بعد از طلاق می توانم از دفترچه بیمه همسرم استفاده کنم؟

درباب طلاق و بیمه دو سوال از طرف مخاطبان ما مطرح شده اول این که بعد از طلاق یا درحال طلاق می توان از دفترچه بیمه خدمات درمانی استفاده کرد یا نه؟ آیا همسر می تواند زن را از بیمه خود خارج کند؟ مساله دوم که متاسفانه گاهی مطرح می شود طلاقی است که در میان عوام به نام «طلاق تامین اجتماعی» مطرح شده که باب شده است.

در پروسه طلاق شما قانوناً می توانید از دفترچه بیمه تان استفاده کنید منتها اگر تحت شمول بیمه همسرتان هستید و طلاق بگیرید از شمول بیمه همسرتان خارج خواهید شد البته اگر همسرتان حق بیمه بپردازد و بیمه از طلاق شما آگاه نباشد شما می توانید همچنان از بیمه استفاده کنید ولی این امر قانونی نخواهد بود.

طلاق تامین اجتماعی

اخیراً نوعی طلاق باب شده که چون انگیزه طرف دریافت حق بیمه پدر زوجه است آن را طلاق تامین اجتماعی نامیده اند البته این طلاق جهت فریب تامین اجتماعی است و در واقع طلاق واقعی نیست و امری پسندیده و اخلاقی نیست.

“برای مطالعه بیشتر و درک جامع تر و جزیی تر طلاق می توانید به کتاب طلاق  در رویه دادگاه به قلم گروه پژوهش از انتشارات چراغ دانش رجوع نمایید.

5 نظرات
 1. مونا قجر می گوید

  سلام وقت بخیر
  من از همسرم جدا شدم، اما ایشان کماکان حق بیمه من را پرداخت می کنند.
  برای عمل جراحی باید بستری شوم، آیا از نظر قانونی استفاده از دفترچه بیمه تخلف است؟

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام طبق متن این امر قانونی نیست

 2. elishbnzdh@gmail.com می گوید

  با طلاق نامه میشه دفترچه بیمه گرفت؟

 3. زهرا فصیحی می گوید

  سلام من همسرم جانبازشمیای اعصاب و روان ۲۰درصدهستندمامدتیه جدا شدیم یه دختر۲۴ساله داریم بامن زندگی میکنه ماازبیمه بنیادشهیدبودیم بذار نداری قطع شد حالابیمارکوید۱۹هستم وپولی برابستری ندارم چطور میتونم دفترچه بیمه بنیادودوباره بگیرم برامعالجه

 4. سمیه می گوید

  ببخشید من از همسرم طلاق گرفتم . همسرم حقوق بگیر بوده و چند سال آینده بازنشسته میشه . تکلیف من که یه عمر تحت تکفل همسرم بودم و بیمه ام توسط هنسرگ پرداخت میشده چیست از لحاظ بازنشستگی ؟؟

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند