تمامی شرایط طلاق به دلیل بیماری مرد و زن

شما تا کنون در خصوص طلاق به علت عدم تفاهم، خیانت، بد رفتاری و عدم معاشرت، مسائل و مشکلات مالی همسر بسیار شنیده اید و ممکن است درگیر پروسه آن نیز شده باشید.

اما کمتر کسی به علت وجود بیماری و عیبی در همسرش راضی به طلاق می شود.

یک سری بیماری ها و امراض هستند که در صورت مبتلا شدن یکی از زوجین، امکان از بین رفتن ازدواج وجود دارد.

متن زیر به نوع بیماری های گفته شده و آثار آن بر عقد ازدواج می پردازد.

طلاق در قانون مدنی

مطابق با ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی:

مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.

تبصره – زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد (۱۱۱۹) (شروط فسخ نکاح) ،(۱۱۲۹) (عدم پرداخت نفقه) و (۱۱۳۰) (عسر و حرج) این قانون، از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

در خصوص عبارت عسر و حرج باید بیان داشت که:

به مجموعه شرایط و حالاتی گفته می شود که ادامه ی زندگی برای خانم با سختی و مشقت فراوان روبه رو می باشد.

برای مثال ترک زندگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه پشت سر هم در مدت یک سال بدون عذر موجه، محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر، ضرب شتم یا هرگونه سو رفتار پیاپی زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد و…

طلاق در قانون مدنی

طلاق همسر مریض و بیمار

فسخ ازدواج و طلاق هر دو موجب جدایی زن و شوهر از یکدیگر می شوند اما این را بدانید که این دو با هم متفاوتند و جدایی در اثر بیماری موجب فسخ است اگر چه اکثر مردم این را به طلاق می شناسند اما تفاوت هایی با هم دارند که می توانید برای اطلاعات بیشتر به مطلب تفاوت فسخ و طلاق در سایت وکیل تاپ رجوع کنید

مطابق با قانون مدنی، در صورتی که پس از ازدواج، در وضعیت هریک از مرد و زن تغییراتی حاصل شود، یا اینکه عیوبی در آنها وجود داشته که در هنگام عقد، طرف دیگر از آن اطلاع نداشته است، می توانند تحت شرایطی از طریق فسخ نکاح و با حکم دادگاه، به رابطه ی زوجیت پایان دهد.

پس در صورت مریضی  و عیب ازدواج  فسخ می شود.

طبق قانون مدنی ماده ۱۱۲۱:

اگر هر کدام از زن و مرد دچار جنون و به عبارتی دیوانگی شوند؛ دیگری حقی به نام حق فسخ خواهد داشت و می تواند از آن استفاده نماید.

اما یک سری بیماری ها مختص زنان و مردان نیز وجود دارند که در صورت ابتلا حق فسخ به وجود می آید.

برای اطلاع از این بیماریها  ادامه مطلب را از دست ندهید.

طلاق همسر مریض و بیمار

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

جدایی در اثر بیماری مردان

 قانون مدنی با ذکر یک سری عیوب و بیماری ها در مرد و زن، این حق را برای طرف مقابل و برای فسخ نکاح به وجود آورده است.

این موارد عبارتست از:

ماده ۱۱۲۲ قانون مدنی؛ عیوب زیر در مرد موجب حق فسخ برای زن خواهد بود.

 • خصاء؛ (بیرون کشیده شدن بیضه).
 • عنن به شرط اینکه ولو یکبار عمل زناشویی را انجام نداده باشد. ( ناتوانی از برخواستن آلت تناسلی).
 • مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه ای که قادر به عمل زناشویی نباشد.

جدایی به علت بیماری زنان

ماده ۱۱۲۳ قانون مدنی؛ عیوب ذیل در زن موجب حق فسخ برای مرد خواهد بود.

 • قرن؛ (بیماری است که استخوان زائدی در اندام جنسی خانم قرارداد که مانع از برقراری رابطه ی جنسی می شود).
 • جذام؛ (خوره ی پوست).
 • برص؛ (پیسی).
 • افضاء؛ ( یکی شدن مجرا حیض و ادرار).
 • زمین گیری.
 • نابینائی از هر دو چشم.

جدایی به علت بیماری زنان

تکلیف دادن مهریه زن بیمار چه می شود؟

باید اینطور گفت که مهریه در صورت فسخ به علت بیماری زوجین، بسته به انجام یا عدم انجام رابطه جنسی دارد. در صورت نداشتن رابطه جنسی زن با مرد، مرد، مهریه نمی دهد مگر فسخ ازدواجی که در آن مرد عنین باشد و توانایی راست کردن آلت خود را ندارد. که زن در صورت داشتن مرد ناتوان، مستحق نصف مهر است

اما در صورت داشتن رابطه جنسی زن با مرد، مرد مکلف به پرداخت مهر المثل است نه مهریه تعیین شده توسط خود زن

تفاوت طلاق با فسخ نکاح

همانطور که اشاره شد طلاق و فسخ نکاح هر دو آثار مشابه و مشترکی دارا می باشند اما این دو دارای تفاوت هایی می باشند که در این مبحث به آنها می پردازیم.

طلاق تشریفاتی دارد که فسخ ندارد.

برای مثال پس از صدور حکم طلاق از دادگاه، برای ثبت آن در دفاتر ازدواج طلاق، حضور دو شاهد ضروری می باشد. در حالی که در فسخ نکاح این تشریفات وجود نخواهد داشت.

طلاق مخصوص ازدواج دائم است نه صیغه.

درحالی که در فسخ نکاح تفاوتی در دائمی یا موقتی بودن ازدواج وجود نخواهد داشت، و در صورتی که در هریک از طرفین عیبی حادث شود، طرف دیگر می تواند اقدام به فسخ نکاح نماید

فسخ، حق رجوع ندارد.

در صورتی که تقاضای طلاق از سوی مرد باشد که اصطلاحا به آن طلاق رجعی گفته می شود ؛ مرد این امکان را دارد که ظرف مدت مشخصی (تا پایان مهلت عده طلاق یعنی مدت زمانی حدود سه ماه)  به همسر خود مراجعه نموده و مانع از طلاق شود در حالی که در فسخ نکاح امکان مراجعه چه برای مرد و چه برای زن وجود نخواهد داشت.

تفاوت طلاق با فسخ نکاح

چگونه از همسر بیمارم جدا شوم؟(طریقه اقدام)

اگر می خواهید به علت بیماری همسر خود از وی جدا شوید؛ باید دادخواستی با عنوان فسخ با ذکر علت آن، برای مثال فسخ نکاح به سبب عنن به دادگاه خانواده محل اقامت خود، یا محل اقامت خوانده (طرف مقابل دعوا) تقدیم کرده و با پرداخت هزینه دادرسی طبق دعاوی غیر مالی، معادل؛ از ۴۰۰ هزار تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار ریال طبق بخشنامه رئیس قوه قضاییه اقدام به ثبت دادخواست نمایید.

لازم به ذکر است که جدای از رفتن به دادگاه خانواده برای  دادخواست، می توانید به دفاتر خدمات قضایی برویید و پس از پرداخت هزینه دادرسی و هزینه های مربوط به سامانه ابلاغ (ثنا) نسبت به ثبت دادخواست خود اقدام کنید.

نتیجه گیری

اگر همسرتان دچار بیماری باشد و علت جدایی، همین بیماری وی است می توان با شرایطی ازدواج را فسخ کرد که در بالا به آن اشاره کردیم.

به جدایی و دوری ای که در اثر وجود بیماری ای در مرد یا زن به وجود می آید فسخ نکاح گفته می شود نه طلاق.

نوع بیماری هایی که موجب جدایی می گردد محدود و انگشت شمار است.

سوالات  متداول

هرگاه پس از انعقاد عقد نکاح؛ بیماری و عارضه ای مطابق با موارد بیان شده برای هریک از مرد و زن به وجود آید که قبل از نکاح به آن آگاه نبوده باشد، طرف دیگر می تواند اقدام به فسخ نکاح نماید.

اگر پیش از فسخ نکاح، رابطه ی جنسی بین زن و مرد ایجاد شده باشد، خانم، مستحق دریافت تمام مهریه ودر غیر این صورت خانم مستحق دریافت مهریه نیست، مگر اینکه فسخ نکاح به واسطه ی بیماری عنن باشد که خانم مستحق دریافت نصف مهریه می باشد.

بیماری های نظیر: خصا، عنن، مقطوع بودن آلت تناسلی در مردان و بیماری های قرن، جذام ، برص، افضا، زمین گیری، نابینایی از هردو چشم در خانم ها موجب حق فسخ نکاح برای طرف مقابل خواهد شد.

3.2/5 - (5 امتیاز)
4 نظرات
 1. شاهین می گوید

  آیا زن با ادعای واهی میتواند فرزند پسر ۱۰ساله اش را تحت فشار و بعنوان شاهد علیه شوهرش در دادگاه استفاده نماید؟مثلا ضرب و شتم مرد نسبت به وی درمنزل در حضورفرزند

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   شهادت اطفالی که به سن ۱۵ سال تمام نرسیده اند تنها ممکن است برای مزید اطلاع استماع کرد مگر در مواردی که قانون شهادت این اطفال را معتبر شناخته باشد.

 2. محمدی می گوید

  همسرم به مدت ۶ سال است که بهم خیانت کرده و می کند و تنها شاهدم مادرش هست.و اینکه همسرم به تازگی پیوند کلیه شده است.با وجود شراط بالا آیا می توانم درخواست طلاق کنم؟خیانت او در حالی که مدرکی ندارم و بیماری او؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   نوع بیماری هایی که موجب جدایی می گردد محدود و انگشت شمار است. با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید تا وکلای متخصص وکیل تاپ در زمینه خانواده شما را راهنمایی نمایند. موفق باشید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

هشت + 19 =