دیه دنده و ترقوه در قانون مجازات اسلامی

دنده و ترقوه از جمله اعضای داخلی بدن هستند که به دلیل بافت استخوانی در معرض آسیب هایی از جمله شکستگی، ترک خوردن و کنده شدن و… قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با میزان دیه آسیب های وارده به دنده و ترقوه آشنا نماییم.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

دیه شکستن دنده در سال ۹۹

دنده دوازده جفت استخوان می باشد که در دو طرف قفسه سینه قرار دارد. تعدادی از آن ها مشرف به قلب هستند و از قلب محافظت می کنند و تعدادی دیگر این وضعیت را ندارند.

دیه این دو دسته دنده با یکدیگر متفاوت می باشد و مطابق ماده (۶۵۳ قانون مجازات اسلامی) دیه شکستن هر کدام از دنده های محیط به قلب که از آن محافظت می نماید، یک چهلم دیه کامل و دیه شکستن هر کدام از دنده های دیگر، یک صدم دیه کامل می باشد.

بنابراین دیه شکسته شدن یکی از استخوان های دنده احاطه کننده قلب مطابق نرخ دیه سال ۹۹، یک چهلم دیه کامل ( ۳۳۰ میلیون تومان) که معادل ۸۲۵۰۰۰۰ می باشد و دیه استخوان دنده غیر مشرف به قلب نیز بنابر نرخ دیه کامل سال ۹۹ معادل ۳۳۰۰۰۰۰ می باشد.

دیه کنده شدن دنده

در قانون، میزان دیه در صورتی که کنده شود تعیین نشده است. بنابراین، میزان آن بسته به نظر قاضی و پس از جلب نظر کارشناس، تعیین می شود. و به تعبیر دیگر، ارش دارد.

دیه موضحه (جراحتی که پوست نازک روی استخوان را کنار زند و استخوان را آشکار سازد) هریک از دنده ها، یک چهارم دیه شکستن آن می باشد.دیه شکستن دنده و ترقوه در قانون مجازات اسلامی

دیه ترک خوردن هریک از دنده ها

 دیه ترک خوردن هریک از دنده های محیط به قلب، یک هشتادم دیه کامل، و دیه دررفتگی آن، هفت و نیم هزارم دیه کامل می باشد. دیه ترک خوردن هریک از دنده های دیگر هفت هزارم دیه کامل و دیه دررفتگی آنها پنج هزارم دیه کامل می باشد.

دیه از بین بردن ترقوه

قطع و از بین بردن دو استخوان ترقوه با هم، موجب دیه کامل و از بین بردن هر کدام از آنها، موجب نصف دیه کامل می باشد.

دیه شکستن استخوان ترقوه به موجب قانون

شکستن هریک از استخوانهای ترقوه چنانچه بدون عیب درمان شود، موجب چهار درصد دیه کامل و در صورتی که هرگز درمان نشود و یا با عیب درمان شود، موجب نصف دیه کامل می باشد.

دیه ترک خوردن هریک از استخوانهای ترقوه

چنانچه جنایتی منجر به ترک خوردن هریک از استخوان های ترقوه شود موجب سی و دو هزارم دیه کامل و دیه موضحه (جراحتی که پوست نازک روی استخوان را کنار بزند و استخوان را آشکار سازد) آن بیست و پنج هزارم، دیه دررفتگی، بیست هزارم و دیه سوراخ شدن آن، ده هزارم دیه کامل می باشد.

نکته) دیه کامل انسان در سال ۹۹ معادل ۳۳۰ میلیون تومان در ماه های غیر حرام و ۴۴۰ میلیون تومان در ماه های حرام می باشد.

9 نظرات
 1. shjaamyd139@gmail.com می گوید

  سلام بنده از ارتفاع پرت شدم و۳عدد دنده قسمت خلفی چپم شکسته شده ودوشب بستری بودم چیه دلیل خطر گرفتن کرونا دکترم مرخصم کرد ۲ماه در منزل استراحت کردم میخواستم بدونم چقدر دیه بنده میشود ممنون شجاع

 2. احسان می گوید

  من ماده ۶۵۳قانون مجازات اسلامی رو چک کردم اصلا مربوط به دیه نیست!!!!
  این درصدها رو براساس کدوم موادقانون مجازات اسلامی میگید.مثلا اینقدر درصد؟
  آیا مرجع مشخص شدن درصدکتاب یاسنددگیریست؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ماده ۶۵۳ قانون مجازات بخش دیه

 3. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید من تصادف کردم و در ترقوه سمت چپم پلاتین گذاشتن دیه من چقدر میشه ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام برای اظهار نظر تخصصی نیاز به نامه پزشکی قانونی هست

 4. صحرا می گوید

  سلام من یه خانمم که تصادف کردم نصف جمجمه ام شکسته.پیشونیم ۱۰سانت بخیه خورده و بینی ام شکسته دیه ام چقدمیشه خونریزی مغزهم داشتم جراحی نداشتم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اظهار نظر قطعی در خصوص دیه بعد از نامه پزشکی قانونی است

 5. علی می گوید

  سلام ببخشدمن حدود۲ماه پیش یه عده ارازلریختن تومغازمون ومنوزدن دنده سمت چپم شکست الان بهده ۲ماه داره خودش خوب میشه میخواستم بدونم دیه این کار اون ارازل چقده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باید میرفتید و شکایت می کردید تا پزشکی قانونی میزانشو تعیین می کرد

انتقادات و پیشنهادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

متخصصین ما به آنها جامع عمل می پوشانند.