نحوه جدا كردن يارانه بعد از ازدواج

یارانه همان کمک مالی دولت به مردم است. هدف دولت از اجرای یارانه، جلوگیری از رواج و گسترش فقر و رفع بحران­ های اجتماعی در بین مردم کشور است. یارانه به تعداد اعضای هر خانواده محاسبه می‌شود.

یارانه به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم، تقسیم می‌شود. از دوران قدیم در ایران برنامه یارانه وجود داشت و تا به امروز اشکال گوناگونی به خود گرفته است. در اکثر کشورها نیز اجرای یارانه توسط دولت به مردم نیز انجام می‌شود.

در این بین به دلایل مختلفی مثل ازدواج، اضافه شدن فرد جدید به خانواده، فوت سرپرست خانواده، طلاق و خانواده بد سرپرست، افراد خانواده تصمیم به جدا کردن یارانه خود می‌گیرند که از این طریق بتوانند کمک خرجی برای خود ایجاد کنند. در ادامه این مطلب به بررسی «نحوه جدا کردن یارانه بعد از ازدواج» می‌پردازیم.

جدا کردن یارانه بعد از ازدواج چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از افراد پس از ازدواج تصمیم به جداسازی یارانه خود از خانواده می‌گیرند. به منظور جداسازی یارانه پس از ازدواج، همسر باید به عنوان سرپرست خانوار با مدارک مورد نیاز به یکی از شعب پلیس+۱۰ مراجعه کرده و درخواست جداسازی یارانه را انجام دهد.

نکته قابل توجه در این مورد این است که جهت ایجاد حساب جدید یارانه در بین زوج ­های جوان هر دوی آن­ها باید یارانه فعال داشته باشند. اگر یکی از آن دو در خانواده قبلی خود یارانه دریافت نمی‌کرد، امکان درخواست جداسازی یارانه برای او وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز برای جداسازی یارانه

مدارکی که افراد تازه ازدواج کرده برای جدا کردن یارانه از خانواده خود باید به همراه داشته باشند، به صورت زیر است:مدارک موردنیاز برای جداسازی یارانه

 • اصل شناسنامه
 •  اصل کارت ملی
 •  اصل شناسنامه و اصل کارت ملی والدین خود و همسر
 •  اصل و کپی عقدنامه

جدا کردن یارانه بعد از طلاق

زوج هایی که از یکدیگر جدا شده اند، جهت انتقال یارانه بعد از طلاق باید با در دست داشتن مدارکی مثل شناسنامه، کارت ملی، سند طلاق و کپی تمام مدارک به دفاتر پلیس+ ۱۰ مراجعه کرده و تقاضای سرپرستی جدید برای دریافت یارانه کنند. پس از آن فرد باید حساب یارانه جدا برای خود در یکی از بانک­ها ایجاد کند؛ در غیر اینصورت یارانه برای او پرداخت نمی شود.

جدا کردن یارانه خانوار بدسرپرست

افراد خانواده بد سرپست نیز برای جداسازی یارانه باید به مرکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند. اما پیش از مراجعه به این مراکز باید برای انجام امور تغییر در کفالت و حضانت به مرکز فرمانداری استان محل زندگی مراجعه کرده و نامه رسمی از فرمانداری دریافت کنند.

جدا کردن یارانه بعد از فوت سرپرست خانوار

پس از فوت سرپرست خانوار، یارانه اعضای خانواده به طور موقت قطع می‌شود. برای ادامه دریافت یارانه، مادر به همراه فرزندان خود باید با مدارکی مثل اصل شناسنامه و اصل کارت ملی، کپی مدارک شناسایی، کارت ملی سرپرست قبلی و گواهی فوت سرپرست خانواده به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

پس از انجام مراحل لازم، یارانه یا به حساب مادر خانوار واریز می‌شود یا در مواقعی که فرزند ارشد سرپرستی خانواده را بر عهده بگیرد، به حساب او واریز می‌شود.

4 نظرات
 1. نازنین می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من حدود ۳سال هستش از همسر خودم جداشدم وایشون نظامی بودن و من نتونستم از طریق پلیس بعلاوه ۱۰جداکنم یارانم رو چون اسمشون تو سیستم نمیاد به خودشونم گفتم اقدامی نکردن میشه لطفا راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم.
  باتشکر

 2. طوبی ابوترابی می گوید

  سلام. من پسرم اذدواج کرده خانمش یارانش جدا نمی کنذ از خانواده .. من می توانم پسرم تنها جدا کنم ؟ چون پسرم در کار با سه نفر شریک تمام تراکنش مالیش در حساب پسرم می اید دولت به ما نه معیشتی نه هیچی تعلق نمی گیرد. من شوهرم. خدمت گزار مدرسته هست با حقق ۲۸۰۰ حتی ماشینم نداریم. ولی کادر مدرسه شوهرم با حقق ۸ ملیونی بهشون همه چیز تعلق گرفته. اخه این عدالت پسرها مگر خیرشون به خانواده میرسد که با ما مقایسه کردند

 3. منا می گوید

  سلام من دختری مجرد که ۳۱سالمه پدر ومادر من ۲۵ساله جداشدن ومن زیر پوشش پدر والان پدرم فوت کردن زن بابا دارم میخوام یارانه خودم جداکنم چکار کنم که بحساب خودم واریز بشه چکار کنم

 4. ناشناس می گوید

  سلام من از همسرم جدا شدم یه پسر ۵ساله دارم حضانتشو گرفتم ام یارانه پسرم به کارت من نمیاد چیکارکنم

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند