تقسیم ارث توسط دادگاه (نحوه، مراحل و هزینه آن)

با فوت هر شخصی اموالی که از او به جا می ماند که به ورثه وی شامل همسر و فرزند و پدر و مادر می رسند و اگر اینان نباشند نوبت ارث بردن برادر و خواهر می رسد.

وراث شخص متوفی می توانند در هر زمانی پس از فوت شخص، اموال او را پس از پرداخت بدهی هایش بین خود تقسیم کنند. که تقسیم توافقی نامیده می شود اما می توان با تقدیم دادخواست هم این تقسیم را از دادگاه درخواست کرد.

در ادامه از مراحل و نحوه تقسیم ارث توسط دادگاه سخن خواهیم گفت.

مرحله اول تقسیم ارث (گرفتن گواهی انحصار وراثت)

دادگاه باید بداند که چه کسانی وراث متوفی هستند و در واقع وراث و بازماندگان متوفی که از وی ارث می برند منحصر در چه کسانی هستند. به همین خاطر باید با تشریفاتی که درباره گرفتن گواهی انحصار وراثت وجود دارد این گواهی را از شورای حل اختلاف دریافت کرد.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

مدارک لازم برای گرفتن گواهی انحصار وراثت

هر یک از وراث فرقی نمی کند چه کسی می تواند با در دست داشتن مدارک مثل گواهی فوت و شناسنامه متوفی، شناسنامه تمام وراث و استشهادیه محضری مبنی بر منحصر بودن وراث به همین تعداد، درخواست گواهی انحصار وراثت را از شورای حل اختلاف تقاضا کند.

آگهی کردن توسط شورا

برای این که دادگاه مطمئن شود وراث تنها همین اشخاص هستند؛ آن را آگهی می کند تا اگر از متوفی زن یا فرزندی دیگر نیز وجود دارد و بقیه خبر ندارند اعلام حضور کنند که حق آنان پایمال نشود.

اگر ظرف یک ماه از آگهی، کسی اعتراضی نکند؛ شورا گواهی را صادر می کند در غیر این اگر صورت فردی که مدعی است جزو وراث قرار دارد به آن اعتراض کند؛ به اعتراضش رسیدگی می شود.

برای مطالعه بیشتر و اطلاع از جزئیات گرفتن گواهی انحصار وراثت می توانید در همین سامانه عبارت آن را جستجو کنید در بحثی دیگر نحوه و جزییات گرفتن گواهی مزبور را توضیح داده ایم.

همچنین می توانید با مشاوران موسسه و وکلای با تجربه در این امر مشورت کنید تا از راهکارها و نحوه اقدام آگاه شوید.

مرحله اول تقسیم ارث (گرفتن گواهی انحصار وراثت)

مرحله دوم تقسیم ارث (تقدیم دادخواست به دادگاه)

هر یک از اشخاصی که نام آنها در گواهی انحصار وراثت وجود دارد می تواند از دادگاه، تقسیم ترکه را بخواهد. برای این کار لازم است که با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و ارائه مدارک شناسایی دادخواست تقسیم ترکه را تقدیم دادگاه کند.

بعد از تعیین وقت شدن برای آن دادگاه از تمام ورثه برای جلسه دادگاه، دعوت می کند.

جریان جلسه دادگاه در تقسیم ارث

اگر در جلسه رسیدگی، وراث خودشان به اتفاق نظر رسیده باشند که چگونه تقسیم کنند دادگاه توافق آنان را صورت جلسه می کند و همه آنان امضا می کنند. اما اگر اتفاق نظر و توافق نداشته باشند دادگاه طبق قانون تقسیم می کند.

حال اگر اموال متوفی به طور مساوی قابل تقسیم باشد آن را تقسیم می کند مثلا حساب بانکی هر قدر باشد طبق قانون پسر دوبرابر دختر تقسیم می شود. و اگر اموال متوفی به صورتی با ارزش متفاوت باشند؛ قاضی با تعدیل و تغییر سهم آن را تقسیم می کند.

برای مثال اگر زمین کشاورزی ۵۰۰ متری است و همه قسمت های آ ارزش یکسان دارد با قرعه تقسیم می کند اما اگر مثلا قسمت پایین زمین ارزش بیشتری دارد و بالاتر ارزش کمتری دارد به فردی که زمین بالاتر با ارزش کمتر را می برد سهم بیشتری می دهد که عدالت برقرار شود.

اما اگر چنین امری هم ممکن نبود کسی که سهم با ارزش تر را برده مبلغی پول به وراث دیگر می دهد تا این تفاوت جبران شود‌.

هزینه تقسیم ارث توسط دادگاه

در خصوص هزینه تقسیم ارث توسط دادگاه، باید گفت تنها هزینه دادرسی و هزینه دادخواست و… را همان ابتدا دادگاه اخذ می کند و به این صورت نیست که دادگاه از اموال متوفی و اموال به ارث رسیده چیزی برای خود بردارد.

دعوای تقسیم ارث و ترکه مالی یا غیر مالی

لذا چون دادگاه همان ابتدا هزینه دادرسی را می گیرد؛ بعد از آن، هزینه دیگری گرفته نمی شود و با توجه به این که دعوای تقسیم ترکه و دادخواست آن یک دعوای غیر مالی است پس هزینه دادرسی زیادی نخواهد داشت و ممکن است بین ۴۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان هزینه آن از دادخواست دهنده گرفته شود.

هزینه تقسیم ارث توسط دادگاه

مشاوره حقوقی راجع به تقسیم ترکه

تقسیم ترکه تا زمانی که مراحل مقدماتی آن انجام نشده قابل بررسی و رسیدگی نیست؛ لذا لازم است شما ابتدا گواهی انحصار وراثت را اخذ کرده و سپس در صورت عدم توافق در این باره اقدام کنید.

برای اخذ گواهی انحصار وراثت می توانید تمام کارهای آن را به وکیل بسپارید تا در کوتاهترین زمان ممکن به نتیجه لازم برسد. همچنین می توانید برای این کار و تقسیم ترکه از وکلا و مشاوران موسسه مشورت گرفته و در صورت لزوم وکالت پرونده را به ایشان بسپارید.

راه ارتباطی با مشاوران و وکلای موسسه هم به صورت آنلاین از طریق سامانه وکیل تاپ و هم به صورت تلفنی با شماره تلفن های موجود در سامانه امکان پذیر است.

نتیجه گیری

دعوای تقسیم ترکه زمانی طرح می شود که وراث توافق و اتفاق نظری درباره تقسیم توافقی ندارند و آن را به دادگاه واگذار می کنند.

دادگاه هم از طریق قانون در صورتی که گواهی انحصار وراثت اخذ شده باشد به طرق پیش بینی شده به تقسیم اموال می پردازد. ناگفته نماند تقسیم، وقتی انجام می شود که بدهی های متوفی پرداخت شوند.

سوالات متداول

در این زمینه لازم است ابتدا از شورای حل اختلاف، گواهی عدم امکان سازش دریافت شود و سپس با دادخواست به دادگاه تقاضای تقسیم ارث کرد.

بله با توافق طرفین می توان به تقسیم ارث اقدام نمود و زمانی هم که دادگاه اقدام به تقسیم کند اگر توافقی در این زمینه موجود باشد همان توافق را صورت جلسه می کند.

تقسیم ترکه دعوایی غیرمالی است و هزینه دادرسی آن هم بر اساس دعاوی غیر مالی احتساب می شود.

هزینه این دادخواست بر اساس این که دعوایی غیر مالی است؛ ممکن است حسب مورد از ۴۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان باشد.

4/5 - (1 امتیاز)
زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

10 − 1 =