سامانه تصميم یعنی چه و نحوه ثبت نام در این سامانه

طی سال‌های اخیر، روند طلاق در کشور رو به افزایش بوده است و افراد زیادی پس از گذشت مدت زمانی از ازدواجشان، تصمیم به طلاق می‌گیرند. با تحقیقاتی که در سال ۹۷ به عمل آمده بود، نشان داده شد که از هر ۳ ازدواج، یکی از آن‌ها به طلاق ختم می‌شود.

به همین منظور، قوه قضائیه کشور به همراه سازمان بهزیستی، تصمیم به ایجاد یک طرح جدید گرفتند که هدف از تشکیل آن کاهش میزان طلاق و حل مشکلات زوجین است. این طرح بدین صورت است که در آن کسانی که متقاضی طلاق هستند، باید در سامانه تصمیم، ثبت‌ نام کرده و مراحل لازم را طی کننند.

مهم ترین هدف از ایجاد سامانه تصمیم، منصرف کردن زوجین از طلاق است. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر این سایت و نحوه ثبت نام و نوبت گیری در آن می پردازیم.

طریقه استفاده از سامانه تصمیم

در قدم نخست، متقاضیان طلاق باید در سامانه اینترنتی تصمیم به نشانی http://zaman.behzisti.net/ ثبت نام کرده و پس از آن با تعیین وقت قبلی که توسط سامانه به آن‌ها نوبت داده می‌شود، در تاریخ مقرر به اداره بهزیستی شهرشان مراجعه کنند.

پس از آن باید در جلسه غربالگری شرکت کرده و اگر توافقی صورت نگرفت، به یکی از مراکز مشاوره مورد تایید بهزیستی و دادگستری ارجاع داده می‌شوند. پس از گذشت ۵ جلسه از مشاوره و مدت ۴۵ روز، نتیجه مشاوره به بهزیستی ارائه می‌شود و اگر نتیجه مثبت نبود، بهزیستی آن‌ها را به دفتر خدمات الکترونیک قضائی راهنمایی می‌کند.

طریقه استفاده از سامانه تصمیم

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

مراحل ثبت نام در سامانه تصمیم

متقاضیان طلاق توافقی یا یک‌طرفه، باید به ترتیب طبق مراحل زیر نسبت به تشکیل پرونده خود اقدام کنند. قابل ذکر است که انجام تمامی مراحل درج شده به صورت اینترنتی خواهد بود.

۱-مراجعه به سایت تصمیم

۲- نوبت گیری به صورت اینترنتی

جهت نوبت گیری باید مراحل زیر را طی کنید:

ثبت کردن اطلاعات هویتی متقاضی

انتخاب تاریخ و ساعت معین برای مراجعه به مرکز جامع مراقبت از خانواده

تایید کردن اطلاعات وارد شده

دریافت کد پیگیری ارسال شده

۳- مراجعه به مرکز جامع مراقبت

از خانواده طبق نوبت دریافتی به همراه مدارک شناسایی معتبر مثل شناسنامه و کارت ملی

۴- پذیرش و انجام ارزیابی اولیه در مرکز جامع مراقبت از خانواده

۵- مراجعه به مشاوره یا کلینیک‌های مددکاری انتخابی توسط مرکز جامع مراقبت از خانواده

۶- مراجعه به به مرکز جامع مراقبت پس از اعلام نظر مشاوره

۷- بایگانی پرونده در صورت مثبت بودن نتایج جلسات مشاوره

۸- ارسال پرونده به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در صورت منفی بودن نتایج جلسات مشاوره

مزایای ایجاد سامانه تصمیم

مهم‌ترین مزیت طرح تصمیم این است که متقاضیان طلاق از مرحله نخست به فضای دادگاهی و قضایی ورود پیدا نمی‌کنند و سعی بر این است که از فشار روانی آن‌ها کاسته شود. پس از انجام مشاوره در بهزیستی و مراکز مشاوره، در صورت عدم سازش توسط زوجین، آنگاه می‌توانند از طریق دادخواست حقوقی نسبت به طلاق اقدام کنند.

1 نظر
  1. ناشناس می گوید

    سلام وقتتون بخیر من و همسرم در سایت ثبت نام کردیم ولی منصرف شدیم چطور میتونم لغو کنم تا اسامی ما در سایت نباشه چون یکی از اقوام از کارشناسان همین سایت هستن و اگر اسم ما رو ببینند برامون مشکل ساز میشه در ضمن موعد جلسه مون دو روز آینده س و قرار نیست شرکت کنیم

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

یازده + 20 =