایید.

 14. نوید می گوید

  سلام پسرم ۲سالشه باهمسرم مشکل دارم میخوام ازش جدابشم فهمیدم که حضانت بچه تاهفت سالگی بامنه ولی بعدهفت سال چجوری میتونم بچه روبهش ندم واگ دادم بهش میتونه به بهانه ی کاراونوازایران خارج کنه?

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بعد از ۷سالگی حضانت با پدر می باشدو الان برای خروج از کشور باید تامین به برگرداندن بسپارد.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

7 + یازده =