جرم قوادی چیست و چه مجازاتی دارد؟ + قوادی در قانون مجازات اسلامی

جرم قوادی یکی از جرائم مستوجب حد است به این معنا که مجازات و میزان و نحوه آن در شرع تعیین شده و به قانون راه یافته است پس هر جرمی که در شرع مجازات آن تعیین شده باشد به آن حد می گویند مثل حد زنا، حد لواط، حد قذف، حد شرب خمر، حد سرقت، حد قوادی و…

در اینجا قصد داریم در ادامه به جرم قوادی و مجازات آن در قانون  بپردازیم. با ما همراه باشید تا از نکات جرم قوادی مطالبی را بیان کنیم.

قوادی چیست؟

قوادی در لغت: به صورت لغوی اگر بخواهیم معنا کنیم به کسی که واسطه شهوت رانی دیگران می شود قواد گفته می شود از طرفی واژه قیادت به معنای راهبری و دلالی نیز معنا شده و کسی که چنین کاری را انجام میدهد قواد نامیده می شود‌.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

قوادی در قانون مجازات اسلامی

مطابق آنچه که در قانون مجازات اسلامی در بخش حدود و ماده ۲۴۲ بیان شده است قوادی عبارت است از این که کسی دو یا چند نفر را برای زنا و یا لواط به هم برساند. پس قوادی یعنی واسطه گری بین دو یا چند نفر برای عمل زنا و یا لواط حال چه پولی برای این کار دریافت کند چه دریافت نکند.

 • زنا چیست؟

رابطه جنسی بین مرد و زن که رابطه ازدواج بین آنها وجود ندارد و اینکه میدانند محرم نیستند. به عبارت علمی وطی به شبهه نباشد یعنی این که رابطه جنسی طرفین به گمان این نباشد که محرم هستند و اگر کسی فک کند که محرم بوده است در مورد او زنا صدق نمی کند.

 • لواط چیست؟

لواط یا همجنس بازی که از طیف هموسکشوال هستند یعنی دو نفر مذکر رابطه جنسی برقرار کنند.

جرم قوادی چیست و چه مجازاتی دارد؟ + قوادی در قانون مجازات اسلامی

چه اعمالی قوادی است؟

این که فرد افراد واسطه افراد بشود برای زنا و یا لواط چیزی بالاتر از رابطه نامشروع است یعنی اگر فرد واسطه بشود برای اعمال نامشروع بدون زنا این چرم در مورد وی محقق نمی شود اعمال نامشروع هر نوع رابطه ای که دخول در آن نباشد است.

همچنین اگر فرد دلال باشد برای به هم رساندن زنان همجنس باز یا مساحقه گر باز هم مشمول این جرم نمی شود.

مجازات قوادی در قانون چیست؟

این حد اگر برای بار اول باشد ۷۵ ضربه شلاق است و در صورت تکرار شدن برای بار دوم ۷۵ ضربه شلاق به اضافه یک سال تبعید مجازات فرد خواهد شد.

حال اگر قوادی منجر به انجام زنا بین آن افراد نشود ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق و حبس ۶ ماه تا ۲ سال مجازات خواهد بود.

حال اگر قواد دو یا چند نفر نابالغ را برای زنا یا لواط  به هم برساند حکم وی  ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق به اضافه حبس ۶ ماه تا ۲ سال خواهد بود.

مجازات دایر کردن مرکز فساد و فحشا.

طبق ماده ۶۳۹-افراد زیر به حبس از یک تا ده سال محکوم میشوند و در مورد بند «‌الف» علاوه بر مجازات مقرر، محل مربوطه به طور موقت با نظر‌ دادگاه بسته خواهد شد:

 • ‌الف – کسی که مرکز فساد یا فحشا دایر یا اداره کند
 • ب – کسی که مردم را به فساد یا فحشا تشویق نموده یا موجبات آن را فراهم نماید.
  • تبصره – هر گاه بر عمل فوق عنوان قوادی صدق نماید علاوه بر مجازات مذکور به حد قوادی نیز محکوم میگردد.

مجازات زنی که قوادی میکند؟

در این باره چه زن یک بار انجام داده چه برای لار دوم مجازات وی ۷۵ ضربه شلاق خواهد بود.

مجازات قوادی در قانون چیست؟

قوادی در فضای مجازی

همچنان که گفته شد قوادی واسط و وساطت میان چند نفر برای عمل زنا و… است اما این بدان‌ معنا نیست که این‌ عمل باید حتما به صورت فیزیکی انجام شود بلکه ممکن است انجام این واسطه گری و قیادت یا قوادی کردن به صورت غیر حضوری و از طریق رایانه و اینترنت انجام شود پس تحقق این جرم بدون حضور نزد قواد یا همان واسطه هم ممکن است.

و انجام قوادی از طریق اینترنت نه تنها ممکن است بلکه سهل تر و آسان تر است نکته ای که باید بدان دقت کرد این‌ است که اگر در فضای اینترنت این عمل گسترده باشد  ممکن است فرد مفسد فی الارض شناخته شود.

اعدام برای جرم قوادی

درباره تکرار جرم قوادی باید دقت کرد که اگر کسی با هر بار انجام دادن آن حد بر وی جاری شده و سپس به همین شکل ۳ بار این کار را انجام داده و برای هر بار حدی شلاق بر وی جاری شده اگر این کار را برای بار چهارم انجام دهد در مجازات چهارم دیگر شلاق اجرا نمی شود و حکم اعدام صادر خواهد شد.

مشاوره حقوقی برای جرم قوادی

جرم مزبور مثل سایر جرم ها ارکان خاصی برای تحقق دارد که به دلیل علمی بودن آن و پیچیده بودن برخی مباحث به آن نپرداختیم اما برای صدور حکم باید تمام ارکان یک جرم محقق شود لذا توصیه می شود در این باره با وکلای متخصص کیفری و مشاوران حقوقی موسسه وکیل تاپ مشورت کنید تا از کم و کیف کار و نحوه پیش رفتن پرونده آگاه شوید.

 برای این کار می توان هم از طریق سامانه وکیل تاپ به صورت آنلاین اخذ مشاوره کنید و هم به صورت تلفنی از طریق شماره های موجود در سامانه اقدام کنید.

مشاوره حقوقی برای جرم قوادی

نتیجه گیری

قوادی جرم حدی است که مجازات آن غالبا ۷۵ ضربه شلاق است و در صورت تکرار تبعید هم به آن اضافه می شود اما اگر با هر بار انجام این کار حد شلاق بر وی جاری شود و باز تکرار شود حکم بار چهارم اعدام خواهد بود این امر در باقی مجازات های حدی نیز وجود دارد.

سوالات متداول

به زبان ساده رساندن آدم‌ها برای زنا و لواط قوادی است.

در بالا به این امر اشاره شد که مجازات آن برای بار اول ۷۵ ضربه شلاق البته در صورت تعدد داشتن تبعید هم به آن اضافه می شود.

زمانی که فرد ۳ بار مجازات آن را تحمل کرده و برای بار چهارم به این کار مشغول بوده است برای محکومیت چهارم اعدام صادر می شود‌.

5/5 - (1 امتیاز)
3 نظرات
 1. الف.د می گوید

  سلام خسته نباشید آیا نزاع خانوادگی بین بطورمثال سه برادر یک برادررادرخانه پدری بزنند بطوریکه موجب جرح ورشکستگی شوددرصورت شکایت برادر مضروب ایا ضاربین بایدمتحمل حبس شوندیا نزاع خانوادگی حبس ندارد؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: در صورتی بیش از سه نفر باشد نزاع دسته جمعی محسوب میشود

 2. سیدعلی پیمان می گوید

  سلام من سال گذشته ماسفرکشی میکردم ۳نفر مسافر ماشین من را دربست دراختیار گرفتن ازتهران به رشت من مسافرهاروبردم رشت اینهاتوکارسرقت دوچرخه بودن ازشون سوال میکردم‌میگفتن از برنامه دیوارخرید میکنیم
  ۴۸فقره سرقت کردن اداره اگاهی گرفتن داخل اداره اگاهی گفتن منم مشارکت داشتم که اصلا من دست به هیچی نزدم فقط پلاک ماشینم افتاده وقتی بردنمون بازداشتگاه اشتباه نامه نوشتن دونفرشون که من بیگناه هستم
  ومن به قید وثیقه ازادم حالا برام ابلاغیه اومده برم شهرکرد چون محل زندگیم شهرکردبوده وخواستم بدونم تبرئه میشم این دونفر اشتباه نامه پرکردن یانه بعد براچی پرونده فرستادن شهرکرد ویه ابلاغیه هم اومده برای شعبه ۸دادسرا قدس ویه پرونده هم فرستادن شعبه ۴ناحیه ۲۳ دومتهم یکی منزلش شهر قدس هست یکی گمرک
  به نظر شما من وکیل دارم رشت بازپرس معاونت در سرقت زده برام تبرئه میشم زندانی داره
  نظرتون لطف کنید بهم بگید ممنون

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

شش + دوازده =