سازمان تعزيرات حکومتی چيست؛ نحوه طرح شكايت در آن و شکایت از خود این سازمان

امروزه سازمان ها، نهادها و ارگان های مختلفی وظیفه بازرسی و نظارت بر اعمال و رفتار اعضای یک جامعه و دستگاه دولتی و وابسته به آن را برعهده دارند و این امر فقط مختص به کشور ما نیست و در اکثر قریب به اتفاق کشور های پیشرفته و توسعه یافته امر بدیهی و ضروری به شمار می آید.

عملکرد صحیح سازمان ها و نهاد های نظارتی نقش ویژه و به سزایی در کاهش تخلفات وجرائم مرتبط دارد به گونه ای که به عنوان یک عامل بازدارنده، این پیش زمینه را برای همه افراد جامعه اعم از اشخاص و ارگان ها به وجود می آورد که در صورت وقوع هرگونه تخلف و نقض قانون و به موجب آن شکایت مردم، سازمان های نظارتی به موضوع ورود کرده و با خاطیان برخورد قانونی می نماید.

در ایران سازمان ها و نهاد های نظارتی مختلفی از جمله: سازمان بازرسی کل کشور، کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه و وزارت اطلاعات و… وجود دارند که وظیفه بازرسی و نظارت را دارا می باشند. اما به سازمانی که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم سازمان تعزیرات حکومتی است.

سازمان تعزیرات حکومتی چیست؟

سازمان تعزیرات حکومتی یکی از مراجع تابعه و تحت نظر وزارت دادگستری است.

سازمان تعزیرات حکومتی به دلیل نقش مهم و نظارتی که در جامعه ایفا می کند دارای یک قانون مستقل و مجزا می باشد که در حوزه های تعیین شده صلاحیت ورود و رسیدگی دارد.

سازمان تعزیرات حکومتی چیست؟

اهم وظایف سازمان تعزیرات حکومتی

در قانون تعزیرات حکومتی، قانون نظام صنفی و قوانین مرتبط برای سازمان تعزیرات حکومتی وظایفی تعیین شده است که به اهم وظایف آن اشاره می شود.

رسیدگی به تخلفاتی نظیر:

 • گرانفروشی
 • کم فروشی و تقلب
 • احتکار، عرضه خارج از شبکه
 • عدم درج قیمت
 • اخفاء و امتناع از عرضه کالا
 • عدم صدور فاکتور
 • عدم اجرای ضوابط قیمت گذاری
 • عدم اجرای تعهدات وارد کنندگان و تولید کنندگان در قبال دریافت ارز وخدمات دولتی
 • نداشتن پروانه کسب و یا بهره برداری
 • فروش اجباری
 • عدم اعلام موجودی و …

اما صلاحیت رسیدگی و نظارت سازمان تعزیرات حکومتی فقط به موارد گفته شده محدود نمی باشد و قانون در مواردی در امور بهداشت و درمان نیز، سازمان تعزیرات حکومتی را مسئول رسیدگی قرار داده است.

شکایت از سازمان تعزیرات حکومتیمواردی از جمله:

 • ایجاد موسسه پزشکی غیر مجاز توسط اشخاص فاقد صلاحیت.
 • ایجاد موسسه پزشکی توسط افراد متخصص بدون اخذ پروانه.
 • خودداری بیمارستانها از پذیرش و ارائه خدمات اولیه به بیماران اورژانس.
 • ایجاد و ارائه خدمات مازاد بر احتیاج به منظور سود جویی.
 • دخل و تصرف در صورتحساب و دریافت اضافه از نرخهای اعلام شده.
 • بکارگیری متخصصین و صاحبان حرف پزشکی و پیرا پزشکی فاقد مجوز قانونی کار.
 • اشتغال به کار صاحبان حرف پزشکی و پیراپزشکی فاقد مجوز قانونی کار.
 • بکارگیری افراد فاقد صلاحیت حرفه ای در موسسات پزشکی.
 • ترک موسسه پزشکی توسط مسئولین فنی در ساعات مقرر.
 • تعطیل غیر موجه مطب و یا موسسه پزشکی بدون اطلاع نظام پزشکی.
 • نپذیرفتن بیماران بیمه ای.
 • ورود و عرضه دارو بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت.
 • تاسیس داروخانه بدون اخذ پروانه.
 • اداره داروخانه بدون حضور مسئول فنی.
 • عدم حضور مسئول فنی داروخانه در ساعات مقرر.
 • تهیه و تدارک دارو از منابع غیر مجاز.
 • ارائه دارو بدون نسخه پزشک.
 • افزایش نرخ رسمی دارو و گرانفروشی.
 • عدم درج قیمت دارو در نسخه پزشک.
 • نگهداری و عرضه و فروش دارو های تاریخ مصرف گذشته.
 • عرضه و فروش اقلام غیر متعارف داروخانه.
 • خودداری از عرضه دارو.
 • خودداری داروخانه ار ارائه خدمات در ساعات مقرر قانونی.
 • عرضه خارج از شبکه ملزومات پزشکی.
 • عرضه خارج از شبکه قانونی شیر خشک.
 • افزایش نرخ رسمی ملزومات پزشک.

حال که با وظایف سازمان تعزیرات حکومتی آشنا شدیم لازم است به نحوه شکایت به سازمان تعزیرات پرداخته شود.

طریقه و نحوه طرح شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی

طریقه و نحوه طرح شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی

ابتدا برای آشنایی با طرح شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی باید با ساختار آن آشنا شد.

سازمان تعزیرات حکومتی همانند بسیاری از مراجع رسیدگی کننده دارای دو مرجع رسیدگی است یکی مرجع بدوی رسیدگی به تخلفات و دیگری شعب تجدید نظر، که وظیفه بررسی مجدد آرا صادره از شعب بدوی سازمان تعزیرات حکومتی را دارا می باشد.

برای شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی، شاکی می بایست با ارائه دلایل و مستندات و مشخص نمودن طرف شکایت خود، درخواست کتبی خود را به سازمان ارسال کند. ضمن اینکه شکایت به طرق دیگری نیز قابل ثبت است. از جمله ثبت از طریق سامانه شکایات مردمی سازمان تعزیرات حکومتی و همچنین در مورد تخلفات ساده از طریق تماس تلفنی نیز قابل پیگیری خواهد بود.

پس از ثبت شکایت توسط شاکی و در موارد تخلفات صورت گرفته توسط اتحادیه ها و اصناف مختلف، و ارجاع موضوع به شعب بدوی سازمان تعزیرات حکومتی، شخص یا اشخاص متخلف برای ادای توضیحات و دفاع از خود احضار می شوند و در نهایت پس از پایان اظهارات طرفین مسئول رسیدگی کننده اقدام به صدور رای می نماید.


بیشتر بخوانید: حبس تعزیری چیست؟


پس از صدور رای در صورتی که شخصی که مورد شکایت قرار گرفته و محکوم به پرداخت جریمه نقدی بالای ۲۰ میلیون ریال شده باشد می تواند نسبت به رای صادره ظرف بیست روز به شعب تجدیدنظر سازمان تعزیرات حکومتی شکایت کرده و خواستار تجدیدنظر نسبت به رای صادره شود.

شکایت از سازمان تعزیرات حکومتی

همانطور که اشاره شد سازمان تعزیرات حکومتی یکی از مراجع نظارتی مهم در کشور به شمار می آید. حال ممکن است شکایتی را بخواهیم علیه افراد و مسئولین حاضر در خود سازمان تعزیرات حکومتی که یک نهاد نظارتی است مطرح نماییم و به نوعی آن هارا طرف دعوا قرار دهیم که در این قسمت به آن خواهیم پرداخت.

در این خصوص اگر بخواهیم شکایتی را علیه کارمندان سازمان انجام دهیم؛ برای مثال یکی از کارمندان سازمان تعزیرات در حین ماموریت مرتکب جرم توهین یا ارتشا (رشوه گرفتن) شده باشد در این باره باید بیان داشت می بایست با به همراه داشتن مدارک و دلایل به دادسرای کارکنان دولت مراجعه و اقدام به ثبت شکایت نمود.

حال ممکن است بخواهیم نسبت به اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی شکایت و اعتراضی بنماییم.

که در این خصوص باید بیان داشت که:

مطابق با صلاحیت عام سازمان بازرسی کل کشور و آئین نامه سازمان بازرسی، در صورت وقوع هرگونه تخلف، نقض قوانین و مقررات در دستگاه های دولتی، می توان با طرح موضوع در سازمان بازرسی کل کشور خواستار پیگیری و رسیدگی به موضوع شد.

مورد دیگری که می توان از طریق آن نسبت به اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی اعتراض کرد از طریق وزارت دادگستری است.

از آنجایی که سازمان تعزیرات حکومتی از زیرمجموعه های وزارت دادگستری می باشد و وزارت دادگستری بر عملکرد سازمان تعزیرات نظارت دارد، می توان موضوع را از طریق سامانه ثبت شکایات و ارتباط مردمی وزارت دادگستری پیگیری نمود.

شکایت از سازمان تعزیرات حکومتی

نتیجه گیری

پس از بیان مطالب فوق و به عنوان نتیجه گیری از آنچه که گفته شد، سازمان تعزیرات حکومتی یکی از مراجع غیر قضایی و نظارتی در کشور به شمار می آید که وظیفه دارد مطابق با مواردی که صلاحیت رسیدگی دارد طبق شکایت افراد و نهاد ها به موضوع رسیدگی و حکم صادر کند که البته رای صادره قابل اعتراض می باشد.

و این بدان معنی نیست که چون این نهاد یک نهاد نظارتی است نتوان از اقدامات آن شکایت نمود بلکه می توان با ارائه دلایل و مستندات نسبت به اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در مراجع نظارتی دیگر شکایت نمود.

سوالات رایج

از آنجایی که این سازمان یک سازمان قضایی نیست بنابراین آرا صادره قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری می باشد.

بله به غیر از قاچاق کالا و ارز سازمان یافته، حرفه‌ای، کالای ممنوع، قاچاق کالا و ارز مستلزم حبس و یا انفصال خدمت.

15 نظرات
 1. شهین رضایی می گوید

  سلام پسرمن را بجرم قاچاق ارد گرفتن والان دوروز است ازش خبری ندارم خواستم ببینم مجازاتش چیه خیلی نگران هستم

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام محموله ضبط و برای آرد هر کیلو معادل ۵۰ ریال جریمه و در بار دوم جریمه ای معادل ۲ برابر آرد قاچاق شده اخذ میگردد ئ در مرتبه سوم علاوه بر ضبط محموله به مدت یکسال گواهی نامه رانندگی ضبط و حداکثر معادل ۵ برابر وزن آرد کیلویی ۵۰ ریال جریمه اخد میشود

 2. بهار می گوید

  سلام خسته نباشید من یه کابینت کارگذاشتن داخل منزل و مشکل داشته کارشناس آوروم کارشناسی کرده وقاضی تعزیرات رای صادر کرده واون اقا کابینت ساز اعتراض گذاشتن رفته تجدیدنظر الان تجرید نظر رای به نفع ماداده آیا دوباره میتونه اعتراض بزاره اگر دوباره حق اعتراص داره من چکار کنم که نتونه اعتراص بزاره چون گفتن میره دیوان عالی خیلی زیادطول میکشه تابرگرده

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام ایشون اعاده دادرسی هم با شرایطی خاص می توانند بکنند و اگر جهات اعاده دادرسی موجود باشد شما نمیتونید کاری کنید

 3. سمیه می گوید

  سلام.سامانه ۱۲۴ استان س و ب شهرستان ایرانشهر اصلا گوشی جواب نمیده.بازرسی کل کشور جواب نمیده.مگر مسئولیت شما امنیت و آسایش مردم نیست؟پس چرا همه ادارات با پارتی بازی کار میکنند.حتی شکایت کارمند رو به خود حراست اداره با مدرک و دلیل نشون دادیم ولی بازم میگن این آدم شریف و بزرگی است و شکایتش ثبت نمیشه.حقوق ما در ماه ۱۷۰ هزار است و ۴ نفریم و شوهرم معلول روحی و فیزیکی است و کمیته میگه این از من سالم تره و حتی مدارک پزشکی که خودش ما رو فرستادند که برید بگیرید ولی قبول نکرد و قرآن رو جلویش گذاشتم و گفتم این گواه است و من دست زدم ولی رئیس کمیته وست نزد و گفت پول و پارتی نداری برو بمیر.واسه زنان شوهردار خونه میسازه و مدرکش هست.ثروتمندترین کارمندان از کمیته امداد هستند و یک شب فقط خرید آجیل و تنقلاتش ۵۰۰ هزار شد ولی با ما لج کرده و شوهرم نصف بدنش سکته کرده و اوایل توی پوشک بود .چون چپ کرده با ماشین و آلزایمر کوتاه مدت داره و از یک بیماری الان به ۱۷ تا رسیده اند و دستاش میلرزه،تعدل فیزیکی نداره و خودکار میفته.خودش پشت کارش خوب بود و تونست با پای خودش راه بده ولی اول تا ۴ ماه نتونست.اسم رئیس کمیته آقای ترقوه ای است. و الان شوهرم رو بردم بهزیستی و چندساله پشت نوبت هست و هر چیزی که شامل مردم میشه، شامل حال ما نمیشه. ما هم خدایی داریم.خونه کارمندان کمیته امداد ایرانشهر رو خونه هاشون رو نگاه کنید از شما زندگیشان بهتره.عکس از شوهر من میگیره و خونه رو واسه یکی دیگه میسازه.چرا به مردم کمک نمی کنید. شهر ما همه رشوه بگیر هستند.استدعا میکنم پیگیری کنید.التماس دعا :سمیه ارژنگ
  ۰۹۳۶۱۸۸۵۷۱۵

 4. عسگری می گوید

  سلام سوال زیاددارم اگه امکان داره بامن تماس بگیرید ممنونم.

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام . شماره تماس موسسه ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 5. مهدی می گوید

  سلام بنده در یک املاک کار میکنم که مجوز کار ندارد و مدیر در حق پرسنل اجحاف میکند و از مشتری ها کمسیون بالا تر از تعرفه اتحادیه میگیرد . نحوه شکایت بنده از مدیران به چه صورت باید باشد . ممنون

  1. وکیل تاپ می گوید

   به امور اصناف املاک مراجعه کرده و تمام موضوعات ذکر شده در سوال را هم به صورت کتبی و هم شفاهی بین کنید

 6. ناشناس می گوید

  سلام حدودیک سال وچهار ماه پیش به یک پکیج کارپول برای اوردن پکیج داده ام اما به دلیل گران شدن ازاوردن پکیج امتناع میکند به تعزیرات شکایت کرده ام شش ماه پیش اما هیچ نتیجه ای نگرفته ام وهررکزبه جای متهم من به تعزیرات میرم وهیچ کاری ارپیش نمیره

 7. فاطمه می گوید

  سلام وقت بخیر
  به دلیل عدم مشتری مداری و رفتار غیر مناسب با مشتری و توهین آیا میشه به تعزیرات گزارش داد؟…

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام توهین عنوان کیفری دارد شما میتوانید در دادسرا یا دفتر خدمات شکایت نمایید

 8. سجاد احمدی می گوید

  سلام وقت بخیر من یک وسیله ای اندازه گیری فشار باد گرفتم خیلی وسیله ای حساس و تاریخ داری نیست بعد مدت دو هفته برای تعویض رفتم مدل مدنظر منو نداشت از فروشگاه خواستم پس بگیره از این کار اجتناب کرد میخواستم ببینم قانونی هست که من از اون طریق پیگیر بشم برای پس دادن جنس خریداری شده؟؟ممنون میشم راهنمایی بفرمائید بخاطراینکه مبلغ جزئی نیستش.

  1. وکیل تاپ می گوید

   اگر شما دلیلی برای فسخ معامله ندارید نمیتوانید آن جنس را استرداد کنید.

 9. سجاد احمدی می گوید

  سلام وقت بخیر من احمدی هستم بابت استرداد جنس سوال کردم ممنون که جواب دادید ولی دلیل اینکه پس بگیره این هست که سایزی که من میخواستم رو بهم نداده و حتی قبل از فروش اطلاعات لازم به من ندادن که این مدل از اندازه گیری فشار باد سایزهای مختلفی داره که من بعد از تهیه کردن برای نصب روی دستگاه که بردم متوجه شدم که این سایز اصلا به دستگاه ما نمیخوره و باید به وسیله اتصالات دیگر روی دستگاه نصب کنیم که این هم بعد از مراجع به فروشنده راهنماییم کرد که وقتی اومدم این کار رو انجام بدم مطلع شدم که اداره استاندارد مورد تایید شون قرار نمیگیره. اگر امکان راهنمایی هست ممنون میشم بشنوم.باز هم تشکر میکنم از اینکه سوال من رو خواندید و جواب دادید حتی اگر بی نتیجه هم بوده حداقل برای من، ولی شاید یک سری از هموطنان که این جریان رو میخوانند براشون تجربه بشه.

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند