شرایط طرح شکایت از سازمان بازرسی کل کشور

«سازمان بازرسی کل کشور»، یکی از دستگاه‌ های های مرتبط با قوه قضاییه است که جهت اجرای اصل ۱۷۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده‌ است. فعالیت سازمان بازرسی کل کشور زیر نظر «رئیس قوه قضاییه» انجام می‌شود.

وظیفه سازمان بازرسی کل کشور به طور کلی نظارت بر دستگاه‌های اداری به منظور اجرای صحیح قوانین می باشد. بطوریکه کلیه جریان‌ ها و امور به بهترین نحو انجام گیرد.

وظایف سازمان بازرسی کل کشور

شکایت از سازمان بازرسی کل کشوربه موجب ماده ۲ قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، وظایف این سازمان شامل این موارد است: نظارت و بازرسی پیوسته بر وزارت خانه‌ها، ادارات دادگستری و امور مالی و اداری وابسته به آنها، نیروی نظامی، نیروی انتظامی، سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه،  شرکت‌های دولتی، موسسات وابسته به شهرداری، شهرداری، دفاتر اسناد رسمی ‌و موسسات عام‌المنفعه و نهاد های انقلابی.

همچنین نظارت بر عملکرد سازمان‌هایی که کل و یا بخشی از سهام و سرمایه آنها به دولت تعلق دارد، نیز بر عهده این سازمان می باشد.

نحوه طرح شکایت از سازمان بازرسی کل کشور

به منظور ثبت شکایت، اعلام و پیگیری آن از ادارات و مراجع دولتی از طریق سامانه اینترنتی به سازمان بازرسی کل کشور باید وارد سایت اصلی سازمان بازرسی کل کشور به آدرس www.bazresi.ir شده و از لیست خدمات الکترونیک پایین صفحه گزینه سامانه رسیدگی به شکایات و اعلامات را انتخاب کنید.

با انتخاب این گزینه به صفحه اصلی سامانه رسیدگی به شکایات و اعلامات وارد خواهید شد و از امکان ثبت شکایت، ثبت اعلام و پیگیری شکایات و اعلامات در آن صفحه برخوردار خواهید شد.شکایت از سازمان بازرسی کل کشور

نکات مهم شکایت از سازمان بازرسی کل کشور

در زمان طرح اعلام و یا شکایت به عملکرد دستگاه ها و سازمان های اجرایی و ارائه اطلاعات به نکات زیر می‌بایست توجه نمود:

 1. شکایات و اظهارات باید مدلل و مستند (متکی به دلیل و مدرک) باشند و صرف ادعا کافی نیست لذا شاکی باید دلایل و مدارک محکمه پسند برای طرح شکایت خود ارایه نماید.
 2. هنگام ورود اطلاعات، حتماٌ شماره تلفن همراه را وارد نمایید تا امکان ارسال کد پیگیری و اطلاع رسانی مراحل مختلف رسیدگی به شکایت به شما فراهم شود.
 3. شکایت باید بر اساس ماده ۲ قانون تشکیل سازمان، از عملکرد شرکت ها و مؤسسات و ارگان های دولتی و یا مؤسسات و شرکت های عام‌المنفعه و سازمان هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه یا سهام آنان متعلق به دولت است یا دولت به نحوی از انحاء بر آنها نظارت یا کمک می نماید، باشد.

کدام امور در صلاحیت سازمان بازرسی کل کشور نمی باشد؟

رسیدگی به شکایات وارده از سازمان ها و ارگان های زیر در صلاحیت سازمان بازرسی کل کشور نمی باشد و این سازمان امکان رسیدگی به آن را ندارد. و در صورت شکایت از اشخاص حقیقی و حقوقی که در زیر ذکر می شوند، شاکی می بایست به مراجع حقوقی و قضایی واجد صلاحیت مراجعه نماید.

این اشخاص حقیقی و حقوقی عبارتند از:

 • طرح شکایت از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی
 • طرح شکایت از مراجع قضایی
 • طرح شکایت از دیوان عدالت اداری
 • طرح شكايت مربوط به گران‌فروشی
 • بررسی شكايت از روند انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا
 • شکایت از آراء و تصمیمات مراجع غیر قضائی نظیر كميسيون‌هاي مالیاتی، ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها، هيأت‌هاي حل اختلاف كارگري
 • بررسی تخلفات مطبوعاتی
 •  اعتراض به تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی
 • بررسی تصمیمات شورای نگهبان در زمینه تایید و يا رد صلاحیت كانديداها
 • بررسی تصمیمات دیوان محاسبات کشور
 • مطالبه وام، مساعدت، كمك‌هاي مالی و درخواست کار و نظایر آن
2 نظرات
 1. behnam می گوید

  از کانون وکلا و مرکز امور مشاوران قوه قضاییه هم میشه شکایت کرد از این طریق؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   شکایت از کانون وکلا توسط دادگاه عالی انتظامی قضات می باشد

سوال حقوقی خود را مطرح کنید

وکلای متخصص ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد

نیاز به مشاوره رایگان با وکیل خوب دارید؟ بله، تماس فوری خیر